Jump to content



Albatron PXP35


jpavly

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Κανει κατι τρελα οπως περιγραφει ο "fotme"

π.χ

δεν βασταει στα ρολογια που πριν κραταγε. Θελει ανεβασμα του fsb σταδιακα....

Δεν γενικες γραμμες ομως ειναι καλη και φυσικα εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ value for money.

Πιστευω οτι μπορει να φτασει 470-480 (ισως και παραπανω).

Τι αλλο να ζητησει κανεις απο μια μητρικη που κοστιζει 59 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη μου δεν ειναι ετσι που δειχνει η φωτο. Ειναι λιγακι διαφορετικη.

Αυτο που εχεις βαλει σε κυκλο δεν υπαρχει στην μητρικη μου σε αυτο το σημειο.

Εψαξα για κατι παρομοιο αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλλις είδα ότι υπάρχουν 2 version...μια με ICH9 και μία με ICH7...

Οπότε καλό θα ήταν να έλεγε καθένας για πιά μιλάει.

ναι αυτη με το ICH7 ειναι η PXP35 (v2.0)!

αυτη με το ICH9 νομιζω δεν εχει ερθει ελλαδα γιατι δεν την βρισκω πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα αυτο το "ανοιγοκλείσιμο" σε μητρικές με 965,975,P35 και ίσως μερικές X38 και X48.

Το clockgenerator της μητρικης μας(pll) εχουν straps, τα οποια ελεγχονται και αλλαζουν απο τα BSEL(fsb frequency selection)πινακια του επεξεργαστη και το bios!Με λιγα λογια απο το bios αλλαζουμε το strap και αυτο δινει εντολη στα BSEL τα οποια με την σειρα τους αλλαζουν το pll!

Ta strap ειναι 400,800,1066 και 1333(και 1600 για μερικές μητρικές κυρίως X38 και X48)

Mε οσο μεγαλυτερο strap μπουταρουμε τοσο πιο ψηλα πανε οι μνημες...αλλα παντα υπαρχει καπου ενα οριο....

Πχ μπορει να μπουταρεις στα 266 και να υπαρχει οριο στα 350

να μπουταρεις στα 300 και εχεις οριο στα 400 κτλ...

Οταν περναει το fsb που εχει ως οριο η μητρικη πρεπει να κανει και restart το pll ωστε να μπορεσει να ανεβει πιο πανω..οποτε η το συστημα κολλαει εαν εισαι στα win ή κανει 2ο restart ωστε να μεταφερει το strap εκει που πρεπει ωστε να μπουταρει με το fsb που του εχεις δωσει...

Όσες απο της 965 έχουν clock generator απο την Cypress (συγκεκριμένα το CY28551LFXC, γι'αυτο και η ειδικη εκδοση του Clockgen), ειναι το μοναδικο pll που επιτρεπει την on the fly αλλαγη Strap και δεν κολλαει το συστημα μεσα στa win αμα ανεβει το fsb πολυ...επισης αυτο ειναι το μοναδικο pll που υποστηριζει 1600 αλλά το συναντάμε σε ελάχιστες μητρικές...

Τώρα, σε όσους δέν έχουν κάνει oc, το restart δέν υποδηλώνει κάποια "ασθένεια" του bios ή της μητρικής, απλά κάθε φορά που ανοίγει, επανακαθορίζει τα Bsel και με την σειρά τους το pll.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι ver 1.0.

Απο το ΠΛΑΙΣΙΟ την πηρα.

πανω στη μητρικη στο γραφει? κ αν επιτρεπεται ποσο την ειχες παρει? γιατι σε οποιο καταστημα του πλαισιου κι αν πηγα ειχε την ν2.0!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει μετα revision που ερχονται Ελλαδα και θελω μια ερωτηση.

Το rev που ερχεται στο Πλαισιο ειναι το 2.0 ή το 1.0?

Και το πιο σημαντικο, το rev που φερνει το Πλαισιο εχει spdif out για συνδεση με ενισχυτη?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι Albatron είναι "σκυλιά", φτηνές και γρήγορες, ίσως οι τιμιότερες μητρικές. Το μόνο πρόβλημα είναι τα ελάχιστα bios updates, και οι ελάχιστες πληροφορίες που μπορεί να βρει στο διαδίκτυο για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είπα να στήσω το Raid σήμερα και μου έσπασε τα νεύρα ο jMicron.

Ενώ ρυθμίζω το Raid: Enabled και το το Raid: Raid+IDE δεν νιώθει το IDE DVD-Rom καν.

Καλή φάση, ή Raid ή IDE φίλοC.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έστησα ενα μηχανηματάκι με την εν λόγω μητρική v.2

Μου κάνει πολλά κουλά όταν αλλάζω πολλές ρυθμίσεις (κλοκάρω εναν 5200).

Όταν αλλάξω για παράδειγμα multi και διαιρέτη μνήμης μαζί ανοιγοκλείνει μια φορά και μετά no boot.

Γενικά πρέπει να πηγαίνεις αργά αργά τις ρυθμίσεις γιατί αν την κολλήσεις τρώει σκάλωμα και χρειάζεται reset.

Υπάρχει τρόπος με το πάτημα κάποιου κουμπιού κατά το post να ξεκινήσει με safe ρυθμίσεις.( κάποιο κουμπί taped???)

Με εχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ με τα clear cmos...

Επίσης ενω πετυχαίνω να Postaro τον 5200 στο 3750 και είναι orthos stable το πράγμα μετά απο power off δεν ξαναξεκινάει.

Πάλι νο post και πρέπει πάλι να κάνω clear cmos και σιγά σιγά να τον ανεβάσω.WTF???

Λύση δε φαίνεται να δίνουν ούτε τα επιπλέον ρευματα σε NB Sata.(ασε που δεν θα έπρεπε να θέλει κάπου ρευμα για μέχρι 350 fsb)

Ασε που οπως εγραψε χρήστης παραπάνω το mobo γίνεται νευρικό αν του παραπειράξεις τα ρεύματα.

Τι να κάνω να παίξω και εγω με setfsb.

Έλεος με το bios παώ μέχρι 246χ12,5=3075.

PS Γενικά πολύ μετριάτζα το board.

Ελάχιστα χιλιοστά πάχος. Μικροί και λιγοι capacitors και οι ψύκτρες gtp.

Αλλά εκει που έπεσε τρελό γέλιο ήταν όταν είδα το pcb του απο πίσω. Ακάλυπτα όλα τα pins κάτω απο την cpu να βόσκουν. Και όλα τα σχεδιασμένα κυκλώματα πίσω γενικά είναι χωρίς μόνωση. Επικύνδυνο ρε παιδί μου μια βίδα να πεσει η μια σταγόνα υγρασίας και τελος...

Τραγωδία!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.