Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 16:03]

παντως εδω οι αμερικανοι δεν βλεπω να αντιμετωπιζουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα και σε χρηση γραφειου...ισα ισα πολλοι μαλιστα πηγαν απο 24 σε 27...και οσοι πηγαν σε 27 κατευθειαν απο 20 δεν το μετανιωσαν καθολου..

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1143748&highlight=Dell+2707WFP

Το θεμα ειναι ο gbak να μην αντιμετωπισει καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα....ασε τους αμερικάνους...

Μερικες οδηγιες/infos επειδη είπες την μαγικη λέξη αμερικάνοι....

1) Αν εχεις παρατηρήσεις γενικα το hardforum....ξεχειλιζει απο υπερβολες....και μην ξεχνας στην US οι DELL ειναι στην μιση και λιγοτερο τιμη...

2) Οι αμερικάνοι ως λαος εχουν κόλλημα με τα "μεγάλα".... μεγάλα σπίτια, μεγαλα αυτοκινητα, μεγαλοι δρόμοι, μεγάλα boobs, μεγάλα δωμάτια κτλ...

και 32αρα DELL σε μόνιτορ να βγει.... στανταράκι παλι θα γεμιζει το συγκεκριμένο forum...δεν εχει να κανει με ανάγκη για μεγαλη οθόνη ή για εντυπωσιασμο...μεγαλωνουν με την κουλτουρα...."the bigger the better"... οποτε για αυτο και δεν βλεπεις 20αρες ή 22αρες....

3)Keep in mind... οτι κανένας κάτοχος δεν θα πει οτι μετάνιωσε για την επιλογή του δημόσια.... 100 λογους θα βρουν για να δικαιολογήσουν την αγορά αλλα τα 5 κακα δεν θα τα πουν....Και εγω μπορει να μην ειμαι ευχαριστήμενος 1000% απο το ΧΧΧ περιφερειακό μου....αλλα δεν θα κατσω να χαντακώσω την potential πωληση του... ;)

3) Κοιτα καλυτερα σε ευρωπαικα sites forums για reviews και εντυπώσεις στις 2 οθόνες που ενδιαφέρεσαι.... εχουμε αλλα μέτρα και σταθμα εδω στην Ευρώπη και γενικα πιο παρόμοιες αναγκές και σεταρισματα στους χώρους.... μην μπερδευεσαι με τους αμερικάνους.... ;)

EDIT:

Οπως επίσης απεφευγε τα ασιατικα sites ή ιαπωνικά.... εκει θα δεις να χαντακώνονται οι DELL και να υποστηρίζονται οι ασιατικες/ιαπωνικές οθόνες....για τους ιδιους λογους οπως κανουν οι Αμερικάνοι.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Πάντως απο οτι βλεπω εδω:

http://www.behardware.com/articles/658-1/lcd-tests-the-acer-and-dell-26-and-27.html

τα γραμματα ειναι πολυ καλυτερα στην 27αρα..........Και μετα εχουμε 26 και 22.......

Αν εχεις χωρο και αποσταση απο την οθνη θα πηγαινα σε 27........

Αν δεν εχεις παιζει και μια 22αρα ειζο και οι γνωστες 24αρες........

Εγω με 22 παντως ειμαι πολυ καλα.........

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι και μετα την μετακομιση που ελπιζω να γινει συντομα, παω για μεγαλο μονιτορ. Απλα τελικα προσανατολιζομαι στην φαση Full HD TV (37" - 40") συνδεδεμενο με pc ΚΑΙ νορμαλ μονιτορ για τα word κλπ κλπ, παρα ενα για ολα... Απλα με τις 2 οθονες γινεται λιγο προβλημα η λειτουργικη διαρυθμιση του χωρου για να μπορεις να εισαι την μια στο word στο μονιτορ και καπακι χωρις πολλα-πολλα να παιζεις crysis στην TV.

Στη φαση παντως ενα για ολα, θα επαιρνα το μεγαλυτερο.

Ειμαι της αποψης οτι μετα απο λιγο καιρο απλα θα το συνηθισεις. Μπορει να αλλαξεις λιγο την αποσταση για να σε βολεψει, μπορει να μεταλλαχτουνε τα ματια σου και ο λαιμος σου για να προσαρμοστουν... αλλα, ασχετα με την ιατρικη αποψη, θα το συνηθισεις. Παρε 30" ή 27" για all-in-one monitor...

Σε διαφορετικη περιπτωση....... http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=971928

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο SLN ..καπως ετσι με βλεπω να καταληγω 27" για all-in-one monitor...tv δεν βλεπω...dvd δεν εχω...οτι τρεξω απο ταινια divx θα ναι απο το pc...ποιος ο λογος να φορτοθω αλλη μια οθονη...δωματια αλλα δεν εχω...ειναι ενιαιος χωρος....οποτε με βλεπω για την 27αρα..θα ανεβω μια βολτα προς dell να τις ριξω μια ματια πρωτα απο βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 17:44]

μια χαρα ειναι οι αμερικανοι εγω τους παω..ειναι και πολυ pimp τα ατομα..:hehe:

υπερβαλεις καπως...μια χαρα ειναι το hardforum

Σε αμερικάνικο πανεπιστημιο σπουδαζα dude και την κουλτουρα σε αυτα την ξερω καλα... ;) και εγω τους παω σαν ατομα αλλα καλο ειναι να εχεις κατα νου 5 πραγματα οταν διαβαζεις στο forum.... για δικη σου διευκόλυνση το λεω εξάλλου.... παρε και 42αρα DELL στην τελικη....:D

Για να επανέλθουμε.... ψαχνεις το ιδανικo size σε inches ωστε οταν καθεσαι στο γραφειο να μην σε ζαλιζει και μην χάνεις πολυ στα παιχνίδια αλλα ταυτόχρονα οταν εισαι σε κρεβάτι ή καναπε να μπορεις να βλέπει άνετα μια ταινία, τηλεοραση κτλ και μιλαμε για αποσταση γυρω στα 5μέτρα.

Η γνωμη μου ανα inches στην δικη σου περιπτωση λοιπον ειναι.....

1) 24αρα

Κερδιζεις σε ιντσες και αναλυση, ειναι ανεκτη με μια μικρη προς τα πισω τοποθέτηση στο γραφειο, μπορεις να δεις ταινιες σε αυτην την αποσταση (φυσικα με περιορισμους γιατι δεν ειναι TV) και δεν χρειάζεσαι extra φωτισμο για να ισοσταθμίσης την φωτεινότητα μια 24αρας ακομα και οταν την χαμηλώσεις

2) 27αρα

Κερδιζεις στο long distance viewing αλλα χάνεις πιστευω στο γραφειο και εχεις προβλημα στην πολυωρη εκθεση. Θέλει δυνατο φωτισμο είτε τεχνητο είτε φυσικο. Και την αναλυση την βρισκω λιγη για τις inches που ειναι... Στα μειον ειναι και η τιμη. Στα plus το design.

3)30αρα

Κερδίζεις μόνο στο long distance viewings, θελει μονιμα δυνατο φωτισμο και η αναλυση απαιτει SLI και πάνω. Θελει μεγαλη αποσταση στο γραφειο και ισως δυσκολευει στο browsing.

Υπαρχουν και εναλλακτικα σενάρια βέβαια αλλα αυτα εχουν να κάνουν με την διαμόρφωση και τοποθετηση γραφειου και γενικου σεταρίσματος του χώρου. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ... ;)

Πάνω απο ολα η ευκολια και η ανεση στο χώρο μας... ;)

EDIT

Αν ειδες οτι ο SLN σου προτεινε οτι προτεινα και εγω... Η 2 οθόνες Η μια για ολα... οποτε με καλο η 27αρα δηλαδη... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 18:02]

Ειμαι της αποψης οτι μετα απο λιγο καιρο απλα θα το συνηθισεις. Μπορει να αλλαξεις λιγο την αποσταση για να σε βολεψει...

Τη δευτερη μερα εχεις ηδη συνηθισει και απορεις πως μπορουσες τοσο καιρο χωρις τοοοσο μεγαλο μονιτορ.Συν το πλεονεκτημα για τη σταση του σωματος σου

Το gaming περναει σε αλλο επιπεδο(αν εχεις βεβαια το καταλληλο hardware,στην περιπτωση μας το εχεις) γιατι πλεον δεν κοιταζεις τη δραση μεσα απο ενα παραθυρο(δηλαδη το πλαισιο του μονιτορ),αλλα εισαι μεσα στο game αφου και η περιφερειακη σου οραση "βλεπει" μονιτορ (οχι τον τοιχο απο πισω ή τον εκτυπωτη ή τα ηχειακια σου)

Οσο για τα SLI+CF,ας βγει καλη SLI μητρικη ή κορυφαια ATI καρτα και το ξανασυζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 18:23]

Οσο για τα SLI+CF,ας βγει καλη SLI μητρικη ή κορυφαια ATI καρτα και το ξανασυζηταμε

Αυτο αναμένουμε ολοι bro για να πάμε σε μεγαλυτερες οθόνες + βεβαια και την σωστη υποστήριξη σε games..... ;)

Link to comment
Share on other sites

@cptKoulis

Οταν παιζεις με τι φωτισμο εισαι ρε συ?? Πχ τωρα που εχει νυχτωσει τι φως εχεις στον χωρο σου?

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 18:27]

με κατι τετοιο μαλλον θα συμβιβαστω...:hehe:

2000776929371780118_rs.jpg

Ναι αλλα βλέπεις ο τυπος που εχει κανει γραφειο...διπλα σε τζαμαρια ....με φως απλετο....δες και την αποσταση που τις εχει βάλει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 18:31]

@cptKoulis

Οταν παιζεις με τι φωτισμο εισαι ρε συ?? Πχ τωρα που εχει νυχτωσει τι φως εχεις στον χωρο σου?

Καθολου ή ενα απλο φως στο χωρο

BTW ο οφθαλμιατρος δεν μου βρηκε τιποτα απολυτως,οτι ειχα πριν χρονια απλα παρεμεινε ως ειχε

ΥΓ. σχεδον ολο το "gaming pc" θα το αλλαζα αν μπορουσα να γυρισω πισω στο χρονο(aka καποια parts βγηκαν πατατες)Το μονιτορ ομως το ξαναγοραζα με κλειστα ματια

ΥΓ2 με την πρωτη ευκαιρια,θα μπει και δευτερη ή 2 πιο μικρες εκατερωθεν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 18:46]

γιατι σκαλωνεις στην φωτεινοτητα δεν μπορω να καταλαβω? ειναι κατι το οποιο το ρυθμιζεις εκει που το θες..

Cool ρε μαν....:magic:

Μα αυτο ρώτησα...ΕΠΕΙΔΗ ρυθμιζεται η φωτεινοτητα...στο ποσο την έχει επειδη ειπε οτι παιζει με μηδενικο ή ελαχιστο φωτισμο... που το περιεργο της ερώτησης που εκανα? :blink: :blink: :p

Link to comment
Share on other sites

Nα πω καλοριζικη η 27αρα ...ή ακομα δεν το εχεις αποφασισει??

Υ.Γ1

Απο κατι ποστ που διαβασα και με προβληματισαν ....δεν μπορω να βρω μειονεκτημα της 27αρας εναντι της 24αρας.

Υ.Γ2

Την "τηλεοραση" την προτεινα αποκλειστικα ως μονιτορ....απλα τυγχανει να εχει και δεκτη.

Ετσι για την ιστορια..

Link to comment
Share on other sites

NTG ακομη ειναι υπο διερευνηση το θεμα..βασικα θελω να την δω και μια απο κοντα την 27...βεβαια ολες οι γνωμες και οι αποψεις...τεινουν προς τα κει....

οσο για την "τηλεοραση" ναι το πιασα τωρα τι εννοεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 01:07]

Υ.Γ1

Απο κατι ποστ που διαβασα και με προβληματισαν ....δεν μπορω να βρω μειονεκτημα της 27αρας εναντι της 24αρας.

Υ.Γ2

Την "τηλεοραση" την προτεινα αποκλειστικα ως μονιτορ....απλα τυγχανει να εχει και δεκτη.

Ετσι για την ιστορια..

Ρε συ και τα 2 μονιτορ ή μαλλον και τα 3 monitors αν βαλουμε μέσα και την 3007WFP super ειναι τι να λέμε τώρα...απλα το θέμα ειναι ποιο ειναι το πιο καταλληλο για την χρήση και τον χώρο που θα την φιλοξενίσει... Ουσιαστικα για 2 high-end μονιτορς γινεται η κουβεντα.... Το πιο ειναι εξυπηρετικο ειναι σχετικο και υποκειμενικο και οχι απόλυτο.... Διαφορετικα δεν εβγαιναν 20αρες οθόνες, ουτε 22αρες, ουτε 24αρες, ουτε 27αρες, ουτε 30αρες.... αλλα μονο σε ενα "τελειο" μεγεθος....Οποτε το η 30αρα ειναιι καλυτερη απο την 27αρα και αυτη ειναι καλυτερη απο την 24αρα και παει λέγοντας.... δεν ισχυει κατα την γνώμη μου... ειναι τι σε καλυπτει στην χρηση που θα κάνεις και στον χώρο σου.... ;)

Τηλεοραση πάντως αποκλειστικα για μονιτορ ειναι πολυ κουραστικη σε αποσταση γραφειου...σε αποσταση καναπε ειναι τελεια...αλλα οχι βεβαια για σοβαρο gaming με mouse + keyboard... (την κλασικη Samsung εχω δοκιμάσει)

Νομιζω το καλυτερο όπως και για καθε οθόνη ειναι ενα live τσεκαρισμα σε οσον το δυνατον πιο ρεαλιστικες συνθηκες χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

@perp..

Δεν θα προτεινα ποτε 37αρι monitor-"τηλεοραση" (οπως 8ες πες το) ..σαν αποκλειστικο μονιτορ για pc.

(ετσι φαινεται οπως το γραφεις.)

Οποτε δεν θα παει σε αποσταση γραφειου....αλλα λιγο πιο διπλα για ταινιες και κανενα game αμα θελησει(εγω θα θελησω).

Αυτα με την προυποθεση οτι κραταει και το 20αρι..

Η 27αρα ειναι καλη παντως..

Διαβαζεις ανετα τα γραμματακια απο το 1μ ..σε περιβαλλον Win...σιγουρα οχι κουραστικη.

Ειχε κανει ενα thread o chosen για την 27αρα...(που παρουσιαζε το καινουριο του ποντικι ...:p)

Iσως φανει κατι παραπανω εκει περα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.