Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

Dell 2707WFP

2001769143623738667_rs.jpg

1118 euro

Dell 2407WFP-HC

2001749620490908200_rs.jpg

737 euro

ακουω προτασεις...βασικα με ενδιαφερει μονο dell...και απλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια δευτερης lcd μεσα στον χωρο μου...δηλαδη θελω μια οθονη να με καλυπτει στο γραφειο...αλλα και να μπορω να βλεπω και καμια ταινια σε αποσταση 4 με 5 μετρα..κατι το οποιο δεν μπορω να το συνδυασω τωρα με την 2007wfp που χω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Eπειδη δεν ξερω ουτε τον χωρο σου ,ουτε τα γουστα σου ,ουτε και πως-ποσο δεν σε βολευει η 20αρα θα προτεινω κατι που θα μοιαζει εξωπραγματικο.

Παρε ενα καλο μονιτορακι...για τις ταινιες ...και ασε το 20αρι για ο,τι αλλο.

Ημουν στη θεση σου καποτε...καλο το 24αρι .(ακομα καλυτερο το 27αρι, σιγουρα)..αλλα ταινια εκει δεν ευχαριστιεσαι(oυτε καν απο το 1Μ ποσο μαλλον απο τα 5).

(προφανως υπαρχουν και αλλα monitorakia φτηνοτερα-μικροτερα-μεγαλυτερα-ακριβοτερα..αλλα αυτο ειναι καλουλη:p)

Link to comment
Share on other sites

βασικα φοβαμαι και αυτο που λεει και ο racer....μηπως με το 27αρι χαζεψω..απο αποσταση μισου μετρου αντε ενος μετρου που καθομαι...

απο την αλλη ρε george δεν παω σε αλλη μαρκα εφαγα κολλημα με την dell και η 20αρα που χω τωρα την γουσταρω πολυ και σε χρωματα και σε design..

καλη αποψη ακουγεται και του NTG αλλα δεν βλεπω και τοσο πολυ ταινιες..τβ καθολου...οποτε γιατι να φορτοθω με δευτερο μονιτορακι....

οι τιμες ναι ειναι προσφορα της dell και παραδοση σε 15 μερες...

εντωμεταξυ δεν εχω δει και απο κοντα το 27αρι για να καταλαβω πανω κατω..πρεπει να τρεχω στην dell να το δω..

δηλαδη ετσι στεγνα αν η επιλογη ηταν μεταξυ αυτων των δυο οθονων ποια θα θα περνατε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

βασικα φοβαμαι και αυτο που λεει και ο racer....μηπως με το 27αρι χαζεψω..απο αποσταση μισου μετρου αντε ενος μετρου που καθομαι...

απο την αλλη ρε george δεν παω σε αλλη μαρκα εφαγα κολλημα με την dell και η 20αρα που χω τωρα την γουσταρω πολυ και σε χρωματα και σε design..

καλη αποψη ακουγεται και του NTG αλλα δεν βλεπω και τοσο πολυ ταινιες..τβ καθολου...οποτε γιατι να φορτοθω με δευτερο μονιτορακι....

οι τιμες ναι ειναι προσφορα της dell και παραδοση σε 15 μερες...

εντωμεταξυ δεν εχω δει και απο κοντα το 27αρι για να καταλαβω πανω κατω..πρεπει να τρεχω στην dell να το δω..

δηλαδη ετσι στεγνα αν η επιλογη ηταν μεταξυ αυτων των δυο οθονων ποια θα θα περνατε?

παρε 30αρα,μην το σκεφτεσαι,δινεις που δινεις τοσα χρηματα,αφου παιζεις και flightsim-x:P

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σου ειχα πει οτι αν ειναι να πας σε 32 δες για κανονικη τιβι, αλλιως μεινε στις 24. τα αλλα νομιζω ειναι μεσοβεζικα , αλλα δε ξερω ρε μαν εχω την ετνυπωση οτι θα στραβωθεις με τοσες μεγαλες ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

κοιτα σου ειχα πει οτι αν ειναι να πας σε 32 δες για κανονικη τιβι, αλλιως μεινε στις 24. τα αλλα νομιζω ειναι μεσοβεζικα , αλλα δε ξερω ρε μαν εχω την ετνυπωση οτι θα στραβωθεις με τοσες μεγαλες ιντσες.

Γιωργο σε αυτο που λες για το στραβωμα εχεις δικιο,εγω σε 3 οθονες κουραζονται τα ματια μου

Link to comment
Share on other sites

αλλο ρε συ 3 επιφανειες και αλλο μια γι αυτο κουραζονται τα ματια σου....βεβαια και 27" επιφανεια στο μισο μετρο δεν ειναι και οτι καλυτερο

και εδω σε συγκριση με την 2007 που χω τωρα

2003619752968615659_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:59]

κοιτα σου ειχα πει οτι αν ειναι να πας σε 32 δες για κανονικη τιβι, αλλιως μεινε στις 24. τα αλλα νομιζω ειναι μεσοβεζικα , αλλα δε ξερω ρε μαν εχω την ετνυπωση οτι θα στραβωθεις με τοσες μεγαλες ιντσες.

αυτο. 20 και 24 για πισι ειναι οκ. μετα πας σε τελεοραση. με 27 στο πισι, το κεφαλι σου θα πηγαινει σαν γραφομηχανη.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις , σε τοσες μεγαλες ιντσες το ματι σου θα κανει μεγαλυτερη διαδρομη (πανω-κατω δεξια-αριστερα) και θα κουραζεται περισσοτερο . ειναι σαν να τρεχεις 100 μετρα και 1000. στο ξαναλεω, η παρε τιβι ή χτυπα την 24ρα

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ διαβασα ενα review στο cnet και λιωσα στα γελια δειτε εδω τα συν και τα πλυν

The good:

* It's a huge display. Really, really big. You may think it's a long way down the street to the chemists'

* Good picture quality

* 4 USB ports

* Media card slots

The bad:

* Lacks HDMI

* You may go blind :hehe:

http://www.cnet.com.au/desktops/monitors/0,239029422,339273260,00.htm

Link to comment
Share on other sites

....Λογω χώρου θα σου ελεγα στην 27αρα....

....Λογω θεσης που θα μπει όμως (πάνω στο γραφείου σου) την 24αρα.... και βέβαια να την πας οσο πιο πίσω γίνεται γιατι σε βλεπω με κολλύρια....

Η λυση που εγω προτείνω αλλα μαλλον θα μπει στον κάλαθο...ειναι να μην παρεις ουτε την 1, ουτε την αλλη... σε αυτα τα λεφτά, πάρε μια FULL ΗD, 32αρα οθόνη TV, με σωστή ανάλυση...βάλτην αριστερα σου με επιδαπέδια ή επιτοίχο βάση και οταν θες να βλέπεις DVD την γυρνας για το κρεβάτι ή την αφήνεις σε ευθεία για τον καναπε... αυτο γινεται ευκολα απο την κάρτα γραφικών εξάλλου.... Μελλοντικα σου μένει μια τηλεόραση (ή εστω οταν θες να δεις TV με το PC κλειστο) και αν αλλαξεις σε BT mouse + κeyboard (εχει η Logitech γ@μ@τ@) μπορεις να χειρίζεσαι το PC απο τον καναπε που εχει περισσότερη φάση καθως ξεκολλας και λιγο απο το γραφείο...

Τωρα οσον αφορα τα games μελλοντικα αν κάνεις κανα SLI (που δεν το βλέπω μακρια) μπορεις και να παιζεις games εκει απλα αλλαζοντας το σετάρισμα....H οθόνη που εχεις ήδη ειναι μια χαρά εξάλλου αλλα τα extra money που θα δώσεις ουσιαστικά παλι σε οθόνη θα τα δώσεις...καμια ουσιαστικά αλλαγή περα απο 4 inches και βέβαια την ανάλυση...

Βεβαια αυτο ειναι κατι που θα εκανα εγώ οπως σκέφτομαι τον χώρο, τωρα ο καθένας σκέφτεται και διαφορετικα βέβαια....

EDIT

Πάντως αν η αναγκη προέκυψε απο τους υπότιτλους και οχι απλα επειδη βαρεθηκες τις 20ιντσες και απλα θες να παρεις μια μεγαλυτερη DELL.... αυτους μπορεις να τους μεγαλωσεις manuallly.... υπαρχει και αυτο το option αν το ψάξεις (τουλαχιστον εγω αυτο κάνω οταν δεν μπορω να διαβασω).... επισης αυτο που μπορει να σε βοηθήσει ειναι καποιος με 24αρα ή 30αρα να ποσταρει screenshots απο ταινιες με υπότιτλους για να δεις αν ακομα και σε αυτες τις inches αν σε βολευει απο την απόσταση που θα βλεπεις καμια ταινία...

Καλες αγορες οτι και αν αποφασίσεις bro! ;)

Link to comment
Share on other sites

παντως εδω οι αμερικανοι δεν βλεπω να αντιμετωπιζουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα και σε χρηση γραφειου...ισα ισα πολλοι μαλιστα πηγαν απο 24 σε 27...και οσοι πηγαν σε 27 κατευθειαν απο 20 δεν το μετανιωσαν καθολου..

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1143748&highlight=Dell+2707WFP

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.