Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 10:44]

@perp..

Δεν θα προτεινα ποτε 37αρι monitor-"τηλεοραση" (οπως 8ες πες το) ..σαν αποκλειστικο μονιτορ για pc.

(ετσι φαινεται οπως το γραφεις.)

Οποτε δεν θα παει σε αποσταση γραφειου....αλλα λιγο πιο διπλα για ταινιες και κανενα game αμα θελησει(εγω θα θελησω).

Αυτα με την προυποθεση οτι κραταει και το 20αρι..

Η 27αρα ειναι καλη παντως..

Διαβαζεις ανετα τα γραμματακια απο το 1μ ..σε περιβαλλον Win...σιγουρα οχι κουραστικη.

Ειχε κανει ενα thread o chosen για την 27αρα...(που παρουσιαζε το καινουριο του ποντικι ...:p)

Iσως φανει κατι παραπανω εκει περα..

Καλα το οτι να ναι ειμαστε...:D εγω αυτο καταλαβα γιατι εσυ το εγραψες ετσι.... :p

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 01:07]

Υ.Γ2 Την "τηλεοραση" την προτεινα αποκλειστικα ως μονιτορ....απλα τυγχανει να εχει και δεκτη. Ετσι για την ιστορια..

σαν βοηθητικο monitor εννοείται οτι ειναι μια χαρα....Το thread του Chosen το ειχα δει τοτε....

τωρα η αποσταση που βολευει τον καθενα ειναι προσωπικη υποθεση μεν αλλα καλο ειναι να το ψαχνουμε λιγο και να πειραματιζόμαστε... εγω πχ βρηκα καλυτερο να εχω την 20αρα μου σε αποσταση περιπου 60cm απο τα ματια μου (με μεζουρα) και την φωτεινοτητα στο 40/50 παρα οπως την ειχα πιο παλια γυρω στα 40cm βαση του φωτισμου του χώρου μου πάντα.... Πλεον και διαβαζω καλυτερα.... και παιζω καλυτερα και γενικα ουτε ζαλαδες, ουτε στραβωμαρα πλεον....Ολα συνηθιζονται μεν...αλλα 5 αρχες δεν ηταν τυχαιο που υπαρχουν.... Εξαλλου ποσοι εχουμε δει να βλεπουμε σε γραφεια οθοναρες αλλα που χαντακώνονται απο το φως ή την αποσταση και το σεταρισμα του χωρου....

Τελειως ενημερωτικά να πω οτι επειδη ετυχε και ειχα 2 20αρες DELL στο γραφειο μου για 1 βδομαδα και σε dual view και σε wide span, εκει καταλαβα ποσο σημαντικο ειναι η σωστη ρυθμιση της φωτεινοτητας, της αποστασης, του υψους και του γενικου φωτισμου του χωρου και γι αυτο ειπα την γνώμη μου.... Γιατι το τοπιο που ειχα μπροστα μου αλλαξε αρδην και πρωτα τα ματια μου το καταλαβαν....

Για μενα θελει να το ψαξεις/πειραματιστεις αρκετα και βεβαια να παρατηρήσεις πως εχουν σετάρει οι υπολοιποι τα γραφεια τους και τον χωρο τους ειδικα οταν εχουν ειτε τεράστιο μονιτορ είτε πολλαπλα....κατι ξερουν και οι αλλοι.... Οταν ξεφυγεις απο την λογικη των εντυπωσιακων φωτος που κυκλοφορουν στα fora, μπορεις να παρεις σωστες και χρησιμες ιδεες για το πως ο καθενας στο σπιτι του μπορεις να ενσωματωσει το οποιο μονιτορ της επιλογής του....Δεν μπορει τυχαια ολοι να εχουν καταληξει στο ιδιο setup....

Για οσουν εκαναn και δουλεια με το γνωστο καλιμπρατιρι :p .... δεν ηταν τυχαιο που επρεπε να γινει μέτρηση του φωτος του δωματιου.... αν δεν υπηρχε λογος ΔΕΝ θα το ειχαν και σαν προυποθεση για σωστο καλιμπράρισμα....

Αυτα τα ολιγα... απλα θεώρησα οτι περα απο την γνωμη μας στο διλημμα του gbak καλο ηταν να λεγαμε και 2-3 tips που ισως διευκολυνουν την τελικη επιλογη του καθως οσο μεγαλώνεις την οθόνη σου οφείλεις και να σεταριστεις διαφορετικα και να λαβεις και αλλου παραγοντες υποψην σου....τουλαχιστον ετσι συνηθιζεται.... ;)

@gbak

Γιατι εγω αρχικα τι σου προτεινα δηλαδη? ΕΙΤΕ να προσθεσεις μια ΤV διπλα σου ΕΙΤΕ να παρεις μεγαλυτερο μονιτορ.... ;):D:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΝTG

:p

Μου αρεσει που μιλας με ντοκουμεντα:D

χεχεχε..:hehe:

μαλλον το 27αρι θα ξηγηθω και θα κρατησω και το 20αρι για βοηθητικο...:D

ενα πραμα ας πουμε ετσι..

2001135230554691659_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εβδομάδα θα συγκρίνω από πρώτο χέρι Dell 2007WFP με ΕΙΖΟ S2411W. Γιατί στο λέω αυτό? Για να σου πω αν πραγματικά αξίζει αντί για Dell, να πας να πάρεις την EIZO με τα 1100 και να μου λυθεί κι εμένα η περιέργεια για την τιμή των ΕΙΖΟ.

Link to comment
Share on other sites

και πιο καλη ναναι η ειζο στα 1100 παιρνεις 27" αντι 24" και dell και πολυ πιο καλο design...τωρα σε αποδοση ευκαιρια να μας πεις..

@οσο για τα 1500 ειναι οντως too much...με το ζορι 1000 και πολλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια παιζει παρα πολυ ο λογος τιμης προς αποδοση... Δηλαδη αν ειναι αν δωσω 1200+ για 30 dell δινω 1700-κατι και παιρνω fullHD 42 plasma και τελειωνει το παραμυθι....

Δηλαδη οσο και να λεμε EIZO, εγω θεωρω οτι ειναι πολλα τα λεφτα.... Μεχρι 100-200 ευρω το πληρωνω το ονομα, αλλα παραπανω NO F*** WAY.

Μεταξυ 24 samsung στα 900, δινω το κατιτις μου να παρω 24 Eizo.

Και παλι με το ζορι γιατι δεν νομιζω οτι η samsung θα ειναι καμμια πατσαβουρα που θα κλαιω τα λεφτα μου. Αλλα μεταξυ LG @ 500-600 και eizo @ 1100+ να μην πουμε καν ποια θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε λέτε ότι θα κουραστούν τα μάτια. Μακάρι να μπορούσα να τραβήξω φωτό απο το trading desk. 6 20άρες Eizo (οι 2 μεσαίες σε portrait τοποθέτηση και οι άλλες τέσσερις σε landscape) είναι πραγματικά eye candy. Να ήταν και λίγο πιο όμορφο το γαμωBloomberg.........

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τσιμπησα μια 32 TV την εβαλα στο σαλονι εστησα και ενα htpcaki...και εiμαι uber ok για HD , και οτι αλλο θες....εκτος απο gaming (λογω δυνατοτητων του htpc)

Τωρα να παρεις 27 για pc το θεωρω υπερβολη..Εχε σε μια γωνια τη θεσουλα σου για το πισι που να παιζεις games και και φτιαξε ενα συστηματακι για τις ταινιες..

Γνωμη μου παντα.Και στο προτεινω αυτο γιατι δε παει μια βδομαδα που κουβαλαγα την οθονη μου για το σαλονι :p

500ευρα τη πηρα και η ποιοτητα της σε hdmi με υπερκαλυπτει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλοριζικη.....αλλα και εμεις περιμενουμε για να την δουμε...

(ριξε καμμια καλη φωτο και ασε τις κονσερβες)

Ετσι για την ιστορια...ειδα και το "ψιλοχασιμο" ,στην αρχη της σελιδας, στα λεγομενα μας με τον perp..

Αρχική απάντηση από perp

Καλα το οτι να ναι ειμαστε...:D εγω αυτο καταλαβα γιατι εσυ το εγραψες ετσι.... :p

Αρχική απάντηση από ΝTG [Καποτε, στις 01:07]

Υ.Γ2 Την "τηλεοραση" την προτεινα αποκλειστικα ως μονιτορ....απλα τυγχανει να εχει και δεκτη...

H αποκλειστικοτητα πηγαινε στη χρηση της..ως μονιτορ και οχι στο αν θα ειχε μια ή δυο οθονες.Επειδη ειχε πει πιο πριν οτι δεν βλεπει TV...(δεν την προτεινα σαν TV δλδ).

Eξαλλου το ειχα πει και πιο πριν οτι θα επρεπε να κρατησει και το 20αρι αν ηταν να προβει σε τετοια αγορα...

Eχω ενα μικρο κολλημα με αυτα:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Καλοριζικη και καλοδουλευτη man......:T:

Περιμενουμε εντυπωσεις....

thanx φιλαρακ..νταξ ποτε δεν με πειθε το ονμα και μονο τις eizo για το κοστος της..αλλα τελικα ειναι ενα σκαλι πανω απο ολες τουλαχιστον στα 24αρια..βεβαια και το 1000ρικο για 24αρι ειζο ειναι πιστευω ανεκτο...για παραπανω δεν θα το συζηταγα καν ...το βρισκω υπερβολικο

ακομα και το S-IPS της 2007 δειχνει "φτωχο" μπροστα στο τελειο απο ολες τις αποψεις S-PVA της ειζο

Αρχική απάντηση από ΝTG

Καλοριζικη.....αλλα και εμεις περιμενουμε για να την δουμε...

(ριξε καμμια καλη φωτο και ασε τις κονσερβες)

thanx ΝTG..

καποια στιγμη μολις ξεκολησω αΠΟ το γραφειο και παω σπιτι θα σηκωσω φωτος

Link to comment
Share on other sites

κερναω deathmatch σε cod4 ιδια kills ιδια αποδοση αρκετα καλη σε μουλτι και gaming...ελα οποτε θες να παιξεις...νταξ δεν λεμε να κατεβω και σε τελικο με τους SK..:hehe:

με λιγα λογια για harcore gamer δεν κανει...παιρνεις ενα tn και τελειωνεις ποιος ο λογος να χρεωθεις 1000ρικο...απλα εγω το πανελ το θελω πολυ καλο σε ολους τους τομεις..δεν το χω μονο για gaming..εχουμε και δουλειες εε...μην το ξεχναμε..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

....με λιγα λογια για harcore gamer δεν κανει...παιρνεις ενα tn και τελειωνεις ποιος ο λογος να χρεωθεις 1000ρικο...απλα εγω το πανελ το θελω πολυ καλο σε ολους τους τομεις..δεν το χω μονο για gaming..εχουμε και δουλειες εε...μην το ξεχναμε..:D

Το αυτο.....τα ιδια και για την Dell 2407 WFP.....

Οποιος θελει hardcore gaming καθεται με την CRT του....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.