Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

και μενα εχει ..οχι τοσο εντονο αλλα δεν με νοιαζει ειναι το μοναδικο σημειο που ειλικρινα δεν με νοιαζει καθολου...καθως το βλεπω μονο για καποια seconds στο startup το προτιμω αν το θεωρησουμε issue που για μενα δεν ειναι...απο αλλα issues τυπου ghosting banding η καμμμενα pixels...που παρουσιαζουν αλλα πανελ και το κυριοτερο στην επιφανεια εργασιας που ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικο και ενοχλητικο...και τελος εχει τοσο καλη απεικονιση χρωματων και εικονας που υπερκαλυπτουν αυτο το μικρο ελλατωμα ας το θεσουμε ετσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 14:01]

Τι να κρυψει...........Φανταζεσαι τσαντιλα..........Εδωσε 1000 ευρω για μια οθόνη και η LG μου που την πληρωσα 250 εχει περιπου το ιδιο backlight bleeding...........

Εγω θα την πηγαινα πισω παντως..........

Γιατι δεν θα μπορουσε να το κρυψει ρε μαν και να κάνει τον papako? Για μένα μπράβο του που ειπε ΚΑΙ 1-2 issues της συγκεκριμένης οθόνης 1) επειδη την έχει 2) ακριβώς επειδή έδωσε 1000 ευρώ...

Εδω ειναι φορουμ για να διαβάζουμε εντυπώσεις και τα υπερ και τα κατα απο διάφορα hardware και οχι διαφημιστικος χώρος για τα αποκτήματα μας... Αυτα σε παιδικους σταθμους...Προσωπικα περιμένω το οτιδηποτε αγοράσω να εχεις κάποια flaws γιατι το ξέρουμε εξ αρχης οτι δεν υπάρχει η τελειότητα....

Και οσο και αν περιέργο φανει σε μερικους αν αυριο ηθελα να πάρω 24αρα μαλλον στο συγκεκριμένο μοντέλο θα κατέληξα γιατι τουλάχιστον 1-2 κάτοχοι εχουν τα @@@@ να πουν δημοσια οτι το ακριβο τους απόκτημα εχει 1-2 issues και οχι να κοκορεύονται σαν παιδάκια του δημοτικου "οτι το δικο μου ειναι το καλύτερο", κάτι που βλέπουμε αρκετά συχνά σε hardware....

Δεν θα ητανε ξεφτίλα να την επερνα ας πουμε την Δευτερα και να το ανακαλύπτα μονος μου ενω ήδη υπάρχουν 2 κάτοχοι του ίδιου μοντέλου οι οποιοι θα μπορουσαν να τηρήσουν σιγή ιχθύος?

Γιατι σε μια τέτοια περίπτωση αν δεν το ειχαν αναφέρει δημοσια το credibility των λεγομενων του καθενός, θα πηγαινε περίπατο.... για μένα πάντα ;)

Anyway εγω δεν το θεωρω λογο επιστροφης ή πωλησης του συγκεκριμένου πάνελ, το επόμενο μπορει να μην ειχα αυτο, να ειχε χαλια χρωματα, response time κτλ... χαιρομαι που ανεφερε ενας ανθρωπος ενα issue και ενας δευτερος το επιβεβαίωσε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 18:05]

Γιατι δεν θα μπορουσε να το κρυψει ρε μαν και να κάνει τον papako? Για μένα μπράβο του που ειπε ΚΑΙ 1-2 issues της συγκεκριμένης οθόνης 1) επειδη την έχει 2) ακριβώς επειδή έδωσε 1000 ευρώ...

Εδω ειναι φορουμ για να διαβάζουμε εντυπώσεις και τα υπερ και τα κατα απο διάφορα hardware και οχι διαφημιστικος χώρος για τα αποκτήματα μας... Αυτα σε παιδικους σταθμους...Προσωπικα περιμένω το οτιδηποτε αγοράσω να εχεις κάποια flaws γιατι το ξέρουμε εξ αρχης οτι δεν υπάρχει η τελειότητα....

Και οσο και αν περιέργο φανει σε μερικους αν αυριο ηθελα να πάρω 24αρα μαλλον στο συγκεκριμένο μοντέλο θα κατέληξα γιατι τουλάχιστον 1-2 κάτοχοι εχουν τα @@@@ να πουν δημοσια οτι το ακριβο τους απόκτημα εχει 1-2 issues και οχι να κοκορεύονται σαν παιδάκια του δημοτικου "οτι το δικο μου ειναι το καλύτερο", κάτι που βλέπουμε αρκετά συχνά σε hardware....

Δεν θα ητανε ξεφτίλα να την επερνα ας πουμε την Δευτερα και να το ανακαλύπτα μονος μου ενω ήδη υπάρχουν 2 κάτοχοι του ίδιου μοντέλου οι οποιοι θα μπορουσαν να τηρήσουν σιγή ιχθύος?

Γιατι σε μια τέτοια περίπτωση αν δεν το ειχαν αναφέρει δημοσια το credibility των λεγομενων του καθενός, θα πηγαινε περίπατο.... για μένα πάντα ;)

Anyway εγω δεν το θεωρω λογο επιστροφης ή πωλησης του συγκεκριμένου πάνελ, το επόμενο μπορει να μην ειχα αυτο, να ειχε χαλια χρωματα, response time κτλ... χαιρομαι που ανεφερε ενας ανθρωπος ενα issue και ενας δευτερος το επιβεβαίωσε... ;)

+1

Για αύτο είναι τα forum...

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου S2411W δεν εχω παρατηρήσει αυτο το backlight bleed .

Αυριο το βράδυ που θα γυρίσω σπιτι θα το κοιτάξω και θα ανεβάσω φωτο.

Βέβαια η S2411W εχει διαφορετικό τυπο backlight απο τις S2431W

Link to comment
Share on other sites

Επειδε ετυχε να δω και απο κοντα την οθονη του gznp τα δυο μαυρα στις οθονες

Του gznp και του angel_f δεν μου κανουν τα ιδια Στον angel_f πιο πολυ για γκρι μου κανει

Προσωπικη εκτιμηση παντα

Παντως ο gznp εχει δικιο 1000Ε για μια οθονη και να εχει blacklight και corona effect για το ποντικι, ειναι αστα να πανε και εγω 19 eizo εχω την Μ1900 και ηθελα να την αλαξω αλλα μετα απο αυτο που ειδα με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 21:45]

Επειδε ετυχε να δω και απο κοντα την οθονη του gznp τα δυο μαυρα στις οθονες

Του gznp και του angel_f δεν μου κανουν τα ιδια Στον angel_f πιο πολυ για γκρι μου κανει

Προσωπικη εκτιμηση παντα

Παντως ο gznp εχει δικιο 1000Ε για μια οθονη και να εχει blacklight και corona effect για το ποντικι, ειναι αστα να πανε και εγω 19 eizo εχω την Μ1900 και ηθελα να την αλαξω αλλα μετα απο αυτο που ειδα με τιποτα

To μαυρο ειναι πολυ καλο , απλα έδωσα μεγαλύτερο χρονο έκθεσης στην φωτογραφία ωστε

να φανει καλλίτερα το backlight ;)

Δες και μια με μικρότερο χρονο έκθεσης ...

post-4091-1416073356,4761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 22:19]

To μαυρο ειναι πολυ καλο , απλα έδωσα μεγαλύτερο χρονο έκθεσης στην φωτογραφία ωστε

να φανει καλλίτερα το backlight ;)

Δες και μια με μικρότερο χρονο έκθεσης ...

Φαινεται καθαρα οτι ειναι θεμα φωτογραφιας... Αν δεν δωσεις παραπανω χρονο εκθεσης, το πανελ φαινεται σαν να ειναι σβηστο. Για αυτο το λογο δεν γινεται να συγκρινεις απολυτα το μαυρο που βγαζει μια οθονη απο φωτο, καθως παιζει ρολο η μηχανη.

Ααααα και κατι ακομα... +1 στο post του perp:T:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

αυτο το άσπρο παραλληλόγραμμο γιατι το περιλαμβάνετε στις φώτος? γιατι νομιζω οτι τα περιπλέκει τα πράγματα και επηρεάζει το αποτέλεσμα....

νομιζω ο καλυτερος τρόπος ειναι αυτος που φωτογράφισε ο angel_f αρχικα.... χωρια που εχει κεντράρει και σωστα ο φακος της μηχανης και ειναι crystal clear....

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε ζηλιαρη...ειναι του τεστ αυτο ρε σεις παλουκαρια

λοιπον δεν ξερω για τα δικα σας πανελ...παντως εγω το δικο μου πανελ το βρισκω τελειο..:hehe: ......0 πιξελ καμμενο...0 bluring και ghosting...αρκετα γρηγορο στα παιχνιδια...μια χαρα λεμε ρει

Link to comment
Share on other sites

Α καλά.....:p:D

Γνωμη μου ειναι πάντως οτι δεν ειναι η σωστη τακτικη για φωτογραφιση του backlight bleeding....θέλει μαυρο φοντο αποκλειστικα για να δεις αν εχεις ή δεν εχεις, ποσο μάλλον για να το φωτογραφίσεις.... εκτος βέβαια αν μιλάμε για μεγάλο ποσοστο που συνηθως βγάζει μάτι....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως gbak αν σου ειναι ευκολο ανέβασε και μια φώτο με εντελώς μαυρο φοντο αυτην την φορα για να δουμε τι τελικα παιζει με το συγκεκριμένο πάνελ γιατι μας μπερδεψεις με την φώτο που ανέβασες....

ειναι γενικο φαινόμενο στην 2431 ή ετυχε στον gznp??? Γιατι ουσιαστικα αυτο προσπαθουμε να καταλάβουμε οι υπόλοιποι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, μια αναφορά από το μέτωπο:

Αρχική απάντηση από gbak

τελικα ουτε εμενα εχει..ισως στην αρχη που ειναι κρυο το πανελ μου βγαζει λιγο τωρα ομως τιποτα..

Εδώ είναι το όλο θέμα.

Όταν ανοίγω την οθόνη (π.χ. το πρωί όταν σηκώνομαι), το φαινόμενο είναι ΠΟΛΥ έντονο. Σιγά σιγά, περνώντας η ώρα, το φαινόμενο μειώνεται και σταθεροποιείται κάπου, όπου δεν είναι τόσο έντονο και εμφανές, ακόμα και σε μαύρο. Είναι φανερό ότι όσο ζεσταίνεται το panel, τόσο πιο πολύ μειώνεται το φαινόμενο.

Στις ταινίες, όπου κάνει και πολύ πιο αισθητή την παρουσία του στις 4 γωνίες, απλά δεν το κοιτάς/παρατηρείς, γιατί την ταινία βλέπεις, όχι τις γωνίες.

Αλλά είναι πρόβλημα και παραμένει. Θα δω τι θα κάνω με την όλη κατάσταση, ίσως παίξει αντικατάσταση, ίσως την κρατήσω, δεν ξέρω.

Βλέποντάς το bootάροντας, τσαντίζομαι. Ανοίγοντας κάτι wallpapers τρελής ευκρίνειας, χαίρομαι να βλέπω τα ζωντανά χρώματα της οθόνης.

Φάσκει και αντιφάσκει αυτό το panel.

Είδωμεν.

Ο λόγος που κάνω τόσο ντόρο είναι απλός:

Αν αρκετοί από εδώ μέσα είχαν Samsung, LG, Dell, Belinea, Iiyama και ο Θεός ξέρει τι άλλο, και πάθαιναν κάτι τέτοιο, ένα θέμα :nuke: το είχαν στο νερό, βρίζοντας και ρίχνοντας κατάρες σε θεούς και δαίμονες.

Όχι όμως στην ΕΙΖΟ.

U get the point.

Χαίρομαι που υπάρχουν κάποιοι λίγοι με ευθιξία να τονίζουν και αυτοί τα όποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

gznp Νομίζω οτι γενικευεις το συγκεκριμένο θέμα ενω υπάρχει περίπτωση να το αντιμετωπίζεις λόγο του συγκεκριμένου κομματιού που έχεις

Εγώ εχω περάσει απο το στάδιο που βρίσκεσαι τωρα , οταν έσκασα 1200 ευρω cash και ανοίγοντας την οθόνη ειδα ενα πράσινο κολλημένο πιξελ και έπειτα άλλα 4 ....:boxed:

Κατέρρευσε ο εσωτερικός μου κόσμος και άνοιξα θρετ που έθαψα την "εγκιηση " ΕΙΖΟ .

Αυτο ηταν τελείως λάθος διότι πολυ απλά και οι ΕΙΖΟ εχουν τα πλεονεκτήματα - ελαττώματα της τεχνολογίας TFT , δυστυχώς οι ΕΙΖΟ δεν ειναι φτιαγμένες απο τον Θεο .

Σήμερα σου λεω οτι σαν κάτοχος μιας S2411W , έχοντας αποδεχτει τα 5 πράσινα πιξελ ( δεν γινόταν διαφορετικά) είμαι απολιτα ικανοποιημένος απο την συνολική κορυφαία ποιότητα της Οθόνης

Για εμένα το "πρόβλημα " που αναφέρεις μου φενετε ανύπαρκτο , σαν να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου οτι δεν άξιζαν τα λεφτά που έδωσες

φιλικα angel_f

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.