Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

Καλά κόψε κάτι...:toomuchne :p

Αρχική απάντηση από gbak [08-12-2007 04:23]

Dell 2707WFP

1118 euro

Dell 2407WFP-HC

737 euro

ακουω προτασεις...βασικα με ενδιαφερει μονο dell..

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 11:32]

ακομα και το S-IPS της 2007 δειχνει "φτωχο" μπροστα στο τελειο απο ολες τις αποψεις S-PVA της ειζο

Αριστο ειναι και το μονιτορ στο οποιο κάτεληξες και το μονιτορ που ειχες.... Δεν χρειάζεται να το ριξεις στην πυρα επειδη τώρα αλλαξες... Εξάλλου "τέλειος" τυπος πάνελ δεν υπάρχει ειτε μιλάμε για TN, SIPS, SPVA, MPVA, ASIPS κτλ... Ολα εξαρτώνται απο εμάς.... το γουστο μας, τις ανάγκες μας, το budget μας, την χρηση, τον χώρο μας κτλ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 10:15]

Το αυτο.....τα ιδια και για την Dell 2407 WFP.....

Οποιος θελει hardcore gaming καθεται με την CRT του....

γκουχ γκουχ

http://www.behardware.com/articles/632-1/lcds-images-delayed-compared-to-crts-yes.html

:p

Η 3007 στο thread του hardforum εχει S-IPS και ταιζει σκονη την 244t στο θεμα της αποκρισης, αυτο που δεν λετε να καταλαβετε μερικοι ειναι πως το προβλημα υπαρχει ακομα και σε offline games, το να ειναι + 4 καρε πισω η οθονη σου απο αυτην του αλλου παλευεται αλλα το να αποκρινεται το ποντικι και το πληκτρολογιο λες και ειναι ασυρματα πρωτης γενιας ειναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο για οποιον δεν θελει bottleneck στην αποδοση του

Σιγα το fps το cod4 ρε εσυ gbak, (για το skill που χρειαζεται καποιος για να βγαινει τακτικα πρωτος σε public λεω ) δες πως αποδιδει η οθονη σε παιχνιδια με πραγματικα γρηγορο ρυμο οπου το καλο σημαδι ειναι μονο μια απτις αρκετες αλλες εξισου σημαντικες ικανοτητες που απαιτουν απτον παικτη οπως το quake3 και τα ξαναλεμε, να μου πεις εκει θα φαινεται η κινηση χαλια λογω 125fps / 60hz ( ειναι fps dependant η engine και μονο με καποια mods μπορεις να εχεις καλο smoothness χωρις τον συγκεκριμενο αριθμο fps ) οποτε τι 0ms lag ( οπως η iyama E2201W ) τι 80 μονο με crt γινεται σοβαρη δουλεια στο συγκεκριμενο game

Στα σημερινα παιχνιδια ομως δεν ειναι και τοοοοοσο σημαντικο να εχεις παραπανω απο 60hz, οποτε ακομα και ενας hardcore-ας που παιζει γρηγορα games μπορει να παρει μια lcd δεδομενου οτι θα κανει πρωτα μια ερευνα για το lag (δλδ δεν θα κοιταξει μονο το response time το οποιο δεν εχει αμεση σχεση )

Προσωπικα απλα εχω αλλες προτεραιοτητες και δεν αισθανομαι την αναγκη για αλλαγη οθονης, το αν θα λαγκαρει ο χειρισμος στα games ή οχι ειναι απ'τα τελευταια που με ενδιαφερουν τον τελευταιο καιρο :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 12:48]

Καλά κόψε κάτι...:toomuchne :p

Αριστο ειναι και το μονιτορ στο οποιο κάτεληξες και το μονιτορ που ειχες.... Δεν χρειάζεται να το ριξεις στην πυρα επειδη τώρα αλλαξες... Εξάλλου "τέλειος" τυπος πάνελ δεν υπάρχει ειτε μιλάμε για TN, SIPS, SPVA, MPVA, ASIPS κτλ... Ολα εξαρτώνται απο εμάς.... το γουστο μας, τις ανάγκες μας, το budget μας, την χρηση, τον χώρο μας κτλ.... ;)

δεν ειπα οτι το 2007 δεν ειναι καλο..μια χαρα ειναι στην mainstream κατηγορια που ανηκει... απλα το ειζο ειναι καλυτερο πως να το κανουμε τωρα...καποια πραγματα ειτε θελουμε ειτε δεν θελουμε να το καταλαβουμε ειναι ανωτερα απο καποια αλλα...

ειναι το πεμπτο lcd πανελ εν σειρα που περναει απο τα χερια μου..πιστευω μια αντιληψη την εχω..

Link to comment
Share on other sites

EDIT

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 15:06]

δεν ειπα οτι το 2007 δεν ειναι καλο..μια χαρα ειναι στην mainstream κατηγορια που ανηκει... απλα το ειζο ειναι καλυτερο πως να το κανουμε τωρα...καποια πραγματα ειτε θελουμε ειτε δεν θελουμε να το καταλαβουμε ειναι ανωτερα απο καποια αλλα...

ειναι το πεμπτο lcd πανελ εν σειρα που περναει απο τα χερια μου..πιστευω μια αντιληψη την εχω..

Αν και τα 5 πανελ σου λοιπον ηταν EIZO θα το δεχομουνα οτι μένεις σταθερος στην ποιότητα εικονας και κατασκευής της ΕΙΖΟ... Την ΕΙΖΟ την ξέρουμε ολοι μας χρονια τωρα, ακομα και οι πιο ασχετοι, δεν τιθεται θέμα....

Δεν διαφωνω οτι η ΕΙΖΟ εχει κορυφαία εικονα και ποιότητα κατασκευης απλα υπενθυμίζω οτι εσυ απέκλεισες αλλες μάρκες με το καλημερα σε αυτο το thread.... Γι αυτο το ανέφερα... Μην μας την λες απο πάνω κιόλας.... Αν το ειχες αφήσει ανοιχτο να ακουσεις προτάσεις απο μας για 24αρες μέχρι 1000-1200 θα ειχες πάρεις την απάντηση ΕΙΖΟ απο την πλειοψηφία μας...

Δεν υποστηριζω την DELL καθώς με αυτα που τράβηξα με το RMA της, ΔΕΝ θα ξαναπάρω ποτέ αλλα στην τελικη δεν κατάλαβα....

με αυτην την λογική γιατι τοτε προτίμησες στις 20αρες την DELL 2007WFP οταν την ιδια περιοδο υπηρχαν καλυτερα και ανωτερα μοντέλα της ΕΙΖΟ....?????

Ειπάμε κορυφαια μονιτορ ειναι και τα 2... και το 24αρι EIZO S2431W και το 20αρι DELL 2007WFP αλλα ανήκουν ουτως η αλλος σε διαφορετικη κατηγορια λογω μεγέθους... το καθενα ειναι απο τα κορυφαια στην κατηγορία του οπότε κάθε συγκριση μεταξύ των 2 την βρισκω τουλάχιστον περιττή...

Συγχωρα με που κάνω τον δικηγορο του διαβόλου χωρις να το θέλω αλλα το πηγες αλλου οπως το εθέσες αρχικά.... ολοι ευλογάμε τα γένια μας με οτι αγοράζουμε κατα καιρούς αλλα υπάρχει και η κοινη λογική και αυτην υπερασπίζομαι....

:flower: :flower: :flower:

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 18:58]

Ωραια ειναι και σβηστη ;)

Θα προτεινα αν σε βολευει,να βαλεις ενα μικρο ραφακι αναμεσα στα 2 ηχεια,να μπει απο κατω ο ενισχυτης και πανω σε αυτο να παταει η Eizo

αυτο του προτεινα και εγω ;)

EDIT

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [05-01-2008 10:14]

τελικα πηρα αυτη Eizo S2431W το πανελ απλα τα σπαει πολυ δυνατο

2001322755006570000_rs.jpg

http://www.prad.de/en/monitore/review/2007/review-eizo-s2431w.html

Αρχική απάντηση από gbak [05-01-2008 11:08]

thanx φιλος σε περιμενω να την δεις....

Τωρα που την ειδα απο κοντα, να πω και εγω την γνωμη μου για την ΕΙΖΟ S2431W του φιλου gbak....

Το monitor ειναι παρα πολυ επιβλητικο, γεμιζει τον χωρο και σιγουρα η ποιοτητα κατασκευης παραπεμπει και στην ποιοτητα της EIZO που περιμένεις κανεις. Ειναι πολυ λιτη και διακριτικη σχεδιαστικα, με ενα μονο μπλε LED στην προσοψη και πολυ διακριτικα τοποθετημένο το logo στα αριστερα.... Αυτο που μπορει να ξενιζει ειναι το παχος του πάνελ αλλα απο κοντα ειναι αναλογικο με τις ιντσες του οποτε δεν ξενιζει και πολυ.....

Τωρα για την ποιοτητα της εικονας της δεν νομιζω οτι περιμένει κανεις να δει κατι λιγοτερο απο αυτο που ειναι συνειφασμένο το ονομα της EIZO. Αναμενόμενα κορυφαία χρώματα, φοβερη διάυγεια και crystal clear απεικονιση. Δοκιμάσαμε ενα καρο wallpapers, ταινιες, internet sites και παντου ζωηρα και φυσικα χρωματα, ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε η απεικονιση του κοκκινου και του μαυρου....

Το menu της οθονης ειναι πολυ advanced με πολλες επιλογες, σε σημειο που καταντάει και λιγο υπερβολικο αν θες μπαμ μπαμ να αλλαξεις μια ρυθμιση αλλα με την χρηση πιστευω συνηθίζεται να το παιζει κανεις στα δάχτυλα....

Ολα αυτα βέβαια ειναι κάπως αναμενόμενα λογω και της μάρκας της οθονης...Κατι λιγοτερο προσωπικα δεν περιμενα να δω δηλαδη....

Αυτο όμως που ειλικρινα με εντυπωσιασε και με ξαφνιασε ευχάριστα ηταν η αποδοση της στα games οπου αν και 24αρι και SPVA ευχαριστηθηκα απιστευτα ενα short session στο μουλτι του COD4... :innocent:

Πολυ γρηγορο, no ghosting, no input lag, γενικα πολυ ξεκουραστο στο gaming, καμια σχεση με ορισμενες 24αρες που εχω δει.....Να πω την αληθεια με ολα αυτα που εχω διαβάσει για gaming στις 24inches ειχα την εντυπωση οτι καπου θα χάνει βέβαια ολα αυτα με την 8800ULTRA ;)... Το πανελ ομως τα σπάσει και στο gaming λοιπον.... Φυσικα ο λογος ειναι και το overdrive που εχει πάνω αλλα στην πράξη.... οντως αποδιδει αυτο που υποσχεται....

Για μενα εχωντας κατα νου ολα τα παραπάνω και αυτην την μικρη εμπειρία μπορω να πω οτι το 1000ρικο που ζηταει ειναι απολυτα δικαιολογημενο και με το παραπάνω ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι αγοράζει και την ποιότητα της ΕΙΖΟ.

Φοβερη επιλογη απο ολες τις αποψεις!

Καλοριζικη και πάλι φιλε gbak!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Χθες, στις 20:22]

Εξομοίωση 30" ΕΙΖΟ μέσω Photoshop :jump: :worship:

Πλάκα εχει :D

Πάντως μην το κάνουμε το θέμα με τις ΕΙΖΟ στυλ "papakos" κτλ....

Αρχική απάντηση από perp [05-01-2008 12:48]

Εξάλλου "τέλειος" τυπος πάνελ δεν υπάρχει ειτε μιλάμε για TN, SIPS, SPVA, MPVA, ASIPS κτλ... Ολα εξαρτώνται απο εμάς.... το γουστο μας, τις ανάγκες μας, το budget μας, την χρηση, τον χώρο μας κτλ.... ;)

Και το λεω γιατι πάντα υπάρχει καλυτερο απο αυτο που εχει ο καθένας μας... ειτε λεγεται οθονη, ειτε cpu, ειτε αυτοκινητο, ειτε mobo, ειτε γυναικα, ειτε RAM, σπιτι, δουλεια και πάει λεγοντας....σχετικα ειναι μαγκες.... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Εξάλλου "τέλειος" τυπος πάνελ δεν υπάρχει ειτε μιλάμε για TN, SIPS, SPVA, MPVA, ASIPS κτλ... Ολα εξαρτώνται απο εμάς.... το γουστο μας, τις ανάγκες μας, το budget μας, την χρηση, τον χώρο μας κτλ....

Αυτό είναι το θέμα τύπε που quotάρεις τον εαυτό σου :D:hehe::D

Διάβαζα όλα τα review για την 2431 και όλα λένε ότι στα games εμφανίζει blurring - εσύ έπαιξες σε αυτήν CoD και δεν παρατήρησες τπτ.

Του τέστειν, ειδικά στις οθόνες, όλα είναι υποκειμενικά. Κάποιος μπορεί να θεωρεί το μαύρο της Dell τέλειο, άλλος της EIZO και άλλος της LG με το ΤΝ. Και οι τρεις να επιμένουνε και άκρη να μη βγαίνει.

Και να πετάγομαι εγώ σαν 4ος και να λέω ότι όποια TFT και να βάλεις σε σκοτεινό δωμάτιο με total black φόντο, αυτή θα φωτίζει το δωμάτιο - πράγμα που συμβαίνει - άρα απόλυτο μαύρο δεν έχει καμία.

Κτλ κτλ.

’λλωστε δεν είναι λίγες οι φορές που ένα review βγάζει την Dell 2407 κορυφαία, άλλο μέτρια και οι χρήστες είναι 50-50 χωρισμένοι μεταξύ της άποψης "εξαιρετική" και "για πέταμα".

Αφού στον gpak αρέσει η ΕΙΖΟ που πήρε, μια χαρά αγορά έκανε και να τη φχαριστηθεί όσο δεν πάει :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Πρέπει να εχεις κάτσει μπροστά στα 24αρια της ΕΙΖΟ για να καταλάβεις τι κ@βλ@ ειναι

ακριβως...εγω τις σνομπαρα τις ειζο αλλα μολις την ανοιξα τοτε καταλαβα τι παει να πει ειζο ...ενα σκαλι πανω

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 03:03]

Αφού στον gpak αρέσει η ΕΙΖΟ που πήρε, μια χαρά αγορά έκανε και να τη φχαριστηθεί όσο δεν πάει :D

τι gpak ρε? αντε γεια εισαι..:laughing:

και πιστεψε με bluring με το τιποτα λεμε...και μου κανει φοβερη εντυπωση σε γρηγορα fps και μουλτι ποσο ελαχιστο εως αμελητεο tearing εχει με vsync off που στην dell εβγαζε ματι και κουραζε

και νταξ σε μουλτι δεν ειναι και οτι καλυτερο απο θεμα input το ξερα...αλλα τα kills βγαινουν οπως και πριν...

παντως το gaming σε 24αρι αποκτα αλλο ενδιαφερον απλα θελεις καλη καρτα οπως και να χει

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα gbak.....το 24 monitor και 1900χ1200 είναι το ΙΔΑΝΙΚΟ για gaming pc...στην απόσταση που κάθεσαι από το pc να σου γεμίζει το οπτικό πεδίο και νιώθεις ότι βρίσκεσαι μέσα στο παιχνίδι.....Η ανάλυση θεωρείται υψηλή για τις δυνατότητες των καρτών γραφικών αλλά ευελπιστώ ότι θα θεωρείται σε λίγο καιρό θα υποστηρίζεται καλά όχι μόνο από high end κάρτες.....

Δώστε 1gb GDDR και 512bit στις κάρτες!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ sstav.... καραμέλα το εχουμε κάνει αυτο με τις ιντσες....ελεος δηλαδη....

δηλαδη δεν παιζατε παιχνιδια οταν ειχατε 15αρια CRT μονιτορ? περιμένατε να βγουν οι TFT-LCD? Και οταν αυτες βγηκαν περιμένατε να πάρετε 17αρα TFT μεχρι τοτε τιποτα? Και μετα να βγουν τα wide πανελς? Και μετα τα 20αρια 24αρια WIDE? Και παει λεγοντας? Περιμενατε ολοι τις 20 ή τις 24 ιντσες?

Εγω ξερω οτι ο καθενας μας οταν αγοράζει κατι νεο, απορει καθε φορα πως μπορουσε με το προηγουμενο που ειχε, εκθειαζει σαν παιδακι το νεο του αποκτημα ενω μεχρι προτινως ελεγε οτι αυτο που ειχε ηταν το No.1, το "ιδανικο", το "τελειο" κτλ.....

Αυτο λεγεται εξελιξη και η δυναμη της συνηθειας...

Οταν σε 1 χρονο παμε στις 26-30-32 inches και ισως και σε αλλη τεχνολογια πάνελ, τα ιδια παλι θα λεμε οτι 26-30-32 ιντσες ειναι ιδανικες για gaming και οτι τελειο το size και οτι τα υπολοιπα ειναι πασε και ξεπερασμένα και πάει λεγοντας....

Μην ανατρέξω τωρα στα γνωστα thread στις οθόνες για να δουμε τι λεγαμε ολοι μας πριν κανα χρονο γιατι θα πεσει γέλιο... :D

Ολες οι οθονες για μενα στο gaming εχουν τις ιδανικες ιντσες αρκει να υπαρχει και η αναλογη κάρτα στο κουτι....

και οι 32 ιντσες βαφτιζονται ιδανικες για gaming αρκει να χωσεις λεφτα και σε ενα 3WAY SLI με 8800 ULTRA.... οταν δουμε ενα τετοιο συστημα να κυκλοφορει αναμεσα μας, να εισαι σιγουρος οτι θα ακουσουμε και την σχετικη δηλωση.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, για μένα τουλάχιστον, ψάξε όσο θες δεν το έχω κάνει καραμέλα το θέμα με τις ίντσες ...και όταν πόσταρα για να αγοράσω το νέο μου PC, η οθόνη ήταν αδιαπραγμάτευτα 24 dell και ας ελεγαν όλοι ότι είναι too much!!! Αποτελεί προσωπική αποψη-βιτσιο για το πως θέλω να βλέπω/απολαμβάνω τα παιχνίδια στον υπολογιστή σε απόσταση 50-60cm και οτιδήποτε μικρότερο δεν με ικανοποιεί.....Οι κάρτες που είχα και έχω ως τώρα (2900χτ και 8800gt) δεν μπορούν να αποδώσουν όπως πρέπει στην 24 αλλά οθόνη δεν αλλάζω....Ούτε στο σαλόνι μου, όταν αποφασισω να αγοράσω, θα πάρω ποτέ οθόνη LCD ή OLED 42, 45 και 60". Μια 37-40" είναι ιδανική.

:OT: αδειαζουμε και το Inbox πότε ΄πότε.....:OT:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι ακόμα..

Την μεγάλη πλάκα με την οθόνη την έπαθα και εγω στα games !!

Δεν θα ημουν υπερβολικός εαν ελεγα οτι κοντράρει CRT σε θέμα αποκρισης , ghosting κτλπ.

Και να μου το ελεγαν δεν θα το πίστευα οτι εχει καλύτερη αποκριση ( στην πραξη ) απο μια LG 19" 2ms ΤΝ που πέρασε απο τα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.