Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

Ααααααυτό:

daw01.jpg

Με βολεύει

;)

Αρχική απάντηση από perp

Υποθέτω οτι μια 32αρα-40αρα TV για τις ταινιες την αποκλειεις? Στις ταινιες πάντως σχυει ο κανονας "the bigger the better".... Το να βλεπεις ταινια στο PC ειναι συμβιβασμος, ξεκάθαρα πράγματα.... οποτε αν δεν σε καιει και τοσο πολυ και με την εικονα της 24αρας....

Επισης αν καταλαβα καλα αποκλειεις και να εχεις και 2 μονιτορ σε διαφορετικες ιντσες? ενα 20+ 1 24αρι? Η οχι?

Δυστυχώς οι TV δε μου δίνουν καμιά σοβαρή ανάλυση για να δουλεύω τα προγράμματα, όπως και οι προβολείς (πάμε πολύ ακριβά μετά για Dual Widescreen προβολέα).

2 διαφορετικές ίντσες δε θέλω, θα ζαλιστούμε στο τέλος. Δες την εικόνα - αυτό ακριβώς θέλω :)

edit: ’σε που είναι λίγο μπανάλ :hehe:

TitanKvadsstudio2.jpg

Τέτοιο thread hijacking πρώτη φορά λέμε :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

@gbak

Επειδη φαντάζομαι γιατι την εχεις φερει τοσο κοντα την DELL.... λογω mouse καθως το βοηθητικο μονιτορ ειναι αριστερα και το mouse δεξια....λογω χειρισμου δηλαδη....

Για δοκιμασε μπας και τα μετακινησεις ΟΛΑ πιο αριστερα... τον ενισχυτη στην αριστερη πλευρα και την DELL Δεξια... σιγουρα θα κολλας για τα καλώδια κτλ... αλλα ειναι η καλυτερη λυση για τον καθημερινο χειρισμο....

Στο λεω γιατι και εγω αριστερα την ειχα βάλει την 2η DELL αλλα ο χειρισμος λογω της μεγαλης αποστασης μου την εδωσε στα νευρα.... :D

Link to comment
Share on other sites

ακριβως την ιδια δουλεια μπορεις να κανεις και με ενα 24αρι και 20αρι...κατα τα αλλα σαν να εχεις ξεφυγει ...:hehe: τι ειναι ολα αυτα εκει πανω ρει? τι υπερπαραγωγη θα σηκωσεις??

2000554807810978170_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 16:55]

Ααααααυτό:

Με βολεύει

;)

Δυστυχώς οι TV δε μου δίνουν καμιά σοβαρή ανάλυση για να δουλεύω τα προγράμματα, όπως και οι προβολείς (πάμε πολύ ακριβά μετά για Dual Widescreen προβολέα).

2 διαφορετικές ίντσες δε θέλω, θα ζαλιστούμε στο τέλος. Δες την εικόνα - αυτό ακριβώς θέλω :)

edit: ’σε που είναι λίγο μπανάλ :hehe:

Τέτοιο thread hijacking πρώτη φορά λέμε :D

Καλα σιγουρα και εγω προτιμω το 1ο για την περιπτωση σου.... Σε αυτο το σετάρισμα σιγουρα θες ΙDENTICAL panels... δεν το συζητω.....

Πάντως την ΤV δεν την ειπα για την δουλεια σου ρε συ...ειπαμε... για τις HD ταινιες που θέλεις να βλεπεις την πρότεινα....:D

Αρα πας σε dual 24αρι και με ενα νεφρο λιγοτερο..... :p :p :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Παντως μαζι με την οθονη η Dell μου εκανε δωρο ενα ακορντεον και μαυρα γυαλια για να ζησω απο δω και περα μια και τυφλωθηκα πλεον!Ρε παιδια η οθονη ειναι καθαρα τι αρεσει στον καθενα και ενταξει να πουμε την αποψη μας δεν λεω αλλα κατι τοποθετησεις τυπου (θα τυφλωθεις με την 30αρα) ειναι ακραιες!!!!Εχω την οθονη 14 μηνες και για μενα απ το συστημα της υπογραφης μου σας μιλαω εντιμα ειναι το αγαπημενο κομματι και ισως το μονο που αξιζει καθε ευρω που εδωσα!!:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: Αν θελεις την γνωμη μου φιλε ανεβα σε ιντσες και δεν θα χασεις!!Τα ματακια μου ειναι perfect οπως και η ποιοτητα της Dell:P :p :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

[eleos on]

"Σαν την δικια οθονη των 42 ιντσων της DELEIZO με τριπλο panel ΤΝ+SIPS+SPVA δεν υπάρχει... Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ειναι η καλυτερη... και ΠΡΕΠΕΙ ολοι να το παραδεχτείτε οτι ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΙΑ μου ειναι Η καλυτερη.... και να μου πειτε και μπράβο απο πάνω..."

[eleos off]

Βρε σατανάδες.... τι πράγμα και αυτο με τις οθόνες του καθενός.... :p:hehe::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 00:49]

[eleos on]

Σαν την δικια οθονη των 42 ιντσων της DELEIZO με τριπλο panel ΤΝ+SIPS+SPVA δεν υπάρχει... Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ειναι η καλυτερη... και ΠΡΕΠΕΙ ολοι να το παραδεχτείτε οτι ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΙΑ ειναι Η καλυτερη.... και να μου πειτε μπράβο απαπάνω...

[eleos off]

VGA έχει??? :tomato::D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

- Πολύ contrast. Δυνατό, πραγματικά δύναμη.

- Χρώματα πολύ ζωντανά. Δυνατό μαύρο, όχι CRT κιόλας, αλλά ένα κλικ καλύτερο από την 2007.

- Πολύ δυνατό μπλε, το ξαναλέω.

- Σχεδόν καθόλου εμφανές blurring/ghosting στα παιχνίδια, πρέπει να λιώνεις για να το καταλάβεις.

- Ή είναι ιδέα μου, ή θέλει calibration με μηχάνημα. Στο τεστ της nVIDIA, εκεί που πρέπει οι δύο μαύρες λωρίδες να είναι όσο πιο μαύρες γίνεται, απλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ταιριάξουν.

- Και στις 4 γωνίες, σε total black και σκοτάδι μαύρο, φαίνονται backlight bleeds. Είναι 0.5χ0.5 cm, εμφανέστατα σε σκοτάδι, στην πραγματικότητα δεν ενοχλούν καθόλου. Είναι πολύ πολύ μικρά για να ενοχλούν.

Αυτά για αρχή :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες , μάλλον σε εχει ικανοποιήσει ( απλα την εχεις βάλει στο μικροσκόπιο :hehe: )

"

Ή είναι ιδέα μου, ή θέλει calibration με μηχάνημα. Στο τεστ της nVIDIA, εκεί που πρέπει οι δύο μαύρες λωρίδες να είναι όσο πιο μαύρες γίνεται, απλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ταιριάξουν. "

Για να ταιριάξουν ανέβασε το gama απο τον screenmanager σε 2,4 ή 2,6 απο 2,2 που ειναι .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Όπως τα λες , μάλλον σε εχει ικανοποιήσει ( απλα την εχεις βάλει στο μικροσκόπιο :hehe: )

Μακάρι να ήταν έτσι.

Αρχική απάντηση από gznp

- Και στις 4 γωνίες, σε total black και σκοτάδι μαύρο, φαίνονται backlight bleeds. Είναι 0.5χ0.5 cm, εμφανέστατα σε σκοτάδι, στην πραγματικότητα δεν ενοχλούν καθόλου. Είναι πολύ πολύ μικρά για να ενοχλούν.

Αυτά, τις τελευταίες δύο μέρες...

φάγαν το φαγάκι τους και...

ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ.

Από απειροελάχιστα που φαινόντουσαν, τώρα, ειδικά πριν μπω στα Windows που μου κατεβάζει τις λίστες με τους δίσκους, κτλ, κάνουν ΜΠΑΜ ακόμα και την ημέρα.

Δεν είναι ιδέα μου, την είδε και ένα φιλαράκι την πρώτη μέρα και χτες το πρόσεξε και αυτός. Έχουν μεγαλώσει σημαντικά.

Οι φωτό από κάτω είναι από το κινητό, γι αυτό και η ποιότητα είναι έτσι (π.χ. στις "έγχρωμες" φαίνεται ο χώρος σκοτεινός ενώ δεν είναι). Το πρόβλημα φαίνεται. Προσπάθησα να τις συμπιέσω όσο μπορούσα, αλλά να φαίνεται και περίπου αυτό που θέλω (~65ΚΒ η καθεμία).

blackul6.jpg

Στο μαύρο κάνει ΜΠΑΜ, αν το δει κάποιος live ταράζεται. Δε φαίνεται τόσο έντονα στη φωτογραφία, στο ζωντανό είναι πιο έντονο.

Στα υπόλοιπα χρώματα δε φαίνεται ΤΠΤ όμως.

bluewc5.jpg

greenph8.jpg

redvx7.jpg

redvx7.c5a764ff5d.jpg

Σε φωτογραφίες που έβαλα, τα χρώματα παραμένουν εξαιρετικά ζωντανά και σωστά. Αλλά όταν η φωτογραφία έχει μαύρο περιθώριο, το backlight bleed φαίνεται.

Στην καθημερινότητα, π.χ. βλέποντας Jack Bauer, Lost, Heroes ή οποιαδήποτε ταινία, παρ'όλο που φαίνονται οι "άσπρες" γωνίες, δεν τις προσέχεις. Στα παιχνίδια δεν καταλαβαίνεις τίποτα, γενικά είναι κάτι που δεν το κοιτάς.

ΑΛΛΑ:

Μην ξανα-ακούσω κανέναν εδώ μέσα να λέει ότι οι ΕΙΖΟ είναι η uber ποιότητα. Και μην ακούσω τίποτα του στυλ "σου τυχε μωρέ, ήσουν άτυχος". Να είμαστε αντικειμενικοί και όχι υποκειμενικοί (πήγα και έσκασα κάτι 1000ρικα, γ**άει η οθονάρα μου). Και οι ΕΙΖΟ, όπως και όλες οι υπόλοιπες οθόνες, έχουν και τα κακά τους.

Επαναλαμβάνω και το ξαναλέω: Το φαινόμενο αυτό δε με ενοχλεί στην καθημερινότητα.

Είναι ενδεικτικότατο όμως της ΜΗ-ποιότητας της ΕΙΖΟ, όταν αυτή "υπόσχεται" την κορυφή στον τομέα και οι υποστηρικτές της λένε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχη θέλω να πιστευω οτι δεν μετάνιωσες για την αγορα σου.... το issue που αναφέρεις φυσικα και ειναι υπαρκτο, το λενε και οι φωτογραφίες εξάλλου... Εσυ τα ξερεις και καλυτερα απο πολλους για τις οθόνες, ειναι και αυτα που λέγαμε οτι δεν υπάρχει τελειο πάνελ και τέλεια εταιρεία... υπαρχουν υπερ και κατά και βασει αυτων επιλέγεις....

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσότερο με οσα γράφεις μετά το "ΑΛΛΑ" και χαίρομαι που βλέπω επιτέλους την αντικειμενικότητα σε μια άποψη καθώς σιγουρα θα μπορουσες να το αποκρύψεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να κρυψει...........Φανταζεσαι τσαντιλα..........Εδωσε 1000 ευρω για μια οθόνη και η LG μου που την πληρωσα 250 εχει περιπου το ιδιο backlight bleeding...........

Εγω θα την πηγαινα πισω παντως..........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.