Jump to content



Dell 2707WFP/ 2407WFP hc or Eizo 2431


gbak

Recommended Posts

οταν ειναι κρυο το πανελ και το ανοιγω μου βγαζει λιγο bleed στις γωνιες ελαχιστο...τωρα μετα απο μια ωρα λειτουργια που το πανελ εχει "πιασει" την σωστη θερμοκρασια το αποτελεσμα ειναι αυτο...

2004331577245369356_rs.jpg

καπου ψυριζουμε την μαιμου...για να χαλαρωσουμε λιγο...δεν τιθεται θεμα issue σε αυτο πανελ ουτε για αστειο ειναι αρκετα καλο σε ολους τους τομεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από perp [26-01-2008 16:05]

Γιατι δεν θα μπορουσε να το κρυψει ρε μαν και να κάνει τον papako? Για μένα μπράβο του που ειπε ΚΑΙ 1-2 issues της συγκεκριμένης οθόνης 1) επειδη την έχει 2) ακριβώς επειδή έδωσε 1000 ευρώ...

Εδω ειναι φορουμ για να διαβάζουμε εντυπώσεις και τα υπερ και τα κατα απο διάφορα hardware και οχι διαφημιστικος χώρος για τα αποκτήματα μας... Αυτα σε παιδικους σταθμους...Προσωπικα περιμένω το οτιδηποτε αγοράσω να εχεις κάποια flaws γιατι το ξέρουμε εξ αρχης οτι δεν υπάρχει η τελειότητα....

Και οσο και αν περιέργο φανει σε μερικους αν αυριο ηθελα να πάρω 24αρα μαλλον στο συγκεκριμένο μοντέλο θα κατέληξα γιατι τουλάχιστον 1-2 κάτοχοι εχουν τα @@@@ να πουν δημοσια οτι το ακριβο τους απόκτημα εχει 1-2 issues και οχι να κοκορεύονται σαν παιδάκια του δημοτικου "οτι το δικο μου ειναι το καλύτερο", κάτι που βλέπουμε αρκετά συχνά σε hardware....

Δεν θα ητανε ξεφτίλα να την επερνα ας πουμε την Δευτερα και να το ανακαλύπτα μονος μου ενω ήδη υπάρχουν 2 κάτοχοι του ίδιου μοντέλου οι οποιοι θα μπορουσαν να τηρήσουν σιγή ιχθύος?

Γιατι σε μια τέτοια περίπτωση αν δεν το ειχαν αναφέρει δημοσια το credibility των λεγομενων του καθενός, θα πηγαινε περίπατο.... για μένα πάντα ;)

Anyway εγω δεν το θεωρω λογο επιστροφης ή πωλησης του συγκεκριμένου πάνελ, το επόμενο μπορει να μην ειχα αυτο, να ειχε χαλια χρωματα, response time κτλ... χαιρομαι που ανεφερε ενας ανθρωπος ενα issue και ενας δευτερος το επιβεβαίωσε... ;)

Πέστα ρε μαν. Εγώ πάντως θα το επέστρεφα ο άνθρωπος έσκασε 1000άρικο και έχει εμφανές backlight bleeding στις γωνίες εγώ έδωσα 600 για την LG L245 και backlight bleeding ΔΕΝ διακρίνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Χθες, στις 12:04]

gznp Νομίζω οτι γενικευεις το συγκεκριμένο θέμα ενω υπάρχει περίπτωση να το αντιμετωπίζεις λόγο του συγκεκριμένου κομματιού που έχεις

Εγώ εχω περάσει απο το στάδιο που βρίσκεσαι τωρα , οταν έσκασα 1200 ευρω cash και ανοίγοντας την οθόνη ειδα ενα πράσινο κολλημένο πιξελ και έπειτα άλλα 4 ....:boxed:

Κατέρρευσε ο εσωτερικός μου κόσμος και άνοιξα θρετ που έθαψα την "εγκιηση " ΕΙΖΟ .

Αυτο ηταν τελείως λάθος διότι πολυ απλά και οι ΕΙΖΟ εχουν τα πλεονεκτήματα - ελαττώματα της τεχνολογίας TFT , δυστυχώς οι ΕΙΖΟ δεν ειναι φτιαγμένες απο τον Θεο .

Σήμερα σου λεω οτι σαν κάτοχος μιας S2411W , έχοντας αποδεχτει τα 5 πράσινα πιξελ ( δεν γινόταν διαφορετικά) είμαι απολιτα ικανοποιημένος απο την συνολική κορυφαία ποιότητα της Οθόνης

Για εμένα το "πρόβλημα " που αναφέρεις μου φενετε ανύπαρκτο , σαν να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου οτι δεν άξιζαν τα λεφτά που έδωσες

φιλικα angel_f

Πω ρε φιλε κριμα 5 πιξελ. Ειναι να μην σου τυχει δλδ..... Ποσα πιξελ καλυπτει η εγγυηση? Στο πλαισιο γραφει "Εγγύηση αντιπροσωπείας 0 καμένων pixels, για 6 μήνες.

Tι ακριβως σημαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FANISTELROOY [Σήμερα, στις 19:49]

Πω ρε φιλε κριμα 5 πιξελ. Ειναι να μην σου τυχει δλδ..... Ποσα πιξελ καλυπτει η εγγυηση? Στο πλαισιο γραφει "Εγγύηση αντιπροσωπείας 0 καμένων pixels, για 6 μήνες.

Tι ακριβως σημαινει αυτο;

Ta 0 pixel ισχύουν για αγορές απο την Ελληνικη αντιπροσωπία , εγω την πήρα παρεισαγωγή .

Διάβασε την περιπέτεια εδω : http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37302

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 15:11]

Πέστα ρε μαν. Εγώ πάντως θα το επέστρεφα ο άνθρωπος έσκασε 1000άρικο και έχει εμφανές backlight bleeding στις γωνίες εγώ έδωσα 600 για την LG L245 και backlight bleeding ΔΕΝ διακρίνω

Ετσι ακριβως ειναι δεν πηρε ο gznp και καθε gznp οθονη 1000Ε το ελιτ της κατηγοριας και θα πρεπει να ανεχεται αυτο το φαινομενο, ειναι απαραδεκτο και κατακριτεο για μενα και καλα εκανε και το ειπε και μαλιστα αμεσως ακομα 10 μερες δεν εχουν περασει απο τοτε που την πηρε σε << αντιθεση με αλλα μελλοι που την εχουν μηνες και δεν εχουν αναφερει τιποτα για αυτο το φαινομενο >> ( Αυτο δεν αποτελει μπιχτει για κανεναν )

Εγω προσωπικα δεν θα ανεχομουν κατι τετοιο και θα την πηγαινα πισω και ειμαι και κατοχος ΕΙΖΟ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

καπου ψυριζουμε την μαιμου...για να χαλαρωσουμε λιγο...δεν τιθεται θεμα issue σε αυτο πανελ ουτε για αστειο ειναι αρκετα καλο σε ολους τους τομεις...

Όταν η οθόνη κατέβει Αθήνα μαζί με το PC, θα σε φωνάξω να τη δεις πριν την πάω στην ΕΙΖο. Δεν ψειρίζω τίποτα, εσύ κάνεις σαν παλαβός από την αρχή που την πήρες ;) Φαίνεται ΜΕΡΑ μεσημέρι λέμε. Η οθόνη μου προφανώς βγήκε ελαττωματική - so much για το pre-test που υποτίθεται ότι κάνει η ΕΙΖΟ.

Πάμε στα καινούρια νέα.

Πήρα τηλ. Πλαίσιο και ΕΙΖΟ.

Το Πλαίσιο δεν μπορεί να την αλλάξει γιατί κάτι παίζει με την ΕΙΖΟ και την αντιπροσωπεία. Το μόνο που μπορούν τα παιδιά να κάνουν είναι να αναλάβουν να τη στείλουν στην Αθήνα στη MediaVis και από εκεί και πέρα ίσως να μου δώσουν για ένα διάστημα μια οθόνη για αντικαταστάτριά της, μέχρι να έρθει η καινούρια.

Η MediaVis μου είπε τα εξής. Όλες οι οθόνες έχουν το backlight τους αλλά αν κάποια υπερβεί τα στάνταρ ποιότητας της ΕΙΖΟ, αυτοί θα την αλλάξουν με κάποια άλλη. Πρέπει να την πάω από εκεί ή να τη στείλω με δική τους μεταφορική στην Αθήνα, να την ελέγξουν και αν κρίνουν ότι πρέπει να την αλλάξουν, να μου στείλουν καινούρια.

Χρονοβόρο και ομολογώ ρίχνει ακόμα περισσότερο την εικόνα που είχα για την ΕΙΖΟ. Θεωρώ ότι με τέτοιο πρόβλημα, μια on site αντικατάσταση θα ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν.

Τέσπα, ο τεχνικός και τα παιδιά που δουλεύουν εκεί δε φταίνε, προφανώς είναι πολιτική της εταιρείας.

Η οθόνη λοιπόν οπωσδήποτε κάποια στιγμή θα σταλθεί για να αλλαχτεί. Τώρα έχω κάποιες υποχρεώσεις που με εμποδίζουν, όταν βρω χρόνο θα γίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε να σου την αλλαξουν γιατι 1000 δεν ειναι και λιγα.

BTW ξερει κανεις τι τεστ κανουν στις οθονες πριν τις βγαλουν στην αγορα; Δλδ δεν θα επρεπε να τις ελεγχουν για πιξελ και backlight bleeding και οποιο αλλο προβλημα παρουσιαζουν οι LCD? Πιστευω πιο πολλα χρηματα χανουν απο επιστροφες και αλλαγες παρα να διορθωνουν τα κομματια που εχουν προβληματα. Εκτος και αν τις δοκιμαζουν, βλεπουν οτι ενα μεγαλο ποσοστο εχουν πχ κατω απο 5πιξελς καμμενα, οποτε βγαζουν εγγυηση που λεει αλλαγη οθονης για πανω απο 5 πιξελ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω σε αυτό το θέμα μετά το "24 inch suggestion" αφού από όλες τις υποψήφιες που είχα για αγορά καταλήγω στις s2411w ή s2431w. Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να τις έχει στα ράφια του για χάζεμα? Θέλω να τις δω και τις 2 μαζί.

Πήγα πριν λίγες μέρες στο Πλαίσιο της Λ.Βουλιαγμένης και είχαν μόνο την s2411w. Την χάζευα για κάμποση ώρα, απίστευτο μαύρο, απίστευτη γωνία θέασης. Για την ποιότητα εικόνας είναι άδικο να μιλήσω γιατι είχαν πολλές οθόνες συνδεμένες και αρύθμιστες και ούτε καν σε dvi.

Ως τώρα έχω την εντύπωση ότι η s2411w είναι ένα κλικ καλύτερη σε χαρακτηριστικά από την s2431w (αν και πολύ δύσκολα θα μπορούσα να καταλάβω διαφορές μεταξύ των 2). Αλλά η s2431w είναι πιο όμορφη και με λιγότερο όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να καταλάβεις εκατσα κανα μισάωρο οκλαδόν εχωντας και τις 2 μπροστα μου βλεποντας ταινια για να αποκτήσω αποψη.... (για να καταλάβεις ηρθε και ο σεκιουριτας γιατι νομιζε οτι κάτι "ετοιμαζα".... :hehe: )

το μαυρο της 2411 μου φανηκε πιο μαυρο, πιο πλουσιο, πιο καθαρο, στα χρώματα δεν ειδα και τρελες διαφορες, οπως και στις γωνίες θέασης... παντως διαφορες υπάρχουν αλλα θελει εμπειρο μάτι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα σκοπό μέχρι 1000 το πολύ. Όντως η 2411 υστερεί αρκετά στο design. Η 2431 είναι σχεδόν όπως τη θέλω.

Δεν γίνεται να υπήρχαν οθόνες με Dell design και Eizo panel? :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πηγαινε μια βολτα να τις δεις, ειδικα αν εχεις αποφασισει να παρεις την 2431 και βέβαια βλεπεις και την 2411 που ειναι διπλα... Η στρογγυλη βάση της 2411 ουτε εμένα μου αρεσει, η 2431 ειναι πιο ωραια αλλα αν ειναι θεμα βάσης και μονο, την αλλάζεις το πολυ πολυ ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και χοντροκομμένη από το πίσω μέρος η 2411. Πολύ χοντρό και "βαρύ" πλαίσιο. Αν δεν ξέρεις ότι είναι καλή και πότε κατασκευάστηκε φαίνεται "παλιά" στο μάτι. Λεπτομέρειες βέβαια...αλλά και από την άλλη όταν πρόκειται να δώσεις 1000 δεν πρέπει να σε χαλάει τπτ για μένα. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι το design των Ειzo δεν ειναι και το καλυτερο...

Lg Dell και Samsung σε αυτο το τομεα ειναι κορυφη...

Με τοπ βεβαια την Apple...

Αnyway....Για οθονες μιλαμε και οχι για αμαξια :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.