Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

Παιδια να στε καλα! Εκλεισα ραντεβου με το γιατρο μου και εγω γιατι ηθελα να τον ρωτησω για αυτο το θεμα. Τον ειχα ρωτησει κατι ενω ειχα κανει μια επισκεψη και ειχε πει πως αν η μυωπια ειναι πανω απο πεντε βαθμους δε συνιστα το laser. Εγω εχω 2.5 και φοραω φακους απο οταν ειχα 0,75. Κλεινω τα 18 ομως και δε νομιζω να με αφησει να κανω παρολο που η μυωπια μου ειναι σταθερη εδω και δυο χρονια... :<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να προσθεσω οτι ειπε πως η επεμβαση γινεται παντα μονο στο ενα ματι για να δουν την εξελιξη και για να μην εχει μεγαλες δυσκολιες ο ασθενης με το περιβαλλον κ το πως θα κινειται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Να προσθεσω οτι ειπε πως η επεμβαση γινεται παντα μονο στο ενα ματι για να δουν την εξελιξη και για να μην εχει μεγαλες δυσκολιες ο ασθενης με το περιβαλλον κ το πως θα κινειται

Αυτό λίγο ψευτιά μου ακούγεται.

Είναι σαν να έχεις μυωπία, να φοράς τον έναν από τους δύο φακούς επαφής και να βλέπεις με το ένα μάτι θολά και με το άλλο πεντακάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Να προσθεσω οτι ειπε πως η επεμβαση γινεται παντα μονο στο ενα ματι για να δουν την εξελιξη και για να μην εχει μεγαλες δυσκολιες ο ασθενης με το περιβαλλον κ το πως θα κινειται

Πολοι γνωστοι μου που εχουν κάνει .. κανουν και στα δύο μαζι δεν εχω ακούσει . πρωτα το ενα και μετα στο άλλο .. ..

Link to comment
Share on other sites

Nos-Dio, σοβαρά μιλάς ότι επειδή υπάρχουν οι φακοί δεν χρειάζεται να κάνω επέμβαση; Δηλαδή το ότι χωρίς γυαλιά ή φακούς δεν βλέπεις μπροστά σου, το ότι πρέπει συνέχεια να φοράς γυαλιά τα οποία είναι συνέχεια θαμπωμένα και λερωμένα, το ότι δεν μπορείς να πας θάλασσα, να μπεις μέσα κτλ. χωρίς να βλέπεις τίποτα, αν φοράς φακούς, να ταλαιπωρήσαι, βάλε βγάλε, πλύνε, ξέπλυνε, τσούζει μάτι, χάσει φακό, πλήρωνε φακό, υγρά, να τρέχουν τα μάτια κτλ κτλ δεν σου λέει τίποτα;:-O Εγώ πάντως θέλω πάρα πολύ να βλέπω φυσιολογικά χωρίς κάποιο εξωτερικό βοήθημα!

stamatas, το ότι θα σταματήσω το Judo σε ένα δύο χρόνια είναι σίγουρο. Οπότε γι' αυτό κι εγώ σκέφτομαι να την κάνω την επέμβαση μετά τον στρατό και που πιθανώς θα έχω αφήσει το Judo.

Ilias83, τί τον θέλεις τον Barton μου; Είμαι και λίγο μακριά βλέπεις...

alex_000, ο γιατρός δεν ήξερε αν το Judo είχε κλωτσιές ή όχι, μου είπε ότι δεν πρέπει να φάει καμμιά απότομη. Απλά εγώ όπως το καταλαβαίνω ίσως είναι επικίνδυνο γιατί πέφτουμε απότομα κάτω, έχουμε πολύ έντονα σωματική επαφή όταν παλεύουμε κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

alex_000, ο γιατρός δεν ήξερε αν το Judo είχε κλωτσιές ή όχι, μου είπε ότι δεν πρέπει να φάει καμμιά απότομη. Απλά εγώ όπως το καταλαβαίνω ίσως είναι επικίνδυνο γιατί πέφτουμε απότομα κάτω, έχουμε πολύ έντονα σωματική επαφή όταν παλεύουμε κτλ...

αυτο εννουσα κι εγω...

Αρχική απάντηση από planetman

Nos-Dio, σοβαρά μιλάς ότι επειδή υπάρχουν οι φακοί δεν χρειάζεται να κάνω επέμβαση; Δηλαδή το ότι χωρίς γυαλιά ή φακούς δεν βλέπεις μπροστά σου, το ότι πρέπει συνέχεια να φοράς γυαλιά τα οποία είναι συνέχεια θαμπωμένα και λερωμένα, το ότι δεν μπορείς να πας θάλασσα, να μπεις μέσα κτλ. χωρίς να βλέπεις τίποτα, αν φοράς φακούς, να ταλαιπωρήσαι, βάλε βγάλε, πλύνε, ξέπλυνε, τσούζει μάτι, χάσει φακό, πλήρωνε φακό, υγρά, να τρέχουν τα μάτια κτλ κτλ δεν σου λέει τίποτα;:-O Εγώ πάντως θέλω πάρα πολύ να βλέπω φυσιολογικά χωρίς κάποιο εξωτερικό βοήθημα!

αστα να πανε... πικρα...

τωρα για τους φακους, υπάρχουνκαι οι μηνιαιοι (αυτους εχω), αλλα η ταλαιπωρια ειναι μεγαλη...

προσωπικα, δεν βλεπω την ωρα να γινω 21 και να κανω την επεμβαση...

Link to comment
Share on other sites

chros26_, βασικά κι εγώ μηνιαίους χρησιμοποιώ. "Focus" είναι η μάρκα. Ο γιατρός με συμβούλεψε να μου δώσει κάτι φακούς που είναι ετήσιοι ή τέλοσπάντων όσο πάει με 80 το ζευγάρι οι οποίοι λέει είναι πολύ καλής ποιότητας. (Καμμία σχέση λέει με αυτούς που παίρνω εγώ.) Τί λέτε, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπε για την αποκολληση ειναι μεγαλη μαμακια. Απειρα μεγαλη. Εγω δηλαδη που ετρωγα και τρωω τα απειρα μπατσα εβδομαδιαια τι επαθα? Και τι δουλεια εχει ο αμφιπωςτονλενε με το εμπρος μερος του ματιου? Η εγχειρηση ειναι μια υποθεση 1 λεπτου να κοιτας ενα κοκκινο φωτακι. Την εχω κανει 4 χρονια τωρα και ειμαι μια χαρα. Το μονο που θυμαμαι απο τοτε οτι ο γιατρος που πηγα το πρωτο που με ρωτησε αν φοραω φακους επαφης γιατι προκαλουν κατι στο ματι και μετα η εγχειρηση εχει πιθανοτητες να γινει ανεπιτυχης γιαυτο σε βαζει να κανεις 1-2 εξετασεις. Αυτο μονο πρεπει να κοιταξεις. Ο γιατρος που ειχα παει ηταν στην αγια παρασκευη, ειναι καθηγητης πανεπιστημιου. Σε περιπτωση που σκεφτεις την κλασσικη βλακεια 'ωχ καθηγητης κτλ θα με σκισει θα ζητα 10000000 ευρω' οπως ελεγαν και οι δικοι μου, τοτε τα γιατρουδακια που πηγα μου ζηταγαν 650000-800000 δρχ και μου ελεγαν και της απειρες μαλακιες ενω αυτος πηρε 450000 γιατι η κλινικη ειναι δικη του στην αθηνα και μου τα ελεγε στα 'ισα' το τι εχω και τι θα παθω. πχ ειχε πει οτι επειδη ημουν μικρος τοτε μπορει μετα τα 20 να κανω λιγη μυωπια και οντως εκανα καπου 0.25 και στα 2 ματια προσφατα. Τα γιατρουδακια μου ελεγαν ο καθενας τα δικα του. Αλλος μου ειπε οτι καλυτερα να μην την κανω γιατι μπορει να τυφλωθω. Αλλος μου ειπε οτι μπορει να βλεπω μυγακια. Αλλος μου ειπε οτι καλυτερα να μην την κανω γιατι προκαλει καρκινο!!! Στο ματι ηθελα ναξερα καρκινος???

Ειχα 4 βαθμους και στα 2 τοτε. Μην ακους τον καθενα πυροβολημενο και αντε σε κανενα γιατρο της προκοπης... Νομιζω ειναι καποιος καλος στο πανεπιστημιο ηρακλειου ειχα ακουσει?

Merry christmas. :magic: :magic: :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

chros26_, βασικά κι εγώ μηνιαίους χρησιμοποιώ. "Focus" είναι η μάρκα. Ο γιατρός με συμβούλεψε να μου δώσει κάτι φακούς που είναι ετήσιοι ή τέλοσπάντων όσο πάει με 80 το ζευγάρι οι οποίοι λέει είναι πολύ καλής ποιότητας. (Καμμία σχέση λέει με αυτούς που παίρνω εγώ.) Τί λέτε, αξίζει;

για ετησιους μαλλον οχι, καθως ειψε η μητερα μου, και μετα απο 8-9 μηνες, την ετσουζαν.

επισεις καλυτεροι οι μηνιαιοι, καθως αμα παθεις κατι (καμια μολυνση πχ, απλα πετας τους φακους και βαζεις αλλους....)

Αρχική απάντηση από Gr_God

Αυτο που σου ειπε για την αποκολληση ειναι μεγαλη μαμακια. Απειρα μεγαλη. Εγω δηλαδη που ετρωγα και τρωω τα απειρα μπατσα εβδομαδιαια τι επαθα? Και τι δουλεια εχει ο αμφιπωςτονλενε με το εμπρος μερος του ματιου? Η εγχειρηση ειναι μια υποθεση 1 λεπτου να κοιτας ενα κοκκινο φωτακι. Την εχω κανει 4 χρονια τωρα και ειμαι μια χαρα. Το μονο που θυμαμαι απο τοτε οτι ο γιατρος που πηγα το πρωτο που με ρωτησε αν φοραω φακους επαφης γιατι προκαλουν κατι στο ματι και μετα η εγχειρηση εχει πιθανοτητες να γινει ανεπιτυχης γιαυτο σε βαζει να κανεις 1-2 εξετασεις. Αυτο μονο πρεπει να κοιταξεις. Ο γιατρος που ειχα παει ηταν στην αγια παρασκευη, ειναι καθηγητης πανεπιστημιου. Σε περιπτωση που σκεφτεις την κλασσικη βλακεια 'ωχ καθηγητης κτλ θα με σκισει θα ζητα 10000000 ευρω' οπως ελεγαν και οι δικοι μου, τοτε τα γιατρουδακια που πηγα μου ζηταγαν 650000-800000 δρχ και μου ελεγαν και της απειρες μαλακιες ενω αυτος πηρε 450000 γιατι η κλινικη ειναι δικη του στην αθηνα και μου τα ελεγε στα 'ισα' το τι εχω και τι θα παθω. πχ ειχε πει οτι επειδη ημουν μικρος τοτε μπορει μετα τα 20 να κανω λιγη μυωπια και οντως εκανα καπου 0.25 και στα 2 ματια προσφατα. Τα γιατρουδακια μου ελεγαν ο καθενας τα δικα του. Αλλος μου ειπε οτι καλυτερα να μην την κανω γιατι μπορει να τυφλωθω. Αλλος μου ειπε οτι μπορει να βλεπω μυγακια. Αλλος μου ειπε οτι καλυτερα να μην την κανω γιατι προκαλει καρκινο!!! Στο ματι ηθελα ναξερα καρκινος???

Ειχα 4 βαθμους και στα 2 τοτε. Μην ακους τον καθενα πυροβολημενο και αντε σε κανενα γιατρο της προκοπης... Νομιζω ειναι καποιος καλος στο πανεπιστημιο ηρακλειου ειχα ακουσει?

Merry christmas. :magic: :magic: :magic:

αυτο με τον αμφηβλειστροειδη το εξηγει καλα o chosen.

δηλαδη εγω που φοραω φακους, δεν θα μπορεσω να κανω την εμνγειρηση???

επισης μετα δεν ειχες καμια παρανεργεια???

τελος για το 0,25 ειναι σιγουρο πως θα μεινει σταθερο και δεν θα ανεβει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chros26_ [Σήμερα, στις 02:01]

αυτο με τον αμφηβλειστροειδη το εξηγει καλα o chosen.

δηλαδη εγω που φοραω φακους, δεν θα μπορεσω να κανω την εμνγειρηση???

επισης μετα δεν ειχες καμια παρανεργεια???

τελος για το 0,25 ειναι σιγουρο πως θα μεινει σταθερο και δεν θα ανεβει???

Δεν παθαινεις πραμα. Εχω παθει αποκολληση και εχω κανει και εγχειρηση με νυστερι στο βλεφαρο απο τραυμα. Τιποτα δεν επαθα. Δεν υπαρχουν παρενεργειες, πας την κανεις και πας σπιτι σου. Φευγεις απο εκει και βλεπεις πως να το πω? Εγω εφυγα απο εκει και πηγα για μαθημα! Δεν ξερω αν μπορεις να την κανεις η οχι, ο γιατρος σε βαζει να κανεις μια εξεταση παντως. Το 0,25 δεν ειναι απολυτα σιγουρο για παντα υποθετω γιατι ανθρωποι ειμαστε αλλα για τωρα ναι. Μου ειχε πει οτι σε μενα θα ανεβει λιγο και θα μεινει εκει και οντως εκει εμεινε 6-7 μηνες τωρα. Τωρα που εχεις εσυ πχ 3 βαθμους ειναι σιγουρο οτι θα μεινουν 3 ετσι και αλλιως?

Επισης για το αλλο που ειπε ο chosen, δεν ειμαι σιγουρος για την μεθοδο αλλα εγω δεν πονεσα καθολου και την επομενη ημερα βγηκα βολτα οδηγωντας...καμια θολουρα απολυτως. Μια φαγουρα μονο για λιγες ωρες την πρωτη μερα. Και το ολο πραγμα απο την στιγμη που καθεσαι στην καρεκλα κραταει καπου 10 λεπτα. Σου καθαριζει τα ματια και κοιτας το laser για λιγα δευτερα στο καθε ματι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Nos-Dio, σοβαρά μιλάς ότι επειδή υπάρχουν οι φακοί δεν χρειάζεται να κάνω επέμβαση; Δηλαδή το ότι χωρίς γυαλιά ή φακούς δεν βλέπεις μπροστά σου, το ότι πρέπει συνέχεια να φοράς γυαλιά τα οποία είναι συνέχεια θαμπωμένα και λερωμένα, το ότι δεν μπορείς να πας θάλασσα, να μπεις μέσα κτλ. χωρίς να βλέπεις τίποτα, αν φοράς φακούς, να ταλαιπωρήσαι, βάλε βγάλε, πλύνε, ξέπλυνε, τσούζει μάτι, χάσει φακό, πλήρωνε φακό, υγρά, να τρέχουν τα μάτια κτλ κτλ δεν σου λέει τίποτα;:-O Εγώ πάντως θέλω πάρα πολύ να βλέπω φυσιολογικά χωρίς κάποιο εξωτερικό βοήθημα!

stamatas, το ότι θα σταματήσω το Judo σε ένα δύο χρόνια είναι σίγουρο. Οπότε γι' αυτό κι εγώ σκέφτομαι να την κάνω την επέμβαση μετά τον στρατό και που πιθανώς θα έχω αφήσει το Judo.

Ilias83, τί τον θέλεις τον Barton μου; Είμαι και λίγο μακριά βλέπεις...

alex_000, ο γιατρός δεν ήξερε αν το Judo είχε κλωτσιές ή όχι, μου είπε ότι δεν πρέπει να φάει καμμιά απότομη. Απλά εγώ όπως το καταλαβαίνω ίσως είναι επικίνδυνο γιατί πέφτουμε απότομα κάτω, έχουμε πολύ έντονα σωματική επαφή όταν παλεύουμε κτλ...

δεν βιωνω τοσο εντονο το προβλημα...ισως γιατι εχω μονο 1.5(παλι καλα)...μαλιστα ειχα 1.75 και μου μειωθηκε!:p

Σιγουρα θα προτιμουσα να μην εξαρτωμαι απο τιποτα απλα η σκεψη και μονο εστω και μια στο 4ακις οτι μπορει να γινεο η στραβη και να παθω ζημια ειναι αρκετη για να αρκουμαι στην λυση που χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος..μην νομισεις οτι δεν το εχω σκεφτει και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Ilias83, τί τον θέλεις τον Barton μου; Είμαι και λίγο μακριά βλέπεις...

Βρε πλάκα κάνω... Γράφω οτι θα σου κάνω την εγχείρηση, οπότε ο Barton πάει αντί για φακελάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ilias83, άμα μου κάνεις επιτυχημένη εγχείριση, χαλάλι σου ο Bartonάκος μου. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα;

Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε πως και 0.25 να ανέβει αργότερα, θα έχω λέει πλεονέκτημα γιατί μετά που θα αρχίσει η αντίστροφη διαδικασία (πρεσβυωπία), θα είμαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με κάποιον που είχε 0 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγχείρηση αυτή, όσους βαθμούς και να έχεις την κάνεις και στους μηδενίζει είτε αφορούν αστιγματισμό είτε μυωπία. Η μόνη προυπόθεση που πρέπει να τηρείται είναι να έχουν σταθεροποιηθεί τα νούμερα του ατόμου που ενδιαφέραται τα τελευταία δύο χρόνια πριν την εγχείρηση. Οι εγκοπές είναι πολύ λεπτές γιατί δε χρησιμοποιείται νυστέρι αλλά μία πολύ λεπτή ακτίνα laser. Οπότε δεν υπάρχει θέμα αποκόλλησης όπως υπήρχε π.χ. στις περιπτώσεις που η μυωπία διορθωνόταν με το νυστέρι και οι εγκοπές είχαν σημαντικό μέγεθος. Τα πράγματα σήμερα όσον αφορά αυτή την εγχείρηση είναι διαφορετικά από τα δεδομένα που ίσχυαν πριν από 5 χρόνια, όπως διαφορετικά πάντα προς το καλύτερο θα είναι έπειτα από 5 χρόνια. Μη το φοβάστε το θέμα. Προσωπικά θα την κάνω γιατί έχω βαρεθεί τα γυαλιά και κυρίως το πως βλέπω χωρίς αυτά.

Ορίστε και κάποια site για την ενημέρωσή σας:

http://www.prk.com/www.prk.com1.1/comdir/DrSiganos.html

http://www.vlemma.com

http://www.eyeinstitutecrete.com/

Το κόστος είναι 2000 με 2500 euro. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο vlemma.com και 2000 euro στο bemmo στην Κρήτη. Ο καλύτερος στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος μου είπαν ότι είναι ο κύριος Παλλικάρης στην Κρήτη αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις επειδή μεγάλο διάστημα βρίσκεται στο εξωτερικό αλλά και ο κύριος Σιγανός θεωρείται από τους κορυφαίους στον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρω πως αρκετοι πετανε εξυπναδες χωρις να ξερουν τι λενε και χωρις βεβαια να μπορουν να υποστηριξουν αυτα που λενε...

καλυτερα να μην λεει ο καθενας την εμπειρια του με δογματικο τροπο λες και ο ιδιος ειναι παντογνωστης καθως επισης και οι ιατροι δεν ειναι αυθεντιες ειτε ειναι καθηγητες ειτε οχι.

Επιπλεον για τα χρηματα ολα ειναι πολυ σχετικα. Πχ στο οφθαλμολογικο κεντρο Βορειου Ελλαδος και σε μερικα αλλα της υπολοιπης ελλαδας ειναι φιξ οι τιμες και δεν κερδιζει τπτ ο ιατρος απο την επεμβαση αλλα απο τα υπολοιπα (επισκεψεις κλπ) ...

Ουτε φυσικα ειναι λογικη αυτη του 'καθηγητη' (εκτος αν δεν ηταν καθηγητης και θυμαμαι λαθος) που εκανε εγχειρηση σε μικροτερο ηλικιακα ατομο απο το επιτρεπομενο ...

Η ουσια ειναι πως μετα απο καποια ηλικια και εφοσον το κρινει σκοπιμο ο ιατρος μπορει να γινει η επεμβαση με ποσοστα επιτυχιας κοντα στο 90% . Υπαρχουν πιθανοτητες ωστοσο να μην πεσει στο μηδεν (λιγες πιθ) και μεχρι στιγμης δεν εχουν διαπιστωθει αρνητικα συμπτωματα απο την εγχειρηση καθαυτη. Βεβαια κανεις δεν ξερει μετα απο 10-20 χρονια τι επιπτωσεις μπορει να υπαρχουν αφου ειναι νεες τεχνικες αυτες που χρησιμοποιουνται.

Σε γενικες γραμμες επανερχεσαι την ιδια μερα σπιτι και σε λιγες μερες εισαι σχεδον εντελως καλα απλα υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να εχεις ενοχλησεις ή αλλα μικροσυμπτωματα αλλα ανωδυνα.

Η επιλογη πρεπει παντα να ειναι του ασθενους και ποτε δεν πρεπει το βαρος να δινεται σε οποιοδηποτε αλλο, ιατρο , φιλο, γονεα κλπ

Κορυφαιος ιατρος στον τομεα δεν ξερω ποιος ειναι αλλα σιγουρα δεν θα ειναι απαραιτητα αυτος που διαφημιζεται η που εχει διασημους ασθενεις. Θελει ψαξιμο αλλα και παλι δε νομιζω οτι μπορεις ευκολα να πεσεις σε 'βλακα' ..παρα ειναι απλη διαδικασια. Πιο πολυ πρεπει να σε ενδιαφερουν τα υπολοιπα 'σταδια' και λιγοτερο η εγχειρηση που γινεται ουσιαστικα με υπολογιστη ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 14:27]

planetman ποσα χρονια κανεις τζουντο, που, ποιον εχεις προπονητη?

επεισης τι τζουτνοκι εχεις και ποτε πηρες μερος τελευταια φορα σε αγωνες?

:mad:

post-129-1416071472,8295_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μη φανταστείτε ότι ασχολούμαι επαγγελματικά πολύ καιρό. Φέτος ξεκίνησα, η αφορμή ήταν ότι μας προσφέρει δωρεάν προπονήσεις εμάς που τα πάμε αρκετά καλά ο προπονητής μας με αφορμή να κάνει πανεπιστημιακή ομάδα. Γι' αυτό λέω ότι το πιο πιθανό είναι ότι θα το αφήσω σε κανένα χρόνο. Πιο πολύ το κάνω για να αθλούμαι και να κρατιέμαι σε φόρμα. Σε αγώνες δεν έχω συμμετάσχει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Πιο πολύ το κάνω για να αθλούμαι και να κρατιέμαι σε φόρμα. Σε αγώνες δεν έχω συμμετάσχει ποτέ.

ενταξει ρε τοτε αν δε πας σε αγωνες μην αγχωνεσαι. τα πραγματα ειναι απλα. μαλλον ο γιατρος που σε συμβουλεψε δεν ηξερε τι συμαινει τζουντο. στην αναγκη αγοραζεις προστατευτικα γυαλλια οπως στο μπασκετ και εισαι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.