Jump to content



Παρουσίαση του CoolerMaster Cosmos RC-1000 (56k Stay Out!)


alexis2044

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Η φωτογραφίες το αδικούν.

Πρέπει να το δεις από κοντά για να εκτιμήσεις τις διαφορές.

Η μόνη μου -προσωπική- διαφωνία είναι ότι άλλαξαν τον τρόπο που μπαίνουν οι σκληροί. Προσωπική άποψη πάντα.

Αλλά στην τελική όλα "έρχονται" στα γούστα του καθενός. Μα καλά που έβαλα το dremel ????? :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τόσα ανοίγματα ο θόρυβος θα αυξηθεί κατά πολύ.

Το καταλαβαίνω όταν ανοιγωκλείνω την πόρτα στο δικό μου που η διαφορά είναι αρκετά αισθητή.

Τις τελευταίες 2 μέρες όμως έχω έναν ελαφρύ βόμβο και δεν μπορώ να καταλάβω από πού προέρχεται, μάλλον ένας παλιός δίσκος τον προκαλεί. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76

Η φωτογραφίες το αδικούν.

Πρέπει να το δεις από κοντά για να εκτιμήσεις τις διαφορές.

Η μόνη μου -προσωπική- διαφωνία είναι ότι άλλαξαν τον τρόπο που μπαίνουν οι σκληροί. Προσωπική άποψη πάντα.

Αλλά στην τελική όλα "έρχονται" στα γούστα του καθενός. Μα καλά που έβαλα το dremel ????? :p

Τουλάχιστον τώρα μπoρεί κανείς να το σηκώσει; ( αν και δεν θα θυσιαζε ησυχία για βάρος) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal

Καλά, μην τρελαινόμαστε κιόλας.

’λλαξαν λίγο την σχεδίαση του πρώτου κουτιού και έβγαλαν «νέα έκδοση».

Να κινείτε το χρήμα...;)

Εγω πιστεύω οτι και οι δυο βασικές αλλαγές, στο πλαϊνό (με τη σιτα και το μεγάλο fan) και στους δίσκους( να μπορούν να ψύχονται από μπροστά) ήταν επιβεβλημένες.

Απο την αρχή το έλεγα ότι αυτό το κουτί θέλει ''αναπνοή''

Για τους δίσκους βέβαια θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Μιχάλη και θα τους ήθελα με κατεύθυνση στο πλάι ώστε να μπορείς να κρύψεις τα καλώδια.

Αλλα όχι αυτά τα συρτάρια που είχανε πριν. Κατι σε στυλ chieftec ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist [Σήμερα, στις 14:57]

Για τους δίσκους βέβαια θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Μιχάλη και θα τους ήθελα με κατεύθυνση στο πλάι ώστε να μπορείς να κρύψεις τα καλώδια.

Αλλα όχι αυτά τα συρτάρια που είχανε πριν. Κατι σε στυλ chieftec ίσως.

Και εγώ κάτι τέτοιο έλεγα, αλλά με ανεμιστήρα μπροστά. Και για να πάω ένα βήμα παραπάνω, με ενσωματωμένο backplane system.

small_hp_blackbird_2.jpg

Η φωτογραφία είναι από το ΗP Blackbird 002

Επίσης από την οροφή έφυγε η λύση των 2x 140mm ανεμιστήρων και υιοθετήθηκε η λύση των 3x 120mm. Βάζεις διπλό ή τριπλό ψυγείο χωρίς απολύτως καμμία μόντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76 [Σήμερα, στις 13:10]

Και εγώ κάτι τέτοιο έλεγα, αλλά με ανεμιστήρα μπροστά. Και για να πάω ένα βήμα παραπάνω, με ενσωματωμένο backplane system.

small_hp_blackbird_2.jpg

Επίσης από την οροφή έφυγε η λύση των 2x 140mm ανεμιστήρων και υιοθετήθηκε η λύση των 3x 120mm. Βάζεις διπλό ή τριπλό ψυγείο χωρίς απολύτως καμμία μόντα.

ποιό ειναι αυτό το κουτί ρε συ?μόλις ερωτεύτηκα:inlove: :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76 [Σήμερα, στις 15:10]

Επίσης από την οροφή έφυγε η λύση των 2x 140mm ανεμιστήρων και υιοθετήθηκε η λύση των 3x 120mm. Βάζεις διπλό ή τριπλό ψυγείο χωρίς απολύτως καμμία μόντα.

SUPER!!

Αυτό δεν το αντιλήφθηκα.

Δώσε καμιά φωτο όταν μπορέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το thread χρειάζεται "σπλιτάρισμα".

Χρήστο μου αν δεν έκοβες εσύ και ο Γιώργος, δεν θα το κάνανε ποτέ. Πολλές "καινοτομίες" είναι "κλεμένες" από χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76 [Σήμερα, στις 17:22]

Νομίζω ότι το thread χρειάζεται "σπλιτάρισμα".

Χρήστο μου αν δεν έκοβες εσύ και ο Γιώργος, δεν θα το κάνανε ποτέ. Πολλές "καινοτομίες" είναι "κλεμμένες" από χρήστες.

Ε δεν μένει να βάλουν και το τροφοδοτικό επάνω και τους ανεμιστήρες κάτω για να γίνει τέλειο.

Εχεις δίκιο για το "σπλιτάρισμα"...μπορεί να γίνει νέο θέμα με cosmos S.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρή αλλά ενοχλητικότατη λεπτομέρεια που δεν την έχει αναφέρει κανείς. Το καλώδιο για το Power Led δεν είναι αυτό που συναντάται συνήθως, δηλαδή το κλασσικό με τις 3 υποδοχές (και την μεσαία κενή) ή τα δύο ξεχωριστά καλωδιάκια. Είναι διπλό κολλημένο το οποίο σημαίνει ότι στις μητρικές που παίζουν με τον "τριπλό" τρόπο απλά δεν μπαίνει αν δε το χαλάσεις. Εκτός αν έχει κανένα άλλο κόλπο που δε το έχω πάρει χαμπάρι.. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Μια μικρή αλλά ενοχλητικότατη λεπτομέρεια που δεν την έχει αναφέρει κανείς. Το καλώδιο για το Power Led δεν είναι αυτό που συναντάται συνήθως, δηλαδή το κλασσικό με τις 3 υποδοχές (και την μεσαία κενή) ή τα δύο ξεχωριστά καλωδιάκια. Είναι διπλό κολλημένο το οποίο σημαίνει ότι στις μητρικές που παίζουν με τον "τριπλό" τρόπο απλά δεν μπαίνει αν δε το χαλάσεις. Εκτός αν έχει κανένα άλλο κόλπο που δε το έχω πάρει χαμπάρι.. :boxed:

Βασικά τώρα που το βλέπω σα να έχεις δίκιο... Αλλα παλιές μητρικές δεν χρησιμοποιύν αυτό το πρότυπο;

Και δεν θα υπάρχει κανένας μετατροπέας;

EDIT κάτι τέτοιο μήπως;

directron_1989_1050396678

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.