Jump to content



Παρουσίαση του CoolerMaster Cosmos RC-1000 (56k Stay Out!)


alexis2044

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply
βασικα ο φιλος Κωστακης,ειπε οτι με το πλεξυ ειναι πολυ πιο ησυχο.

με αυτη τη λογικη.

(επισης το 1000 ειναι πολυ πιο βαρυ)

Μα το πλέξι κάνει καλύτερη ηχομόνωση απο τον αφρό; Δεν το βρίσκω λογικό...

Όσο για το βάρος δεν λέω είναι πιο βαρύ, αλλά δεν το βγάζω και βόλτες...

Πήγα και το είδα και το S στο πλαίσιο και μου φάνηκε κάπως πιο φτηνιάρικο από πλευράς κατασκευής. Προσωπική άποψη.:flower:

Προταση μου είναι να παει ο psyber και να τα δει απο κοντά και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μα το πλέξι κάνει καλύτερη ηχομόνωση απο τον αφρό; Δεν το βρίσκω λογικό...

Όσο για το βάρος δεν λέω είναι πιο βαρύ, αλλά δεν το βγάζω και βόλτες...

Πήγα και το είδα και το S στο πλαίσιο και μου φάνηκε κάπως πιο φτηνιάρικο από πλευράς κατασκευής. Προσωπική άποψη.:flower:

Προταση μου είναι να παει ο psyber και να τα δει απο κοντά και τα δύο.

αναφερομουν στο διατριτο πλαινο VS plexy.

δεν ειπα οτι το κουτι ειναι κακο σου λεω τι θα επελεγα εγω και για ποιους λογους!:rolleyes:

κατασκευαστικα ειναι και τα δυο αψογα και ειναι πολυ υποκειμενικο.:shutup:

Link to comment
Share on other sites

αναφερομουν στο διατριτο πλαινο VS plexy.

δεν ειπα οτι το κουτι ειναι κακο σου λεω τι θα επελεγα εγω και για ποιους λογους!:rolleyes:

κατασκευαστικα ειναι και τα δυο αψογα και ειναι πολυ υποκειμενικο.:shutup:

Ok κατανοησα λάθος :T:

Link to comment
Share on other sites

Μα το πλέξι κάνει καλύτερη ηχομόνωση απο τον αφρό; Δεν το βρίσκω λογικό...

Όσο για το βάρος δεν λέω είναι πιο βαρύ, αλλά δεν το βγάζω και βόλτες...

Πήγα και το είδα και το S στο πλαίσιο και μου φάνηκε κάπως πιο φτηνιάρικο από πλευράς κατασκευής. Προσωπική άποψη.:flower:

Προταση μου είναι να παει ο psyber και να τα δει απο κοντά και τα δύο.

ο κύριος λόγος για τον οποίο παράγγειλα το s είναι επειδή είδα ότι κατασκευαστικά το 1000 είναι απιστευτο και είπα ότι θα είναι ανάλογο...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα, το RC-1000 μου άρεσε περισσότερο. Σε ένα καλό PC, θα έβαζα το RC-1000. Αν όμως ενδιαφερόμουν για υδρόψυξη, μόνο τότε θα έβαζα το S

+1

Αυτο λεω και γω.

Και στο 1000 μπαίνει καλη υδροψυξη, χωρο εχει, αλλα πρεπει να σαι και λιγο μαστορας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει τόσο μεγάλο νόημα να τα συγκρίνουμε απευθείας και να προσπαθούμε να βγάλουμε ποιό είναι καλύτερο ή όχι.

Δεν είναι ένα παλιό και ένα καινούργιο μοντέλλο με βελτιώσεις στη σχεδίαση αλλά διαφορετική φιλοσοφία έχει το 1000 και άλλη το S.

Είναι εστιασμένα το μεν πρώτο στην αθόρυβη λειτουργία (σίδερο, κλειστό από παντού, αφρός στα πλάγια) το δεύτερο στις επιδόσεις (αλουμίνιο, τεράστιος ανεμιστήρας, διάτρητα πλαϊνά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eχω και εγω το Cosmos το RC-1000 και αντιμετωπισω προβλημα με τις θερμοκρασιες.

Εχω σε iddle:

CPU: 50 (Intel 8200 που ψυνεται απο Τhermalright 120 + 120mm φαν)

Μobo: 50 (gigabyte P35-Ds4)

GPU: 55 (8800Gts 512 - μαμισια)

Σκληροι δισκοι: 35-45 (ειναι πολλοι)

Δεν εχω αποδοσει τις θερμοκρασιες καπου, ειναι ειτε η vga που ζεσταινει το συστημα ειτε φταει η μικρη εισαγωγη αερα του Cosmos (1 μολις φαν).

Εχω αλλαξει ολους τους φαν με ισχυροτερους αλλα οι θερμοκρασιες ειναι οι ιδιες.

any ideas?

Σκεφτομαι να βαλω εναν superflow 120mm να ειασγει αερα απο κατω (ενα delta απο Πλαισιο ή κανα San Ace απο ebay) και aftermarket στην vga....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω δεν ειναι θεμα του κουτιου σου αλλα λαθος τοποθετηση της ψυκτρας. 50 βαθμοι ειναι παρα πολλοι για τον cpu και την ψυκτρα που εχεις. Εγω στον δικο μου εχω 31-34 βαθμους σε idle. Αν θες να σιγουρευτεις αν φταιει η ψυκτρα σου, απλα ανοιξε το πλαινο παραθυρο. Αν οι temps δεν πεσουν πολυ, αλλα μονο 3-4 βαθμους, σημαινει οτι φταιει η τοποθετηση της ψυκτρας και οχι το airflow του Cosmos.

BTW, κατι που εχω κανει εγω για να βελτιωσω τα temps στο εσωτερικο του κουτιου ειναι το εξης : Τον ανεμηστηρα πισω απο την cpu τον εκανα απο εξαγωγη σε εισαγωγη (προσθετοντας ενα φιλτρο για την σκονη). Ετσι η ψυκτρα του cpu παιρνει κατευθειαν κρυο αερα απο το εξωτερικο του κουτιου. Την ιδεα την "εκλεψα" απο τα κουτακια της Arctic Cooling. Ετσι καταφερα να ριξω 3 περιπου βαθμους στον cpu μου. Πλεον τι εχω ανοιχτο καπακι τι κλειστο ιδια temps εχω. Μαλιστα, εχω αλλαξει ολους τους ανεμηστηρες του Cosmos με AC στις 1000rpm, οι οποιοι ειναι τελειως αθορυβοι. Οποτε, δεν χρειαζεται πιο δυνατους ανεμηστηρες το κουτι (αφου ειτε κλειστο ειτε ανοιχτο εχω ιδια temps)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και απο εμενα...να ρωτισω κατι λιγο offtopic...τα ανεμιστιρακια τα ρηθμηζεις μονο με fan-controller(πχ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977835&product=922072 ) η και με διαφορα προγραμματα??

και τωρα στο θεμα μας...ειμαι απο θεσσαλονικη....πηγα στο πλαισιο Ν.Ευκαρπιας και στο κεντρο και cosmos den eida:P....απο βδομαδα θα παο και στο 3ο(και τελευταιο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.