Jump to content



Παρουσίαση του CoolerMaster Cosmos RC-1000 (56k Stay Out!)


alexis2044

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Spyrus

@mitsosoft Από τη βάση της μητρικής δεν μπορείς να περάσεις (όπως πέρασες το 12V για το οποίο έκοψες κιόλας

πάνω με dremmel) την 24v τροφοδοσία και να βγει στο πλάι στο ύψος της μητρικής;

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά ακριβώς πίσω από τη μητρική ο χώρος είναι μικρός πέρα από την μπάρα που κουμπώνει

και απαγορεύει να μπουν εύκολα καλώδια από πάνω της.

Δηλαδή όλα τα καλώδια πρέπει να είναι πίσω από τους σκληρούς + οπτικά;

Από το πίσω μέρος εάν εξαιρέσεις την μπάρα που λες τότε μπορείς να περάσεις καλώδια. Απλά πάνω από την μπάρα μπορείς να περάσεις μόνο λεπτά (ψιλά) καλώδια (π.χ. για ανεμιστήρες) επειδή μετά δεν θα κλείνει το πλαϊνό. Βασικά δεν ξέρω γιατί δεν περάσαμε και το 24πινο από πίσω, μάλλον επειδή μας βόλεψε έτσι.

Αρχική απάντηση από perp

εκεινος ο psilohac ακόμα να ανεβάσει φωτος απο το κουτι? :p σημερα δεν το τσιμπησε το Cosmos? :D

Έλα ντε και εγώ περιμένω να δω φωτος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι...

...θεωρητικά - και σωστά - τέθηκε το ζήτημα της ψύξης και της θερμοκρασίας των σκληρών δίσκων...

Πρακτικά έχει μετρήσει κανείς μέσω κάποιου προγράμματος την θερμοκρασία τους;

Επίσης, από ηχομόνωση έχει όντως διαφορά από άλλα κουτιά; Κάπου διάβασα ότι δεν κλείνουν τόσο καλά οι πόρτες και παράγονται δονήσεις...

Μπορώ να έχω κάποιο σχόλιο επ' αυτού; Επείγει η αγορά ενός ήσυχου κουτιού και τελευταία το έχω ματιάσει αρκετά...

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο οι "μόνο" 6 θήκες σκληρών...νομίζω αν ήταν 8 θα έδινε λίγο "αέρα"...

Σκοπεύω να μειώσω σταδιακά τους δίσκους του συστήματός μου από 9 σε 7 (αντικατάσταση τριών 300άρηδων με έναν 1000άρη), οπότε προτίθεμαι να κάνω λίγο τα στραβά μάτια ως προς αυτή τη λεπτομέρεια, αν ως προς άλλα κρίσιμα σημεία δεν παρουσιαζεται προβλημα...

Πρέπει να αποφασίσω αύριο-μεθαύριο, οπότε όποιος έχει τη καλή διάθεση ας αφήσει κανά-δυο λογάκια...

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ δίσκοι βράζουν, μετρημένο με το καλύτερο πρόγραμμα χεράκι.

Αν στηθεί σωστά είναι silent (δηλαδή και τα υπόλοιπα parts το κουτί δεν παράγει δονήσεις).

Πάντως εγώ θα πήγαινα καλύτερα στο s

Link to comment
Share on other sites

(Όταν λες "σωστά" τί εννοείς; )

Δλδ ας πούμε η θερμοκρασία είναι πάνω από 40-45C;

Το Cosmos S να πώ την αλήθεια δεν μ' αρέσει τόσο πολύ...κυρίως όμως κοστίζει +40€ κι έχει θέσεις μόνο για 4 δίσκους...μού φαίνεται λίγο τραγελαφικό για κουτί της κατηγορίας και τιμής του...

Επίσης δεν έχει το "ήσυχο" προφίλ του Cosmos 1000 που είναι εν πολλοίς κι ο λόγος που σκέφτομαι την αγορά του...

...μην μπώ σε έξοδα για μια ενδεχομένως μικρή διαφορά, αυτό με προβληματίζει...

Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάς για θερμοκρασία δίσκων ναι μιλάμε για 50άρια+

Το σωστά στο είπα και παραπάνω ένα silent κουτί δεν είναι από μόνο του silent. Θέλει και τα υπόλοιπα υποσυστήματα(Psu, vga,fans κλπ) να είναι silent

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που έχω εφαρμόσει την μεταφορά του κάτω ανεμιστήρα με την βάση του επάνω στους δίσκους (κουμπώνει και εκεί και ρουφάει αέρα από την κάτω μεριά) δεν έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των δίσκων.

ΒΕΒΑΙΑ προς το παρόν έχω βάλει μόνο 2 από δαύτους (ένας 320 και ένας 80ρης) αλλά σύντομα θα αυξηθούν για διάταξη raid.

Είναι πάρα πάρα πολύ ήσυχο κουτί πάντως, το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...

Είχα σχεδον αποφασίσει και τώρα πάλι από την αρχή...με το παρόν κουτί η θερμοκρασία των δίσκων είναι 28-32...κι ας έχω βάλει τους πλαϊνούς 92άρηδες να βγάζουν αέρα από την περιοχή των δίσκων κι όχι να βάζουν...έτσι γλίτωσα -3/4 βαθμούς θερμοκρασίας....

50C ε; Ζημιά...μήπως είχες κανένα raptor ή κάποιον άλλο με πολλά rpm;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι μεταφέροντας τον κάτω ανεμιστήρα με την βάση του για να φυσάει τους δίσκους δημιουργήτε πρόβλημα υπερθέρμανσης στην περιοχή των pci-x καρτών της μητρικής.

Από ότι φαίνεται ο αέρας που βγαίνει από τους πάνω και τον πίσω ανεμιστήρα ΔΕΝ μπορεί να λύσει το πρόβλημα και η όποια θερμότητα παράγεται (στην περίπτωση μου από την fanless gpu) συσσωρεύεται εκεί.

ΕΥΤΥΧΩΣ, στο σημείο που κουμπώνει η βάση, κάτω στον πάτο του κουτιού, υπάρχουν έτοιμες τρύπες για να βιδωθεί 12ρης ανεμιστήρας, πράμα το οποίο και έκανα και που έλυσε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης.

ΟΜΩΣ, το βίδωμα του 12άρη στο σημείο εκείνο προκάλεσε μια ελαφριά δονήση στο κουτί κατά την λειτουργία του που δυστυχώς ήταν αντιληπτή (και σπαστικιά).

Για άλλη μια φορά, η προνοητικότητα (και η λόξα που έχω να μην πετάω τίποτα) με βοήθησε.

Πριν από 5 χρόνια είχα κρατήσει τις καουτσουκιένιες σφήνες από μερικούς ανεμιστήρες από παλιούς ΙΒΜ servers (ήταν μανούλα η ΙΒΜ σε κάτι τέτοια) οπότε η αντικατάσταση των μεταλλικών βιδών του 12ρη με της ελαστικές έσωσε την κατάσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...

Είχα σχεδον αποφασίσει και τώρα πάλι από την αρχή...με το παρόν κουτί η θερμοκρασία των δίσκων είναι 28-32...κι ας έχω βάλει τους πλαϊνούς 92άρηδες να βγάζουν αέρα από την περιοχή των δίσκων κι όχι να βάζουν...έτσι γλίτωσα -3/4 βαθμούς θερμοκρασίας....

50C ε; Ζημιά...μήπως είχες κανένα raptor ή κάποιον άλλο με πολλά rpm;

2*150 raptoρ x χωρίς το κάτω ανεμιστήρα γιατί είχε μπεί νερό

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι μεταφέροντας τον κάτω ανεμιστήρα με την βάση του για να φυσάει τους δίσκους δημιουργήτε πρόβλημα υπερθέρμανσης στην περιοχή των pci-x καρτών της μητρικής.

Από ότι φαίνεται ο αέρας που βγαίνει από τους πάνω και τον πίσω ανεμιστήρα ΔΕΝ μπορεί να λύσει το πρόβλημα και η όποια θερμότητα παράγεται (στην περίπτωση μου από την fanless gpu) συσσωρεύεται εκεί.

ΕΥΤΥΧΩΣ, στο σημείο που κουμπώνει η βάση, κάτω στον πάτο του κουτιού, υπάρχουν έτοιμες τρύπες για να βιδωθεί 12ρης ανεμιστήρας, πράμα το οποίο και έκανα και που έλυσε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης.

ΟΜΩΣ, το βίδωμα του 12άρη στο σημείο εκείνο προκάλεσε μια ελαφριά δονήση στο κουτί κατά την λειτουργία του που δυστυχώς ήταν αντιληπτή (και σπαστικιά).

Για άλλη μια φορά, η προνοητικότητα (και η λόξα που έχω να μην πετάω τίποτα) με βοήθησε.

Πριν από 5 χρόνια είχα κρατήσει τις καουτσουκιένιες σφήνες από μερικούς ανεμιστήρες από παλιούς ΙΒΜ servers (ήταν μανούλα η ΙΒΜ σε κάτι τέτοια) οπότε η αντικατάσταση των μεταλλικών βιδών του 12ρη με της ελαστικές έσωσε την κατάσταση. :)

Ωραίος...πείστηκα...

Εχω κι εγώ τέτοια παπαράκια για το παρόν κουτί...δοκίμασες να αλλάξεις τη φορά του κάτω ανεμιστήρα, ώστε να σπρωχνει αέρα περισσότερο προς την πλευρά των δίσκων; Νομίζω ότι το επιτρέπει η βάση του ανεμιστήρα...

2*150 raptoρ x χωρίς το κάτω ανεμιστήρα γιατί είχε μπεί νερό
Εγώ θα γεμίσω και τις 6 θέσεις για τους δίσκους, οπότε από μια άποψη επιδεινώνεται η κατάσταση, αλλά κι οι Raptor δεν είναι δροσεροί...είναι πιο λογικό δλδ γι αυτούς τους δίσκους...
Link to comment
Share on other sites

Μερικές αξιοπρόσεκτες δοκιμές ως προς την αποδοτικότητα του συστήματος ψύξης...απ' ό,τι φαίνεται η παροχή δύο ανοιγμάτων στη βάση του κουτιού (πέραν εκείνου του τροφοδοτικού) τελικά μειώνει την ψύξη των δίσκων...οπότε προτείνεται η μη χρήση ανεμιστήρα στην βάση, ώστε ο αέρας που εισέρχεται λόγω "αρνητικής πίεσης" να αντλείται από το άνοιγμα κάτω από τους δίσκους...

Δοκιμάζονται 7 διατάξεις ανεμιστήρων...

Η πιο αποδοτική συνολικά εκείνη όπου

- Δεν εγκαθίσταται ανεμιστήρας στη βάση αλλά πάνω από τους δίσκους

- Δεν γίνεται χρήση του VGA duct

- Χρησιμοποιείται μόνο ένας ανεμιστήρας από τους δύο στην κορυφή του κουτιού...

http://www.presence-pc.com/tests/cosmos-coolermaster-boitier-silence-22696/9/

Το περίεργο είναι ότι με την εργοστασιακή διάταξη λαμβάνονται οι χειρότερες ενδείξεις....;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Cosmos 1000...

Εχω δύο νεα ευχάριστα κι ένα δυσάρεστο, από που ν' αρχίσω;

- Το ευχάριστο είναι ότι το κουτί είναι πραγματικά ήσυχο...όχι τόσο ήσυχο όσο το περίμενα, αλλά για αυτό ίσως να φταίει και το γεγονός ότι χρησιμοποίησα τους εγκατεστημένους ανεμιστήρες κι όχι τους Papst που είχα αγοράσει για το Chieftec...

- Το δεύτερο ευχάριστο είναι ότι οι θερμοκρασίες των δίσκων είναι αξιοπρεπέστατες...μέχρι στιγμής δεν έχουν ξεπεράσει τους 33C...απλώς είναι πάνω από 30 όλοι εκτός από έναν, ενώ πριν 2-3 ήταν πάνω από 30...

- Το δυσάρεστο είναι ότι ο περιοδικός θόρυβος που ακουγόταν με το Chieftec - και γι αυτό αγόραστα άλλο κουτί - ακούγεται και τώρα, αρκετά - αρκετά πιο χαμηλός ωστόσο...δλδ δεν είναι πλέον ενοχλητικός...

...αλλά είναι ακριβώς ο ίδιος...

Πράγμα που σημαίνει ότι κάπου αλλού υπάρχει το πρόβλημα...εγκατέστησα το Hard Drive Inspector για να βλέπω θερμοκρασίες και στοιχεία smart και μού έβγαλε τον νεώτερο Seagate 750GB με κάτω από 50% αξιοπιστία...

και σκέφτομαι μήπως ήταν αυτός το πρόβλημα εξαρχής καθότι δεν τον υποψιάστηκα καν όταν αφαιρούσα τους δίσκους για να δώ αν προκαλεί κανείς ισχυρότερη δόνηση...κι αυτό γιατί η πιο ισχυρή προερχόταν από έναν Maxtor που μού έβγαλε και κάτι "bad block" στην προβολή συμβάντων και τον είχα για αντικατάσταση...

Χμ...αύριο θα δοκιμάσω να τον απεγκαταστήσω να δώ αν συνεχίζει αυτή η περιοδική δόνηση...

...αν φταίει ο δίσκος μάλλον το κουτί θα φύγει κατευθείαν για πούλημα και θα κρατήσω το πιο θορυβώδες, αλλά πιο άνετο και πιο ευκολα αναβαθμίσιμο Chieftec...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.