Jump to content



Παρουσίαση του CoolerMaster Cosmos RC-1000 (56k Stay Out!)


alexis2044

Recommended Posts

Βασικά θα πρεπε να έρχεται μαζί και κάτι τέτοιο στη συσκευασία...

Engine_Crane.jpg

:p

Αν είναι να πας και σε κανένα LanParty ειδικά...

Πάντως χωράει άνετα όλες τις ψυκτρες. Έχει αερα πολυ ( σχεδον 20 Cm) μεχρι το καπακι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Πολύ ωραία παρουσίαση ’λεξ.. Μόνο μια παρατήρηση.. Στην πρώτη φωτογραφία έχει σκόνη το κουρί πάνω, ή μου φαίνεται; :p

Όσον αφορά στο βάρος του.. σιγά ρε παίδες.. Και το στάκερ (το παλιό), τόσο ήταν, αλλά δεν παραπονιόμαστε εμείς :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Να πω και γω τη γνωμη μου...

πιστευω οτι αυτό το κουτί είναι μεγάλη ''θερμοπαγιδα''

Ελπίζω να πέσω έξω αλλά αυτή τη εντύπωση έχω.

Πολυ καλή η παρουσίαση φιλε.

Από πού πηγάζει αυτή η εντύπωση ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 22:30]

Από πού πηγάζει αυτή η εντύπωση ;;;;

Υλικο ηχομόνωσης

κλειστά πλαϊνά

συρταρακια για τους δίσκους

καπάκι πάνω απο τους ανεμιστήρες της οροφής

Link to comment
Share on other sites

Thanx παιδιά για τα καλά σας λόγια... :)

Αρχική απάντηση από deninho

Πολύ ωραία παρουσίαση ’λεξ.. Μόνο μια παρατήρηση.. Στην πρώτη φωτογραφία έχει σκόνη το κουρί πάνω, ή μου φαίνεται; :p

Όσον αφορά στο βάρος του.. σιγά ρε παίδες.. Και το στάκερ (το παλιό), τόσο ήταν, αλλά δεν παραπονιόμαστε εμείς :p

Thanx για την παρατηρηση. Τι μάτια έχεις εσύ... :p. Πολλές φορές το flash αποκαλύπτει την σκόνη όσο και να κρύβεται. Fixed!

Αρχική απάντηση από xrist

Να πω και γω τη γνωμη μου...

πιστευω οτι αυτό το κουτί είναι μεγάλη ''θερμοπαγιδα''

Ελπίζω να πέσω έξω αλλά αυτή τη εντύπωση έχω.

Πολυ καλή η παρουσίαση φιλε.

Αρχική απάντηση από xrist

Υλικο ηχομόνωσης

κλειστά πλαϊνά

συρταρακια για τους δίσκους

καπάκι πάνω απο τους ανεμιστήρες της οροφής

Thanx φίλε για τα καλά σου λόγια.

Να πω λίγο ότι από πάνω το πλαστικό που υπάρχει είναι ουσιαστικά γρύλιες που κατευθύνουν τον αέρα πίσω ( αφαιρούμενα) και τα από πάνω φανς ειναι εξαγωγής αέρα δηλαδή ουσιαστικά αποβάλλουν αέρα από το πάνω μέρος του κουτιού όπου και συγκεντρώνεται ο ζεστός αέρας ( τα θερμά ρευματα αέρα συγκεντώνονται πάντα ψηλότερα)

jwi9etj8t5nrumhwxkdt.jpeg

Επίσης υπάρχουν εξαγωής φαν από πίσω αλλα κυρίως η εισαγωγή γίνεται απο κάτω α) με την βοηθεια intake fan στον πάτο και β) με την δημιουργια αρνητικής πίεσης. Δηλαδή οι τρεις ανεμιστήρες στο πάνω μέρος του σασι αποβάλλουν αέρα και εφόσον τα πλαινα είναι κλεισμένα καλά, ουσιαστικά ο αέρας σπρώχνεται μέσα στο κουτί απο κάτω. Περίπου σα να ρουφας νερό με καλαμάκι. Εφαρμόζεις αρνητική πίεση στην άκρη και το νερό ανεβαίνει.

4rktgxmjd8lm9gs75ss5.jpeg

Τα συρταράκια δε λέω ότι μάλλον θα κάνουν τους δίσκους να ζεσταίνονται περισσότερο αλλα υπάρχει επιλογή να τοποετηθεί ανεμιστηρας απο πάνω τους και είναι από αλουμίνιο.

file1186985813640.gif

Επίσης να προσθέσω ότι το σίδερο ως υψηλότερης πυκνοτητας υλικό από το αλουμίνιο μπλοκάρει καλύτερα τον ήχο υψηλής συχνότητας.

Αλλα αυτά είναι κάπως θεωρητικά και θα φανούν καλύτερα πειραματικά όταν το "γεμίσω". Δεν έχω συμπληρώσει το Overall ακόμα άλλωστε... :T:

Υ.Γ

9z7j0wq0vj3vux92gx5y.jpg

Μη μου πείτε ότι τα φωτάκια δεν είναι πανέμορφα...:)

http://www.atpturbo.com/turbo330/quadcore/03.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Melkon

ωραιο φαινεται θα φιαξω ενα συστημα με αυτο.Κατι αλλο το τροφοδοτικο μπαινει οριζοντια κατω για βγαλε μια φωτο αν εχεις βαλει κανενα μεσα.

Οριζόντια μπαίνει ναι και ρουφάει αέρα από το πάτωμα και το πετάει από πίσω. Θα ανεβάσω φοτο αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Να ένα παλιό τροφοδοτικό που βρήκα ( μη με κράξετε ξέρω ότι είναι άθλιο...:p)

am31gl9ozndxj2bzuaod.jpeg

Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι λίγο πιο κοντό από το στάνταρ για κάποιο λόγο και για αυτό δεν καλύπτει πλήρως την τρύπα στο κάτω μέρος. Το Corsair HX620W που έχω από την άλλη ταιριάζει άψογα...

ae0g6a9qdrjge8nv5gue.jpeg

Όψη από κάτω με αφαιρεμένο το φίλτρο για την σκόνη.

5t879bgvhzckrlb7nnd9.jpeg

Όψη από πίσω.

sgbhr6n65kpempklosoe.jpeg

Ο αφρός που υπάρχει για την αποφυγή κραδασμών ανάμεσα σε τροφοδοτικό και σασί.

ph0g6nvupq9g6dz53vjs.jpeg

Και τέλος ο φαν του κουτιού τοποθετημένος πάνω από τους HDD.

xxiip3msl2a822a22e4w.jpeg

Παρηγγειλα έναν Nexus για να βάλω στη θέση του στο πάτο του κουτιού. :)

Link to comment
Share on other sites

To πήρα και εγώ το κουτί εχθές το βράδυ, έτρεχα μέσα στον πανικό κιόλας επειδή σχόλασα κατά τις 20:30 και μέχρι να φτάσω στο Πλαίσιο είχε πάει 20:50...

(πρεμούρα που την είχα τρομάρα μου :o )

Η ποιότητα του είναι απλά φοβερή, το βρήκα πολύ καλοφτιαγμένο και καλοσχεδιασμένο με πάρα πολλές δυνατότητες για modding αν και η φιλοσοφία σχεδίασης του δεν επιτρέπει παράθυρα κλπ ομορφιές και άπλετους χώρους... :T:

Το βάρος του είναι άλλο πράμα όμως, μου έπεσαν τα χέρια τόσο στο κουβάλημα όσο και στο γύρω γύρω που το έκανα μέχρι να στήσω το h/w.

Ναι, το κουτί στήθηκε επιτόπου εχθές το βράδυ αφού έκατσα και ξεμοντάρισα το σύστημα από το LianLi. (σόρρυ Li, αλλά τέλος εποχής για σένα :rip: )

Η λειτουργία του δε, απλά ΑΨΟΓΗ.

Διπλάσιοι ανεμιστήρες από το Lian και ΔΕΝ ακούγεται τίποτα, πολύ καλή δουλειά. :T:

Mια απορία μόνο, έβαλα τον ανεμ. από τον πάτο στη θέση πάνω απο τους δίσκους, πρέπει κανονικά να φυσάει τους δίσκους ή να ρουφάει αέρα από εκεί ;;;; :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 14:21]

Ψάχνω να βρω την διαφορά του με το 1010, την γνωρίζει κάποιος;

To 1010 είναι η ESA έκδοση με extra πλακέτα που διαβάζει θερμοκρασίες και στροφές ανεμιστήρων και τις περνάει στο νέο (ESA) nvidia monitor.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76

To 1010 είναι η ESA έκδοση με extra πλακέτα που διαβάζει θερμοκρασίες και στροφές ανεμιστήρων και τις περνάει στο νέο (ESA) nvidia monitor.

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.