Jump to content



SSD Συγκριτικό #2: Μονομαχία Mtron Vs Memoright


Chosen

Recommended Posts

Όσοι είχατε διαβάσει το πρώτο συγκριτικό που είχα κάνει, θα είχατε ήδη καταλάβει ότι έχω κόλλημα με τις επιδόσεις των αποθηκευτικών μέσων (σώπα!)

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Memoright SSD 2.5" SATA 16Gb και ένα Mtron Mobi3000 SSD 2.5" SATA 32Gb.

Και τα δυο δοκιμάστικαν πάνω στον ICH9 της Maximus Formula.

Σύμφωνα με τους κατασκευαστές, το Memoright δίνει 100Mb/sec Read speed & 100Mb/sec Write speed, ενώ το Mtron 100Mb/sec Read speed & 80Mb/sec Write speed.

To Mtron σε IDE/Compatible mode τρώει ένα κόλλημα και αποδίδει χειρότερα (78 read & 75 write), ενώ σε AHCI/RAID έρχεται στα ίσια του. Το Memoright αποδίδει το ίδιο σε κάθε περίπτωση.

Μερικά από τα μετροπρογράμματα τα έτρεξα και με ένα πρόχειρο Software (XP) RAID0, ενώ σε όλες τις περιπτώσεις το allocation unit size φορμαρίστηκε στα 2048 bytes.

Και πάμε στο ζουμί.

ΑΤΤΟ

duelattood1.th.jpg

Να σημειωθεί εδώ ότι το Mtron απέδωσε ~79Mb/sec στα write όταν ήταν άδειο, αλλά δεν μπόρεσα να βρω το screenshot και το ξαναέτρεξα ενώ είχα βάλει πάνω του το λειτουργικό, UT2004, UT3 κλπ, οπότε απέδωσε ~70Mb/sec.

Crystalmark HDD test - Memoright

duelcrystalmarkmemorighvl2.th.jpg

Crystalmark HDD test - Mtron

duelcrystalmarkmtronmt7.th.jpg

Crystalmark HDD test - SW RAID0

duelcm09swraid0el7.th.jpg

Roadkil's Dskspeed

dueldskspeedgg7.th.jpg

HDTach 2.7 w/ write test

duelhdtach27dx7.th.jpg

Αυτό είναι ένα από τα τεστ που έτρεξα τον Mtron σε IDE/Compatible mode μόνο :/

Μετά έστησα το λειτουργικό πάνω του, και για το write test πρέπει να είναι άδειος ο δίσκος (και βαριόμουν βασικά)

HDTach 3.0 w/o write test

duelhdtach3bw6.th.jpg

Με τον Mtron σε IDE/Compatible mode

HDTach 3.0 w/o write test

duelhdtachahcibp7.th.jpg

Με τον Mtron σε AHCI mode

Και για απλή αναφορά της ήττας που τρώει ο ICH9, ένα Nero disk speed test του Mtron

σε IDE/Compatible mode:

duelnerobeforezo5.th.jpg

και σε AHCI mode:

duelnero2afterbv5.th.jpg

Αυτά τα ολίγα προς το παρών, πάω να την πέσω γιατί πήγε 4...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Chose στο δικο μου setup εχω 5x16 GB Mron Mobi Sata σε RAID0, και πιανω γυρω στα 420MB/sec ενω επρεπε να ημουν 500+.

Δοκιμασα με ICH10R αλλα και Rocketraid 3520 και τα δυο δώσανε γυρω στα 420MB/sec.

Προκειμενου να βρω τι φταιει εβαλα εναν και μονο mobi σε single drive setup σε ICH10R, Rocketraid 3520, nforce 430. Ολοι μου δωσανε οχι περισσοτερο απο 88 MB/sec.

Δεν μπορεσα να δοκιμασω σε AHCI, αλλα αν οντως φταιει το AHCI τοτε γιατι το προβλημα υπαρχει ακομη και στον Rocketraid 3520 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Προσωπικα τα Mtron δεν μου γεμισαν το ματι εξ'αρχης..και μονο να τους βλεπω ..αυτο το πρασινακι..δεν ξερω..μου θυμιζουν κοπιες..

Και γω γι'αυτό δεν πήρα κάρτα γραφικών ΑΤΙ. Μας πως να αποδίδουν στα παιχνίδια έτσι όπως είναι κόκκινες;...

Link to comment
Share on other sites

Και γω γι'αυτό δεν πήρα κάρτα γραφικών ΑΤΙ. Μας πως να αποδίδουν στα παιχνίδια έτσι όπως είναι κόκκινες;...

Την γνωμη μου ειπα απλα..σχετικα με το χρωμα ,τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα ,αν και εκανα χιουμορ το οτι πιαστηκες απο κει ..:rolleyes: ..παντως το review σου κι απανταχου με δικαιωνουν..σε μη raid0 κι οχι μονο..

Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη μου ειπα απλα..σχετικα με το χρωμα ,τι να κανουμε γουστα ειναι αυτα ,αν και εκανα χιουμορ το οτι πιαστηκες απο κει ..:rolleyes: ..παντως το review σου κι απανταχου με δικαιωνουν..σε μη raid0 κι οχι μονο..

Έλα ρε και γω χιούμορ έκανα, νομίζω ήταν προφανές, σχετικά με το πράσινο (Nvidia) / κόκκινο (ΑΤΙ) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.