Jump to content



Στρώσιμο επεξεργαστη?!?!


AlexanderK

Recommended Posts

Καλημερα,

Είναι το πρώτο μου θέμα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Μία ερώτηση...Αναφέρθηκε κάπου μέσα στο φόρουμ για στρώσιμο επεξεργαστή.

Τι σημαίνει?!

Θέλουν οι επεξεργαστές κάποιο είδους στρώσιμο?!

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως αν τους τρέχεις σε load δηλαδή στο 100% κυρίως όταν τους πάρεις τότε με τον καιρό (μετά από μια εβδομάδα ας πούμε) θα χρειάζονται λιγότερη τάση για την ίδια συχνότητα.

Προσωπικά μόνο στις μνήμες το έχω δει να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το q6600 και τον δουλεύω στα 3,42 με vcore 1.38. Πάει άνετα στα 3,6 (με vcore 1,42)φαίνεται ότι δουλέυει σταθερά αλλά όταν τρέξω prime στο ένα 20λεπτο κάνει restart ( να σημειωθεί ότι τα ψυγεία βράζουν) :o:boxed: . Θέλω το σύστημα μου να είναι full stable γιατι στο παρελθόν είχα χάσει πολλά αρχεία σε ένα σύστημα με προβλήματα αστάθειας... Αυτή τη στιγμή έγω 8 σκληρούς γεμάτους με αρχεία....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Aπό υπερ-κλοκαρισμένη CPU δύσκολα παθαίνει κάτι το λειτουργικό συνήθως κολλάει ή κάνει restart.

Το πρόβλημα είναι με μνήμες εκεί χτυπάνε τα πάντα δε ξέρεις από που σου έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου χτυπάει το prime δεν είσαι σταθερός. Η τάση και άλλη θες ή έχεις υψηλές θερμοκρασίες (ακόμα

και με νερό). Τρέξε ένα prime εκεί που είσαι σταθερός και πες με core temp πρόγραμμα τη θερμοκρασίες έχεις

εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη μεριά μου θεωρώ και πράτω με άλλη λογική και πιστεύω οι CPU θέλουν στρώσιμο.... Έχω παρατηρήσει μαζί με κάποιους ανθρώπους που κάνουμε μοντελισμό χρόνια με μοτεράκια πως όποιο και να είναι το υλικό που έχει φτιαχτεί κάτι αν στην αρχή για λίγο καιρό το μάθεις σε χαμηλές θερμοκρασίες τότε αργότερα στα πουσαρίσματα θα είναι κάτω σε θερμοκρασίες από ένα αντίστοιχο το οποίο με το καλημέρα το έσκισες.

Είναι η πρακτική μας πάρα πολλά χρόνια και μάλιστα τώρα που μιλάμε την εφαρμόζω σε ένα καινούργιο q6600 που έβαλα πάνω στο pc μου το Σαββάτο. Αν και είναι θεωρητικά ψηλά για στρώσιμο... (3.6gz με 1.3V και έχω δοκιμάσει prime 10λεπτά) θεωρώ πως κάτι καλό θα βγει από αυτή τη CPU.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, αλλά μήπως λέμε βλακείες? Στρώσιμο στο CPU? Εγώ δεν το έχω δουλέψει ποτέ από τότε που το πήρα ούτε μία φορά Default. Το πυρίτιο να πάθει τι? Απλά αυτό που ξέρω και ισχύει με τις μνήμες είναι ότι αν τις ταλαιπωρήσεις με υψηλές τάσεις, μετά χρειάζεται παραπάνω για να δουλεύουν στην ίδια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν βάλεις τη cpu σε υψηλές συχνότητες με ανεβασμένο ρεύμα για καμιά εβδομάδα τότε ανεβαίνει το max post...

Ο δικός μου 4600 όταν τον πρωτοπήρα δεν πήγαινε με τίποτα πάνω από 3350... μετά από μια βδομάδα ψησίματος me 1.575volt έφτασε τα 3550 benchable...

Link to comment
Share on other sites

που το ξέρεις ότι δεν το προτείνουν?

’λλωστε εδώ έχουμε και τους καλύτερους κλόκερς...

Όσον αφορά τις μνήμες μια από τα ίδια, αν τις ψήσεις ακούνε καλύτερα σε ρεύμα και ανεβάζουν υψηλότερα συχνότητες...

Στο λέω από ιδία πείρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν βάλεις τη cpu σε υψηλές συχνότητες με ανεβασμένο ρεύμα για καμιά εβδομάδα τότε ανεβαίνει το max post...

Ο δικός μου 4600 όταν τον πρωτοπήρα δεν πήγαινε με τίποτα πάνω από 3350... μετά από μια βδομάδα ψησίματος me 1.575volt έφτασε τα 3550 benchable...

Συμφωνώ σε αυτό και συμβαίνει γιατί ανοίγουν με τον καιρό όλες οι δίοδοι της CPU λόγο μεγαλύτερου ρεύματος... απλά εγώ μίλησα για το ότι τα υλικά έχουν την τάση να θυμούνται τις θερμοκρασίες λειτουργίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 16:30]

Συμφωνώ σε αυτό και συμβαίνει γιατί ανοίγουν με τον καιρό όλες οι δίοδοι της CPU λόγο μεγαλύτερου ρεύματος... απλά εγώ μίλησα για το ότι τα υλικά έχουν την τάση να θυμούνται τις θερμοκρασίες λειτουργίας τους.

Αυτό για cpu ειλικρινά είναι κάτι το οποίο δεν έχω παρατηρήσει οπότε δεν έχω και ιδία γνώμη...

Θα το παρακολουθήσω πάντως στην καινούρια μου cpu...

Όσον αφορά τους κινητήρες συμφωνώ μαζί σου... έχω αλλάξει γύρω στα 15 μηχανάκια και έχω στρώσει 6...

Ανάλογα το στρώσιμο είναι και οι επιδόσεις... βέβαια δεν συμφωνό στο απόλυτο ρελαντί αλλά ούτε και στο σκίσιμο...

Το καλύτερο είναι μια μέση λύση με σταδιακό ανέβασμα στροφών... από την πρώτη μέρα απλά να μην είναι απότομο και για μεγάλη διάρκεια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως διαφορετικό όταν μιλάμε για μηχανάκια και γενικότερα για μηχανές εσωτερικής καύσης και αλλιώς όταν μιλάμε για ηλεκτρονικά τα οποία δεν έχουν μηχανικές αντοχές.

Όταν έναν ημιαγωγός διαρρέεται από ρεύμα όπως ξέρουμε ανεβαίνει η θερμοκρασία του. Όσο μεγαλύτερη τάση βάζουμε τόσο ανεβαίνει και η θερμοκρασία του. Σε καταστάσεις όπου ένας ημιαγωγός λειτουργεί συνέχεια κάτω από μεγάλες τάσης, τότε χάνει την ιδιότητα του ημιαγωγού και γίνεται μονωτής. Πριν γίνει κάτι τέτοιο και καταστραφεί ο ημιαγωγός, απλά βλέπουμε ότι για να λειτουργήσει στο σημείο λειτουργίας που λειτουργούς πιο πριν χρειάζεται παραπάνω τάση, μιας και όπως είπαμε αρχίζει να γίνεται σιγά σιγά μονωτής.

Λαμβάνοντας τα παραπάνω ως δεδομένα από τα ηλεκτρονικά, πως γίνεται να λέμε ότι συμβαίνει το αντίθετο?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑνείς δεν είπε ότι είναι το ίδιο... μηχανάκια και επεξεργαστές...

Απλά αναφέρθηκαν παραδείγματα...

Εγώ όπως και ο BlueChris αναφέραμε κάποια ΓΕΓΟΝΟΤΑ από προσωπική εμπειρία...

Ο καθένας με το υλικό του κάνει ότι θέλει...

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε AMD, της υπογραφής, ήμουν αναγκασμένος να δίνω 1,425 από BIOS (περίπου 1,39 πραγματικό), και μετά από κανένα μήνα συνεχούς worldcommunitygrid, ήμουν σε θέση να δώσω 1,4 (1,376 πραγματικό), και να είμαι σταθερός 9 ώρες στο Orthos. ’ρα και οι επεξεργαστές μπορούν να "στρώσουν" ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ένα παράδειγμα για τον δικό μου. Από συχνότητα από την 3η μέρα που τον έβαλα επάνω τον πήγα στα 3,6 σιγά σιγά (2,8-3,0-3,2-3,6) έβαλα orthos και είχα θερμοκρασίες κοντά στα 59-60 σε load / 28-32 idle) τώρα μετά από περίπου 2 μήνες στο load οι θερμοκρασίες έχουν πέσει στα 54-55 ενώ στο idle δεν έχει διαφορά. (ρεύμα όλο τον καιρό 1,4 από Bios) Το κουτί δεν το έχω πειράξει ούτε αλλάξει θέση ούτε είχα ανοικτά παράθυρα στο δωμάτιο κτλ κτλ.

Αυτό που θέλω μάλλον να πω είναι ότι όντως γίνεται κάποια διαφορά στον επεξεργαστή μετά από λίγο καιρό. Τώρα που ακριβώς οφείλεται αυτή η διαφορά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο πρώτο boot*** τον έβαλα 500FSB:o Καλό στρώσιμο έκανα?:p

*** Είχα φτιάξει τον υπολογιστή με τον 6300 της υπογραφής, τις Supertalent T800UX2GC5 και Gigabyte P965-S3.. Όμως είχα ένα πρόβλημα -ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ!- και είπα να του κάνω λίγο O/C να δώ πόσο φτάνει...:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.