Jump to content



CRT 19" κατανάλωση


Ridd1ck

Recommended Posts

Γειά σας παιδία.Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά UPS αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι η κατανάλωση της AOC 19" crt Που έχω.Δεν σκοπεύω σε αλλαγή της γιατί είναι υπέροχη οθόνη επομένως πρέπει να ληφθεί οπωσδήποτε υπόψιν.Στο πίσω πάνελ της δεν λέει watt αλλά λέει 220v 2,5 A.Αν πάρουμε τον κλασικό τύπο της ισχύος έχουμε P=V x I άρα 220*2,5=550W !!! Λογικά δεν είναι πάρα πολλά?Συμπεριλαμβανομένου του 325w που έχω από το PSU calculator της extreme power για το υπόλοιπο σύστημα έχουμε 875 watts!.Δηλαδή τι VA θέλω σε UPS?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα power consumption στο manual....π.χ. η δική μου Εizo 17" CRT T57S γράφει normal 110W - max.135W....Συγκεκριμένα στο site της η AOC για την 19" 9Κ+ λέει 130W max...

Και το psu calculator μην το πολυεμπιστεύεσαι....πές το σύστημά σου αν θές και πιστεύω πως όλο και κάποιος θα σου απαντήσει χοντρικά τί σε καλύπτει...

όπως λέει και ένας φίλος..."μην πέφτεις στην παγίδα των Watt":D

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειδες πισω στην οθονη ...ειναι η ταση που δεχεται ...(220V) και η ασφαλεια που (μαλλον) εχει ..(2,5Αmp)

Δεν εχει σχεση με την καταναλωση της οθονης..

Ελπιζω να μην κανω λαθος....εχω πολυ καιρο να δω το πισω μερος μιας CRT..

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα των crt σε ups είναι ότι ενδέχεται στο άναμμά τους ή την επιστροφή από standby, να τραβήξουν στιγμιαία υπερβολικό ρεύμα και να προκαλέσουν σβήσιμο του ups από overload...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :D.Δώσατε φώς.Ειδικά το site της είχα ξεχάσει να το κοιτάξω.Επομένως τα 2.5 Α θα είναι για την ασφάλεια όπως είπε και ο ΝΤG.Το σύστημα μου:

Athlon 64 venice 3200+ 1,35V

4x 512 MB Kingston value ram DDR400 cl 3.0

Mobo MSI neo4 Fi

VGA MSI NX6600GT

2 HD 80 Gb western digital sata2

1 LG dvd-rw

Soundblaster audigy 2 ZS

Netgear Pci NIC

1 fan controller

2x 12cm fans coolermaster silent 19db

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.