Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

alexopus μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό με τη διαφορά του υγρού στους σωλήνες και στο τανκ?

edit

@evolution

Όντως φαίνονται πολύ ωραία!Όμως αυτά http://www.xoxide.com/coolermaster-r4-120mmfan-blue.html τα βρήκα και μου φαίνεται ότι είναι επίσης ωραία αλλά και πολύ καλύτερα.Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Venom δες την 2η φωτο, στους σωλήνες είναι διάφανο τελείως και στο τανκ έχει μια πολύ ελαφρια γαλάζια απόχρωση!!

ειναι λογικο να συμβαινει αυτο μιας και το υγρο στον σωληνα ειναι λιγοτερο σε διαμετρο απ'οτι στο τανκ

ενα λιτρο νερο σε ενα κουβα φαινεται διαφανο, 20 λιτρα στην μπανιερα εχουν μια γαλαζωπή αποχρωση

το οτι φαινεται τοσο διαφανο ομως με παραξενευει κι εμενα

μηπως ειχες τπτ υπολειμματα προηγουμενου διαφανου υγρου στο ψυγειο σου

και αραιωσε το primochill?

Link to comment
Share on other sites

Tι υργο εβαλες στο κυκλωμα?

PrimoChill Pure Performance Coolant Steel Blue

ειναι λογικο να συμβαινει αυτο μιας και το υγρο στον σωληνα ειναι λιγοτερο σε διαμετρο απ'οτι στο τανκ

ενα λιτρο νερο σε ενα κουβα φαινεται διαφανο, 20 λιτρα στην μπανιερα εχουν μια γαλαζωπή αποχρωση

το οτι φαινεται τοσο διαφανο ομως με παραξενευει κι εμενα

μηπως ειχες τπτ υπολειμματα προηγουμενου διαφανου υγρου στο ψυγειο σου

και αραιωσε το primochill?

Απο το παλικάρι που πήρα τα πράγματα μου ειπε οτι χρησιμοποιούσε διάφανο υγρό αλλα είχα φροντίσει να καθαρίσω το τανκ καλά πριν γεμίσω με το μπλε!! Μπορώ να κάνω κάτι για να μπλεδίσει περισσότερο? (εκτος απο το να ανάβω τα cathodes :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

PrimoChill Pure Performance Coolant Steel Blue

Απο το παλικάρι που πήρα τα πράγματα μου ειπε οτι χρησιμοποιούσε διάφανο υγρό αλλα είχα φροντίσει να καθαρίσω το τανκ καλά πριν γεμίσω με το μπλε!! Μπορώ να κάνω κάτι για να μπλεδίσει περισσότερο? (εκτος απο το να ανάβω τα cathodes :hehe: )

το τανκ αδειαζει ευκολα.

δεν παιζει να κρατησει νερο εκει μεσα

το ψυγειο ειναι το θεμα να μην εχει κρατησει υγρο.

Προσθετα υγρου για χρωματισμο θα σου προτεινα να μην βαλεις.

Απλα εαν δεν θες να το αλλαξεις αμεσα

κανε υπομονη μεχρι την επομενη αναδιαταξη του κυκλωματος οποτε και το αντικαθιστας με καποιο αλλο πιο μπλε!

Link to comment
Share on other sites

το τανκ αδειαζει ευκολα.

δεν παιζει να κρατησει νερο εκει μεσα

το ψυγειο ειναι το θεμα να μην εχει κρατησει υγρο.

Προσθετα υγρου για χρωματισμο θα σου προτεινα να μην βαλεις.

Απλα εαν δεν θες να το αλλαξεις αμεσα

κανε υπομονη μεχρι την επομενη αναδιαταξη του κυκλωματος οποτε και το αντικαθιστας με καποιο αλλο πιο μπλε!

Ναι, δεν θέλω να βάλω πρόσθετα για χρωματισμό οπότε θα περιμένω την επόμενη αναδιάταξη και θα γίνει η αλλαγή τότε!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε με μια λεξη. ΑΨΟΓΟΣ! Δε περιμενα στο πρωτο στησιμο να κανεις τετοια δουλεια. Οσο για το θεμα του primochill. Ο κολλητος που εβαζε το μπλε εδειχνε ακριβως το ιδιο. Στο τανκ μπλε κανονικα και αρκετα πιο ανοιχτο στο σωληνα. (Το τσουναμι μεσα στο τανκ ειδα και χαμογελασα. Υποχρεωτικο γεμισμα εκανα και εγω μιας και οταν πηγαινε καπου στο 60-70% η σταθμη, η δυνη εφτανε μεχρι κατω τραβωντας μαζι και αερα. Πραγματικα απιστευτη αντλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη μου υδρόψυξη...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο GAR για την βοήθεια στο στήσιμο και τον NTG για τις πολύτιμες συμβουλές..

θα ξανα ποστάρω οταν θα κάνω cable managment και να βάλω μερικά ακόμα διακοσμητικά στην υδρόψυξη..

post-9203-1416074592,8392_thumb.jpg

post-9203-1416074593,0107_thumb.jpg

έχουμε κάτι για να ψύξουμε nb/sb και mosfets όπως του lazy dog ( Πολύ μου άρεσε τεμπελόσκυλε ) :)

και τέλος η υδρόψυξη αποτελείται απο alphacool station II τανκ, με βυθιζόμενη αντλία eheim 600 και ένα τριπλό ψυγείο και ενα 11block ..

Έγινε επεξεργασία από NooDle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη μου υδρόψυξη...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο GAR για την βοήθεια στο στήσιμο και τον NTG για τις πολύτιμες συμβουλές..

θα ξανα ποστάρω οταν θα κάνω cable managment και να βάλω μερικά ακόμα διακοσμητικά στην υδρόψυξη..

[ATTACH]40767[/ATTACH]

[ATTACH]40768[/ATTACH]

έχουμε κάτι για να ψύξουμε nb/sb και mosfets όπως του lazy dog ( Πολύ μου άρεσε τεμπελόσκυλε ) :)

και τέλος η υδρόψυξη αποτελείται απο alphacool station II τανκ, με βυθιζόμενη αντλία eheim 600 και ένα τριπλό ψυγείο..

οι ανεμιστηρες ειναι uv?απο που τους αγορασες?

πολυ καλο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

οι ανεμιστηρες ειναι uv?απο που τους αγορασες?

πολυ καλο το αποτελεσμα.

φίλε μου οτι πιο απλό υπάρχει αλλα το κρυώνουν μια χαρά το ψυγείο και οχι δεν είναι uv.. αλλα βγάζουν πολύ φως..

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-Cm-Tlf-S12-Eb-120Mm-Silent-Fan-Blue-Led-CM-TLF-S12-EB-GP.htm

Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη μου υδρόψυξη...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον φίλο GAR για την βοήθεια στο στήσιμο και τον NTG για τις πολύτιμες συμβουλές..

θα ξανα ποστάρω οταν θα κάνω cable managment και να βάλω μερικά ακόμα διακοσμητικά στην υδρόψυξη..

[ATTACH]40767[/ATTACH]

[ATTACH]40768[/ATTACH]

έχουμε κάτι για να ψύξουμε nb/sb και mosfets όπως του lazy dog ( Πολύ μου άρεσε τεμπελόσκυλε ) :)

και τέλος η υδρόψυξη αποτελείται απο alphacool station II τανκ, με βυθιζόμενη αντλία eheim 600 και ένα τριπλό ψυγείο..

Ποσα φραγκα σου βγηκε πανω κατω;

Link to comment
Share on other sites

Άμα το γούσταρες να το κανεις δεν σε νοιάζει η κούραση αρκεί να γίνει καλο αυτό που φτιάχνεις :D

+1

post-9203-1416074600,868_thumb.jpg

post-9203-1416074600,9384_thumb.jpg

post-9203-1416074600,9694_thumb.jpg

post-9203-1416074600,9911_thumb.jpg

μπήκε σπιραλ και έγινε και μια μεγάλη τακτοποίηση στα καλώδια..

επιτέλους τα σατα τα πέρασα πίσω απο την μητρική.. το μόνο που έμεινε είναι μπλοκ για nb και θέλω μια βοήθεια πάνω σε αυτό....

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

Βερι ναις,αλλα σαν να του λείπει λίγος φωτισμός στα όπισθεν :cool:

Ποσό σου βγήκε σύνολο η υδρόψυξη αν επιτρέπεται?

γυρω στα 400,τι εννοεις να φερω καμια λαμπα πιο μπροστα η να την βγαλω τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Βερι ναις,αλλα σαν να του λείπει λίγος φωτισμός στα όπισθεν :cool:

Ποσό σου βγήκε σύνολο η υδρόψυξη αν επιτρέπεται?

οπα ναι δεν το διαβασα σωστα,εχεις δικιο,θα δοκιμασω κι αλλιως,η θα προσθεσω κανα 24αρι led ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.