Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Η πρώτη photo πολύ όμορφη.

Να σου πω.. δεν νομίζεις ότι το μαύρο sleeving χάνεται μέσα στο μαύρο κουτί?

Thanks jason, υπήρχε και η επιλογή του μπλε sleeving αλλα δεν μου πολυάρεσε για αυτο προτίμησα μαυρο. Ίσως αν μπουν και τα custom αυτοκόλλητα που μου είχε πει ο γιώργος να "δέσει" διαφορετικά μεσα στο κουτι. Το ποιο ωραίο sleeving πιστέυω θα ήταν μαυρο με πινελιές μπλε αλλα προτίμησα την λύση του έτοιμου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μαύρο το κουτί σου έπρεπε να επιλέξεις κάτι ανάμεσα σε άσπρο κόκκινο η κάποιο άλλο χρώμα το οποιο είναι ζωντανό και ξεχωρίζει.

Τα έτοιμα από NZXT πείρες?

Λόγω του πίσω fan που έχει μπλε led και χωρίς να είναι αναμένα τα cathode ρίχνει φως μεσα στο κουτι και τα sleeve φαίνονται σαν να "γυαλίζουν" και κάνει τη διαφορά απο το κουτί. Προσπαθώ να κινηθώ σε μαυρο/μπλε χωρίς να μπλέξω άλλο χρώμα. Τα sleeve τα περισσότερα είναι Phobya τώρα ποια ακριβώς θα σε γελάσω, θα μας πει ο γίωργος.

Ωραιος ρε κεφτε.

Mια χαρη μονο.

Off το flash.

Βαζεις τη μηχανη/κινητο καπου σταθερα και τραβα τις επομενες φωτο.

Thanks λεωνίδα.

Kαι εγω θέλω μια χάρη.

Έρχεσαι απο εδώ/ βγάζεις εσύ φωτό (γιατι εγώ δεν το έχω το άθλημα) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μαύρο το κουτί σου έπρεπε να επιλέξεις κάτι ανάμεσα σε άσπρο κόκκινο η κάποιο άλλο χρώμα το οποιο είναι ζωντανό και ξεχωρίζει.

Τα έτοιμα από NZXT πείρες?

ο σκοπος των sleeved καλωδιων δεν ειναι παντοτε να ξεχωριζουν μεσα σε ενα κουτι.

προσωπικα, οσο αφορα τα καλωδια

το βρισκω προτιμοτερο να λαμπουν δια της απουσιας τους εαν αυτο ειναι εφικτο

παρα να ειναι τριχρωμα και να κανουν μπαμ

Φυσικα ο συνδυασμος ομοιου χρωματος καλωδιων με το εσωτερικο του case βοηθαει τα μεγιστα σ'αυτο

Τωρα το οτι επειδη σε καποια fora/sites

καποιοι εκαναν μοδα το να πετανε ενα δυο sleeves αλλου χρωματος για διαφοροποιηση απο τα ετοιμα

δεν σημαινει οτι πρεπει σωνει και καλα να το υιοθετησουν ολοι...

ουτε οτι ειναι καταναγκη ομορφοτερο.

γουστα ειναι αυτα

εξαλλου φροντιζουν ηδη οι κατασκευαστες να βαζουν αρκετο χρωμα μεσα στα pc μας

με τις τσιρκομητρικες και τα χριστουγεννιατικα Ledακια τους

τα συγκεκριμενα καλωδια ειναι Phobya, NZXT & Cobra

και πραγματικα μοιαζουν σαν να εχουν βγει απο το ιδιο εργοστασιο...

το γιατι εχουν διαφορα τιμης εως και 40% μεταξυ παρομοιων τυπων καλωδιου, ειναι αλλο θεμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Ιασωνα οσον αφορα το sleeving, οπως προαναφερθηκε, γουστα ειναι αυτα. :)

Aφου θες να παραμεινεις στο μπλε/μαυρο δεν ξερω κατα ποσο εφικτο θα ηταν να εβαφες τα πλαστικα των καρτων γραφικων οπως εδω που ειδα σε ενα σαητ.

post-11813-1416074608,475_thumb.jpg

Alex τα παραπανω ειναι καθαρα προτασεις, σε καμια περιπτωση παρατηρησεις.

Kαι ακριβως οπως ειναι τωρα το setup, φαινεται μερακλιδικο και πολυ ωραιο! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Thanks javaneze, ωραίο το αποτέλεσμα με τις βαμμένες κάρτες!!

Το κακό είναι αν τις βάψεις πάει περίπατο η εγγύηση :(

Περιμένω τις hd6000 series για να δώ και τιμές, αν είναι αλμυρές τότε ίσως είναι ευκαιρία να τις δροσίσω και τις 2 αφού πλέον τα μπλοκάκια τους με τον ερχομό της επόμενης σειράς θα πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Aφου θες να παραμεινεις στο μπλε/μαυρο δεν ξερω κατα ποσο εφικτο θα ηταν να εβαφες τα πλαστικα των καρτων γραφικων οπως εδω που ειδα σε ενα σαητ.

Νικολα η συγκεκριμενη λεπτομερεια εχει συζητηθει ηδη.... οπως και το θεμα των ram heatspreaders

το θεμα ειναι να γινει με τον πιο ανεξοδο και αναστρεψιμο τροπο ωστε να μην ρισκαρει εγγυησεις κτλ...

σκεφτομαι πιθανοτατα για αυτοκολλητο , θα το δουμε συντομα και στην πραξη.

(εσυ αρχισε να ετοιμαζεσαι ψυχολογικα για να αποχωριστεις το δικο σου τερατακι...)

alexopuswatercooling.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα η συγκεκριμενη λεπτομερεια εχει συζητηθει ηδη.... οπως και το θεμα των ram heatspreaders

το θεμα ειναι να γινει με τον πιο ανεξοδο και αναστρεψιμο τροπο ωστε να μην ρισκαρει εγγυησεις κτλ...

σκεφτομαι πιθανοτατα για αυτοκολλητο , θα το δουμε συντομα και στην πραξη.

(εσυ αρχισε να ετοιμαζεσαι ψυχολογικα για να αποχωριστεις το δικο σου τερατακι...)

alexopuswatercooling.jpg

κοπρίτη την σλιβαρισμενη 24πινη που δείχνεις υπάρχει έτοιμη κάπου?

Η μήπως ξέρεις απο που μπορώ να αγοράσω κιτ για να κάνω ολα τα καλώδια ενα-ενα

Link to comment
Share on other sites

κοπρίτη την σλιβαρισμενη 24πινη που δείχνεις υπάρχει έτοιμη κάπου?

Η μήπως ξέρεις απο που μπορώ να αγοράσω κιτ για να κάνω ολα τα καλώδια ενα-ενα

http://en.mdpc-x.com/mdpc-sleeve/sleeve-kits-+-tools/sleeve-kits/mdpc-sleeve-kit.htm

Με τα μεταφορικα παει κοντα στο 50αρικο για να κανεις ολα τα καλωδια 1-1 sleeve κατα 99% θα χρειαστεις και τουλαχιστον 1 10μετρο ψιλο sleeve( http://en.mdpc-x.com/mdpc-sleeve/sleeve/sleeve-small-black.htm )το Kit βγαινει μονο σε μαυρο αν θες να σπασεις τι μαυριλα το 10μετρο παρτο σε αλλο χρωμα εχει αρκετα)

Μετα μπορεις να δεις και εδω http://www.aquatuning.de/index.php/cat/c737_Flex-Sleeve.html αλλα αν τα υπολογισεις θα σου βγουν πιο ακριβα να παρεις ειτε τα κιτ απο εδω ειτε με το μετρο

και εδω οι προεκτασεις ετοιμες 1-1 http://www.aquatuning.de/index.php/cat/c963_individually-sleeved.html

εδω τα ετοιμα nzxt απο Ελληνικο καταστημα : http://eworld.com.gr/front/products/151

Link to comment
Share on other sites

thnx evolution! είναι εύκολο? τα σατα πως γίνονται sleeve :man_in_love:

Ενδιαφέρεται κανείς να του στείλω το psu μου να το κάνει ? :p

εγω εχω σκοπο να το κανω αλλα ο γιωργος λει οτι ειναι δυσκολο ειδικα το βαλε βγαλε τα pin για αυτο ειμαι ακομα σε σκεψη και θα το αφησω τελευταια τα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω σκοπο να το κανω αλλα ο γιωργος λει οτι ειναι δυσκολο ειδικα το βαλε βγαλε τα pin για αυτο ειμαι ακομα σε σκεψη και θα το αφησω τελευταια τα καλωδια

μα αυτό κοιτάω τώρα πως ξεκουμπώνουν χωρίς να τραυμαστιστούν αλλα επειδή θα το κάνω πρώτη φορά θα την κάνω την μ@μ@κι@ σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό κοιτάω τώρα πως ξεκουμπώνουν χωρίς να τραυμαστιστούν αλλα επειδή θα το κάνω πρώτη φορά θα την κάνω την μ@μ@κι@ σίγουρα....

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p6628_Phobya-Molex-Extractor-Kit--Sleeving-tool-.html

Eχει αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p6628_Phobya-Molex-Extractor-Kit--Sleeving-tool-.html

Eχει αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει δουλεια

Το ολο θεμα δυσκολιας με το sleevαρισμα ειναι το ξεκουμπωμα των atx pins

(24pin, 8pin pci-e, 6pin pci-e, 8 pin atx)

το συγκεκριμενο κιτακι εργαλειων καθως και το παραπλησιο της acryan & sharkoon

κανουν μια χαρα τη δουλεια για ολα τα αλλα molex ΕΚΤΟΣ των ΑΤΧ.

για τα ATX προτεινω ειτε το αντιστοιχο του MDPCX

ειτε αυτο του PPCs (και το lamptron καλο φαινεται αλλα δεν το εχω δοκιμασει)

εναλλακτικα με μια καλη ανοξειδωτη ατσαλενια μπρουσελα κανεις επισης καλη δουλεια.

Παντως κατα την ταπεινη μου αποψη

απο θεμα εργατοωρας και συνολικου budget (εργαλεια, female & male molex, sleeve, θερμοσυστελουμενο)

αξιζει περισσοτερο να παρει καποιος ετοιμους presleeved ανταπτορες

και εκει εαν θελει να προσθεσει καποιο ενθετο χρωμα της επιλογης του.

απο το να τα φτιαξει ολα εξαρχης.

(για απευθειας sleevαρισμα του psu δεν το συζητω για λογους εγγυησης)

Εκτος βεβαια εαν μιλαμε για καποια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση

πχ πολυ μεγαλο ή πολυ μικρο μηκος καλωδιων, τριχρωμια, χρωμα που δεν διατιθεται στο εμποριο κτλ...

ο Jason που τα εχει προσφατα

μπορει να καταθεσει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

Νικολα η συγκεκριμενη λεπτομερεια εχει συζητηθει ηδη....

Den to sυζηταω, αν υπαρχει δυνατοτητα να προσαρμοστει αυτοκολλητο,

ειναι σιγουρα καλυτερα απο βαψιμο και για την εγγυηση καθως και για μελλοντικη μεταπωληση.

Δεν πηγε καν το μυαλο μου σε αυτοκολλητο εκει φοβουμενος θερμοκρασιες...

εδω τα ετοιμα nzxt απο Ελληνικο καταστημα : http://eworld.com.gr/front/products/151
τα nzxt και σε λευκο απο αγγλικο e-καταστημα εδω.

Προσφατα εβγαλε και σε κοκκινο η ΝΖΧΤ αλλα δεν τα εχω βρει ακομα σε ευρωπαικο e-καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.