Jump to content



Επιδιορθωση σε γρατζουνισμενο DVD , cd κλπ


papatsonis

Recommended Posts

Εψαξα αλλα δε βρηκα κατι σχετικο,

Φιλος , εχει καποιο δισκακι γρατζουνισμενο ασχημα και ψαχνει τροπο να το επαναφερει .ψαχνει να δει αν υπαρχει πουθενα Ελλαδα κατι σαν και αυτο .Επισης αν καποιος εχει δοκιμασει αντιστοιχες τετοιες λυσεις , του εχουν δουλεψει?? η για πολυ ελαφριες γρατζουνιες κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε με οινόπνευμα. Αν είναι πολύ δύσκολη περίπτωση , μία φορά είχα δοκιμάσει με μπράσο, αυτό που γυαλίζει μέταλλα. Ενώ πριν δεν διαβαζόταν το cd από τις γρατζουνιές , μετά το διάβασε ολόκληρο. Καλό είναι αν τελικά το κάνεις να το γράψεις μία φορά στο σκληρό και να το αντιγράψεις και το δισκάκι που γυάλισες να το πετάξεις καθώς θα είναι πλέον αναξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

@racer , ηταν λινκ που απαγορευεται απο τους κανονισμους (λινκ για εφαρμογη) , που αν και το προωθησα στον παθοντα, ιδεα δεν εχω αν το δοκιμασε ακομη και με τι αποτελεσματα (δεν εχω και πολλες ελπιδες παντως, απο "software"-ικες λυσεις παντως :S)

@dorian με οινοπνευμα εχω διαβασει πολυ παλια cd αλλα ειχε περιορισμενες γρατζουνιες., με μπρασσο το φοβαμαι γιατι εχει ελαιωδη συσταση αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασατε να το πλενετε?

με σαπουνακι κ νερακι κανονικα στη βρυση κ μετα καλο στεγνωμα για να μην παρει υγρασια το drive

πολλες φορες εχω καταφερει να παιξω γρατζουνισμενα cd/dvd με αυτον τον τροπο

διαφορετικα με το alchohol οπως σου ειπαν κ πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Εμείς να μη μάθουμε :p

Ειταν "Warez type" link για ενα CD/DVD Recovery tool πολυ καινουργιαι, αλλα εαν posterna ο jpavlys θα με bannare παλλη παρολο που θελω να βοηθησω! :dots:

*** Ούτε με PM δουλεύουμε όμως :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

@dorian με οινοπνευμα εχω διαβασει πολυ παλια cd αλλα ειχε περιορισμενες γρατζουνιες., με μπρασσο το φοβαμαι γιατι εχει ελαιωδη συσταση αν θυμαμαι καλα

Το κάνεις για να διαβαστεί μία φορά, να δημιουργηθεί νέο αντίγραφο και να πεταχτεί ο παλιός δίσκος. Θέλει πλύσιμο μετά το γυάλισμα με μπράσο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τρόπος τεσταρισμένος είναι να τρίψεις το cd με μία μπανάνα και μετά να το τρίψεις για κανα διλεπτο με την μπανανόφλουδα.

Το έχω κάνει και παίζει.Όχι βέβαια για "χαντάκια" αλλά για νορμάλ γρατζουνιές!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

επανέφερα ενα δισκάκι για το wii που είχε χαλάσει η κόρη μου κάνοντας μια αξιόλογη γρατζουνια ....Ενώ είχα εφαρμόσει όλες τις οδηγίες που υπήρχαν στο internet για μπανάνες ,οδοντόκρεμες, καθαριστικά και ότι άλλο κυκλοφορεί τελικά το επανέφερα με το CAPE COD

Cape Cod Polish Cloths - Polish All Watches, Jewelry! | eBay

ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!

το προμηθευτηκα για να γυαλίσω το ρολοι μου και το αποτέλεσμα ηταν εντυπωσιακό!!!

Χρησιμοποιώντας το στο δισκάκι περιόρισε την γρατζουνιά δεν την εξαφάνισε αλλά τη έκανε πιο "φυσική"

και φυσικά το έκανε λειτουργικό, αναγνωσιμο και χωρίς καθόλου κολλήματα.....προς το παρόν:)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OPbcWpWSBDQ]How to fix a scratched cd or dvd ....the ultimate solution with CAPE COD!!!.mpg - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.