Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

κάνεις login σε κάποιο site το οποίο κάνει log την ip σου και μετά πρέπει να κατεβάσεις από την ίδια ip...?

έτσι ακριβώς

ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις που μου έδωσες θα το ψάξω.

όσο για τις ανάγκες έχεις δίκιο, απλά επειδή είμαι αρχάριος θέλω να παίξω όσο γίνεται με το mbwe και ύστερα να προχωρήσω σε κάτι πιο δυνατό

thanx και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
  • 3 months later...

Καλησπερα παιδια..

Ειπα να δοκιμασω και εγω αλλα απ οτι φαινεται δεν με θελει..

δεν μπορω να μπω ως root ,οποτε εχω κολλησει στην αρχη του οδηγου .. :/

Οποιος μπορει ας μου πει τι νputtyv.jpgα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν απ' ότι βλέπω έχουν χαθεί οι εικόνες από το πρώτο ποστ, που σημαίνει ότι μάλλον έχουν σβήστεί...

Δεύτερον, στην έκδοση που είχα δεν είχε password στον root... μήπως έβαλες με κάποιο τρόπο...? Δοκίμασες να πατήσεις enter χωρίς να βάλεις τίποτα...? Μήπως στο firmware που έχεις έχουν αλλάξει κάποια πράγματα...?

Νομίζω γενικά ότι μάλλον θα έπρεπε να κλειδωθεί το thread, γιατί αν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στα τελευταία firmware, τότε ο οδηγός δεν ισχύει πια...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινέ το σίγα-σιγά και ότι διαφορετικό δεις, πόσταρέ το για να το ξέρουν και οι άλλοι...

Επίσης πόσταρε την έκδοση του fw σου και γενικά πρόσεχε γιατί οι εκδόσεις των διάφορων libraries και προγραμμάρτων έχουν αλλάξει από τότε και δεν ξέρω αν έχουν κάποια επιπλέον dependencies...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι υπάρχει, αρκεί να έχει gcc για να κάνει build τον κώδικα...

Βασικά, αν έχεις σχέση με linux δεν θέλει πολύ χρόνο να το κάνεις να δουλέψει, απλά δεν έχω τον χρόνο-διάθεση να το κάνω αυτό τον καιρό...

Αν θες πες μου να σου στείλω αύριο με pm το source code...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα και εχω κολλησει. Μαλλον εχει να κανει με το firmware (εγω εχω την 2.00.19) και δεν υπαρχει εγκατεστημενο gcc (λαμβανω ενα μηνυμα που λεει: checking for gcc... no). Επισης μεσα στον καταλογο curl-7.18.0 δεν υπάρχει κάτι με το όνομα config. Και ειμαι τωρα μπλεγμενος. Μηπως ενας αλλος τροπος για να γινει το mybook rapidshare client ειναι το myrapbook??? Μπορει καποιος να βοηθήσει με τα βηματα της εγκαταστασης απο την αρχη? Ενδιαφερομαι μονο για το rapidshare. Οχι τιποτα αλλο εχω και premium account και ειναι κριμα να μην τον εκμεταλλευτώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς gcc, δεν μπορείς να κάνεις build κανένα πρόγραμμα... θα πρέπει να διαβάσεις στο wikidot, πως μπορείς να εγκαταστήσεις το gcc στην έκδοση του firmware που έχεις... στην συνέχεια, μπορείς να εγκαταστήσεις το optware και να κάνεις install το myrapbook από την έκδοση που κάνουν update αυτοί... εγώ προσωπικά δε νομίζω να ξανα-ασχοληθώ με το mybook, αλλά κάπου διάβασα πρόσφατα σε ένα forum ότι σκοπεύουν να κάνουν port στο optware, την έκδοση που έχω γράψει για το amahi, η οποία είναι και η τελευταία...

Edit: Δες και αυτό το thread, είναι παρόμοιο με το δικό σου πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του MyRapBook... :sarcastic:

Όποιος θέλει την κατεβάζει από εδώ...: http://myrapbook.sourceforge.net/

Τα έπαιξα λίγο σήμερα, αλλά μου καρφώθηκε να το τελειώσω το ρημάδι...

Υποστηρίζει Rapidshare, Netload, Hotfile...

Καλά downloads λοιπόν... :hi:

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟΥΛΑ. ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ VERSION 0.1. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ VERSION 0.2???

KAI ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ TEST TOY WEB INTERFACE ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ 403-FORBIDDEN ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ CHMOD 777 TEST PHP. ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΛΩ ΤΗΝ IP ΤΟΥ MYBOOK ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΑΛΛΑ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γιατί φωνάζεις...? :p (κεφαλαία)

Λοιπόν πρέπει να κάνεις απεγκατάσταση την 0.1... Αν έχεις τον παλιό φάκελο του mrb στο /tmp θα μπεις στον φάκελο και θα κάνεις ως root...:

# make remove

Αν δεν έχεις ήδη, τότε κατέβασε την έκδοση 0.1, κάντην untar στο /tmp και τρέξε από εκεί το remove...

Τέλος, θα πρέπει να αφαιρέσεις μέσα από το /etc/init.d το startup και kill script, αν το έχεις βάλει να τρέχει με το boot...

Όσων αφορά την έκδοση 0.2 στο README.txt, γράφει ακριβώς την διαδικασία που χρειάζεται για να εγκατασταθεί...

Για το web interface, τώρα που το είπες το θυμήθηκα ότι το είχα φτιάξει... δεν ξέρω τι παίζει, τα έχω ξεχάσει σχεδόν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.