Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

Παιδιά η απληστία πληρώνεται. Το λέω αυτό γιατί εκεί που είχα έναν ωραιότατο δισκο wdmb world edition 500gb και έκανα την δουλίτσα μου μια χαρά με τα ftp, rapidshare και όλα τα ωραία, εγώ ο μ.....ς πήγα και βρήκα άλλον ένα ίδιο και για να μην κάνω όλες αυτές τις εγκαταστάσεις από την αρχή (άπληστος και τεμπέλης) δοκίμασα με ένα πρόγραμμα το clonezilla που γενικώς είναι μια χαρά και δουλεύει πάντα, να κάνω clone τους δυο δίσκους τους οποίους τους είχα βγάλει από μέσα και τους είχα βάλει σε ένα PC. Το (φρικτό) αποτέλεσμα είναι και οι δυο δίσκοι από τα my book να γίνουν τούβλα. Καλά ο ένας, άλλα και οι δυο?

Ερώτηση. Πρέπει να ακολουθήσω τον οδηγό για να κάνω restore ή υπάρχει πουθενά κανένα έτοιμo image για να το κάνω restore ή κάποιος πιο απλός τρόπος.:weep:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Εχω παρατηρησει οτι στο mybook οτι αν κλεισει οταν ξαναανοιξει εχει χασει την ημερομηνια και την ωρα (εχει μεινει στην ωρα που εκλεισε). Αυτό δεν συνέβαινε όταν ήταν στην αρχική του κατάσταση (εργοστασιακή) Κατι παρομοιο κανει και το rapbook. Αφου του εχεις δωσει τα links και τα κατεβαζει (αχορταγα θα ελεγα), αν κλεισεις τον browser σταματαει και η ληψη. Γνωρίζει κανείς κατι σχετικα με το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

To myrapbook δεν σταματάει όταν κλείνεις τον browser, είναι ανεξάρτητο process που τρέχει στον επεξεργαστή του mbwe και όχι στο pc από το οποίο το χειρίζεσαι... κάτι άλλο συμβαίνει και αυτό μπορείς να το εξακριβώσεις από το terminal του mbwe με ένα ps -A...

Όσων αφορά την ημερομηνία, δεν θυμάμαι αν έχει μπαταρία για το rtc του... αν έχει τότε θέλει να το ανοίξεις και να την αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό που έγραψα για την ημερομηνία και την ώρα στο mybook, ισχύει. Η ώρα και η ημερομηνία σταματούν όταν κλείνει ο δίσκος. Για να έρθει στα σωστά πρέπει να πάω με το χέρι να το φτιάξω. Στη συνέχεια δείχνει να το χάνει λίγο αλλά με κάθε refresh της σελίδας (web interface), αλλάζει. Αν κλείσει παπαλα. Ο Jaco μου ειπε να ψάξω αν υπαρχει μπαταρια η οποία ομως δεν υπάρχει. Καμία συμβουλή????

Link to comment
Share on other sites

εδωσα ps -A | grep ntpd και εβγαλε αυτο:

601 ? 00:00:00 ntpd

Καποιο σχολιο???

Για καποιο ανεξηγητο λογο και οι 2 δισκοι (εχω 2 mbwe) αρχισαν να ειναι απελπιστικα αργοι στο δικτυο. χανουν συνεχεια την συνδεση με το τοπικο δικτυο που εχω στο σπιτι, Ακομα και χωρις να μεταφερω αρχεια. Ετσι στα καλα καθουμενα. Πριν στειλω το μηνυμα δοκιμασα τα παντα (αλλο ρουτερ, cross καλωδιο με το δισκο και τον η/υ, με αλλο switch μηπως τα ειχε φτυσει αυτο που ειχα) αλλα δεν καταφερα τιποτα. Οποιος κατεβασει κατι στο μυαλο του ειναι ευπροσδεκτος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εδωσα ps -A | grep ntpd και εβγαλε αυτο:

601 ? 00:00:00 ntpd

Καποιο σχολιο???

Για καποιο ανεξηγητο λογο και οι 2 δισκοι (εχω 2 mbwe) αρχισαν να ειναι απελπιστικα αργοι στο δικτυο. χανουν συνεχεια την συνδεση με το τοπικο δικτυο που εχω στο σπιτι, Ακομα και χωρις να μεταφερω αρχεια. Ετσι στα καλα καθουμενα. Πριν στειλω το μηνυμα δοκιμασα τα παντα (αλλο ρουτερ, cross καλωδιο με το δισκο και τον η/υ, με αλλο switch μηπως τα ειχε φτυσει αυτο που ειχα) αλλα δεν καταφερα τιποτα. Οποιος κατεβασει κατι στο μυαλο του ειναι ευπροσδεκτος

Μηπως εχει καποιος κατι σχετικο με το θεμα της ωρας? Ο my book χανει την ωρα. Μπαταρια δεν υπαρχει και θα ηθελα καποια βοηθεια γιατι καθε φορα την φτιαχνω με το χερι. Απλα οταν τον κλεισεις μενει η ωρα σε εκεινο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο κάτι σχετικό έχω βρει στο internet ακόμα και για ένα script που μπορείς να φτιάξεις και να κάνει update την ώρα μια ή δυο φορές την ημέρα ή σε κάθε επανεκκίνηση. Το μόνο όμως που με έχει κολλήσει είναι ότι δεν μπορώ να εντοπίσω πουθενά το ntpd.conf. Ξέρει κανείς που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.