Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟΥΛΑ. ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ VERSION 0.1. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ VERSION 0.2???

KAI ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ TEST TOY WEB INTERFACE ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ 403-FORBIDDEN ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ CHMOD 777 TEST PHP. ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΚΑΛΩ ΤΗΝ IP ΤΟΥ MYBOOK ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΑΛΛΑ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΑΚΥΡΟΟΟΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΓΚΑΦΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ WEB SERVER

ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ MYRAPBOOK

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΚΥΡΑ ΟΛΑ!!!! ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ README ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ MYRAPBOOK V.0.2

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ JACO.

ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ!!! ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ STORAGE MANAGER TOY MY BOOK???

Error Code:: f00020

Failed to change file permissions

Please try again

post-15619-1416074490,6629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Μέχρι το make remove οκ. Όμως δεν βρίσκω κάτι με το όνομα startup & kill script. προφανώς δεν υπάρχει γιατί ποτέ δεν το έβαλα να τρέχει με το boot (καλά είμαι πολύ γάτα, εεε!!!!!). Τώρα μήπως σου έρχεται καμιά τρομερή ιδέα γιατί το myrapbook V0.2 κατεβάζει μονό 47ΚΒ από ένα link που του δίνω και μετά κάκα! Είναι όλα στην θέση τους (username & password). Έχω μπει ήδη στο rapidshare account και έχω ρυθμίσει το Direct downloads. Ετρεξα και την top που αναφέρεται κάπου (δεν ξερω αν ισχυει για το myrapbook v0.2) αλλα δεν δείχνει να τρεχει ο myrapbook deamon. Σου στελνω και το log.

Μάλλον κάτι δεν έχω κάνει σωστά...πάλι!!!:wall:

Αν σου έρθει κάτι στο μυαλό....

post-15619-1416074492,8581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανες το εξής...?

Settings->Service=rapidshare, username=κάτι, password=κάτι άλλο, και μετά πατάς το "create"... Στην συνέχεια κάνε stop και πάλι start τον daemon και κάνε refresh στον browser... μετά στο settings θα πρέπει να δεις δίπλα από το κουμπί του create να λέει [Found: R/] που σημαίνει ότι έχει βρει το cookie του rapidshare...

Αν φτιάξεις την πρώτη μόνο φορά το cookie, δεν χρειάζεται να ξαναβάλεις το username, password, ούτε να μπεις ξανά στα settings, γιατί το θυμάται μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάνει κάτι διαφορετικό???!!! Μάλλον το myrapbook με το που σε άκουσε "φοβήθηκε" και άρχισε να δουλεύει. Κατι τελευταίο θα έπρεπε να βλέπω κάτι στο current downloads? δεν βλέπω κάτι γι' αυτό. Κατεβάζει αλλά δεν βλέπω κάποιο progress?

Παντως ειμαι ευχαριστημενος πλεον γιατι εχω αυτο που χρεαζομαι απο τον mybook. Αρκετα. Όχι τίποτα άλλo ρε παιδιά κάηκα!!!

Πάντως δεν μπορώ να μην πω ότι στο συγκεκριμένο θέμα είστε απίστευτοι. Όλοι σας, και ειδικά εσύ Jaco.

Ευχαριστώ :dance3::T:

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπεις το progress θα πας στο

Autoreload downloads status every (sec):

και θα βάλεις 5 ή 10 αν είσαι σε τοπικό δίκτυο ή πάνω από 30 αν είσαι στην δουλειά και βλέπεις το web interface του mybook που είναι στο σπίτι...

Στην συνέχεια θα πατήσεις στο κουτάκι να γίνει enable ο timer και θα κάνει update το status στον χρόνο που του έχεις ορίσει... αν δεν θες να κάνει αυτόματα update, αλλά να το κάνεις εσύ manual τότε βάλε 2 sec, πάτα το "Download Status" και σε 2 δευτερόλεπτα θα σου δείξει το status...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια για την super ανάλυση και τις οδηγίες που γράφετε εδώ.

Έχω το MyBook World Edition 2TB (1x1TB) Blue Ring και ρολάρω με macbook.

Έχω φάει τον κόσμο να κάνω το netatalk (afp) να παίζει αλλά με κανένα αποτέλεσμα.

Ρυθμίζω τα shares, τους users, το mDNSResponderposix όπως έχω δει σε διάφορες οδηγίες.

Το netatalk τρέχει, το bonjour μια χαρά, αλλά όταν κάνω connect μου λέει user or password incorrect. Όταν δε πάω να κάνω login σαν guest, μου λέει ότι δεν βρέθηκαν shares.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια για την super ανάλυση και τις οδηγίες που γράφετε εδώ.

Έχω το MyBook World Edition 2TB (1x1TB) Blue Ring και ρολάρω με macbook.

Έχω φάει τον κόσμο να κάνω το netatalk (afp) να παίζει αλλά με κανένα αποτέλεσμα.

Ρυθμίζω τα shares, τους users, το mDNSResponderposix όπως έχω δει σε διάφορες οδηγίες.

Το netatalk τρέχει, το bonjour μια χαρά, αλλά όταν κάνω connect μου λέει user or password incorrect. Όταν δε πάω να κάνω login σαν guest, μου λέει ότι δεν βρέθηκαν shares.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;;;

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο κατάφερα να ρυθμίσω το applevolumes.default και μπορώ να μπω ως Guest και να κρατήσω Time Machine Backup, επίσης το Time Machine βλέπει το Share native χωρίς να αλλάξω κάτι μέσω τερματικού. Αλλά το κακό είναι ότι δεν μπορώ να μπω ως user παρά μόνο ως Guest.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή βλέπω και το γνωρίζετε καλά το θέμα MyBook, μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?

Πως γίνετε σε 100 δίκτυο να περνάω αρχεία με 5mb/s (TeraCopy Pro) και σε 1000 δίκτυο να περνάω αρχεία με ...5mb/s ?????

Υποτίθεται πως είναι gigabit και το switch τον βλέπει σαν gigabit.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ψαχνω 2 μερες να βρω installation guide :help1:

αυτο που εχει μεσα το tar δεν πρεπει να ειναι για το white light μαλων

η το Putty δεν υποστιριζει την εντολη Make.

αν μπορει καποιος να μου γραψει τα βηματα για το install..:sorry:

Dartor<<---noob with console

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέεσαθ με ssh μέσω putty και δεν υποστηρίζει την make, τότε έχεις το firmware με v2.00.xx, το οποίο δεν έχει εγκατεστημένη την gcc...

Για να εγκαταστήσεις την gcc θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτά που μου αρέσουν είναι τα QNap, αλλά γενικά ψάξε για συσκευές που υποστηρίζουν NSLU2 ή optware... δεν σου αναφέρω κάποια συσκευή συγκεκριμένα, γιατί δεν ξέρω τι έχει κυκλοφορήσει τους τελευταίους μήνες, αλλά πριν κανά χρόνο που το είχα ψάξει τα qnap μου είχαν αφήσει πολύ καλή εντύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μου αρέσουν είναι τα QNap, αλλά γενικά ψάξε για συσκευές που υποστηρίζουν NSLU2 ή optware... δεν σου αναφέρω κάποια συσκευή συγκεκριμένα, γιατί δεν ξέρω τι έχει κυκλοφορήσει τους τελευταίους μήνες, αλλά πριν κανά χρόνο που το είχα ψάξει τα qnap μου είχαν αφήσει πολύ καλή εντύπωση...

Ακτριβούτσικα είναι τα άτιμα.

[ame=http://www.amazon.co.uk/QNAP-TS-110-Turbo-Server-iSCSI/dp/B002TNTXSG/ref=sr_1_23?s=computers&ie=UTF8&qid=1288547504&sr=1-23]QNAP TS-110 Turbo All-in-one NAS Server with iSCSI: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.