Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα

Ειμα ικατοχος του WDWE Blu rings με την εκδοση 2.xx.18 εδω και περιπου ~1 μηνα και εχω ηδη καταφερει να το "τουβλοποιησω" μια φορα ... :bye: και το επανεφερα :hehe: τωρα λοιπον αφου εχω κανει τα παρακατω ...

1) SSH

2) Web Server (Access Book)

3) Twonky 5.1.1 RC2

4) Ftp Server

5) Webmin 1.490 :dots:... ακομη το ψαχνω πως το χρεισιμοποιουμε αποδοτικά...

Εχω 3 προβληματα ....

Α) Η εγκατασταση του myrapbook "κολαει" στο "transfering data..." δηλαδη οταν συνδεομαι στο myip:7700 δεν συνβαινει τιποτα ...απλως μου λεει " transfering data.. FOR EVER..."

B) To webmin αφου μου λεει οτι δεν εχει καποιο ssl component .. του perl προφανως δεν υπαρχει τροπος να συνδεθεις απο εξω πχ . https://xxxxxx.dyndns.org:10000 παρολο που του εχω ανοιξει την πορτα

Εχει καποιος περισσοτερη γνωση να μας διαφωτισει ?? (jaco ? )

Γ) επισης δεν μπορω να βαλω το Jaco Web interface παρολο που εχω κανει ολα τα βηματα....

Ευχαριστώ απαντες :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν το myrapbook, το έχω παρατήσει και παρόλο που έκανα μια προσπάθεια να το ξαναγράψω ώστε να υποστηρίζει rapidshare, hotfile και netload, λόγο χρόνου και βαρεμάρας δεν το συνέχισα...

Από εκεί και πέρα, έχεις τις εξής λύσεις...:

1. Έχει κάνει κάποιος τύπος από το wikidot, port το myrapbook σε optware, οπότε μπορείς να δεις περισσότερες λεπτομέρειες εδώ...

2. Εναλλακτικά και άσχετα με το rapbook, μπορείς να κάνεις αυτό, το οποίο αυτός που το γράφει συνεχίσει να το υποστηρίζει ακόμα...

Γενικά απορώ που δεν έχουν βγει 100 λύσεις για download manager σε mybook, γιατί είναι σχετικά εύκολο, αλλά έστω και αυτές δουλεύουν με λίγο κόπο στο στήσιμο...

Γενικά το πρόβλημά σου τώρα πρέπει να είναι ότι ο webserver, γιατί δεν ξέρει από πιο path πρέπει να σου σερβίρει τα αρχεία που χρειάζονται, αλλά επειδή αυτή η βαλίτσα μπορεί να πάει μακρυά με τα conf files κτλ, σου προτείνω κάτι από τα παραπάνω και ίσως όχι πια το myrapbook, γιατί έχουν περάσει και κάτι χρόνια από τότε που το έγραψα...

Το web interface δεν είναι δύσκολο να εγκατασταθεί, αλλά όπως σου είπα, έχεις κάποιο πρόβλημα με τον webserver... μήπως τρέχεις δυο μαζί ταυτόχρονα ή αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις τα configuration files και τα logs, για να εξακριβώσεις ότι είναι σωστά δηλωμένα τα paths και τα web directories...

To ssl περιέχεται στο openssl... το έχεις εγκαταστήσει...?

Τέλος δεν ξέρω τι γίνεται με το νέο firmware, γιατί έχω την παλιά συσκευή, οπότε δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στις νέες versions...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ... δεν περιμενα αμεση απαντηση... THANKS

To νουμερο 1 το ακολουθησα γιαυτο ειχα φτασει μεχρι εκει (ακολουθησα μονο την optware... διοτι ελλειψη gcc), μηπως μπορεις να μου στειλεις το δικο σου lighttpd.conf ? εαν και εφοσον δεν το εχεις εγκαταληψει το ολο θεμα ??

2 δυστυχως αναφερεται στην δευτερη εκδοση που απ' οτι καταλαβα δεν ειναι συμβατες (white light)...

Σχετικα με το downloader ειναι οντως να αναριωτιεσαι γιατι κανενας δεν το εχει κανει ...

Σε ευχαριστώ πολυ :T:

Link to comment
Share on other sites

Χμ... έκανα login στο sourceforge μετά από πολλούς μήνες και κοίταξα τα stats για το myrapbook... είναι απίστευτο πως μετά από 2 χρόνια ξεπερνά ακόμα και τα 400 hits το μήνα και τα 30 downloads, για ένα πράγμα το οποίο γράφτηκε σε ένα σκ σχεδόν και εγκαταλείφθηκε την επόμενη μέρα... :hehe:

Μου φαίνεται θα τελικά θα κάτσω να τελειώσω την επόμενη έκδοση, την οποία απ' ότι βλέπω την έχω κλείσει από το καλοκαίρι και απλά χρειάζεται debugging και να προστεθεί ο κώδικας για το forking, ώστε να γίνει service... υποστηρίζει rapidshare, netload και hotfile για τα άτακτα αγόρια...

Ψήθηκα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

πωω δεν υπαρχει, το concept ειναι απιστευτο

πιο πολυ μερακι ομως δεν εχει το να φτιαξεις το '06 ενα πι2 κ να το εξελιξεις σιγα σιγα σε ενα κατεβαστηρι-φαιλσερβερ διπυρηνο με 10 τερα χωρο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια sry αν ειμει λιγο off-topic αλλα δεν βρηκα αλλο ελληνικο forum για αυτον.Περιμενο τον WD edition 2TB.Ειναι σιγουρο οτι HD video δεν θα μπορω να δω μεσω ethernet.Να τον εχω συνδεδεμενο ΚΑΙ με usb2 ταυτοχρονα γινεται?Να βλεπω ταινιες ετσι και παραλληλα να κατεβαζω με τα hacks που λετε εδω.Παρακαλω μια γρηγορη απαντηση για να ακυρωσω την παραγγελια αν δεν γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά την ταχύτητα τα νέα mybook, είναι σαφώς γρηγορότερα και μπορούν να παίξουν hd πάνω σε gb lan... δες και εδώ...:

http://www.smallnetbuilder.com/content/view/30764/75/

Τώρα για τις μόντες, δεν ξέρω τι γίνεται στα νέα mybook, δεν ξέρω αν ισχύει ότι λέει ο οδηγός, αλλά λογικά πρέπει να τα έχουν ξεκλειδώσει και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα Jaco.

έχω το Mbwe blue ring και έχω στήσει transmission. Μπορώ να κατεβάσω από remote (όταν είμαι δουλεία) καινούργια αρχεία στο mbwe. Το πρόβλημα μου είναι ότι σε private tracker αν logάρω για να δω τον πλοηγό του, παίρνει ip από δουλεία και έτσι τρώει ban στο σπίτι το transmission.

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να στήσω proxy server στο mbwe ώστε να το χρησιμοποιώ στο πλοιγό στη δουλειά για να μη χάνει ip ο tracker.

Μπορείς να με κατευθύνεις λίγο στο θέμα γιατί ψάχνω σχετικό tutor εδώ και δύο μέρες και τζίφος.

Μήπως μπορώ να Logάρω στον tracker με την εντολή login μέσω putty??:giveup:

Ευχαριστώ.

όσοι έχετε Mybook εννοείται και πρέπει να παίξετε μαζί του, ειδικά για αυτούς που κλείνουν δωδεκάωρα στη δουλεία μπορούν να έχουν πρόσβαση και στο σπίτι noprob

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν οι torrent trackers, κάνεις login σε κάποιο site το οποίο κάνει log την ip σου και μετά πρέπει να κατεβάσεις από την ίδια ip...?

Αν εννοείς αυτό, τότε θα πρέπει να τρέξεις κάποιο vpn server στο mbw και με κάποιο redirection να βγαίνεις στο internet μέσω του mbw, όταν συνδέεσαι στο vpn... το πρόβλημα θα λυνόταν εύκολα αν υπήρχε x-server για το mbw, οπότε με ένα xming και το putty θα έλυνες αμέσως το πρόβλημά σου...

Ένας άλλος τρόπος, πιο δύσκολος, θα ήταν να κάνεις Login στο site μέσω της wget ή κάποιου άλλου text browser, το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις posts και gets από το terminal του mbw, οπότε θα είσαι πίσω από την ίδια ip...

Επίσης αυτό που λες για να στήσεις έναν proxy server στο mbw θα ήταν μια άλλη λύση, αλλά τουλάχιστον από εμένα μη αποδεκτή, για λόγους ασφαλείας... επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν light proxy servers που μπορούν να στηθούν στο mbw, χωρίς να το γονατίσουν...

Γενικά, το πρόβλημα δεν η μη ύπαρξη λύσεων ή εφαρμογών, που μπορούν να ξεπεράσεις το πρόβλημα, απεναντίας, το πρόβλημα είναι ότι το mbw δεν έχει resources να τρέξει τα περισσότερα από αυτά...

Πάντως, όσο οι ανάγκες αυξάνουν, καταλήγεις σε ένα πιο πλήρες σύστημα... αυτή την στιγμή προσωπικά τρέχω έναν κανονικό server (c2d-5300) με f12+Amahi, γιατί απλά δεν έχω κανέναν περιορισμό... επίσης για πιο low power καταστάσεις, μπορείς να κοιτάξεις και ένα alix συστηματάκι (όπως το alix1d ή το alix2d4 - 90 και 70€ αντίστοιχα), τα οποία είναι πολύ φθηνά και αρκετά δυνατά να κάνεις ότι θες... Γενικά, το mbw είναι το σκαλοπάτι, πριν το γυρίσεις σε έναν home server... μόλις εξοικειωθείς με το mbw, τότε είναι αναπόφευκτο το να πας σε ένα λίγο μεγαλύτερο linux-box, μόνο και μόνο, γιατί πλέον δεν έχεις κανένα απολύτως περιορισμό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.