Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Αυτό είναι λογικό...

Άρα ο router σου για κάποιο λόγο δεν κάνει αρκετά γρήγορα την μετατροπή ανάμεσα στα δυο interfaces (wifi / ethernet)...

Με 4~5 MB/sec πάντως μπορείς να έχεις συμπιεσμένο video streaming, ειδικά αν κόψεις κάποια services που τρέχουν χωρίς λόγο, οπότε μάλλον θα πρέπει να προτιμήσεις αυτόν τον τρόπο... ή απλά όπως είπες τον έχεις μόνο για backup...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δείξεις τι έχει το index.php εδώ...?

Μάλλον ο κώδικας php που έχεις δεν τυπώνει κάτι, γι'αυτό βλέπεις μια λευκή σελίδα... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο server σου δεν εκτέλεσε τον κώδικα...

Έχεις δικιο, δοκιμασα αλλα αρχεια php και ανοιγουν..

Ο κωδικας ειναι ο παρακατω:

<?php
/*
Comments......
*/

include("./include/auth.php");
include("./include/top_header.php");

?>
<table width="100%" align="center">
<tr>
<td class="textArea">
<strong>You are now logged into <a href="about.php">Cacti</a>. You can follow these basic steps to get
started.</strong>

<ul>
<li><a href="host.php">Create devices</a> for network</li>
<li><a href="graphs_new.php">Create graphs</a> for your new devices</li>
<li><a href="graph_view.php">View</a> your new graphs</li>
</ul>
</td>
<td class="textArea" align="right" valign="top">
<strong>Version <?php print $config["cacti_version"];?></strong>
</td>
</tr>
</table>

<?php

include("./include/bottom_footer.php");

?>

Σε περιπτωση που δε μπορουσε να ανοιξει καποιο απο τα δυο αρχεια, δε θα επρεπε να μου πεταει error αντι για κενη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξει αυτό, θα πρέπει στον ίδιο φάκελο να έχεις και τα auth.php και top_header.php, τα οποία λογικά περιέχουν το head και το body του υπόλοιπου κώδικα...

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις λίγες γνώσεις που έχω στο συγκεκριμένο λειτουργικό κατάφερα να στήσω το MyBook μέχρι και το 12ο Βήμα.... Όχι δεν κόλλησα το serial port ακόμα αλλά που θα πάει...

Μερικές παρατηρήσεις προς αρχάριους σαν και εμένα όσον αφορά σε μικρολαθάκια του εξαιρετικού HOW TO του Jaco και τα οποία μου φάγανε πολύ χρόνο μέχρι να βρώ τι γινεται... 'Οπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

1. Στό 7. Rapidshare Client

cd /tmp/giapetama/curl-7.18.0.tar.gz

πρέπει να είναι cd /tmp/giapetama/curl-7.18.0

2.

#mkdir /cookie
πρέπει να είναι

#mkdir ./cookie

Παρόλα αυτά κάτι γινεται με το cookie και δεν κατεβάζει τα αρχεία ολόκληρα παρά μόνο 4 ΚΒ.

Όταν δώσω την εντολή

#cat ./cookie/rapidshare

μου εμφανίζει το cookie κανονικά αλλά μετά δεν ξέρω που μας τα χαλάει.....

3. Στο 8 .NO-IP και συγκεκριμένα στο

#ls -a

Στην λίστα που μας βγάζει φαίνονται τα αρχεία του φακέλου "init.d" αυτά, όπως φαίνεται και στη παρακάτω εικόνα, ξεκινάνε με ένα prefix το οποίο είναι το "S" ή το "K" μαζί με κάποιον αριθμό, πχ "S25time" και "K25time"... το S25time σημαίνει ότι το time script θα τρέξει στην εκκίνηση και θα είναι 25ο στην σειρά και K25time σημαίνει ότι αυτό το script θα τρέξει στον τερματισμό και πάλι 25ο στην σειρά... οπότε θα πρέπει να να βρούμε μια κενή θέση για την εκκίνηση και τον τερματισμό... σε μένα για παράδειγμα από την φωτογραφία βλέπω ότι η S90 είναι κενή όπως επίσης και η Κ10... η θέση αρχή και τέλους έχει σημασία ανάλογα με το module που τρέχουμε... για παράδειγμα επειδή το no-ip service απαιτεί ύπαρξη δικτύου δεν πρέπει να τρέξει πριν το S30network, όπως επίσης θα πρέπει να κλείσει πριν από αυτό... αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος για να το διορθώσω και εγώ...

έχασα τη μπάλα.... όσον αφορά στο να βρούμε την κενή θέση????? Έγώ έβαλα τυχαία τα S90 και Κ10 ότι και να σημαίνει αυτό!!!!! αν έχει κάποιος την υπομονή ας μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω, και αν έχω κάνει πατάτα πως το διορθώνω?

4. Στο 10. Web Server

#mkdir /var/log/boa/

:wq

Ποιός ο λόγος για :wq μήπως υπάρχει και καμιά άλλη εντολή που δεν αναφέρεται?

Ενώ παρακάτω

#vi /etc/boa/boa.conf

Port 8888

ErrorLog /var/log/boa/error_log

AccessLog /var/log/boa/access_log

DocumentRoot /shares/internal/PUBLIC/WEB

UserDir public_html

DirectoryIndex index.htm

DirectoryMaker /etc/boa/boa_indexer

KeepAliveMax 1000

KeepAliveTimeout 10

MimeTypes /etc/mime.types

DefaultType text/plain

ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/html/cgi-bin/

Το Port 8888 είναι οκ ή μηπως πρέπει να μπεί 8080

5. Στο πολύ όμορφο Jaco's web interface

Αν θεωρήσουμε ότι το port είναι 8888, όπως πιό πάνω στο boa.conf, οκ, αλλά τότε θα πρέπει κάνουμε από τον router, redirect και forward την πόρτα 80 του router στην πόρτα 8888.

Επίσης μάλλον θα πρέπει να αλλάξει??? στο boa.conf η γραμμή

DirectoryIndex index.htm

σε DirectoryIndex index.html, γιατί με http://mydomain.no-ip.org διαβάζει τη δοκιμαστική σελίδα του βήματος 10

Επίσης αντιμετωπίζω 3 προβλήματα

1. Όπως είπα και παραπάνω με το cookie του rapidshare

2. Όταν πληκτρολογήσω πχ http://mydomain.no-ip.org ή http://xxx.xxx.xxx.xxx:8888/index.html από τον Η/Υ που είναι πάνω στο router, η σύνδεση με το web interface είναι ΟΚ. Όταν όμως προσπαθήσω να συνδεθώ από άλλη τοποθεσία, πχ γραφείο, δίνοντας http://mydomain.no-ip.org δενείναι εφικτή η σύνδεση. Μήπως δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω το remote service του router (fritz box wlan 7140)??

3. Μετα τη διαδικασία RESCUE του MyBook από http://mybookworld.wikidot.com/rescue-procedure, που δουλεψε άψογα παρατήρησα το εξής : Στο partition sda4 έχω μόνο 500GB χώρο και έχω άλλα 500GB περίπου unallocated space. προφανώς το λάθος γίνεται στό βήμα...

7. Copy the contents of rescue.img to the disk

dd if=rescue.img of=/dev/sda

όπου μάλλον το rescue.img είναι απο 500αρη σκληρό. Το θέμα είναι πως θα περάσω τα 500GB unallocated space στο sda4??? Δοκίμασα από Ubuntu με συνδεδεμένο το σκληρό σε USB με το GParted partition manager του Ubuntu αλλά βγάζει error!!!

Αυτά τα ολιγα!!!

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια

Όλα τα παραπάνω είναι παρατηρήσεις που νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν κάποιους αρχάριους σαν και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι cd /tmp/giapetama/curl-7.18.0

Οk... το διόρθωσα... :T:

πρέπει να είναι

#mkdir ./cookie

Πρέπει να είναι...: #mkdir cookie

Το διόρθωσα...

Παρόλα αυτά κάτι γινεται με το cookie και δεν κατεβάζει τα αρχεία ολόκληρα παρά μόνο 4 ΚΒ.

Όταν δώσω την εντολή μου εμφανίζει το cookie κανονικά αλλά μετά δεν ξέρω που μας τα χαλάει....

Έχεις ενεργοποιήσει από το Account του rapidshare σου την επιλογή "Direct downloads"...? Πολύ πιθανό να είναι αυτό και όχι πρόβλημα στο MyBook...

όσον αφορά στο να βρούμε την κενή θέση????? Έγώ έβαλα τυχαία τα S90 και Κ10 ότι και να σημαίνει αυτό!!!!! αν έχει κάποιος την υπομονή ας μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω, και αν έχω κάνει πατάτα πως το διορθώνω?

Το S σημαίνει start και το K = Kill... δηλαδή όταν μπουτάρει το σύστημα αρχίζει και τρέχει όλα τα "S" ξεκινώντας από το μικρότερο στο μεγαλύτερο... δηλ S0 -> S1 -> ... S99 και εκτελεί ότι εντολές υπάρχουν εκεί... αντίστοιχα στο shutdown εκτελεί τα Kills... η σειρά έχει σημασία γιατί δεν μπορείς να τρέξεις ή να κλείσεις services τα οποία χρειάζονται κάποια άλλα τα οποία δεν έχουν φορτώσει ακόμα... Γενικά το S90 και το K10 δεν πρέπει να σου δημιουργούν πρόβλημα γιατί έχει ήση τρέξει το σύστημα ότι χρειάζεται... οπότε άσ' το έτσι...

Το Port 8888 είναι οκ ή μηπως πρέπει να μπεί 8080

Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε πόρτα πάνω από την 1024... είναι θέμα γούστου και μην πέφτει πάνω σε πόρτα που χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα ή ένας άλλος υπολογιστής... απλά η 8080 τρώει γενικότερα "πέσιμο" από εξωτερικούς "επισκέπτες", όπως και η 8888 απλά λιγότερο...

Αν θεωρήσουμε ότι το port είναι 8888, όπως πιό πάνω στο boa.conf, οκ, αλλά τότε θα πρέπει κάνουμε από τον router, redirect και forward την πόρτα 80 του router στην πόρτα 8888.

Σωστά...

Επίσης μάλλον θα πρέπει να αλλάξει??? στο boa.conf η γραμμή σε DirectoryIndex index.html, γιατί με http://mydomain.no-ip.org διαβάζει τη δοκιμαστική σελίδα...

Το Directory Index το ορίζεις όπου εσύ θες, σε όποιο φάκελο του mybook... απλά θα πρέπει να ορίσεις τα δικαιώματα σωστά έτσι ο χρήστης www-data να μπορεί να διαβάσει...

Όταν πληκτρολογήσω πχ http://mydomain.no-ip.org ή http://xxx.xxx.xxx.xxx:8888/index.html από τον Η/Υ που είναι πάνω στο router, η σύνδεση με το web interface είναι ΟΚ. Όταν όμως προσπαθήσω να συνδεθώ από άλλη τοποθεσία, πχ γραφείο, δίνοντας http://mydomain.no-ip.org δενείναι εφικτή η σύνδεση. Μήπως δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω το remote service του router (fritz box wlan 7140)??

Πρέπει να κάνεις port-forward την πόρτα 8888 από τον router σου... περισσότερα όμως γι'αυτό εδώ και στον Γούγλη...

Μετα τη διαδικασία RESCUE του MyBook από http://mybookworld.wikidot.com/rescue-procedure, που δουλεψε άψογα παρατήρησα το εξής : Στο partition sda4 έχω μόνο 500GB χώρο και έχω άλλα 500GB περίπου unallocated space. προφανώς το λάθος γίνεται στό βήμα...

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο partition tool... λογικά το partition magic μπορεί να σου κάνει την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η επίσημη πρώτη εμφάνιση του MyRapBook...

Πληροφορίες ΕΔΩ...

και κατέβασμα του source ΕΔΩ...

Αν και το έγραψα για το MyBook μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιαδήποτε διανομή linux με τις κατάλληλες αλλαγές στο makefile και την εγκατάσταση ενός webserver (πχ apache) και του interpreter της PHP...

Και καλό downloading... :)

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους θέλουν να ακολουθήσουν τη διαδικασία rescue απο http://mybookworld.wikidot.com/rescue-procedure....

Η διαδικασία δουλεύει άψογα εκτός από ένα μικρό λαθάκι!!!!

Στό σημείο :

7. Copy the contents of rescue.img to the disk

dd if=rescue.img of=/dev/sda

το αρχείο rescue.img είναι image από MyBook 500GB με αποτέλεσμα μόλις τρέξουμε την εντολή

dd if=rescue.img of=/dev/sda

το data partition του σκληρού "sda4" μετατρέπεται σε 460 GB περίπου και μας αφήνει unallocated space 465GB περίπου

τα οποία δεν μπορούμε με κανένα partition tool να τα εντάξουμε στο sda4!!!!, γιατί επίσης προκαλείται και κάποιο σφάλμα στην ανάγνωση του sda4...

Το πρόβλημα λύθηκε (αν κάπου έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με ) αλλάζοντας τη σειρά των βημάτων του rescue...

1. Remove the HDD from MyBook World Edition and connect it to your PC. In this manual i refer to the disk as /dev/sda1

cd ~

su root [enter root passwd]

2. Download the rescue files [57 MiB]

wget http://szabados.sk/mybook_we_rescue.zip

unzip mybook_we_rescue.zip

cd rescue

3. Zero fill the first 3 GiB of space on disk

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M count=3000

4. Create the first 3 system partitions

sfdisk /dev/sda < SDA_PTAB

Μέχρι εδώ ακολουθούμε τον οδηγό και στη συνέχεια

umount /dev/sda1

umount /dev/sda3

umount /dev/sda4

για καλό και για κακό!!!

και συνεχίζουμε με το 7

7. Copy the contents of rescue.img to the disk

dd if=rescue.img of=/dev/sda

Μετά πάμε στο 5

5. Create the last partition at the end of the disk

cfdisk /dev/sda

Εδώ κάνουμε το εξής

Πάμε στο τέλος του δίσκου (sda4 και το διαγράφουμε (DELETE) και τότε ακολουθούμε τις πιό κάτω οδηγίες, οπότε διαμορφώνουμε το τετευταίο partition σε όσα GB είναι ο σκληρός
At the end of the disk there is much free space, create there a PRIMARY partition, set it to be TYPE=fd

This is because this manual is usable for all kind of disks big enough… So you can do this also with a 500G, 750G, 1000G or bigger disk. So the partition at the end is variable size dependent on the disk

.

Some Linux distributions do automounting new partitions… So umount them if possible.

umount /dev/sda1

umount /dev/sda3

umount /dev/sda4

6. Format 4th partition with no space reserved for UID 0

mkfs.ext3 -m 0 /dev/sda4

Μετά πάμε στο 8

8. Unpack and copy the contents of the 1. system partition

You'll need cca 3 GiB of free space.

bunzip2 SDA1_IMA.BZ2

dd if=SDA1_IMA.BZ2.out of=/dev/sda1

If you see a message like this: "I/0 or other error, bailing out. Possible reson follows. No space left on device" Follow the "Low Space rescue" described at step 6 and then continue from where you stooped

9. Unpack and copy the contents of the swap [2nd] partition

You'll need cca 100 MiB of free space.

bunzip2 SDA2_IMA.BZ2

dd if=SDA2_IMA.BZ2.out of=/dev/sda2

If you see a message like this: "I/0 or other error, bailing out. Possible reson follows. No space left on device" Follow the "Low Space rescue" described at step 6 and then continue from where you stooped

10. Unpack and copy the contents of 3rd system partition

You'll need cca 1 GiB of free space.

bunzip2 SDA3_IMA.BZ2

dd if=SDA3_IMA.BZ2.out of=/dev/sda3

If you see a message like this: "I/0 or other error, bailing out. Possible reson follows. No space left on device" Follow the "Low Space rescue" described at step 6 and then continue from where you stooped

11. Turn off fsck for all [NON SWAP] system partitions

tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda1

tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda3

tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda4

12. Edit /etc/fstab

mkdir sda1

mount -t ext3 /dev/sda1 sda1

nano sda1/etc/fstab

/dev/md4 MUST BE REPLACED BY /dev/sda4!

Save it by pressing CTRL + X, Y, ENTER.

Or use any other editor you like… [Nano is quite simple]

Άλλη μια μικρή παρατήρηση.

Στην παραπάνω διαδικασία ο δίσκος μαs αναγνωρίζεται σαν sda, πράγμα δύσκολο

(Για να ισχύει αυτό πρέπει να τοποθετήσουμε το δίσκο ΜΕΣΑ στον υπολογιστή στην 1η θυρα του motherboard και να κάνουμε boot από LiveCD... δηλαδή ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ADAPTOR sata to usb 2.0)

Στην πράξη είτε αγοράσουμε ένα adaptor είτε βάλουμε το δίσκο μέσα στο μηχάνημα, μόλις bootαρουμε τον Η/Υ σε linux, ανοίγουμε την εφαμογή patition manager (πχ GParted) και βλέπουμε ώς τι ορίζεται ο σκληρός μας. Αν αναγνωρίζεται ώς sdc, τότε στον παραπάνω οδηγό όπου βλέπουμε sda, το αντικαθιστούμε με sdc, εκτός από το ΤΕΛΟΣ του βήματος 12 όπου:

/dev/md4 MUST BE REPLACED BY /dev/sda4

όπου το md4 ΠΡΕΠΕΙ να αντικατασταθεί με sda4

Τέλος ολοκληρώνουμε τη διαδικασία με

umount sda1

DO NOT FORGET THIS!

13. poweroff the computer

Plug the drive back to MyBook and be happy its running again ;)

Και κάτι για να κάνουμε την ζωή μας πιό εύκολη... Για να μήν αντιμετωπίσουμε πρόβλημα Low Space, κατα την εφαρμογή του οδηγού, κατεβάζουμε τα rescue αρχεία σε ένα άλλο σκληρό του Η/Υ εσωτερικό ή USB με ελέυθερο χώρο πάνω απο 4GB και δουλεύουμε από εκεί.

Στην δική μου περίπτωση π.χ. χρησιμοποίησα ένα USB σκληρό mp3 player 20GB το οποίο αναγνωρίζεται από τον Η/Υ ως SONY.

Πρίν ξεκινήσουμε ανοίγουμε τον δισκο από τον explorer της διανομης μας και βλέπουμε την διαδρομή...

ανοίγουμε τερματικό ως Root και γράφουμε:

cd /διαδρομή στην δική μου περίπτωση (cd /media/SONY)

και ξεκινάμε................... 2. Download the rescue files [57 MiB]

wget http://szabados.sk/mybook_we_rescue.zip

unzip mybook_we_rescue.zip

cd rescue

......

......

......

.....

.....

Ελπίζω να βοήθησα με τα παραπάνω κάποιους με μικρή σχετικά πείρα

Μία ερώτηση τώρα γενικότερης φύσης

Με το rapidshare downloader, bravo, bravo, bravo..., κατεβάζω με ταχύτητες 150 - 200KB/s απο 24 Kbps γραμμή CONNEX, από windows με Free Download Manager (FDM) κατεβάζω το ίδιο αρχείο με 950 - 1200 KB/s.... ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Μήπως ξέρει κανείς πως δουλέυει αυτό το μαραφέτι που λέγεται FDM και τρέχει δυστυχώς μόνο σε windows???

Υπάρχει κάτι αντίστιχο για Linux διανομές????

Link to comment
Share on other sites

χαρά στο κουράγιο σου,δε μου λες,έχω κάνει τη γνωστη μόντα σε NSLU2 δηλαδή ένα ΝΑΣ στορατζ ντιβάις.το λογισμικό που τρέχει είναι αν έχεις ακουστά (πιστεύω ότι έχεις) unslung6.8 kai δίνει μεσα σε άλα τη δυνατότητα να έχω μέρι τώρα ένα τόρρεντ κλάιεντ με το σκληρό που έχω βάλει πάνω του.η ερώτησή μου είναι, όλες οι παραπάνω εντολές που βλέπω για να τρέχουν στο Μαι Μπουκ,ατνίστοιχα τρέχουν και στο ΝΣΛu2?(aptget για ινσταλλ στο μαι μπουκ, ipkg για ινσταλλ στο nslu2)?

ευχαριστώ και μπράβο για την προσπάθεια;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου dimostz και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά τα περισσότερα που βλέπεις, αν εξαιρέσεις τα web interfaces, είναι κόπος άλλων, οπότε τα μπράβο πάνε σε αυτούς... :)

Όσων αφορά το unslung είσαι σε καλύτερη θέση (από άποψη ευκολίας) απ'ότι οι mybook-άδες γιατί υπάρχουν αρκετά prebuild packages και γλυτώνεις αρκετό χρόνο και σπάσιμο νεύρων από το να τα κάνεις μόνος σου make...

Το ipkg είναι ένας packet manager με δικό του repository database, που ανανεώνεται συνεχώς και ο οποίος δουλεύει μια χαρά με το NSLU2... οπότε γενικότερα να προτιμάς συτόν... Το repository database του ipkg υπόψιν ότι περιέχει prebuild πακέτα για ARM επεξεργαστές...

(Το ipkg υπάρχει και για το mybook αλλά δεν μου άρεσε γιατί δεν έπαιζε σωστά σε αυτό... Οπότε οι έχοντες mybook ας το αποφύγουν...)

Τώρα έχεις δυο επιλογές...

1. Ακολουθείς αυτόν τον οδηγό και κάνεις μόνος σου make όλες τις εφαρμογές και σου παίζουν με μερικές μόνο τροποποιήσεις... Οι τροποποιήσεις αφορούν το directory structure (δηλαδή την δομή των φακέλων του συστήματος)... δεν γνωρίζω αν το directory structure του unslung έχει διαφορετική δομή από αυτήν του mybook... αν ναι τότε θα πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες αλλαγές και αντιστοιχήσεις... πάντως το mybook ακολουθεί το standard linux directory structure και θέλω να πιστεύω ότι και το unslung κάνει το ίδιο...

2. Κοιτάς το repository του ipkg του unslung και κάνεις εγκατάσταση όλες τις εφαρμογές με αυτό... ταχύτητα, τάξη και ασφάλεια... και το μόνο που χρειάζεσαι είναι η εντολή...:

# ipkg install <όνομα πακέτου>

το όνομα του πακέτου το μαθαίνεις από το repository του unslung, αλλά συνήθως είναι το όνομα του προγράμματος χωρίς το επιθεμα της version, δηλαδή... curl, php κτλ...

lefgrter, ωραίος ο οδηγός σου με τις διορθώσεις, θα μεταφέρω ένα Link στο πρώτο post γιατί θα βοηθήσει πολλούς που έπαθαν ζημιά...

Ποιόν downloader χρησιμοποίησες τελικά για το rapidshare...? τον οδηγό που είναι στην αρχή ή τον myrapbook deamon...?

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν downloader χρησιμοποίησες τελικά για το rapidshare...? τον οδηγό που είναι στην αρχή ή τον myrapbook deamon...?

Μέχρι στιγμής χρησιμοποίησα τον οδηγό που είναι στην αρχή... άν ολα πάνε καλά και βρώ λίγο χρόνο, θα δοκιμάσω το myrapbook deamon απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Mε το myrapbook θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα στο downloading γιατί κατεβάζει από πολλά threads μαζί... το μέτρησα σε 10Mbps γραμμή να κατεβάζει μέχρι και με 800Kbps, ενώ από το pc πιάνω το max 1100 ~ 1200Kbps... οπότε είναι καλά για τον μικρό...

χθες το βράδυ του έκανα και ένα stress test και κατέβασε μια λίστα με περίπου 100 αρχεία από το rapidshare... με ένα click... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους me to myrapbook θα μπορέσω να αξιοποιήσω και το δεύτερο premium account του rapidshare αφου τα 25gb του περιορισμού ανά 5 μέρες θα ξεπεραστούν άνετα!!!!!!!!!

Και μιά παρατήρηση για τον οδηγό του No_IP... Για να δουλέψει πρέπει στις ρυθμίσεις του NoIP στην ιστοσελίδα πρέπει να μπούμε στο λογαριασμό μας, να επιλέξουμε Host --> Manage --> Modify -->port 80 redirect στην port που έχουμε ορίσει το Web server του MyBook. ΠΧ για port 8080

kns8uwv9waj67y7cpnyv_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μαμά αρχείο...

server.document-root = "/usr/www/lib/"
server.pid-file = "/var/run/lighttpd.pid"
server.errorlog = "/var/log/lighttpd/error.log"

server.port = 80

server.username = "www-data"
server.groupname = "www-data"

server.modules = (
"mod_auth",
"mod_access",
"mod_alias",
"mod_cgi",
"mod_fastcgi",
"mod_accesslog"
)

server.errorfile-prefix = "/usr/www/lib/error-"

mimetype.assign = (
".html" => "text/html",
".txt" => "text/plain",
".jpg" => "image/jpeg",
".png" => "image/png",
".gif" => "image/gif",
".css" => "text/css"
)

accesslog.filename = "/var/log/lighttpd/access.log"

static-file.exclude-extensions = ( ".fcgi", ".php", ".rb", "~", ".inc", ".cgi" )
index-file.names = ( "nasMaster.pl" )

# bruce - I don't think we need this now...
#cgi.assign = ( ".cgi" => "/usr/bin/perl" )

alias.url = ( "/auth" => "/usr/www/lib" )

auth.backend = "htdigest"
auth.backend.htdigest.userfile = "/var/private/lighttpd.htdigest.user"
auth.require = ( "/auth" =>
(
"method" => "digest",
"realm" => "nas admin",
"require" => "valid-user"
# bruce - removed user=
# "require" => "user=admin"
)
)

fastcgi.debug = 0

# Bruce - Removed host & port and replaced with a socket
# "host" => "127.0.0.1",
# "port" => 1026,
fastcgi.server = ( ".pl" =>
(( "socket" => "/tmp/lighttpd.fcgi.socket",
"bin-path" => "/usr/www/lib/nasMaster.pl",
"check-local" => "disable",
"min-procs" => 1,
"max-procs" => 1,
"idle-timeout" => 30,
"bin-environment" => (
# Environment variables for nasMaster.pl
"PERL5LIB" => "/usr/www/lib",
"NAS_NBIN" => "/usr/www/nbin",
),
)),
"nasMaster.pl" => (( "socket" => "/tmp/lighttpd.fcgi.socket",
"check-local" => "disable",
))
)

Link to comment
Share on other sites

JACO ευχαριστώ πολύ..

Δοκίμασα το ΣΚ να εγκαταστήσω το myrapbook αλλά δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω το ΡΗΡ σαν fastcgi...

Θα δοκιμάσω σήμερα από την αρχή...

Πές μου σε παρακαλώ με ποιά σειρά πρέπει να κάνω την εγκατάσταση??

Πρώτα το openssl-0.9.8

Μετά το curl-7.18.0

Μετά το libxml ποία έκδοση, την libxml2-2.6.27 ή την libxml2-2.6.30???

Μετά το php-5.2.5 με ./configure................. όλη τη σειρά κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι αυτή που λες... αν ακολουθήσεις ακριβώς την διαδικασία που λέει στην αρχή στον οδηγό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

την εγκατάσταση του php και του libxml θα την βρεις στην παράγραφο 13 του οδηγού...

όσο για τις εκδόσεις δεν έχει σημασία, λογικά όσο πιο καινούργια τόσο καλύτερα και στην εγκατάσταση ο τρόπος παραμένει ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites

To interface δουλεύει... αλλά δεν κάνει τίποτα!!!

δηλαδή όταν πατάω getstatus τίποτα.

βάζω τα url, κάνω check url's και μου σβήνει τα links

Πού μπορεί να είναι το λάθος???

Α και κάτι πολύ ωραίο που δοκιμάζω λέγεται webmin, απλά τέλειο... Θα επανέλθω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

χμ.. ή κάτι δεν έχεις κάνει σωστά ή φταίει ο browser... το έχω δοκιμάσει κάμποσες φορές και έχει δουλέψει κανονικά...

1. Αν χρησιμοποιείς IE6-7 δοκίμασε σε κάποιον άλλο browser... παρατήρησα ότι ο explorer τον πίνει με την javascript...

2. Σιγουρέψου ότι τρέχει ο daemon αυτό η θα το δεις από την top. Αυτό το κάνεις με 2 τρόπους (α) τρέχεις την top και ψάχνεις να δεις αν τρέχει το process "myrapbook-daemon" και (β) ή από ένα αρχείο μέσα στο /tmp/myrapbook (δεν θυμάμαι πως το έχω ονομάσει, αλλά θα το δω στο σπίτι) το οποίο κρατάει το pid του daemon, οπότε με την εντολή "# top -p <pid_num>", όπου <pid_num> ο αριθμός που γράφει μέσα στο αρχείο, θα δεις αν τρέχει...

Ποντάρω στο 1ο, αλλά αν δεν γίνει τίποτα με αυτά, τότε θα το δούμε βήμα-βήμα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπρεπε να ρυθμίσω τo server port του lighttpd.conf να ταιριάζει με το 7700 του myrapbook καθώς και το port forward απο το ρούτερ.

Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να κατεβάζει τα αρχεία σε άλλο dir εκτός του PUBLIC.

Επίσης υπαρχουν κάποια προβλήματα στην εμφάνιση του interface όταν κατεβάζει, αλλά ίσως να φταίει η ανάλυση της οθόνης που χρησιμοποιώ.

Όσο για το Webmin κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ!!!!!!!!!! Δείτε στο http://www.webmin.com/

Αρκεί να πώ μόνο ότι όλη την εγκατάσταση του myrapbook την έκανα από το Γραφείο..... (το MyBook είναι στο σπίτι!)

Δηλαδη έχει πλήρη remote SSH, File Manager, Uploader, Downloader χίλια δυό άλλα καλούδια (μέχρι reboot έκανα)

Άν θέλετε να το τεστάρετε κατεβάστε το από

http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.410.tar.gz

ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες του site και στη συνέχεια προσθέτουμε

::sysinit:/etc/webmin/start

στο /etc/inittab

κάτω από ..

# Startup the system

::sysinit:/bin/mount /proc

::sysinit:/bin/mount -a

::sysinit:/bin/mount -o remount,rw,noatime /

::sysinit:/bin/ln -s /proc/mounts /etc/mtab

::sysinit:/sbin/swapon -a

::sysinit:/usr/sbin/sshd

::sysinit:/etc/webmin/start

:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.