Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

@eleozz, λίγο υπερβολικό σε βρίσκω, αλλά ευχαριστώ... ;)

Λοιπόν... με τσίτωσε το πρωϊ κάποιος με ένα pm και μόλις γύρισα από την δουλειά είπα να προχωρήσω λίγο τον rapidshare daemon για το My Book... είναι σχεδόν έτοιμος, το μόνο που του λείπει τώρα είναι το web interface και αρκετό testing... και για teaser θα δώσω το πρώτο log από το πρώτο compilation και run στο My Book... όλα τα test έγιναν σε ένα backtrack 3 (δηλαδή είναι συμβατός με όλα τα distro) και τώρα το βράδυ το δοκίμασα πρώτη φορά στο My Book...

Wed Mar 26 23:57:17 2008 : 
Program started.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Found in config port: 7700.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Found in config MAX_THREADS: 4.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Socket created succefully.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Socket binded successfully.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Server is up.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Thread 1 started.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Thread 2 started.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Thread 3 started.
Wed Mar 26 23:57:17 2008 : Thread 4 started.
Wed Mar 26 23:58:03 2008 : 192.168.1.33: New connection on socket 6.
Wed Mar 26 23:58:22 2008 : Start downloading (1): songs.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:30 2008 : Start downloading (2): Anthropology.mov.temp.
Wed Mar 26 23:58:35 2008 : Start downloading (3): RB_RC.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:41 2008 : Start downloading (4): MB_web_interface.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:44 2008 : Download finished (4): MB_web_interface.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:44 2008 : Stats:
Filename: MB_web_interface.rar
Downloaded size: 460.749 KB
Downloaded time: 2.8452
Downloaded speed: 161.938 Kbps.
Wed Mar 26 23:58:47 2008 : Start downloading (4): JacoAES1.1.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:49 2008 : Download finished (4): JacoAES1.1.rar.temp.
Wed Mar 26 23:58:49 2008 : Stats:
Filename: JacoAES1.1.rar
Downloaded size: 314.69 KB
Downloaded time: 1.61939
Downloaded speed: 194.326 Kbps.
Wed Mar 26 23:58:53 2008 : Start downloading (4): Donna_Lee_Solo.mov.temp.
Thu Mar 27 00:00:16 2008 : Download finished (2): Anthropology.mov.temp.
Thu Mar 27 00:00:16 2008 : Stats:
Filename: Anthropology.mov
Downloaded size: 24378.4 KB
Downloaded time: 106.452
Downloaded speed: 229.007 Kbps.
Thu Mar 27 00:00:32 2008 : Download finished (3): RB_RC.rar.temp.
Thu Mar 27 00:00:32 2008 : Stats:
Filename: RB_RC.rar
Downloaded size: 28376.4 KB
Downloaded time: 116.225
Downloaded speed: 244.149 Kbps.
Thu Mar 27 00:01:41 2008 : Download finished (4): Donna_Lee_Solo.mov.temp.
Thu Mar 27 00:01:41 2008 : Stats:
Filename: Donna_Lee_Solo.mov
Downloaded size: 23903.2 KB
Downloaded time: 168.086
Downloaded speed: 142.208 Kbps.
Thu Mar 27 00:03:09 2008 : Download finished (1): songs.rar.temp.
Thu Mar 27 00:03:09 2008 : Stats:
Filename: songs.rar
Downloaded size: 49485 KB
Downloaded time: 286.827
Downloaded speed: 172.525 Kbps.
Thu Mar 27 00:03:40 2008 : Start downloading (2): ipscan.exe.temp.
Thu Mar 27 00:03:41 2008 : Download finished (2): ipscan.exe.temp.
Thu Mar 27 00:03:41 2008 : Stats:
Filename: ipscan.exe
Downloaded size: 108.5 KB
Downloaded time: 0.897156
Downloaded speed: 120.938 Kbps.

Μέχρι στιγμής τέσσερα ταυτόχρονα threads... το έκοψα εκεί αλλά θα το ανεβάσω να δω τι γίνεται... όλος ο έλεγχος και η δημιουργία τις λίστας των downloads γίνεται με remote μέσω tcp connection στον daemon από οπουδήποτε... το ΣΚ αν προλάβω θα φτιάξω και το web interface σε PHP... θα γίνει κάτι σαν το Clutch για τους torrent clients...

θέλω beta testers... ποιός έχει rapidshare premium account και my book...??? :whip:

Link to comment
Share on other sites

Jaco, μπραβο πολυ ωραιος ο οδηγος σου. Τον ακολουθησα κατα γραμμα και δουλυψαν ολα ρολοι. Μετα συνεχιζα να πειραζω το δισκο, και προφανως εγινε κατι με τα δικαιωματα των χρηστων στους φακελους και πλεον δε δουλευει τιποτα.:hm:

Πως γινεται να τον επαναφερω στην αρχικη του κατασταση για να τα ξανακανω ολα απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην ανησυχείς, μπορείς να κάνεις restore τον δίσκο και να παίζει όπως πριν...

ΕΔΩ εξηγεί την διαδικασία...

αλλά, πριν κάνεις οτιδήποτε περιέγραψε λίγο την φύση του προβλήματος... δουλεύει ο δίσκος, μπορείς να κάνεις login από ssh και putty...?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην ανησυχείς, μπορείς να κάνεις restore τον δίσκο και να παίζει όπως πριν...

ΕΔΩ εξηγεί την διαδικασία...

αλλά, πριν κάνεις οτιδήποτε περιέγραψε λίγο την φύση του προβλήματος... δουλεύει ο δίσκος, μπορείς να κάνεις login από ssh και putty...?

Τελικα το προβλημα λυθηκε. Για την ιστορια, το προβλημα ηταν πως ξαφνικα δε δουλευε ουτε το web interface που εφτιαξες (ενω φορτωνε κανονικα ολα τα πεδια μεναν κενα) ουτε το Clutch (δε μπορουσε λεει να συνδεθει με το transmission). Το προβλημα τελικα ηταν πως καταλαθος ειχε αλλαξει το download path του transmission σε "/" οποτε οποτε γεμισε το /dev/root και δεν επαιζε τιποτα.

Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι πως μετα απο καθε reboot, ξεκιναω το deamon του transmission (ενω εχω βαλει το script στο init.d) πρεπει να εκτελω τις εντολες chmod -R 777 /tmp και chmod -R 777 /usr/www/lib/Clutch/remote αλλιως δεν παιζει. Γενικα τρωει καποια κολληματα ωρες-ωρες αλλα οσο παει θα το στρωσω :D

Link to comment
Share on other sites

:whistling:whistling:whistling

Άντε, επιτέλους τι το έχεις το κακόμοιρο και κάθεται...?! :nerd:

Λοιπόν ξεκίνα από τα βασικά και ενεργοποίησε το ssh (1-2-3), εγκατέστησε την php (μόνο php από το 13) και την curl (7)... ο daemon είναι έτοιμος εδώ και μέρες (θέλει κάποιες αλλαγές), αλλά μου λείπει το web interface το οποίο δεν πρόλαβα να ασχοληθώ... μόλις τελειώσω με το studio θα κάτσω να το γράψω και αυτό, οπότε υπομονή... αλλά μέχρι τότε έχεις δουλειά... :p

@geeksada, χαίρομαι που δεν ήταν κάτι σοβαρό... :T:

όπως και να'χει όμως μην το φοβάσαι να το πειράξεις εφόσων επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση, απλά θα "χάσεις" τον χρόνο που σπατάλησες για να το στήσεις... το web interface σου έχει κάνει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...? αν μπορείς δώσε ένα feedback...

Link to comment
Share on other sites

Άντε, επιτέλους τι το έχεις το κακόμοιρο και κάθεται...?! :nerd:

Λοιπόν ξεκίνα από τα βασικά και ενεργοποίησε το ssh (1-2-3), εγκατέστησε την php (μόνο php από το 13) και την curl (7)... ο daemon είναι έτοιμος εδώ και μέρες (θέλει κάποιες αλλαγές), αλλά μου λείπει το web interface το οποίο δεν πρόλαβα να ασχοληθώ... μόλις τελειώσω με το studio θα κάτσω να το γράψω και αυτό, οπότε υπομονή... αλλά μέχρι τότε έχεις δουλειά... :p

μακάρι να ήταν τόσο απλό... πρέπει να μεταφέρω αλλού τα αρχεία, να κάνω redirect τα αυτόματα backup από διάφορα pc προς άλλο δίσκο και να βρω χρόνο να παίξω με αυτόν... ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΡΙΝ ΤΟ 2012...

Link to comment
Share on other sites

Άντε, επιτέλους τι το έχεις το κακόμοιρο και κάθεται...?! :nerd:

Λοιπόν ξεκίνα από τα βασικά και ενεργοποίησε το ssh (1-2-3), εγκατέστησε την php (μόνο php από το 13) και την curl (7)... ο daemon είναι έτοιμος εδώ και μέρες (θέλει κάποιες αλλαγές), αλλά μου λείπει το web interface το οποίο δεν πρόλαβα να ασχοληθώ... μόλις τελειώσω με το studio θα κάτσω να το γράψω και αυτό, οπότε υπομονή... αλλά μέχρι τότε έχεις δουλειά... :p

@geeksada, χαίρομαι που δεν ήταν κάτι σοβαρό... :T:

όπως και να'χει όμως μην το φοβάσαι να το πειράξεις εφόσων επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση, απλά θα "χάσεις" τον χρόνο που σπατάλησες για να το στήσεις... το web interface σου έχει κάνει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...? αν μπορείς δώσε ένα feedback...

Οχι απο τοτε που διορθωσα αυτο το προβλημα που ειχα δεν εχω κανενα προβλημα με το web interface.

Σε αυτο το link εχει καποια καλα tips. Το σημαντικοτερο που ειδα ειναι να σκοτωσεις το process fuel-gauge το οποιο διαβαζει συνεχως το δισκο, και απεικονιζει τη χωρητικοτητα του στο κουμπι. Γενικα εχει απειρα πραγματα να πειραξεις αλλα προτιμω ακομα να μην τα δοκιμασω..

Επισης μηπως εχεις δοκιμασει να εγκαταστησεις καποιο monitoring tool οπως cacti (για mem. + cpu usage, traffic κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

@voudas: Με έκανες φίρμα δηλαδή...? :hehe:

@geeksada: Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο monitor, αλλά από το web interface μπορείς να δεις από την ps κάποιες πληροφορίες όσων αφορά το load...

Επίσης το project για τον rapidshare downloader πήρε έγκριση από το sourceforge.net, οπότε πλέον θα είναι GNU licensed... αυτό μάλλον σημαίνει ότι θα αποκοπεί από το αρχικό web interface έτσι ώστε να έχει δικό του, αλλά επίσης σημαίνει ότι το source θα είναι διαθέσιμο για όλους... από την επόμενη εβδομάδα (ελπίζω για ελεύθερο χρόνο) θα ανεβάζω worklog μέχρι να τελειώσει, αν και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί αυτό το στάδιο και θα βρω χρόνο να γράψω επιτέλους αυτό το καταραμένο interface...

τα links είναι αυτά...:

http://myrapbook.sourceforge.net/

http://sourceforge.net/projects/myrapbook/

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το web interface για τον daemon... με λίγη php, javascript, ajax και C είναι σχεδόν όλα έτοιμα... :p

έτοιμος και ο daemon και από Δευτέρα θα κάνουν το ντεμπούτο τους... αρκετά για σήμερα πάμε για κανά ποτό τώρα και αύριο αργία δεν το πιάνω καν... :smoke:

9gqgnl93dbwistfnz0fx_thumb.png

xljqbhtcw0b717b0674u_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Jaco μηπως ξερεις πως πρεπει να ρυθμισω την php ωστε να δουλευει με τον boa (ή εστω με τον lighttp)??

Στον default server το phpinfo() μου το βγαζει κανονικα. Οποιαδηποτε αλλη php σελιδα τη βγαζει κενη. Στο boa δε δουλευει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το phpinfo() βγαίνει σωστό τότε σημαίνει πως ο web server έχει ρυθμιστεί σωστά και βλέπει τον interpreter της PHP που είναι στο /usr/local/bin/php-cgi...

Επομένως, θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι το php αρχείο που δημιουργείς βρίσκεται στον φάκελο που πρέπει, δηλ στο directory του web server που ψάχνει, όταν του ζητάνε, να βρει τις σελίδες που μπορεί να σερβίρει...

Εφόσων στην περίπτωση σου στο αρχείο php που έχεις μέσα το phpinfo() δουλεύει, θα πρέπει ότι άλλο αρχείο δημιουργείς να είναι σε αυτόν τον φάκελο και να το καλείς με το σωστό όνομα...

Π.χ. αν τo default directory του lighttp είναι το: /usr/www/lib

και εκεί έχεις ένα αρχείο που λέγεται test.php και ένα αρχείο στο /usr/www/lib/testfld

που λέγεται test2.php και η ip του MB είναι 10.0.0.1, τότε τα καλείς ως εξής...:

http://10.0.0.1/test.php

http://10.0.0.1/testfld/test2.php

Επίσης πρέπει να είσαι προσεκτικός στα δικαιώματα που θα δώσεις στο default directory του web server σου... θα πρέπει να είναι τέτοια έτσι ώστε ο default χρήστης του lighttp που είναι ο www-data να έχει το δικαίωμα τουλάχιστον να διαβάσει... αν γράψεις php κώδικα που πρέπει να δημιουργεί ένα αρχείο στο default directory τότε θα πρέπει να ορίσεις τα ανάλογα δικαιώματα με τους αντίστοιχουν κινδύνους βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το κανω. Δηλ. εχω πχ το φακελο test μεσα στο /usr/www/lib. Αυτός εχει 2 αρχεια. Το test.php εχει το phpinfo() και το index.php που ειναι ενα αρχειο php (το εχω παρει ετοιμο, δλδ δεν εχει λαθη ο κωδικας).

Το αποτελεσμα ειναι:

στο 10.0.0.1/test/test.php να βγαζει της πληροφοριες για την php, και

στο 10.0.0.1/test/index.php να βγαζει μια κενη (λευκη) σελιδα

:blink:

Εννοεις απλα να αλλξω τα δικαιματα του /usr/www/lib? Αυτη τη στιγμη ειναι drwxr-xr-x. Επισης να πω πως html σελιδες εμφανιζονται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δείξεις τι έχει το index.php εδώ...?

Μάλλον ο κώδικας php που έχεις δεν τυπώνει κάτι, γι'αυτό βλέπεις μια λευκή σελίδα... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο server σου δεν εκτέλεσε τον κώδικα...

επειδή δεν ξέρω τις γνώσεις σου, έχε υπόψιν ότι η php είναι server-side γλώσσα, δηλ ο κώδικας που γράφεις εκτελείται στον server και όχι στον browser του client όπως η html, javascript κτλ... είναι λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι...

Τα δικαιώματά είναι εντάξει...

Επίσης δοκίμασε το εξής...:

1. Φτιάξε ένα αρχείο με όνομα echotest.php

2. άνοιξέ το και γράψε μέσα το εξής...:


<?php

$tmp_str = "a test.<br>";
echo "this is ".$tmp_str;

?>

Αν πας στο http://10.0.0.1/echotest.php θα πρέπει να σου τυπώσει κάτι στον browser...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Πρίν τρείς μέρες αγόρασα το MBW I 1TB.

Η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μέσω wifi από fritz box 7140 είναι μόλις 0,75 - 1,2 ΜΒ/s !!!, οστόσο δεν με πολυπειράζει γιατί το Βοοκ το χρειάζομαι για αποθήκευση ταινιών, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να κάνω ούτε live streaming divX στο notebook γιατί παρουσιάζει κολλήματα... Έστω.

Παρόλα αυτά με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσω για rapidshare downloader.

Ακολούθησα λοιπόν τις εξαιρετικές οδηγίες του JACO. Όταν τελείωσα την εγκατάσταση του curl και δοκίμασα να κατεβάσω, κατέβαζε μόνο 4 ΚΒ απο το αρχείο rar και σταματούσε σαν να τελείωσε το download. Στη συνέχεια πήγα στο βήμα 4. File System και έκανα τη μεγάλη ΠΑΤΑΤΑ... εκτέλεσα την εντολή chmod -Rv 776 * στο root και όχι στο internal:wall:, μετά για να τα κάνω ακόμα χειρότερα τα πράγματα εκτέλεσα την εντολή chmod -Rv 000* στο root:-O, και άπέκτησα ένα όμορφο ολοκαίνουργιο τουβλάκι. Οπως είναι αντιληπτό ήθε η ώρα για κατσαβίδια.... Σύνδεσα στο φοτητό το δίσκο με usb adapter και έκανα boot από ubuntou όλα δούλεψαν τέλεια και το Rescue Procedure έσωσε το μηχανάκι μου κατα 98%.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι ενώ το web interface δουλέυει σωστά, όταν πάω να ανοίξω το public από windows explorer δεν με αφήνει... Για να γράψω δεδομένα στο δίσκο πρέπει να δημιουργήσω ένα νέο φάκελλο από το web interface πχ DOWNLOADS και μετά να μπώ από explorer και να κάνω ότι θέλω...

θά ήθελα αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στα εξής

α. Κατα πόσο η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μέσω wifi από fritz box 7140 είναι φυσιολογική? μήπως φταίει το router?

β.Τί μπορεί να φταίει και δεν δούλεψε το rapidshare σωστά?

γ.Πως μπορώ να έχω access στο public.

και κάτι ακόμα επειδή έχω 2 premium λογαριασμούς στο rapidshare μπορώ να δώσω τα στοιχεία του ενός στον JACO για testing για όσες μέρες χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: lefgrter, του έδωσες και κατάλαβε...

Καταρχήν, καλώς ήρθες... :)

1. Αυτό το χαμηλό transfer rate το βλέπεις μόνο στο wireless ή και όταν "τραβάς" από utp...?

2. Για να δεις το PUBLIC μπες σε ένα terminal και δώσε...:

$ su

$ chmod -R 777 /shares/internal/*

Αν θες δώσε άλλα δικαιώματα, αλλά έτσι μπορεί να δεις οποιοσδήποτε τα δεδομένα...

3. Για rapidshare downloader υπομονή λίγες μέρες ακόμα ή γενικότερα μπορείς να παρακολουθείς και αυτό το link...: http://myrapbook.sourceforge.net/

To ότι δεν σου δούλεψε, σύμφωνα με την περιγραφή που δίνεις σημαίνει ότι για κάποιο λόγο η curl δεν έβρισκε το cookie... πρέπει να κάνεις ακριβώς τα βήματα όπως λέει στον οδηγό... αν και θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγες μέρες...

Τέλος, ευχαριστώ για την προσφορά του account, αλλά όπως καταλαβαίνεις για να πασχίζω να φτιάξω τον downloader έχω και εγώ... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.