Jump to content



WD MyBook World in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

Ωραια,κατεβασα το putty το ετρεξα στα πεδια Host Name or IP να βαλω την ΙΡ που εχει τωρα ο δισκος δηλ για το web interface που τον βλεπω??? στο "Saved Sessions" εβαλα ενα ονομα δικο μου.

***επισης για να εχω προσβαση σε φακελους από το explorer ενός άλλου μηχανήματος πρεπει να κανω κ το 4α & 4b σωστα??

Firmware:02.00.19 αυτο εχω!

http://mybookworld.wikidot.com/forum/t-165210/how-to-set-up-wd-mbwe-white-light-properly-transmission-1-72-automate-and-manage-torrents μηπως κατι τετοιο εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
Βασικα με Transmission+Clutch (πιασαρικο ονομα :p) δουλεψα βαση αυτου του οδηγου:

http://www.mybook-linux.co.nr/transmission.html

Αλλα μερικα πραγματα που λεει δεν δουλευουν και χρειαστηκε να κανω αλλαγες. Το απογευματακι που θα εχω λιγο χρονο, θα ποσταρω περισσοτερες λεπτομερειες. To μονο κακο ειναι οτι ειναι αρκετα αργο το mybook και η ολη διαδικασια πηρε πανω απο 5 ωρες... :confused:

Αλλα σαν κατεβαστηρι δουλευει μια χαρα.

κοιταξα το link σου,με βαση αυτο να κινηθω να κανω την ολη διαδικασια για τον κανω κατεβαστηρι αν ειναι??

αλλα εχω αυτο το Firmware:02.00.19

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η διαδικασία...

Αν δεν έχει εγκατεστημένο το gcc, τότε θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτή την διαδικασία...

Δυστυχώς απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο σε κάποιον να σου εξηγήσει ένα-ένα τα βήματα με απλό τρόπο, απ' ότι να διαβάσεις όσα περισσότερα γίνεται και να καταλάβεις μόνος σου τα περί Linux κτλ... άσε που οι εξηγήσεις ορισμένες φορές δεν μπορούν να είναι απλές... οπότε η βοήθεια τουλάχιστον από πλευράς μου, μπορεί να περιοριστεί στις λεπτομέρειες και όχι στα βασικά... Επίσης πολλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνεις, υπάρχουν ήδη στο thread, οπότε θα πρέπει να το διαβάσεις εξαρχής...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η διαδικασία...

Αν δεν έχει εγκατεστημένο το gcc, τότε θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτή την διαδικασία...

Δυστυχώς απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο σε κάποιον να σου εξηγήσει ένα-ένα τα βήματα με απλό τρόπο, απ' ότι να διαβάσεις όσα περισσότερα γίνεται και να καταλάβεις μόνος σου τα περί Linux κτλ... άσε που οι εξηγήσεις ορισμένες φορές δεν μπορούν να είναι απλές... οπότε η βοήθεια τουλάχιστον από πλευράς μου, μπορεί να περιοριστεί στις λεπτομέρειες και όχι στα βασικά... Επίσης πολλές απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνεις, υπάρχουν ήδη στο thread, οπότε θα πρέπει να το διαβάσεις εξαρχής...

Ναι εκατσα κ διαβασα ετσι με μια ματια τις 9σελιδες που εχετε γραψει γενικα ολοι σας,ναι επειδη εχω ενα μηχανακι με Linux για αυτο κ σκεφτηκα αυτο οπως επισης μου αρεσε η ιδεα να εχεις τον δισκο και να κατεβαζει κ να κανει κ seed-αρισμα απο το να εχεις ενα pc ανοιχτο + το δισκο...απλως αδυνατο οπως το λες να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν... ερώτηση:

Χρησιμοποιώ το mybookworld με το ssh hack, και για εγκατάσταση προγραμμάτων το optware. Ότι έχω εγκαταστήσει μέχρι τώρα πάει καλά (κάθεται στα σωστά σημεία κλπ). Εκεί που έχω ενα κενό, είναι όταν πρέπει να κάνω edit αρχεία όπως το /etc/profile ή το /root/.bashrc. Πρώτων, δεν έχω ιδέα τι είναι το $PATH και πώς προσθέτω κάτι σε αυτό. Διαβάζω δηλαδή "you have to add x/z/whatever to your path" και... ακολουθεί μια αμήχανη σκηνή.

Δεύτερον...είχα ένα θέμα με την εγκατάσταση του nano. Ενώ μέσω optware εγκαταστάθηκε κανονικά, όταν προσπαθούσα να κάνω edit κάτι όμως (nano "filename"), μου βγάζει το εξής:

bash: command not found.

Υποψιάστηκα πως είχε να κάνει με το οτι δεν είχε ανανεωθεί η cache με τις διαθέσιμες εντολές, έτσι το έλυσα το πρόβλημα με το να κάνω reboot ολόκληρο το σύστημα.

Είμαι όμως σίγουρος, πως υπάρχει λιγότερο βάρβαρη μέθοδος, η οποία μου διαφεύγει... :...:

Τέλος... ΠΟΙΑ είναι ακριβώς η εντολή που χρειάζεται για να κάνεις το transmission daemon να ξεκινάει με το μπουτάρισμα? Είχα βάλει κάτι παρεμφερές με την εντολή για το ssh, μετά απο το πρώτο reboot όμως, το mybook κατέληξε απο ολοκληρωμένο σύστημα να είναι ένα ωραίο, γυαλιστερό και ακριβό τούβλο (τώρα δουλεύει και πάλι, το επανέφερα, αλλά δε θέλω να ξαναπεράσω την ίδια εμπειρία). :crazy:

Είναι εμφανές νομίζω οτι ακόμα ψάχνομαι με τα linux, dont shoot. :p

Link to comment
Share on other sites

Το path του linux για το bash, λειτουργεί ακριβώς με τον ίδιο τρόπο του path των windows για το cmd.exe, δηλαδή όσα αρχεία βρίσκονται στους φακέλους που έχουν οριστεί στο path, είναι προσβάσιμα global, όπου και αν βρίσκεται το command prompt path...

Για παράδειγμα σε όποιο directory και να γράψεις "ipconfig.exe" στο cmd, θα τρέξει το αρχείο ipconfig.exe που βρίσκεται στο C:\WINDOWS\system32\ γιατί βρίσκεται στο path των windows (Control Panel -> System -> Advanced -> Environment variables -> System variables... To ίδιο και στο Linux αν θες κάποιο πρόγραμμα να είναι global εκτελέσιμο από οποιοδήποτε μέρος και να βρίσκεται το bash θα πρέπει να δηλώσεις το directory path στο path του λειτουργικού... Γι' αυτό δεν σου αναγνώριζε τα προγράμματα από το path του optware, γιατί το optware επειδή αποτελείται από precompiled προγράμματα, έχει το δικό του bin και sbin το οποίο είναι διαφορετικό από τα αντίστοιχα του busybox (της διανομής του mybook)... οπότε θα πρέπει να ενημέρωσεις το path του λειτουργικού να αναγνωρίζει τα (\opt\bin, \opt\sbin)... Για να το κάνεις αυτό γράφεις...:

PATH=$PATH:/opt/bin:/opt/sbin

export PATH

ΥΠΟΨΗ, δεν είμαι σίγουρος για αν τα paths του optware είναι αυτά, οπότε πριν το κάνει κάποιος ας το ελέγξει ή αν ξέρει ήδη ας το γράψει να το διορθώσω, απλά νομίζω ότι είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, νέο μέλος!

Καταρχήν συγχαρητήρια και από μένα στον Jaco για τον οδηγό, που βασικά ήταν και η αιτία για να γραφτώ στην παρέα σας...

Πρόσφατα αγόρασα τον WD My Book World Edition 2TB (white light) για να τον χρησιμοποιήσω σαν αποθήκη των media αρχείων μου. Έχω να ρωτήσω πάρα πολλά αλλά πρώτα από όλα:

1) Πώς κάνουμε format σε αυτού του τύπου τους δίσκους;

Όσο κι αν έψαξα δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό για αυτό το απλό πράγμα. Θέλω απλώς να τον φορμάρω πριν αρχίσω να του περνάω δεδομένα, όπως κάνουμε με κάθε καινούργιο σκληρό!

2) Πως μπορώ να τον κάνω ftp server ώστε να βλέπω τα περιεχόμενά του από οπουδήποτε, μέσω internet;

Έχω ορίσει στατική IP και πληκτρολογώντας τη στον internet explorer ftp://xxx.xxx.x.x μπορώ και βλέπω τους δύο κύριους φακέλους Download και Public. Mπορώ να μπώ σε αυτούς αλλά όχι στους υποφακέλους που περιέχουν τα αρχεία. Μου βγαίνει το γνωστό "Ιnternet Explorer cannot display the webpage".

3) Μπορεί να κάνει streaming ΗD αρχείων (.mkv 1080p) σε κάποιον media player χωρίς σπασίματα; Και πώς;

Aπ'ότι ξέρω το twonky δεν κάνει streaming των .mkv. Διάβασα για το uShare αλλά δεν μπορώ να καταλάβω καλά τις οδηγίες εγκατάστασης και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος media server.

Πάντως δοκίμασα απλό xvid στο ps3 και παρατήρησα ότι κάνει artifacts σε κάποιες σκηνές...

Έχω ενεργοποιήσει το SSH και στο Putty γράφω cd /shares/internal αλλά λέει "can't cd to /shares/internal".

Όταν γράφω σκέτο /shares μου λέει -sh: /shares: Permission denied

Συνδέομαι με root και welc0me

Έχω πελαγώσει και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας...

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν χρειάζεται να κάνεις format στον δίσκο... Τον χώρο τον οποίο έχεις διαθέσιμο θα τον δεις αν κάνεις απλά Mount από τα windows την ip του my book, δηλαδή My Computer -> Δεξί κλικ -> Map Network Drive και στο πεδίο folder δίνεις την ip του my book, πχ \\192.168.0.56

2) Εγκατέστησε το WinSCP (υπάρχει και σε portable) και ακολούθησε από το πρώτο post τα βήματα στο 4b...

3) Αν το mkv έχει encoding μικρότερο ίσο του 40mbps (μαζί με τον ήχο), τότε θεωρητικά η ταχύτητα του my book (~5MB/sec) είναι αρκετή, αλλά για μεγαλύτερο encoding έχεις πρόβλημα...

όταν συνδέεσαι με ssh στο my book, τότε δεν μπαίνεις με root privileges, οπότε θα πρέπει να δώσεις πρώτα την εντολή

su -

και μετά να γράψεις

cd /shares/internal

Γενικά, πριν κάνεις οτιδήποτε, αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει linux, διάβαζε 2 και 3 φορές τα βήματα που αναφέρονται στον οδηγό και συνέχισε μόνο αν έχεις καταλάβει, διαφορετικά μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στον δίσκο, το οποίο όμως ευτυχώς μπορείς να επαναφέρεις σχετικά εύκολα (υπάρχει αντίστοιχος οδηγός στο thread αυτό)...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

1) Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν χρειάζεται format (έστω για 'καθαρισμό'), όπως όλοι οι τοπικοί σκληροί.

Το mount και το mapping έγινε εύκολα με την εφαρμογή WD Discovery που είχε το cd μέσα.

Όταν έκανα Enable το SSH στο web interface πήρα (default):

username: root

password: welc0me

Βάζω αυτά τα στοιχεία στο Putty και συνδέομαι. Αλλά το su - δεν δουλεύει:

login as: root

root@xxx.xxx.x.x's password:

~ # su -

-sh: su: not found

~ #

Επίσης τα ίδια μου κάνει και όταν συνδέομαι ως admin / 123456.

Έχει σχέση το ότι πέρασα πρόσφατα το νέο firmware? (μέσω System > Update)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν υπάρχει... υπάρχει όμως ο δαίμονας ο τυπογραφείου...

Το /shares/public είναι ο κοινόχρηστος χώρος σου...

Το έχω γράψει λάθος στον οδηγό ή δεν ξέρω τι σκεφτόμουν εκείνη την στιγμή, μπορεί να είχα φτιάξει ένα φάκελο για δοκιμές που έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά φίλε Jaco ο οδηγός που περιγράφεις στο πρώτο ποστ αφορά το μοντέλο με το blue ring.

Όσοι φίλοι έχουν το νεότερο μοντέλο MBWE με το white light πρέπει να ακολουθήσουν τα βήματα εδώ:

http://highlevelbits.free.fr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=42&Itemid=68〈=en

H βασικότερη διαφορά είναι ότι η root πρόσβαση ενεργοποιείται από το web interface και σου δίνει αυτόματα username: root και password: welc0me (το οποίο αλλάζουμε μετά αν θέλουμε με την εντολή passwd στο Putty).

Έτσι είναι περιττή η εντολή su - και γι' αυτό δεν αναγνωρίζεται (πιστεύω...)

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware έχουν κάνει αρκετές αλλαγές, τις οποίες όμως δεν έχω υπόψη, δυστυχώς... οπότε δεν ξέρω και τι ανάλογες αλλαγές πρέπει να γίνουν στον οδηγό...

Πάντως, όπως και να έχει οι αλλαγές αυτές δεν μπορεί να αφορούν την εγκατάσταση των εφαρμογών (εκτός και αν δεν υπάρχει ο gcc), οπότε αν εξαιρέσεις το αρχικό configuration, όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware έχουν κάνει αρκετές αλλαγές, τις οποίες όμως δεν έχω υπόψη, δυστυχώς... οπότε δεν ξέρω και τι ανάλογες αλλαγές πρέπει να γίνουν στον οδηγό...

Δεν είναι θέμα firmware, είναι θέμα δύο τελείως διαφορετικών συσκευών.

Το παλιό μοντέλο ΜΒWE είναι αυτό με το μπλε δαχτυλίδι (όπου εφαρμόζεται ο οδηγός σου)

attachment.php?attachmentid=36578&stc=1&d=1254737299

και το νέο μοντέλο είναι αυτό με ένα άσπρο κάθετο φως.

attachment.php?attachmentid=36576&stc=1&d=1254736988

Πάντως, όπως και να έχει οι αλλαγές αυτές δεν μπορεί να αφορούν την εγκατάσταση των εφαρμογών (εκτός και αν δεν υπάρχει ο gcc), οπότε αν εξαιρέσεις το αρχικό configuration, όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι ίδια...

Κι όμως οι αλλαγές αφορούν την εγκατάσταση των εφαρμογών! Στο νέο μοντέλο εγκαθιστάς μέσω Putty μόνο το Feature Pack Installer το οποίο δημιουργεί μια καινούργια σελίδα στο web interface. Λέγεται FeaturePacks Manager και μέσω αυτής εγκαθιστάς όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές, χωρίς τη χρήση του Putty/Linux.

Τα μέχρι τώρα διαθέσιμα Feature Packs είναι:

NeufMediacenter Feature Pack will allow you to access and stream your Mybook's files from your French NeufBox.

The following folders will be visible to the Neuf Box : Shared Videos,Shared Music,Shared Pictures.

There is no configuration options, only these folders will be published to the neuf box.

NO-IP is a Free online service that allow to affect a name to your Mybook (blabla.httpserver.com).

If your public IP Address is a dynamic IP Address, you will need this feature pack

to communicate with the Online NO-IP service.

(Registered Versions Only) This Feature Pack will help you configure the NZBGET news downloader on your Mybook.

Download torrents directly from your Mybook, to your Mybook, even when your windows computer is Off.

Transmission is an open source torrent downloader, with a nice GUI web user interface.

This Feature pack will automatically configure Transmission on your Mybook...

Access ALL (including multimedia files) your files remotely via a simple web interface. Share your files with your friends...

Remotely delete, copy, paste, upload your files. You can even add thumbnails and descriptions to your files....

This AccessBook plugin will allow you to retrieve thumbnail and description from several movie web databases for your avi movie files.

IT is a best effort Feature pack, do not expect 100% accuracy and success when trying to retrieve a description info for a movie.

This Feature Pack is a Member only benefit .

OpenVpn Feature Pack allows you to access remotely and securely your Mybook , as if you were at home :

Connect windows drives, access all the web interface you have at home, and even connect to other computers at home ...

Installing this Feature pack is very Easy : all the configuration is prepared automatically ...

Plug an external USB drive to your Mybook and use it as a backup for your Mybook's DATA : You can also use this feature pack to Upsize a Mybook Hard drive to a bigger disk ( Single drive only).

- System can be Cloned to the external USB drive, on SINGLE DRIVE Mybooks, in case of Hard drive failure, simply replace with original HArddrive with the clone and turn on your Mybook...

- Data can be replicated your USB drives on a scheduled basis, using the rsync incremental copy tool.

- Check the status of the replication using the Status menu...

post-13552-1416074150,0409_thumb.jpg

post-13552-1416074150,3018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις καποιο terminal πχ το Putty, η εγκατάσταση των εφαρμογών ισχύει όπως περιγράφεται στο thread (αν υπάρχει gcc)... Φυσικά αν έχουν βάλει κάποιον package manager με pre-compiled εφαρμογές, φυσικά αυξάνει την ευκολία της εγκατάστασης, αλλά σε περιορίζει στον αριθμό των pre-compiled εφαρμογών...

Πάντως καλύτερα να κάνεις χρήση του package manager για πολλούς λόγους με κυριότερο την ευστάθεια και τα dependencies της κάθε εφαρμογής...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως να απενεργοποισω τα Mionet και Twonky services μιας και ολοι τροποι που εχω διαβασει στο internet με την τροποποιηση του post_network_start.sh αφορουν το μοντελο με το μπλε δαχτυλιδι και οχι αυτο με το ασπρο φως στο οποιο δεν βρισκω κανενα αρχειο post_network_start.sh μεσα στο /etc/init.d .

Αν βοηθαει κανενα γιατι οι δικες μου γνωσεις στο Linux ειναι πολυ περιορισμενες, οταν ανοιγω το inittab στον vi editor (~ # vi /etc/inittab) αυτα βλεπω :


# Copyright (C) 2001 Erik Andersen <andersen@codepoet.org>
#
#
# The <id> field is used to specify the controlling TTY for the process.
# This is different then sysvinit behavior!
#

# Format for each entry: <id>:<runlevels>:<action>:<process>
#
# id == tty to run on, or empty for /dev/console
# runlevels == ignored
# action == one of sysinit, respawn, askfirst, wait, and once
# process == program to run

# Startup the system
#null::sysinit:/bin/mount -o remount,rw /
null::sysinit:/bin/mount -n -t proc proc /proc
null::sysinit:/bin/mount -n -t sysfs sys /sys
null::sysinit:/bin/mount -n /proc/bus/usb/ /proc/bus/usb/ -t usbfs
null::sysinit:/bin/mount -n /dev/pts /dev/pts -t devpts
null::sysinit:/bin/mount -n -t securityfs securityfs /sys/kernel/security/
null::sysinit:/sbin/swapon /dev/md1
null::sysinit:/sbin/insmod /lib/modules/2.6.24.4/kernel/arch/arm/mach-oxnas/oxna
null::sysinit:/etc/init.d/_SK01controlled_power_down start
null::sysinit:/bin/mount /dev/md3 /var
null::sysinit:/etc/init.d/_SK02upgrade start
null::sysinit:/bin/hostname -F /etc/hostname
null::sysinit:/bin/echo $wixmodel >/etc/model
null::sysinit:/bin/blockdev --setra 2048 /dev/md2
null::sysinit:/bin/blockdev --setra 2048 /dev/md4

# now run any rc scripts
# System startup
::sysinit:/sbin/insmod /lib/modules/2.6.24.4/kernel/drivers/net/mii.ko
::sysinit:/sbin/insmod /lib/modules/2.6.24.4/kernel/drivers/net/gmac/gmac.ko mac
::sysinit:/etc/init.d/rcS
::respawn:/sbin/getty -L ttyS0 115200 vt100

# Set up a couple of getty's
#tty1::respawn:/sbin/getty 38400 tty1
#tty2::respawn:/sbin/getty 38400 tty2

# Put a getty on the serial port
#ttyS0::respawn:/sbin/getty -L ttyS0 115200 vt100

# Logging junk
null::sysinit:/bin/touch /var/log/messages
#null::respawn:/sbin/syslogd -n -m 0
#null::respawn:/sbin/klogd -n
#tty3::respawn:/usr/bin/tail -f /var/log/messages

# Stuff to do for the 3-finger salute
::ctrlaltdel:/sbin/reboot

# Stuff to do before rebooting
#null::shutdown:/usr/bin/killall klogd
null::shutdown:/usr/bin/killall syslogd
#null::shutdown:/bin/umount -a -r
#null::shutdown:/sbin/swapoff -a

::sysinit:/etc/init.d/rcS

# Console

# Runtime
#::respawn:

# Go into runlevel 0 (Halt)
::shutdown:/etc/init.d/rcH

Οποιος μπορει να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω

Nessus

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Aπό το web interface νομίζω ότι γίνεται (ξετσεκάρεις startup).

Καλα θα ηταν να ηταν τοσο απλο αλλα ειτε το ξετσεκάρεις ειτε του πεις "stop mionet" αυτο μετα απο λιγο δειχνει οτι ειναι ενεργοποιημενο παλι. Οσες φορες και αν το εκανα τιποτα. Εκανα και reboot το εκλεισα και τελειως μπας και ετσι κραταει τα settings αλλα καμμια τυχη. Μεχρι και reset εκανα. Μαλλον θελει τροποποιηση καποιων αρχειων αλλα δεν ξερω ποια αρχεια (η αρχειο) ειναι αυτα που πρεπει να αλλαξω.

Καμμια ιδεα...???

Nessus

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.