Jump to content



Αναλυση οθονης σε Ubuntu 7.10


hayabusa

Recommended Posts

Ξαναδοκίμασα πολλές φορές ρε Αλέξη, αλλά σαν μην θέλει να δεί ή την κάρτα μου ή δεν του αρέσει η οθόνη μου... χεχε δοκίμασα επίσης να αλλάξω και ανάλυση αλλά τίποτα.

Αυτό το text mode που είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Κατεβάζεις από εδώ το alternative install disc.

Θα το βρείς τικάροντας αυτήν την επιλογή:

ovn05vnhe6rywofkpiuu.png

Το 32αμπιτο δικίμαζες αν παίζει;

Δεν σου προτείνω να εγκαταστήσεις αν δεν δεις ότι δουλεύει το LiveCD... Μπορεί να έχεις ασυμβατοτητες...

Μπορεί να παίζει καμία πιθανότητα να μην γράφτηκε καλα το CD η να είναι corrupt το iso...

:)

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι γιατι το θεμα της αναλυσης δεν διορθωθηκε ακομα...

Ιδου ολο ( πληρες πλεον ) το κομματι απο το xorg.conf

Section "Monitor"
Identifier "SyncMaster"
Option "DPMS"
HorizSync 30-81
VertRefresh 56-75
modeline "1680x1050@60" 147.14 1680 1784 1968 2256 1050 1051 1054 1087 -HSync +Vsync
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc ATI Default Card"
Monitor "SyncMaster"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Modes "1680x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Η μεγιστη αναλυση στις επιλογες εξακολουθει να ειναι 1280χ1024 και ο ρυθμος ανανεωσης 75 ΗΖ (αυτος δεν αλλαζει με τιποτα)

Δωστε κανα φως ρε παιδια...Κριμα ειναι να το παρατησω απο μια τετοια βλακεια...:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο.

Section "Monitor"
Identifier "SyncMaster"
HorizSync 30-81
VertRefresh 56-75
DisplaySize 490 321
Option "DPMS"
Modeline "1680x1050_60.00" 147.14 1680 1784 1968 2256 1050 1051 1054 1087 -HSync +Vsync
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc ATI Default Card"
Monitor "SyncMaster"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 1680 1050
Modes "1680x1050"
EndSubSection
EndSection

Link to comment
Share on other sites

@cabrinha: Το δοκιμασα και τι αποτελεσμα ηταν τραγικο...Η οθονη στραπαταριστηκε στην κυριολεξια με αποτελεσμα αν μην φαινεται τιποτα παρα μονο ανακατεμενα χρωματα...Κατα συνεπεια δεν μπορουσα με τιποτα να παω στο xorg.conf και να επαναφερω τις προηγουμενες ρυθμισεις...Tωρα τι γινεται; Φορματ και παλι απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Για το partition όταν σε ρωτάει, επέλεξε την τελευταία επιλογή (χειροκίνητα), και φτιάξε ένα partition για το ubuntu ( όρισε κάτω /) και μια για το swap, και είσαι έτοιμος. Δεν χαλάει τα υπάρχοντα partitions και κανονίζεις εσύ από που θα κόψει. Αυτά είναι για gui, με text δεν έχω κάνει εγκατάσταση ποτέ.

Αρχική απάντηση από hayabusa

αυτο το κανει μονο του ή θα πρεπει να κανω εγω κατι;

Btw με την αναλυση τι στα κομματια θα γινει τελικα; :wall:

Σε μένα μόλις επέλεξα τους δίσκους, τους έκανε μόνο του mount. Αλλιώς κάνε δεξί κλικ στο drive και mount.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

τελικα το εφτιαξα χρησιμοποιωντας το recovery mode και τωρα συνεχιζεται η προσπαθεια για το φτιαξιμο της αναλυσης :p

hayabusa έχεις περάσει τους proprietary drivers της ati? Απ'όσο ξέρω στο ubuntu έχει ένα gui εργαλείο για αυτό. Αν δεν δουλεύει μπορείς να πας στο site της amd και να τους κατεβάσεις από εκεί. Ψάξε στο documentation του ubuntu για το πως τους περνάς.

Το xorg.conf σου περιέχει μόνο το παραπάνω κομμάτι? Τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth

hayabusa έχεις περάσει τους proprietary drivers της ati? Απ'όσο ξέρω στο ubuntu έχει ένα gui εργαλείο για αυτό. Αν δεν δουλεύει μπορείς να πας στο site της amd και να τους κατεβάσεις από εκεί. Ψάξε στο documentation του ubuntu για το πως τους περνάς.

Το xorg.conf σου περιέχει μόνο το παραπάνω κομμάτι? Τίποτα άλλο?

Δεν τους εχει περάσει ακόμαγ γιατί φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα ασυμβατοτητας...

Η διαδικασία κολάει με την εκτέλεση της εντολής "sudo aticonfig --initial"

Και αμα πας να αλλαξεις το xorg manually λεει δεν αναγνωριζει την καρτα...

Δοκιμάζουμε ενα fix τωρα...

Η καρτα είναι η Ati Radeon HD 2400 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η HD 2400 τελικά υποστηρίζεται σε λινουξ;

Η phoronix λεει μονο με τον radeonhd driver (=no 3d)

και η ati λεει με τον catalyst 8.2... ( released 13/2/2008)

Τι στο καλό, έχει κανείς εγκαταστήσει κάρτα HD 2XXX η 3ΧΧΧ σε λίνουξ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044

Ρε παιδιά η HD 2400 τελικά υποστηρίζεται σε λινουξ;

Η phoronix λεει μονο με τον radeonhd driver (=no 3d)

και η ati λεει με τον catalyst 8.2... ( released 13/2/2008)

Τι στο καλό, έχει κανείς εγκαταστήσει κάρτα HD 2XXX η 3ΧΧΧ σε λίνουξ;

Αφαιρέστε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον fglrx από το ubuntu, και μετά περάστε τον 8,2 από το site της ati.

Οδηγίες εδώ

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει HD3xxx (δεν θυμαμαι πια) και παιζει (οπως λεει, δεν πηγα να δω) μια χαρα με το καινουριο Fedora.

Χαχα, επιτελους παντως, να και κατι που θελει να παιδευτεις για να βγαλεις ακρη. Μαθανε ολοι να κανουν κλικ κλικ install :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Ενας φιλος μου εχει HD3xxx (δεν θυμαμαι πια) και παιζει (οπως λεει, δεν πηγα να δω) μια χαρα με το καινουριο Fedora.

Χαχα, επιτελους παντως, να και κατι που θελει να παιδευτεις για να βγαλεις ακρη. Μαθανε ολοι να κανουν κλικ κλικ install :p

Εχμου ακούω να μιλάει ο κύριος που εγκατέστησε το compiz με scriptακι..... :whistle2: :whistle2:

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 01:08]

Εχμου ακούω να μιλάει ο κύριος που εγκατέστησε το compiz με scriptακι..... :whistle2: :whistle2:

:p

Βρε αλεπου,

Καταρχας ειχα εγκαταστησει το Xgl οταν δεν ηξερες τι ειναι Ubuntu dude :p

Κατα δευτερον, ημουν σε συστημα που δεν αναγνωριζε την καρτα γραφικων μου και αν θυμασαι ειχα δοκιμασει 1002 τροπους και οταν τα καταφερα (με το script) το συστημα ηταν θεοβαρο και μου την εδωσε και εβαλα Debian και μετα Fedora. Με την καινουριο εκδοση ειναι προεγκατεστημενο. Χεχε!:daisy: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Ρε Αλεξ μηπως παιζει τιποτα με κανενα τετοιο scriptακι και σε εμας ; :p

Κατσε να δοκιμάσουμε τον νέο Καταλύτη της Ati μπας και σταματησει να πετάει αρλούμπες :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.