Jump to content


Q6600 ή Phenom 9500


grgkopanas

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

6600 + 5PKC Αυτά παρράγγειλα, και έχω 1.5 ΓΒ ραμ στα 667mhz. HDD 7200 rpm, kai GPU: 8400GS, η ram με φοβίζει, αν δημιουργεί πρόβλημα θέλω ότι πιο φτηνό ώστε να λειτουργεί ομαλά και να εκμεταλεύετε τις δυνατότητες του συστήματος. Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι 1:1 με το FSB της μητρικής, στην προκειμένη περίπτωση 1333Mhz :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgkopanas [Σήμερα, στις 08:48]

6600 + 5PKC Αυτά παρράγγειλα, και έχω 1.5 ΓΒ ραμ στα 667mhz. HDD 7200 rpm, kai GPU: 8400GS, η ram με φοβίζει, αν δημιουργεί πρόβλημα θέλω ότι πιο φτηνό ώστε να λειτουργεί ομαλά και να εκμεταλεύετε τις δυνατότητες του συστήματος. Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι 1:1 με το FSB της μητρικής, στην προκειμένη περίπτωση 1333Mhz :o

Το bottleneck αναφερεται στην χαμηλη αποδοση του συστηματως λογο επεξεργαστη. Δηλαδη αν εχεις ενα τουμπανο για καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης ειναι μπανανα, τοτε θα εχεις "bottleneck" σε παιχνιδια που εχουν απαιτησεις περισσοτερο σε επεξεργαστη παρα καρτα γραφικων. (Βλ. UT3)

Λογικα για τις RAM ισως χρειαστεις καποιο Dual Channel kit, για να βολευτεις απο πλευρας αξιοπιστιας κατα το overclock, γιατι ακομη και αν ο επεξεργαστης σου μπορει να ανεβει ψηλα, δεν συμαινει οτι και οι μνημες θα συμφωνησουν με αυτο.

Αυτο που διαβασες περι 1:1 ειναι ο διαιρετης. Σε καμια περιπτωση δεν περιοριζεσαι στο 1:1, υπαρχουν και αλλες πολλες επιλογες απο το bios οπως 1:2, 3:5, κλπ. Απλα ειναι καλο να παιζεις με 1:1 (Synchronous Mode), διοτι ολα τα υπολοιπα θελουν παραπανω ταση και ζοριζουν NorthBridge και δεν σου δινουν ουσιαστικα μεγαλες διαφορες στις "καθημερινες" εφαρμογες, παρα μονο στα benchmarks.

Εγω θα σου προτεινα να παραγγειλεις και ενα kit με μνημες για το o/c που θα κανεις. Και μια καρτα γραφικων (8800GT/GTS αναλογως το budget σου) εαν προκειτε να ασχοληθεις με παιχνιδια.

(Φυσικα, εαν θελεις να σπρωξεις τον Q6600 κατιτοις παραπανω, εχε υποψιν οτι θα πρεπει να τα "σκασεις" και για μια καλη ψυξη)

Link to comment
Share on other sites

ο 6600 έχει 1066 fsb όποτε δεν θα έχεις απο εκεί το πρόβλημα..και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πηρες 667...οι 800 και αντε οι 1066 έχουν τρομερές προσφορές σε κιτάκια:wassat: Κρίμα, εκτός και αν είναι προσωρινό, τώρα για να κάνεις υπερχρονισμό πρέπει να τις ρίξεις στα 533:eek:

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες έχουν μείνει απο παλιά, αλλα έβαλα στη παραγγεlία και Mushkin

Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-18 γιατι μου περίσευαν κάποια χρήματα. Με παιχνίδια δεν θα ασχοληθώ, αλλα θα παίξω απλά, δεν θέλω να παίξω crysis με τέρμα γραφικά, normal παιχνίδια θέλω :p, γενικά με overclock θα παίξω σε στάδια μη επικυνδινότητας γιατι θέλω να κάνουν καιρό να μου χαλάσουν τα διαόλια που πήρα σήμερα, απο εμπειρία ξέρει κανείς πότε θα έρθουν απο το πλαίσιο; ουτε mail επιβεβαίωσης (αυτό που λέει και πότε θα στα στείλουν) δεν μου έχουν στείλει ακομα. fyi μένω στη πάτρα :(

Link to comment
Share on other sites

Πόσα Watt?

2χHDD

Muhkin Ram 2GB DDR2

Q6600

M/B: Asus 5PKC

1xDvd Rom

1xDVD RW

Nvidia 8400

4+ Ανεμηστήρια 120Mm

με 420 ειμαι καλυμμένος (δεν μιλάμε για o/c)?

Και αν κάποιος δεν βαριέται να μου εξηγήσει, πως μπορώ μόνος μου να υπολογίζω τα watt?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θές πούλα την τωρινή σου κάρτα και μνήμες και πάρε μια ATi3650 ή ΑΤι3850 και με 100-140 θα είσαι λαμπάδα για games.Έτσι αν αγότερα θες κάτι πιο βαρύ σε παιχνίδια πας και παίρνει άλλη μια ίδια και κάνεισ CF και είσαι μαματος.Εγώ τουλάχιστον γι'αυτό το λόγο πήρα ATi.

Link to comment
Share on other sites

crio, με την P5KC που θα παρει, σοβαρο CF δεν θα κανει.. Εκτος αν θελει αντι για x16 να του παιζει στο x4..

Εαν ειναι να παει για CF στο μελλον, ας παρει ενα X38 ευθης εξ' αρχης. Αλλιως περνει μια καλυτερη καρτα γραφικων αργοτερα.

Εγω θα σταθω σε μερικα μειωνεκτιματα του να εχεις 2 καρτες γραφικων στο ιδιο συστημα:

- Δεν σου χρειαζονται και δεν θα δεις διαφορα εαν παιζεις σε αναλυσεις που δεν ξεπαιρνουν τα 1600x1200 pixels.

- Εαν βαλεις καρτες με coolers (aftermarket και μη) που θελουν ενα PCI Slot "στην καθησια τους", θα εχεις μειων μια PCI ακομη.

- Περισσοτερος θορυβος, μεγαλυτερη καταναλωση.

- Δεν το υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια.

- Πιο δυσκολα πουλας δυο καρτες γραφικων παρα μια.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον johnnyGR για το CF, Νομίζω οτι είναι καθαρά υπερβολή και γενικά δεν είμαι λάτρης των παιχνιδιών απλά παίζω κανα FPS της προκοπής! νομίζω οτι θα με καλύψει η 8400...Ευτυχώς δεν χρειάζομαι και τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ :

Q6600 , 8x375 1.15v load ,4x1gb 900 5-5-5 1.87v ,2x3870 800/1152,7 δισκοι , 2 optical drives ,3 12αριδες , 3 9αριδες + 1 8αρης , με prime blend + cinebench10 + 3dmark06 ~> 340watt DC

το ιδιο setup στα 9x434 ,1.52v load ,4x1gb 1085 4-4-4 2.38v ,2x3870 @864/1332,vMCH 1.55v ,δισκοι ,κλπ , με prime blend + cinebench10 + 3dmark06 ~515watt DC

Το συστημα που περιγραφεις, χωρις overclock δε πιστευω οτι περναει τα 180-200watt σε load..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.