Jump to content



Q6600 ή Phenom 9500


grgkopanas

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλάξω cpu+ΜΒ, δεν σκοπεύω να κάνω άμμεσα ισχυρό overclock, απλά να το τσιτώσω λίγο ακίνδυνα και με αέρα...δηλαδή ο Q6600 δεν θα φτάσει τα 3.6 ούτε ο phenom δεν θα πάει πολύ ψηλά. Μαζί με cpu προτίνετε και motherboard, δεν κοιτάω τόσο πολύ τις επιδόσεις όσο το value for Money και την αντοχή.

Να ενήμερώσω οτι είμαι φανατικός amdακιας :tomato: :tomato: γιαυτό σκέφτομαι να στηρίξω την εταιρία που κρατάει τις τιμές ακόμα χαμηλά!

Αύτο που σκέφτομαι εγώ είναι:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1033298

και

phenom 9500

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ για τη ενημέρωση αλλα θα περιμένω κάποιον ποιό αξιόπιστο (όχι οτι εσύ έχεις τίποτα, απλα όπως φέναιτε απο το subname και το εικονίδιο είσαι βαμένος μπλε) :sorry: δεν έχω τπτ προσωπικό, καταλαβαίνεις ελπίζω

φιλικά πάντα grgkopanas

edit: πρόλαβες και μου έστειλες τις αποδείξεις, για να δούμε τι θα πεί και η πράσινη παράταξη, μην ξέχναμε όμως οτι ο phenom ειναι και 60ε πιο φτηνός

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κοιτάτε μόνο την επίδοση και όχι την τιμή;

εγώ βλέπω κάτι τεστ και σε σχέση με την τιμή τα πάει πάρα πολύ καλά ο Phenom...Αν έχετε δίκιο με τι μητρική να τον κολήσω τον q6600 ?

Link to comment
Share on other sites

’μα δείς είναι στα 2,42 ο phenom.Στο άλλο άρθρο ήταν στα 2.7 και δεν άντεχε άλλο.

Edit:Το βρήκα το review και μάλιστα κάνει σύγκριση με τον Phenom 9600.Οπότε καμία ελπίδα

http://www.tomshardware.com/2008/02/05/amd_phenom_9600_black_edition/page13.html

Link to comment
Share on other sites

ρε γαμώτο, και έλεγα να μείνω πιστός στην amd, κριμα...αν και μπορεί να θυσιάσω λίγο τα ευρά για να στηρίξω την εταίρεία, θα δείξει...και πάλι, θέλω να δώσω max 400ε και μόνο στο πλαίσιο για τέτοια κομμάτια e-shop ούτε για πλάκα και η Abit δεν υπάρχει στο πλαίσιο :(, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους Phenom είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις τα καινούργια steppings γιατί υπάρχει (απ' ότι διαβάζω στο forum) κάποιο πρόβλημα σε αυτούς που υπάρχουν στην αγορά.. δεν θυμάμαι τι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα τους Tricore Phenoms - να δούμε σε τι τιμές θα βγουν- ή έστω αυτούς που θα βασίζονται στο Β3 stepping.

Αν πάντως συνηθίζεις να βολτάρεις απλά στο desktop ο Phenom και οικονομικός θα σου έρθει και ποιο καλά θα είσαι. Αν μιλάμε για video encoding, Gaming και γενικά βαριές εφαρμογές ο Intel είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστός στην εταιρία και τα λοιπά, συγχώρεσέ με, αλλά δεν τα καταλαβαίνω. Εγώ είχα Αthlon 64 πριν και τώρα έχω Q6600. Εγώ είμαι πιστός στο πορτοφόλι μου και τις ανάγκες μου. Αφού τη δεδομένη στιγμή ο Q6600 έχει πολύ καλή τιμή και πολύ καλές επιδόσεις γιατί βασανίζεις τον εαυτό σου με χρώματα και φανατισμούς ?! Και πιστεύεις ότι αν έχει πρόβλημα η AMD (Αν λέμε, γιατί εγώ δεν το πιστεύω) θα σωθεί με τα 100-200-300 ευρώ σου ?! Να ήσουν μεγαλομέτοχος ok πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

εμένα και του καθενός άλλου, δεν μπορεί να ανορθωθεί μία εταιρία αν δεν έχει πελάτες...το B3 stepping πότε θα χτυπήσει την αγόρα; Θα αλλάξει την τωρινή τιμή των επεξεργαστών ή απλά θα τους αναβαθμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα που λές, αλλα έχεις σκεφτεί οτι αν πάρεις μια IP35Pro μαζί με εναν Q6600 και τον σκαλίσεις λίγο, ποσο ακριβότερα μηχανάκια θα χτυπήσεις; Ειδικά στα G0 των Q6600 που πηγαίνουν άνετα 3.4G με αέρα, εκει πλέον δυσκολα βρίσκεις αντιπάλους στα λεφτα που θα δώσεις... Σκέψου το λίγο καλύτερα... Μπορεί να δώσεις καποια (ελαχιστα κατ' εμε) λεφτα παραπάνω αλλα θα έχεις αλλη διάρκεια στο συστημα σου... Και σίγουρα, αλλες επιδόσεις..

Επίσης, φιλικά, εχεις υποπέσει σε ένα σφάλμα. Λες άλλους αναξιόπιστους επειδή επέλεξαν την Ιντελ, ενω εσυ δηλώνεις... φανατικός AMDάκιας...

Ηρθες και πολυ όμορφα εκανες μια ερώτηση, αρκετά ενδιαφέρουσα. Αλλα οταν σου λένε ολοι οτι ο Q ειναι αρκετά καλύτερος και εσυ βασίζεσαι σε ενα ριβιου που τον εδωσε ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο χαμηλά, τότε αυτο ειναι στενόμυαλο. Εφόσον ησουν αποφασισμένος να πάρεις Phenom τότε τι ζητας απόψεις;

Και πρόσεξε, δεν θέλω να παίξω ουτε με τα οικονομικά σου, ουτε με οτιδήποτε. Ολα αυτα στα λέω επειδή δεν εχεις θέσει κάποιον περιορισμό στα χρήματα.

Κοίταξε να δείς φίλε μου. Και οι μεν και οι δε, δεν θα πεινάσουν ποτέ. Με το να στηρίξεις την AMD δεν σωνεις κανεναν εργαζόμενο της απο απόλυση αλλα ουτε και αλλάζεις τον κόσμο. Κοίταξε πρώτα την πάρτη σου και υστερα αν σου περισσεύουν δώσει στην Greenpeace.

Ολα αυτα στα λέει ενας ανθρωπος που έχει εναν Q6600 και δεν το έχει σε τίποτα να περάσει στο άλλο στρατόπεδο υπο προϋποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

@grgkopanas,

τα παιδια εχουν δικιο περι διαφορων στις επιδοσεις...αλλα αφου την ειδες Φενομ και θελεις ΑΜΔ τοτε παρε αυτο..αφου δεν σ'ενδιαφερει το o/c ουτως η αλλως η το σουπερ συστημα...εξ'αλλου ειναι και πιο φτηνος..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.