Jump to content



Project: Αθόρυβο HTPC


jois21

Recommended Posts

Αφου τελειωσα το htpc και ειχα κρατησει φωτος ειπα να ανεβασω μερικες

μαζι με μια περιγραφη της κατασκευης του. Βαζω εδω αυτο το θεμα γιατι εγιναν

καποια mod στο case (και οχι μονο) και νομιζω πως ταιριαζει.

Κατ' αρχην στοχος ηταν να γινει το πισι οσο το δυνατον πιο αθορυβο με οσο το δυνατον

λιγοτερους περιορισμους στο θεμα αποδοσης. Υστερα επρεπε να ειναι εμφανισιμο, μιας και δε

προοριζεται να ειναι κρυμμενο αλλα πανω σε ραφι.

Μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο Silverstone CW02 αφου ηταν σχεδον το μονο που με καλυπτε απο χωρους ενω ηταν και εμφανισιμο με την ενδειξη της μαρκας να ειναι προεραιτικη. Πηρα τη μαυρη εκδοση με το χειριστηριο και το iMon λογισμικο, το οποιο ειναι εξαιρετικο. Επισης ηταν το μονο με ετοιμες τρυπες για λαστηχα w/c. :flex:

2234140187_bb715907e7_b.jpg

2234931170_66fda96cf8_b.jpg

...και τα συνοδευτικα:

2234922590_8fe122e66f.jpg

Τα υπολοιπα parts, μιας και δε χρηζουν ιδιαιτερης παρουσιασης, ειναι:

Q6600, IP35 Pro, 2x1GB ddr2 1066, 8800GT 512MB ECS, ενας Seagate και το Zalman 850W στο οποιο κατεληξα μετα απο αρκετο ψαξιμο ως το πιο αθορυβο. Πραγματικα σε αποσαση >15cm δεν ακουγεται τιποτα και μιλαμε για εκτος κουτιου, οχι μεσα κλεισμενο. Eτυχε να εχω ενα corsair TX750 και μπορω να πω οτι οι διαφορες ηταν θεαματικες σ' αυτον τον τομεα. Το μονο μειον για μενα ειναι το μεγεθος, αφου ειναι αρκετους ποντους μακρυτερο απο τις στανταρ

διαστασεις και χωραει ισα-ισα στο case.

2235007436_2cd6599383.jpg

Τελος για ντραιβ το Asus 1814BLT που υποτιθεται οτι ενσωματωνει

μια πατεντα για αθορυβο διαβασμα ενω οντας SATA θα διευκολυνε την ταχτοποιηση των καλωδιων στο εσωτερικο. Γενικη εντυπωση παντως ειναι πως ακουγεται λιγοτερο απο το παλιοτερο LG DVD-RW που ειχα.

2235047496_252cb2e29f.jpg

Για να αποτραπει ο συντονισμος του fan και του PSU με το υπολοιπο κουτι, αρα και ο θορυβος, εγιναν καποιες μικροαλλαγες. Οι μεταλλικες βιδες του fan αλλαχτηκαν με λαστηχενια στυριγματα:

2276487500_080bb7e055.jpg

2276488726_1c73fe0136.jpg

Στο σημειο επαφης του τροφοδοτικου με το case τοποθετηθηκε ενα λαστηχιενιο περιβλημα, ενω το ιδιο εγινε και για τις 4 βιδες που το στηριζουν:

2276506368_f32c4d0270.jpg

Στο πατωμα του κουτιου δε χρειαστηκε κατι αφου ειχε το ιδιο δικες του ειδικες βασεις.

Οσπου να τελειωσει το ολο project, το πισι λειτουργουσε με τη στοκ ψηξη σε σχετικα ανεκτα επιπεδα θορυβου, με πιο ενοχλητικο το fan της Intel. :whistling

2235091886_8505c1829b_b.jpg

Καποια πειραματα εγιναν και στο δισκο, αλλα το συμπερασμα ηταν οτι δεν υπηρξε σχεδον ουδεμια διαφορα. Ετσι στο τελος μπηκε κανονικα στη θεση του απλα χωρις βιδες, με 4 ελαστικα αυτοκολλητα μεταξυ αυτου και της θηκης η οποια με τη σειρα της ειναι, ευτυχως, πιασμενη με αλλους 4 λαστηχενιους συνδεσμους στη δικη της βαση στο case.

Η κατασταση στους δισκους σωζεται τελικα μονο με SSD. Αμην και ποτε! :zzz:

2234977606_8b18ce621d.jpg

2234977602_12dd614fb5.jpg

TO BE CONTINUED...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Οντως πανεμορφο το κουτακι σου!!! Θα εμπαινε ανετα σε οποιοδηποτε σαλονι... Περιμενουμε να δουμε τη ολοκληρωση του project καθως το θεμα θορυβου καει πολλους.

Οποτε το προτινω και ως sticky. :)

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει απίστευτο, αλλά ήμουν έτοιμος να αρχίσω project με τα ίδια σχεδόν υλικά (μην περιμένετε φωτογραφίες, δεν έχω φωτογραφική). Τώρα έχω διαφοροποιηθεί λίγο, π.χ. 3870 κάρτα γραφικών. Στο CW2 είχα φτάσει αφού το Grandia ίσως είναι λίγο μικρό (αλλά ομορφότερο από κοντά από ότι περίμενα), το Zalman HD160XT ακριβό (και ίσως προβληματικό σε μερικά σημεία, ενώ η LCD οθόνη δε μου είναι απαραίτητη), το Silverstone Lascala LC18 αχρείαστα ακριβό λόγω οθόνης, το Zalman HD160 δεν το φαίρνει κανείς σε μαύρο, και το Thermaltake DH101 δενέχει έρθει ακόμα. Το CW2 το φέρνει άλλος εκτός από Checkmate ;

Αρχική απάντηση από jois21 [Σήμερα, στις 07:01]

Το μονο μειον για μενα ειναι το μεγεθος, αφου ειναι αρκετους ποντους μακρυτερο απο τις στανταρ διαστασεις και χωραει ισα-ισα στο case.

Και η έλλειψη on/off διακόπτη ;)

Ενδιαφέρουσα πάντως η σύγκριση με το Corsair TX750. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι Seasonic (το TX650 είναι).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 07:37]

Πολυ ομορφο το κουτι, ευρυχωρο και ωραια τακτοποιημενο.

Να φανταστω θα το χρησιμοποεις και για παιχνιδια το συστημα?

ναι...

καλά το κουτί τα σπάει πολύ άσχημα.

πάρα πολύ καλή επιλογή...

από που το ξετρύπωσες βρε???

θνξ.

Ε, Silverstone ειναι, δεν ειναι mufatech.:p Με μια επισκεψη στο σαιτ βλεπεις ολα τα μοντελα.

Μοιάζει απίστευτο, αλλά ήμουν έτοιμος να αρχίσω project με τα ίδια σχεδόν υλικά (μην περιμένετε φωτογραφίες, δεν έχω φωτογραφική). Τώρα έχω διαφοροποιηθεί λίγο, π.χ. 3870 κάρτα γραφικών. Στο CW2 είχα φτάσει αφού το Grandia ίσως είναι λίγο μικρό (αλλά ομορφότερο από κοντά από ότι περίμενα), το Zalman HD160XT ακριβό (και ίσως προβληματικό σε μερικά σημεία, ενώ η LCD οθόνη δε μου είναι απαραίτητη), το Silverstone Lascala LC18 αχρείαστα ακριβό λόγω οθόνης, το Zalman HD160 δεν το φαίρνει κανείς σε μαύρο, και το Thermaltake DH101 δενέχει έρθει ακόμα. Το CW2 το φέρνει άλλος εκτός από Checkmate ;

Και η έλλειψη on/off διακόπτη

Ενδιαφέρουσα πάντως η σύγκριση με το Corsair TX750. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι Seasonic (το TX650 είναι).

Kαλα θα κανεις να παρεις 3870, εγω εχω προβλημα τωρα που δεν εχει ηχο στο Hdmi.:boxed:

Ολα αυτα που λες δυστυχως σε περιοριζουν στο ηψος. Το CW02 οταν το εψαχνα το εφερναν και αλλοι, αλλα ηταν παντου εξαντλημενο, ακομα και για παραγγελια. Τραβηξα πολλα για να το βρω και τελικα μου το εφερε το checkmate απο εξωτερικο.

Οχι, δεν πρεπει να ειναι Seasonic το 750.

Αντε που ειναι η συνεχεια;

Θελω λεπτομεριες για το σκληρο...

Η συνεχεια ερχεται, απλα πρεπει να ανεβασω καπου τις φωτος πρωτα μιας και θα βαλω περισσοτερες απ' οσες υπολογιζα.

Λεπτομεριες για το σκληρο δεν εχω αλλες. Εκανα ενα πειραμα οπως φαινεται απο πανω αλλα απετυχε.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jois21 [Σήμερα, στις 19:53]

Kαλα θα κανεις να παρεις 3870, εγω εχω προβλημα τωρα που δεν εχει ηχο στο Hdmi.:boxed:

Ολα αυτα που λες δυστυχως σε περιοριζουν στο ηψος. Το CW02 οταν το εψαχνα το εφερναν και αλλοι, αλλα ηταν παντου εξαντλημενο, ακομα και για παραγγελια. Τραβηξα πολλα για να το βρω και τελικα μου το εφερε το checkmate απο εξωτερικο.

Thanks, έχεις δίκιο για το height - αυτό με ώθησε στο CW02. Θα το παραγγείλω και γω μάλλον από Checkmate (αν δεν βγει πολύ ακριβότερο).

Οχι, δεν πρεπει να ειναι Seasonic το 750.

Είχα πει για Zalman, έχω ακούσει ότι είναι αθόρυβο από αρκετούς αλλά ο θόρυβος είναι πάντα υποκειμενικός. Ίσως πάω στο Seasonic S12 (ή Corsair TX650) που το έχω και είναι εγγυημένα αθόρυβο. Δυστυχώς έχω ανοιχτεί αρκετά τελευταία και ίσως δεν πρέπει να ρισκάρω μόνο και μόνο για να διαπιστώσω από κοντά τη διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αυτο: http://bios.techpowerup.com/reviews/Zalman/ZM850-HP/5.html

Εμενα δε μου χρειαζοντουσαν τοσα watt αλλα πηγα σ' αυτο μονο για το θορυβο. To 14αρι fan δουλευει τοσο αργα που διακρινεις τα γραμματα πανω του! Ισως να ειναι λογο του συστηματος ψηξης που εχει (heatpipes στιλ ψηκτρας CPU) να απαιτει και πολυ μικρη ροη. 2η επιλογη ειχα ενα μικροτερο Corsair (απο Silentpc review).

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση στους δισκους σωζεται τελικα μονο με SSD.

Τελικα το Lab ακουει τα προβληματα των μελων του: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=47805

:happy: :clap:

Λυση στο θορυβο αποφασισα οτι θα δινοταν με υδροψηξη. Επρεπε να ειναι παθητικη ομως, αλλιως δε θα ειχε νοημα αφου CPU και VGA θα μπορουσαν να παιξουν μια χαρα με 2-3 12αρια fans γλύτωνοντας το εξτρα κοστος και την ταλαιπωρια του watercooling...

Υπηρχαν ετοιμες λυσεις αλλα καμια δεν εδειχνε ικανη να καλυψει τις θερμικες απαιτησεις του συστηματος συμφωνα με τα διαφορα ριβιου αν εκανα overclocking. Και υδροψηξη χωρις να εχω καλες θερμοκρασιες και να μπορω να πουσαρω το συστημα δε λεει.

Ετσι ειπα να ασχοληθω με μια πιο custom λυση. Βρεθηκαν λοιπον τα μπλοκ, το tank και η αντλια (MCW60, Fusion, MCRES-MICRO και MCP655 thnx to giorgos th.). Ψυγειο θα εβαζα δικο μου.

Για να ερθουν τα μπλοκ στη καλυτερη δυνατη κατασταση θελανε το lapping τους. Χρησιμοποιησα χαρτι τριψιματος στα 4 μικροτερα παχη που βρηκα (P800, 1000, 1200 και 2500):

2278119144_c0d546fb91.jpg

To VGA μπλοκ ηταν σε καλη κατασταση και με ελαχιστη δουλεια εγινε λειο.

Αρχικα:

2278273718_74d4eefc12.jpg

Μετα:

2278273720_13b507bae9.jpg

To CPU μπλοκ αντιθετα ηταν αρκετα πιο ανομοιομορφο με μια κοιλια στο κενρο, πραγμα που αρχισε να φαινεται σταδιακα:

2278415076_ed2f3cb5ba.jpg

2278415080_66d93bc8eb.jpg

2278415082_1d0f4d8221.jpg

O επεξεργαστης θυσιαστηκε στο βωμο της εγγυησης και δεν πειραχτηκε.:nerd:

Στη θεση του ψυγειου σκεφτηκα να χρησιμοποιησω τους 2 ανοξειδωτους σωληνες που ειχα χωρις να εχω ιδεα για την τελικη τους αποδοση:

2254475523_8b8e9e9a6c_o.jpg

Θα επρεπε με καποιο τροπο να στηριζονται, οποτε εκοψα πλεξιγκλας ωστε να ενωθουν:

2255274944_95ab182841.jpg

2254475739_b3848c8c6c.jpg

Στοχος ηταν να ενωθουν μαζι οι δυο ομοιες εισοδοι και οι δυο εξοδοι των σωληνων. Αυτο που φαινεται παρακατω θα ηταν η καλυτερη υλοποιηση αλλα κριθηκε αδυνατη αφου επρεπε να εχω συνδεσμο συγκεκριμενων διαστασεων και με αντιθετα σπειρωματα που να

ταιριαζει ακριβως στις αποστασεις του πλεξι. Φυσικα κατι τετοιο δεν υπηρχε.:turn:

2255275152_c6e9fb6482.jpg

Τελικως φτιαχτηκε και μια βαση απο πλεξιγκλας για να πιαστουν οι σωληνες και να ειναι σταθερο ενω βρεθηκε και ο τελικος τροπος συνδεσης:

2278109691_8170ded148.jpg

2278910786_d5127430ea.jpg

Τελος βιδωθηκε και το τανκ πανω στο πλεξι για να μην εχουμε αατυχηματα...

2278921304_c9c6395b3d.jpg

2278921308_7da95249f7.jpg

Το πλεξι τελειωσε... αλλα ξαναπηρα.:p

Αυτη τη φορα για να φτιαξω ενα ιδιο καπακι. Ετσι κοπηκε και τρυπηθηκε καταλληλα για αρχη:

2251316070_6ebaee477e.jpg

Ενω στη συνεχεια γυαλιστηκε στις ακριες του:

2251316080_30c5f3406c.jpg

Το σκεφτηκα αρκετα και πηρα την αποφαση να βαλω λαμπες στο κουτι αλλα με δυναντοτητα να απενεργοποιουνται, κυριως γιατι δεν ηθελα παντα

φως στο δωματιο οταν θα λειτουργει αλλα και με το φοβο οτι θα βγει πολυ καγκουρε το αποτελεσμα:

2278960578_92e99e5273.jpg

Και δυο ακομα φωτος με τα μπλοκ στις τελικες τους θεσεις:

2278180599_c63309375c_b.jpg

2278180589_ea96ec4e5b_b.jpg

TO BE CONTINUED 2...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος, οσον αφορα την 10η φωτο:

"Στοχος ηταν να ενωθουν μαζι οι δυο ομοιες εισοδοι και οι δυο εξοδοι των σωληνων. Αυτο που φαινεται παρακατω θα ηταν η καλυτερη υλοποιηση αλλα κριθηκε αδυνατη αφου για να επρεπε να εχω συνδεσμο συγκεκριμενων διαστασεων και με αντιθετα σπειρωματα που να ταιριαζει ακριβως στις αποστασεις του πλεξι. Φυσικα κατι τετοιο δεν υπηρχε."

Θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις με μια κοινη εισοδο, και την υπολοιπη κατασκευη σαν 2 διαφορετικα ψυγεια, το ενα για την καρτα γραφικων και το αλλο για το CPU.. Τα οποια θα κατελειγαν, μετα απο αυτο, στο τανκ (αντι να χρησιμοποιησεις καποιο "T"), μετα στην αντλια και ξανα μανα στην κοινη εισοδο των ψυγειων.

Περιμενουμε τη συνεχεια.. :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη δουλειά φίλος... απλά πανέμορφη. Και το κουτί τα σπάει αλλά και η τελική σου απόφαση για υδρόψυξη. ’ντε να δούμε και συνέχειες με λαμπίτσες και εννοείται στην θέση του να δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 08:34]

Θα μπορουσες να το χρησιμοποιησεις με μια κοινη εισοδο, και την υπολοιπη κατασκευη σαν 2 διαφορετικα ψυγεια, το ενα για την καρτα γραφικων και το αλλο για το CPU.. Τα οποια θα κατελειγαν, μετα απο αυτο, στο τανκ (αντι να χρησιμοποιησεις καποιο "T"), μετα στην αντλια και ξανα μανα στην κοινη εισοδο των ψυγειων.

Περιμενουμε τη συνεχεια.. :clap: :clap:

Θεωρησα οτι θα ειχε καλυτερη αποδοση αν περναει το νερο ταυτοχρονα στους σωληνες και ξαναμπαινει μαζι στο κουτι. Αυτο που λες δε το εκανα γιατι δεν εχουν ιδιες απαιτησεις CPU και καρτα.

Μια ερωτηση μονο, τι πηρες την Accelero ανθρωπε αν σκοπευες να βαλεις νερο?

Η S1 ειναι η στοκ στην ECS.;)

Το πλεξι με τι το εκοψες;;

Το πρωτο το πηγα σε ενα γνωστο με κοφτακι, για τα υπολοιπα πηρα ενα δισκακι μικρο και το εβαλα στο τρυπανι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.