Jump to content



Πλαίσιο και παραγγέλία


grgkopanas

Recommended Posts

Αγόρασα απο το Πλαισιο κάποια κομματία υπολογιστή βασικά πήρα όλα τα εξαρτήματα ωστε να φτιαχτεί ένας καινουεγιος υπολογιστής. Ηρθε σήμερα η παραγγελία και μου ήρθε βιδωμένος με όλα όσα παρήγγηλα βαλμένα μέσα, ενώ δεν είχα ζητήσει κάτι τέτοιο έιχα βάλει το κάθε κομμάτι ξεχωριστά στο "καλαθι μου" και δεν πήγα στη σύνθεση υπολογιστή. Εγώ τα κομμάτια θέλω να τα χρησιμοποίσω για αναβάθμηση διαφόρων υπολογιστών. Αλλά ας πούμε οτι παρανόησαν και μου το σύνθεσαν. Το θέμα είναι οτι η ram που παρήγγειλα ήταν οι mushkin 800μhz αλλά δεν είχαν πάνω την ψύχτρα. Τι γίνετε εδώ κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν πάνω αυτο το passive cooling που παρουσιάζετε στις φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω βρει το κόλπο και δεν βάζω την ψύκτρα από την cpu (tray cpu) στην παραγγελία οπότε τα στέλνουν κομμάτια και την παίρνω μετά ή πιο πριν...

Κάν'τους ένα τηλ αύριο το πρωϊ κατά τις 9:30~10:00 που θα έχουν πιει καφέ και δεν θα τους έχει ζαλίσει ακόμα ο κόσμος και εξήγησέ τους την κατάσταση... δεν νομίζω να μην βρεις λύση...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εχεις 'τικαρει' την επιλογη για στησιμο πισι εισαι καλυμενος 100% ... μπορεις οτι θελεις να επιστρεψεις και να παρεις με τα κουτια τους. Μπορει να ηθελες κατι για δωρο κλπ... δεν ειναι δυνατον να σου πουν οχι ....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και γω αυτό. Αλλά επειδή το σύστημα ούτως ή άλλως θα το έφτιαχνα εγώ, τελικά αποδέχτηκα την απώλεια την χαράς του στησίματος και το κράτησα...

Σίγουρα πάντως θα βρεις λύση.

Link to comment
Share on other sites

λύση βρήκα ήδη, ειναι σίγουρα το πιο εξηπηρετικό μαγαζί.

Μίλησα μαζί τους στο τηλ και με περίμεναν στο μαγαζί

@jaco: ούτε εγώ είχα παραγγείλει ψύχτρα για την intela, μάλλον μου τη χαρίσανε :p

Αυτό που με προβλημάτισε και έκανα topic είναι η ψύχτρα της ram. Τι έγινε και εξαφανίστηκε; Μήπως δεν έχουν ψύχτρα πάνω oi mushkin και είναι απλά ένα τρίκ για να φένονται όμορφες από το internet και να τις πέρνει ο κόσμος, γιατι στην pic του πλαισίου έχουν ψύχτρες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1078011

αυτές είχα παραγγείλει αλλά κατέλειξα με αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=930210 αφού δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτε οι mushkin

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas007 [Σήμερα, στις 02:52]

οι τελευταιες ειναι μουφεξ

μηδενικες αντοχες σε oc.

αν δεν σε ενδιαφερει τοτε οκ

Ε καλά δεν είναι και οι χειρότερες...

elpida chips έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα χτες τα πράγματα που συζητάγαμε. Ξεκίνησα να κάνω αναβάθμηση στο πρώτο pc, του έβαλα μόνο καινούργιο κουτι (turbo-x) και 2 dvd-rw. μετέφερα μητρικές κάρτες κτλ. Συνδεσα τα πάντα, και τα jumperάκια στo JFPI1. Αλλά μου κάνει το εξής πρόβλημα: πατάω το κουμπί για να ανοίξει και δεν ανταποκρίνετε, καμιά φορά απλα δείχνουν τα ανεμηστηράκια να προσπαθούν να ξεκινήσουν στρίβουν ελάχιστα. Τι μπορει να φταίει? εγώ έχω δύο υποψίες πρώτον, να φταίει το καλώδιο του power switch δεύτερον να φταει μητρική. Το τροφοδοτικό αποκλείετε να φταίει γιατι συνδεσα κι άλλο και έκανε το ίδιο...ΧΕΛΠ

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω, αλλα αν δεν το παράγγειλε στημένο, ας τους πάρει ενα τηλ και θα του δώσουν τα πράγματα ξεχωριστά...εγώ με ένα τηλέφωνο και μια επίσκεψη στο κατάστημα ξεμπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.