Jump to content



Αγορα PDA/GPS


wesker

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός PDA με κινητό τηλέφωνο και GPS. Στο μυαλό μου παίζει το Mio A501 και το Glofiish X500. Ποιό από τα 2 μου προτείνετε; Καμία άλλη πρόταση; Δεν θέλω η αγορά να ξεπεράσει τα 600. Το Mio μου αρέσει σαν εμφάνιση αλλά με ανησυχουν οι χάρτες της mio map που δεν είναι και από τους καλλίτερους (σε σχέση με Destinator η μέρα με την νύχτα).

Link to comment
Share on other sites

Ημουνα και εγω σε αναζητηση pda και εχω καταληξη σε αυτο (http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=160263) απο οσο εχω δει ειναι ενα απο τα καλυτερα pda που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.

Επιδη το περιμενω προς το τελος της εβδομαδας που ερχετε αν θελεις περιμενε για να σου πω περισσοτερες πληροφοριες.

Αν θελεις να βρεις και εσει περισσοτερες πληροφοριες διαβασε εδω(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=176456)

Ελπιζω να βοηθησα:):T:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτας να πάρεις το οποιο τελικα τηλέφωνο/pda/gps επιλέξεις με νέα συνδεση/αναβάθμιση?

θα σου ερθει πιο φτηνα... εγω ετσι πηρα το HTC 3300 πριν 1χρονο και κατι απο την VF... απολυτα ευχαριστήμενος :T:

btw το Touch Cruise ειναι όντως ετσι "καθρεφτέ"?

2004802861350142238_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Α501 ξέχνα το, γιατί δεν έχει wifi σύνδεση και επίσης έχει windows 5 αντί για 6 που έχουν τα υπόλοιπα. Κατά τα άλλα, εκτός από τα παραπάνω, δεν έχω παράπονο από το εν λόγω pda και το gps του με έβγαλε ασπροπρόσωπο αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 23:31]

Γιατι δεν κοιτας να πάρεις το οποιο τελικα τηλέφωνο/pda/gps επιλέξεις με νέα συνδεση/αναβάθμιση?

θα σου ερθει πιο φτηνα... εγω ετσι πηρα το HTC 3300 πριν 1χρονο και κατι απο την VF... απολυτα ευχαριστήμενος :T:

btw το Touch Cruise ειναι όντως ετσι "καθρεφτέ"?

2004802861350142238_rs.jpg

Ναι φιλαράκι έτσι είναι οταν είναι κλειστό. Σαν καθρευτης. Βασικά δεν είμαι φαν των συνδέσεων. Με κάρτα ελέγχω καλλίτερα τις κλησεις/μηνύματά μου.

@astrolavos: Δηλαδή να κοιτάξω προς ΕΤΕΝ μεριά;

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αρκετο καιρο στην αγορα αλλα ριξε μια ματια και στο μιο α701. Μαλιστα μπορεις να του βαλεις και wm6 και πηγαινει σφαιρα. Εχει ολα οσα θελεις και πολυ καλο επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Touch enhanced (όχι το cruise) με εξωτερικό δέκτη GPS και Destinator 7 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχει βέβαια τα μείον του omap των 200Mhz (όπως και το 3300 πχ) αλλά τα ήξερα πριν το πάρω και δε με ενοχλούν καθόλου μετά από τόσες συσκευές με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή που έτυχε να έχω.

Αν το GPS το θες μόνο για το αυτοκίνητο, τότε για μένα είναι καλύτερη λύση το bluetooth GPS αφού μπορείς να έχεις οπουδήποτε θες τη συσκευή χωρίς να χρειάζεσαι εξωτερική κεραία ή να σε προβληματίζει η θέση σχετικά με τη λήψη. Μπορεις να βρεις Touch enhanced ημερών σε αγγελίες με 350 ευρώ και έναν δέκτη GPS με 70-80 ευρώ.

Από κει και πέρα, αν πας για all-in-one συσκευή το Cruise μοιαζει μονόδρομος (εκτός αν θες qwerty keyboard και δεν το λες τόση ώρα ... :D) Αν υπάρχει περίπτωση σε λίγο καιρό να μπορείς να τα δώσεις τα χρήματα που ζητάει, αξίζει η αναμονή. Μπορείς να το πάρεις και με δόσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

HTC Touch cruise...

Το εχω ενα μηνα, ειναι απλα τελειο.. απο τη στιγμη που σκεφτεσαι να δωσεις πανω απο 500 μη κανεις συμβιβασμους.. παρε αυτο 2πλασια επεξεγαστικη ισχυ και RAM με WM6 wifi & gps.

Το πειρα 634 απο Ελλαδα (Ελληνικο μενου) χωρις προγραμμα για gps, βρηκα το destinator 7 το οποιο ειναι κορυφαιο.. Το μονο που δεν εχει ειναι φλας για τη καμερα και υπερυθρες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj Netrino [Σήμερα, στις 14:18]

HTC Touch cruise...

Το εχω ενα μηνα, ειναι απλα τελειο.. απο τη στιγμη που σκεφτεσαι να δωσεις πανω απο 500 μη κανεις συμβιβασμους.. παρε αυτο 2πλασια επεξεγαστικη ισχυ και RAM με WM6 wifi & gps.

Το πειρα 634 απο Ελλαδα (Ελληνικο μενου) χωρις προγραμμα για gps, βρηκα το destinator 7 το οποιο ειναι κορυφαιο.. Το μονο που δεν εχει ειναι φλας για τη καμερα και υπερυθρες..

Όχι δυστυχώς τα 500 είναι το όριο και λόγω πολλών αγορών δεν θέλω να τα ξεπεράσω ούτε κατα μισό ευρώ. Απλά ρώτησα γιατι έχω ακούσει οτι τα pds έχουν μια υποτιπόδη κεραία απλά να κάνουν την δουλειά τους και τίποτα περισότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Ρ3300.. Το GPS δουλεύει μια χαρά. Καμία διαφορά από ένα PNA TiBO που μου είχε δώσει ένας φίλος όταν είχα πάει ταξίδι στην Ευρώπη.. Το μόνο κακό είναι ότι αργεί λίγο να βρεί σήμα, αλλά μόλις το βρεί είναι μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ψήφος για το MioA701. Το έχω εδω και ενα χρόνο περίπου και έχει βγεί πολύ καλό και αξιόπιστο!

Αν δεν σε ενδιαφέρει το pda να είναι και κινητό τηλέφωνο κοίτα και το Mio P560.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.