Jump to content



C2D E8500 vs Q6600


Christian12

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να κανω αναβάθμιση του υπολογστή και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ αυτών των δυο επεξεργαστών. Ποιον προτείνετε? Ποιά η διαφορά τους στην αρχιτεκτονική δομή 45nmicron-65nmicron (+/-)? Κυρίως ασχολούμε με παιχνίδια και internet. Με ποια μητρική θα ειχαν καλύτερη απόδοση?

Ευχαριτστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε αλλάζεις parts στον υπολογιστή σου?τώρα θα έπερνα 8500 αντί για q6600.....μιας και παίζεις παιχνήδια και δεν κανείς videa ktlp.........8500 χώσου....παίρνει αρκετό oc επίσης......όσα mhz και να χάνει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ ώριμης 65nm αρχιτεκτονικής και πρώιμης 45nm τελικά δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές. Αν μπορείς να περιμένεις λίγους μήνες να πας σε nehalem ή σε κανα καινούργιο 45nm batch είναι καλά. Και οι υπάρχοντες επεξεργαστές πάντως εξαιρετικοί είναι, με τον 8500 να είναι μάλλον η ενδεδειγμένη επιλογή αν δεν ασχολείσαι με video editing κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά parts δεν αλλάζω και τόσο συχνά. Τελευταία αναβάθμιση έκανα πριν απο 3 4 χρόνια... Λέτε να περιμένω μερικούς μήνες ακόμα ή είναι ενα άσκοπο τρυπακι που ουσιαστικά δεν αγοράζεις ποτέ γιατί συνέχεια βγαίνει κάτι νέο?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Christian12

Βασικά parts δεν αλλάζω και τόσο συχνά. Τελευταία αναβάθμιση έκανα πριν απο 3 4 χρόνια... Λέτε να περιμένω μερικούς μήνες ακόμα ή είναι ενα άσκοπο τρυπακι που ουσιαστικά δεν αγοράζεις ποτέ γιατί συνέχεια βγαίνει κάτι νέο?

Ευχαριστώ πολύ.

Μπορεις να περιμενεις κανα δυο βδομαδες μεχρι να βγουν οι νεοι 45αριδες quad της Intel κατα αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι...οποτε είτε χτυπας τον q6600 ή καποιον απο τους νεους Intel.

Ειδικα αν η επομενη αναβαθμιση ειναι μετα απο χρονια ο quad ειναι μονοδρομος κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

+1 quad και από εμένα.

τώρα για τους 45nm δες εδώ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=46871

και βγάλε τα συμπεράσματα σου... :...:

εγώ αν ήθελα να το κρατήσω πολύ καιρό το cpu μάλλον δεν θα ρίσκαρα,και θα έπερνα q6600,άσε που έχει και υψηλότερο multi από τους καινούριους;)

Link to comment
Share on other sites

Από άποψης αντοχής στο χρόνο νομίζω ότι ο q είναι μονόδρομος. Νομίζω ότι το καλοκαίρι η ιντελ λανσαρει νεο socket οπότε μελλοντική αναβάθμισης από dual core se quad μπορεί να θέλει και αλλαγή μητρικής οπότε βράστα.

Βέβαια όλα είνα θέμα μπατζετ και απο που αναβαθμίζεσαι. Αν είσαι με ddr1 τότε q6600=8400 +2GB ddr2 πάνω κάτω.

Πάντως οι επιλογές σου αυτή τη στιγμή να είνα μεταξύ 8400 και q6600. O 8500 δεν νομίζω να αξίζει με τη διαφορά τιμής που έχει με τον 8400.

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενετε νεο σοκετ πριν τελη χρονου, οπου το σοκετ αυτο θα ειναι για extreme performance only - Bloomfield LGA1366.

Τα αντιστοιχα Q kai E σε Nehalem- Lynnfield LGA1160, θα ειναι εδω μετα τον φλεβαρη του 09.

Link to comment
Share on other sites

Τελη Μαρτη ελαχιστη διαθεσιμοτητα, μεσα προς τελη Απριλη ξεκινανε.

Απλα εχε υποψιν σου, οτι αμα θες να τον κλοκαρεις , λογω χαμηλου πολλαπλασιαστη, τα penryn θελουν πιο ακριβες μνημες κ μοβο. Κατα ταλλα σπερνουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτη δεν ειναι official θεση της intel ειναι διαπιστωση χρησης.

Αν του δινεις πολλα ρευματα 24/7, μετα θελει κιαλλα για να κρατησει τις ιδιες συχνοτητες. Κατι τετοιο ειχα παθει με BH5 UTT ντιμακια. Normal process when decreasing nm. ;)

Μιλαμε παντα για ρευματα πανω απο 1.5ν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 12:57]

Στη θέση σου θα περίμενα τους νέους quad...2-2 εβδομάδες ακόμα...:T:

Η άποψη μου είναι πως οι νέοι Quad που έρχονται θα είναι περίπου... αστείοι. Διαβάστε εδώ http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300.html τι πολλαπλασιαστής θα παίζει και τι fsb wall. Εντάξει καλύτερη L2 αλλά από εκεί και πέρα το χάος....

Δύσκολα θα ξεπεραστεί ο Q6600, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο εξάμηνο του 2008.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.