Jump to content



Formula 1: Ξεκινούν τα έργα


racer

Recommended Posts

Πολύ σύντομα αναμένεται να ξεκινήσουν τα έργα για κατασκευή πίστας προδιαγραφών Formula 1 στην Ελλάδα. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας ‘Εθνος της Κυριακής’, σχεδόν όλα είναι έτοιμα για μπουν οι μπουλντόζες στην περιοχή της Χαλανδρίτσας. Η Χαλανδρίτσα είναι μια περιοχή λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πάτρα και εκεί, σε έκταση 1.200 στρεμμάτων, θα γίνει η κατασκευή. Για το σκοπό αυτόν έχει συσταθεί εδώ και πολύ καιρό η εταιρεία Αυτοκινητοδρόμιο Πατρών ΑΕ και το έργο έχει δοθεί στην Ιόνιο ΑΤΕ. Ο φάκελος του έργου έχει υπογραφεί και αυτό που απομένει είναι η υπογραφή της τελικής άδειας και η ένταξή του στο νέο αναπτυξιακό νόμο. Οι διαδικασίες αυτές εκτιμάται ότι θα ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος Μαρτίου και τότε θα μπορέσουν να ξεκινήσουν τα έργα, για μια κατασκευή η οποία ενδέχεται να κοστίσει έως και 50 εκατ. Ευρώ.

Προδιαγραφές

Η πίστα που θα κατασκευαστεί θα έχει μήκος 4.863 μέτρα και θα καλύπτει τις προδιαγραφές για όλους τους διεθνείς αγώνες αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, συμπεριλαμβανομένων των Formula 1 και MotoGP. Θα δημιουργηθεί πίστα αγώνων καρτ με προδιαγραφές παγκοσμίου πρωταθλήματος, ανοιχτό θέατρο 7.000 θέσεων, κτίρια στήριξης 17.000 τ.μ., εκθεσιακοί χώροι, εμπορικό κέντρο, πάρκο αναψυχής, μουσείο αυτοκινήτων, σχολή ασφαλούς οδήγησης και κέντρο εκπαίδευσης νέων οδηγών. Θα υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων, συναυλιών, καθώς και εκδηλώσεων μοντελισμού και αεραθλητισμού.

Ο τεχνικός διευθυντής της Monza, Giorgio Bartoli, έχει δεχτεί να αναλάβει τεχνικός διευθυντής της νέας πίστας και έχει υποσχεθεί ότι θα φέρει έναν αγώνα MotoGP. Επίσης, είναι σε διαπραγμάτευση η διοργάνωση αγώνων για το DTM και το WTCC ενώ ενδιαφέρον έχουν εκδηλώσει και οι Αμερικανοί. Την οργάνωση των αγώνων θα αναλάβει η Ελληνικό Αυτοκινητοδρόμιο ΑΕ, η οποία έχει υποσχεθεί εγγυημένα κέρδη για τα 5 πρώτα χρόνια λειτουργίας, υποστηρίζοντας ότι μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 4 διεθνείς αγώνες κάθε χρόνο.

Σε αυτό το σημείο πρέπει να επισημάνουμε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση από την πλευρά της FOM και του Bernie Ecclestone ότι θα φιλοξενηθεί Grand Prix στην Ελλάδα. Είναι γνωστό ότι ο Ecclestone θα προτιμούσε μια τοποθεσία πιο κοντά στην Αθήνα, ει δυνατόν μέσα στο Λεκανοπέδιο ή τουλάχιστον σε ακτίνα 80 χιλιομέτρων. Ωστόσο, οι άνθρωπο της Πάτρας υποστηρίζουν ότι η πόλη τους καλύπτει όλες τις ανάγκες, καθώς διαθέτει αεροδρόμιο, λιμάνι και υπαρκτή ξενοδοχειακή υποδομή.

Το MSFREE είναι σαφώς υπέρ της δημιουργίας πίστας διεθνών προδιαγραφών στην Ελλάδα, όχι μόνο για τους αγώνες που θα φιλοξενηθούν εκεί αλλά κυρίως για τις υπηρεσίες που θα μπορεί να προσφέρει στον τομέα της οδικής ασφάλειας. Θα παρακολουθούμε από κοντά το θέμα και θα σας ενημερώνουμε για κάθε νεότερο.

Πηγή: http://www.msfree.gr/details.php?id=729

Άντε να δούμε τι θα γίνει.. Ανυπομονώ:rolleyes::happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

ετσι....λεφτα στην περιφερεια...η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ......

μακαρι να γινει Πατρα...τι το κακο εχει....1μιση ωρα απο αθηνα και 30 λεπτα απο το χωριο μου:p

αμαλαχι φερνουμε και το κοτερο απο το χωριο που θα το χουμε γεμισει Ιταλιδες απο απεναντι :hehe:

εγω ειμαι τρισευτυχισμενος:D

Link to comment
Share on other sites

ετσι....λεφτα στην περιφερεια...η ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ......

μακαρι να γινει Πατρα...τι το κακο εχει....1μιση ωρα απο αθηνα και 30 λεπτα απο το χωριο μου:p

αμαλαχι φερνουμε και το κοτερο απο το χωριο που θα το χουμε γεμισει Ιταλιδες απο απεναντι :hehe:

εγω ειμαι τρισευτυχισμενος:D

1μισή ώρα από Αθήνα? Χλωμό το κόβω εκτός αν έχεις καμιά Ferrari και δεν μας το λες :p

Link to comment
Share on other sites

στη πατρα ε?

η απολυτη κοροιδια...

αντι να φτιαξουν ενα δρομο φτιαχνουν πιστα...

εμ βεβαια

πιο πολλα λεφτα.

Τόσα χρόνια κάνουμε αμάν να φέρουν μια πίστα, μη το κατακρίνεις. Και μη ξεχνάς ότι εξαιτίας αυτύ του έργο πιθανών -στην Ελλάδα ζουμε αλλά ποτέ δε ξέρεις- να βελτιώσουν το οδικό δίκτυο Αθηνών-Πατρών.

Ένα τέτοιο έργο μόνο καλό μπορεί να φέρει -ελπίζω-, τουλάχιστον για τη πόλη της Πάτρας.

Link to comment
Share on other sites

1μισή ώρα από Αθήνα? Χλωμό το κόβω εκτός αν έχεις καμιά Ferrari και δεν μας το λες :p

Αν δε φοβάσαι να προσπερνάς τις νταλίκες στον Εθνικό και δε συναντήσεις κίνηση σε Ελευσίνα - Μέγαρα, το κάνεις. Αλλά αν σε πιάσει κανά ραντάρ την έβαψες, γιατί το 180άρι στις ευθείες θα το χεις άνετα :p

Πάντως σοβαρά - πρέπει να φτιάξουν τους δρόμους + το αεροδρόμιο. Επιτέλους για μένα έκαναν και ένα έργο στην ξεχασμένη Πελοπόννησο.

Link to comment
Share on other sites

στη πατρα ε?

η απολυτη κοροιδια...

αντι να φτιαξουν ενα δρομο φτιαχνουν πιστα...

εμ βεβαια

πιο πολλα λεφτα.

+1

Κάτι που μου έκατσε τώρα. Δεν πιστεύω να κάηκε "κατά λάθος" κανά οικόπεδο εκεί κοντά το καλοκαίρι ε;

Όλοι μάθαμε το μάθημα μας : δεν αφήνουμε τις γιαγιάδες μας να κάνουνε μπάρμπεκιου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.