Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

οκ να σαι καλα,δηλαδη θα παω σε ενα φαρμακειο και θα τους πω δωστε μου ενα λιτρο wfi
Ναι φιλε μου ειναι μπουκαλια πλαστικα του 1 λιτρου ετσι κι αλλιως επανω δεν εχουν ταπα ειναι με ελαστικο στομιο γιατι ειναι υγρο για ενεση οποτε κοβεις το μπουκαλι απο πανω για να το ριξεις.Και κατα την γνωμη μου παρε δυο ενα για το πλυσιμο και ενα για το ξεβγαλμα maximum 4 ευρω και τα δυο εχουν τοσο τα αγοραζω (εκτος και αν πεσεις σε ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ μαγαζι):-O :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να προτεινω να δεις ακριβως πιο υγρο θες, κ να το παραγγειλεις ειτε μεσω eworld ειτε μεσω κοπριτη. Ετσι γλυτωνεις τα μεταφορικα κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Κατα τα αλλα, καλη η θεωρια, αλλα στην πραξη θα πληρωσεις με χρημα, κοπο κ υπομονη υπερπολλαπλασια αν κατι δεν παει καλα στην αραιωση...

Ενημερωτικα,... ειμαι φανατικος του transparent Mayhems X1, το οποιο εχω παρει τις τελευταιες δυο φορες απο eworld (εχω στοκαρει για 1 χρονο τουλαχιστον :) ) κ το loop μου ειναι πεντακαθαρο (τουλαχιστον ετσι δειχνει το φιλτρο κ το cpu block οταν το ανοιγω) 1+ χρονο. Αυτα σε συνδυασμο με Primochill ADVANCED LRT tubes (οχι PRO, που ειχα αρχικα κ ειχαν σοβαρο προβλημα με pacticizer)

Μακαρι να ειχα ακουσει τον @κοπριτης απο την αρχη σχετικα με το οφελος των PreMix λυσεων κ να ειχα αφησει την θεωρια στην παντα :)

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο eshop ετοιμο αλλα δεν εχω γυρισει ακομα απο διακοπες για να το βαλω.

και εγω εχω ακουσει καλα λογια για τα mayhems θα δουμε, να σου πω την αληθεια τωρα και με το feser δεν εχω παραπανω δεν μου εχει βαψει τιποτα ενα χρονο τωρα,μονο λιγο του σωληνες tygon r3603

MAYHEMS PASTEL BLUE BERRY 1L -

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να προτεινω να δεις ακριβως πιο υγρο θες, κ να το παραγγειλεις ειτε μεσω eworld ειτε μεσω κοπριτη. Ετσι γλυτωνεις τα μεταφορικα κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Κατα τα αλλα, καλη η θεωρια, αλλα στην πραξη θα πληρωσεις με χρημα, κοπο κ υπομονη υπερπολλαπλασια αν κατι δεν παει καλα στην αραιωση...

Τελικά πήρα concentrated και θα το αραιώσω μόνος μου με wfi. Θα δείξει, ελπίζω να πάει καλά. Aν πάρω κάποιο pH που να απέχει πολύ απο το 7 μπορεί να μην το βάλω, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

μονο λιγο του σωληνες tygon r3603

Haritos μόλις το ξαναστήσεις θα σου πρότεινα να αλλάξεις σωλήνες. Δεν έχουμε πια 2004 για να χρησιμοποιούμε r3603. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

E και R το ίδιο είναι. Μην τον βάλεις θα σου γεμίσει το σύστημα plasticizer.

Ο Primochill advanced LRT είναι η επιλογή των περισσότερων. Είναι καταπληκτικοί σωλήνες με το μόνο αρνητικό να είναι ότι πρασινίζουν σχετικά εύκολα.

Απο tygon πολύ καλοί είναι οι 2375 και 2475 αλλά είναι τόσο σκληροί που είναι σχεδόν αδύνατον να τους χρησιμοποιήσεις, συν το γεγονός οτι είναι δυσεύρετοι. Επίσης ο Ε 1000 αλλά δεν κάνει για compressions.

Επίσης οι 3603 είναι και επίσημα μη-συμβατοί με το pastel απο τον κατασκευαστή του οπότε δεν μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις ούτως ή άλλως.

Έγινε επεξεργασία από ppkstat
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κοροϊδεύω καθόλου. Ακούγεται σαν να σε κοροϊδεύω? Οι σωλήνες δεν αξιολογούνται μόνο με την σκληρότητα τους ή το πόσο εύκολα λυγίζουν. Τι να κάνουμε τώρα?

Αν θές να χρησημοποιήσεις τους αγαπημένους σου 3603 θα πρέπει να αλλάξεις υγρό.

Do not use Mayhems Pastel with Tygon tubing as Mayhems Pastel seems to react with it changing the colour of the tubing to a greenish colour. This is not the fault of Tygon or Mayhems it is just a incompatibility issue. Pastel works fine with XSPC, Thermochill, Clear Flex, Masterclear and a few other brands.
Link to comment
Share on other sites

To pastel αντιδράει με τον tygon και αρχίζει να βγάζει plastisizer σε πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς. Στην χειρότερη περίπτωση το plastisizer κολλάει πάνω στα nano particles και σχηματίζει κάτι σαν πάστα. Πίστεψε με, δεν το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και πραγματικα επειδη θα κανα καμια 10 μερες να ερθει αν εχει καποιος σωληνα του των αγοραζω

Απο eshop δεν εχω παρει ποτε...

Ρωτα τον κοπριτη αν θα κανει αμεσα παραγγελια απο aquatuning

ή

Μιλα με τον Γιαννη στο eworld.com.gr σχετικα με το σε ποσο καιρο μπορει να στο φερει (γενικα ειναι γρηγορος)

ή

Ρωτα τον Nico στην ΕΚ σε ποσες μερες μπορεις να το εχεις κ με τι κοστος

TUBE PrimoChill PrimoFlex™ Advanced LRT™ 15,9 / 9,5mm - Crystal Clear RETAIL 3m - 10/16mm (3/8" - 5/8") Tubing - Tubing - Accessories

Γενικα ειμαι υπερ των αχρωμων υγρων (no color deposits on the blocks) κ εγχρωμων σωληνων (extra sunlight protection of the fluid) αλλα εσυ αποφασιζεις.

Εγω εχω σωληνα αλλα δεν ειναι 16/10 που θες αλλα 16/12 κ μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα concentrated και θα το αραιώσω μόνος μου με wfi. Θα δείξει, ελπίζω να πάει καλά. Aν πάρω κάποιο pH που να απέχει πολύ απο το 7 μπορεί να μην το βάλω, θα δείξει.

Ηρθε το concentrated και τελικα για όποιον ενδιαφέρεται concentrate + WFI βγάζει pH 7-8.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.