Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

Feser ultra pure. Τι να σου πω εγω δεν το είχα μετρήσει απλα το διάβασα στα σχόλια ενός review και λέγε ένας I'm not putting this acid in my loop. Εγω είχα αργήσει βέβαια παρόλα αυτα ο χαλκός ηταν κομπλε.

Το υγρο που αναφερεις ειχα και στην δικη μου λουπα...

Προχθες εκανα αλλαγη υγρων-καθαρισμο της λουπας επειτα απο περιπου 1 χρονο χρησης και τα παντα ητανε πενα!

Νομιζω οτι δεν χρειαζετα τοσο ξεψείρισμα ..Αν δεν "χωσεις" μεσα στην λουπα νερο απο την βρυση, μια χαρα ειναι ολα τα υγρα w/c αν τα αλλαζεις σε λογικα χρονικα διαστηματα, μην τα παρατησεις και καμια 10ετια μεσα!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

To παστέλ δεν είναι μόνο αισθητικό θέμα. Έχει πολύ μικρότερη διαπερατότητα στο φως σε σχέση με τα υπόλοιπα υγρά, πράγμα που έρχεται με μια σειρά απο πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς η 'απόδοση' ενός υγρού μέσα σε μια λούπα δεν είναι σταθερή στον χρόνο γιατί το ίδιο το περιβάλλον της λούπας δεν είναι στατικό. Έτσι, αν μετρήσεις απόδοση την πρώτη μέρα τότε

Νερό>Διάφανα έτοιμα υγρά (Feser, EK, X1 κλπ)>Pastel

σε 6 μήνες ή έναν χρόνο μπορεί να μην είναι έτσι όμως. Αλλαγή του υγρού μπορεί να βοηθήσει χωρίς όμως να σημαίνει οτι το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο με την πρώτη μέρα.

Εγώ χρησιμοποιώ παστέλ για διάφορους λόγους πέρα απο τους αισθητικούς. Εσύ μπορείς να διαλέξεις ένα αξιόπιστο διάφανο υγρό (καλύτερα ΕΚ, aquacomputer, xspc ή mayhems γιατί για τα feser έχουν ακουστεί διάφορα κατα καιρούς) και να το αλλάζεις μια φορά τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ του λίτρου και δεν το αλλάζω πάντα πάνω στον χρόνο. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Χρησιμοποιώ άσπρο που δεν έχει βαφή (άσπρη είναι η βάση) και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Τα χρώματα σε όλα τα υγρά γενικά βάφουν. Το πόσο εξαρτάται απο τον χρόνο και το συγκεκριμένο χρώμα. Τα χειρότερα είναι τα uv κόκκινα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ του λίτρου και δεν το αλλάζω πάντα πάνω στον χρόνο. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Χρησιμοποιώ άσπρο που δεν έχει βαφή (άσπρη είναι η βάση) και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Τα χρώματα σε όλα τα υγρά γενικά βάφουν. Το πόσο εξαρτάται απο τον χρόνο και το συγκεκριμένο χρώμα. Τα χειρότερα είναι τα uv κόκκινα πάντως.

φιλε εισαι ωραιος εχω παθει πλακα μ αυτο το χρωμα εδω και πολυ καιρο αλλα αφου μου λες οτι ειναι καλο μαλλον θα το βαλω.

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

MAYHEMS PASTEL BLUE BERRY 1L -

https://www.youtube.com/watch?v=K5sZLM_GoCg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Προσωπικα εγω για καθαρισμο κυκλωματος χρησιμοποιω εδω και πανω απο μια 5ετια WFI και λευκο ξυδι σε αναλογια 5% ξυδι και 95% WFI.Η διαδικασια απλη ζεστενω το WFI μεσα σε μια γυαλινη κανατα η γυαλινο μπωλ καταλληλα για φουρνους μικροκυματων μεχρι να γινει αρκετα ζεστο(οχι καυτο) και μετα βαζω το ξυδι.Επειτα το μιγμα μεσα στο Radiator ταπωμα και αναδευση για μερικα λεπτα,αδειασμα και μετα ξαναγεμισμα και το αφηνω για 1-2 ωρες αναδευση ξανα και αδειασμα και τελος με καθαρο WFI ενα καλο ξεβγαλμα.Ιδια διαδικασια και για το Tank.Για το Block παλλι χλιαρο WFI με ξυδι στην ιδια αναλογια μεσα σε γυαλινο μπωλ αναμονη 1 ωρα περιπου βουρτσισμα με μια οδοντοβουρτσα και μετα ξεβγαλμα με καθαρο WFI.Aκριβως τα ιδια και με το Block της αντλιας.Τελος ενα ελαφρυ τριψιμο με μπρασο το Block εαν ειναι απο χαλκο και ολα λαμπουν :victory:.Απο υγρα Feser one και ξερο ψωμι εδω και χρονια αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι :)

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφε οπως ειναι ο υπολογιστης ετοιμο το κυκλωμα δε μπορω να βαλω το ξυδι και το wfi μαζι και να το δουλεψω λιγο και να το αλλαξω κανα δυο φορες?δε θα καθαρισει και το wfi που το βρισκο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφε οπως ειναι ο υπολογιστης ετοιμο το κυκλωμα δε μπορω να βαλω το ξυδι και το wfi μαζι και να το δουλεψω λιγο και να το αλλαξω κανα δυο φορες?δε θα καθαρισει και το wfi που το βρισκο?

ευχαριστω

Μπορεις φιλε μου βγαζωντας τις σωληνες απο το Tank και βαζωντας την μια που παει στο IN της αντλιας στο μειγμα που θα εχεις φτιαξει σε ενα δοχειο και την αλλη που ερχεται απο το Out της αντλιας σε ενα αδειο δοχειο.Απλα δεν νομιζω αφενος οτι κανει να μπει ζεστο νερο στην αντλια και αφετερου εαν δεν πεσει κουνημα με τα χερια δεν φευγουν τα υπολειματα. Έγινε επεξεργασία από Tasos69
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.