Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

Το κοκκινο της Feser εχει θεμα...στα αλλα χρωματα της δεν ειχα καποιο προβλημα...Καθαρισε τα με ξυδι λευκο και οδοντοβουρτσα δεν παιζει προβλημα

Απο υγρο δοκιμασε αυτο Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Mayhems Pre-Mix X1 UV Red 1000ml Mayhems Pre-Mix X1 UV Red 1000ml 30207

Thanks για τις πληροφορίες...

Το ξύδι το βάζω σκέτο ή σε κάποια αναλογία με απιονισμένο νερό? Να γεμίσω το tank και να το βάλω να δουλέψει για κανένα μισάωρο? Ή απλά να το γεμίσω και να το ταρακουνήσω για να καθαρίσει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο το ειπα πιο πολυ για το μπλοκ αλλα καν το και με το τανκ σου...αν και φοβαμαι οτι δεν θα καθαρισει...Βαλ το σκετο στο μπλοκ με οδοντοβουρτσα για το τανκ δεν εχω δοκιμασει κατι γιατι μου το διελυσε(τα παλια καλα koolance με την κολλα:getlost:)δοκιμασε οτι σε βολευει καλυτερα η περιμενε να σου πει καποιος που το δοκιμασε και επιασε

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφορίες...

Το ξύδι το βάζω σκέτο ή σε κάποια αναλογία με απιονισμένο νερό? Να γεμίσω το tank και να το βάλω να δουλέψει για κανένα μισάωρο? Ή απλά να το γεμίσω και να το ταρακουνήσω για να καθαρίσει?

δεν κάνει το ξύδι έχει μύκητες , θα γεμίσεις άλγη! μόνο αν βρεις λευκό ξύδι αποσταγμένο (αποστειρωμένο ) .

Link to comment
Share on other sites

Με λευκό ξύδι και τρίψιμο εξαρτημάτων με οδοντόβουρτσα είχα θολούς σωλήνες από τον πρώτο μήνα. Έβλεπα μάλιστα από την δεύτερη μόλις εβδομάδα λευκά σφαιρίδια να μετακινούνται μέσα στις σωλήνες και όταν τελικά στο μισό χρόνο ήταν να αλλάξω υγρό, στη "σχάρα" της αντλίας βυθού υπήρχαν κρόσια 3~4 εκατοστών.

Δοκίμασα πριν 2 μήνες ένα αρκετά αραιό διάλυμα χλωρίνης με απιονισμένο νερό, δούλεψε ελάχιστα λεπτά και αλλάχτηκε με νέο μείγμα απιονισμένου και ενός υγρού που χρησιμοποιούν στα ενυδρεία -το χρησιμοποιούν για να εξουδετερώσει χλώριο και αμμωνία, μου το έδωσε φίλος μου και δεν θυμάμαι όνομα-. Ξέπλυνα μια τελευταία φορά με απεσταγμένο και γέμισα με την αναλογία απεσταγμένου-αντιψυκτικού που χρησιμοποιώ. Έχω βάλει και ένα φύλλο καθαρού ασημιού σε κυλινδρικό σχήμα μέσα στη σωλήνα και το νερό είναι σαν να το άλλαξα χθες.

Είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι δεν θα έχω πρόβλημα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειχες θεμα με το υγρο σου και οχι με το ξυδι...διοτι το ξυδι το ξεπλενεις δεν το βαζεις για υγρο στην υδροψυξη σου.Εγω το κανω χρονια αυτο με το ξυδι και δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύδι το χρησιμοποιούσα για καθαρισμό μόνο και το ξέπλενα με απεσταγμένο, για υγρό λειτουργούσα απεσταγμένο με ~20% αντιψυκτικό, ακριβώς το ίδιο που έχω και τώρα. Το κύκλωμα που αναφέρομαι είναι εξωτερικό παθητικής ψύξης και είναι τοποθετημένο δίπλα σε παράθυρο, βλέπει δηλαδή ο ήλιος 1,5 με 2 μέτρα μήκος σωλήνας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι φταίει το ξύδι, στην περίπτωση μου το θέμα υπήρχε γιατί το μεταχειρισμένο σύνολο που πήρα ήταν σε κακή κατάσταση από άποψη καθαριότητας.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αν υπάρχει ήδη πρόβλημα με άλγη τότε το ξύδι δεν φτάνει για να το λύσεις. Πριν το αραιό διάλυμα χλωρίνης καθάριζα με άσπρο ξύδι, ξέπλενα με απεσταγμένο και μετά έβαζα το τελικό υγρό κυκλοφορίας. Κάτι δεν καθάριζε τελείως το ξύδι και αυτό που έμενε με την έκθεση στον ήλιο πολλαπλασιαζόταν.

Ένα πράγματα άλλαξα την τελευταία φορά, το ξύδι έγινε αραιό διάλυμα χλωρίνης, για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι ο προηγούμενος τρόπος καθαρισμού δεν ήταν αποτελεσματικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άλλο ένα από PC Store , στη στουρναρη.

THERMALTAKE UV Sensitivehil75h6xg8fjnmvyele9.jpg

Color: UV

Major Material: Ethylene Glycol

Capacity: 500 cc

(αυτο χρησιμοποιω κ γω :p ειναι πολυ καλο και φοσφοριζει μετα blue neon.)

Ε-shop ανανέωση

COOLERMASTER RL-ACL-NNUB-GP UV BLUE WATER COOLANT

PER.806676.jpg

# Κωδικός κατασκευαστή: RL-ACL-NNUB-GP.

# Χρώμα: Μπλέ φωσφοριζέ που αντιδρά στην UV ακτινοβολία.

# Υλικό κατασκευής: Glycol & Anti-corrosion agent.

# Σημείο Ψύξης: -9±10C

# Τοποθέτηση: Συμβατό με όλα τα υδρόψυκτα συστήματα.

# Διάρκεια ζωής: 2 χρόνια (μετά την πρώτη χρήση).

ALPHACOOL WATERADDITIVE ALPHACOLA 1L UV ORANGE

PER.663315.jpg

ALPHACOOL WATERADDITIVE ALPHACOLA 1L UV RED

PER.807710.jpg

ALPHACOOL WATERADDITIVE ALPHACOLA 1L UV GREEN YELLOW

PER.807711.jpg

# Περιεχόμενο: 1 L.

# Χρώμα: Κόκκινο, κίτρινο, πορτοκαλί.

# Συμβατότητα: Με όλα τα συστήματα υδρόψυξης.

Πλαίσιο one new

PrimoChill Υγρό Υδρόψυξης Ice-Purple

974218.JPG

* Κατασκευασμένο με ειδικά λιπαντικά υγρά τα οποία αυξάνουν την διάρκεια ζωής των αντλιών και βοηθούν στην σωστή λειτουργία τους.

Περιέχουν ειδικά αντιδιαβρωτικά στοιχεία για να προλαμβάνουν διαβρώσεις και άλατα.

Δεν είναι τοξικά

Διάρκεια ζωής 3 χρόνια

Πήζει στους -51C.

nice

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σίγουρα εχει ρωτήσει και κάποιος άλλος,ελπίζω να μην ειμαι κουραστικος.

Μπορώ να βάλω απιονισμένο νερό στο σύστημα? Γιατι τα οικονομικά μου δεν ειναι καλα,και εχω δει πως με 1€ πέρνω 5λτ. Αν βεβαια υπαρχει ο κίνδυνος σκουριάς ή βραχυκυκλώματος τοτε θα το ξανασκεφτώ.

Καθε ποτε αλλαζετε υγρο?και καθαρισμο μπλοκ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εχει ρωτήσει και κάποιος άλλος,ελπίζω να μην ειμαι κουραστικος.

Μπορώ να βάλω απιονισμένο νερό στο σύστημα? Γιατι τα οικονομικά μου δεν ειναι καλα,και εχω δει πως με 1€ πέρνω 5λτ. Αν βεβαια υπαρχει ο κίνδυνος σκουριάς ή βραχυκυκλώματος τοτε θα το ξανασκεφτώ.

Καθε ποτε αλλαζετε υγρο?και καθαρισμο μπλοκ?

Εξαρτάται από τι αποτελείται η υδρόψυξη σου.Σε κανονικά συστήματα απιονισμένο και μικρή ποσότητα απο καλό παραφλού (aral,κόκκινο στο χρώμα,συμπυκνωμένο,uv reactive) όχι το πράσινο έτοιμο σε 5λιτρο.Σε αυτό είχα καταλήξει παλιά μετά απο πολλές δοκιμές πρίν χρόνια προτού εμφανιστούν τα πρόσθετα,με καλή απόδοση-τιμή-προστασία.

Προσωπικά 2,5 χρόνια δεν είχα καθαρίσει ούτε αλλάξει νερό,φέτος άλλαξα νερό γιατί ήθελα να κάνω έλεγχο στο μπλόκ όλα είναι καθαρά σαν την πρώτη μέρα,με απλό απιονισμένο.Άλλα δεν έχω συνηθισμένη υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι αποτελείται η υδρόψυξη σου.Σε κανονικά συστήματα απιονισμένο και μικρή ποσότητα απο καλό παραφλού (aral,κόκκινο στο χρώμα,συμπυκνωμένο,uv reactive) όχι το πράσινο έτοιμο σε 5λιτρο.Σε αυτό είχα καταλήξει παλιά μετά απο πολλές δοκιμές πρίν χρόνια προτού εμφανιστούν τα πρόσθετα,με καλή απόδοση-τιμή-προστασία.

Προσωπικά 2,5 χρόνια δεν είχα καθαρίσει ούτε αλλάξει νερό,φέτος άλλαξα νερό γιατί ήθελα να κάνω έλεγχο στο μπλόκ όλα είναι καθαρά σαν την πρώτη μέρα,με απλό απιονισμένο.Άλλα δεν έχω συνηθισμένη υδρόψυξη.

Το παραφλού τι κόστος εχει περίπου? Εμενα η υδρόψυξη είναι απλή...

Link to comment
Share on other sites

παραφλου γιατί? θα το πας στα χιόνια ?

Aa,δεν ήξερα τι είναι...χαχαχα

Αρα γίνεται με σκέτο απιονισμένο?

Η υδροψυξή μου http://www.thelab.gr/water-cooling/deikste-tin-ydropsyksi-pou-ftiaksate-46402-85.html

Ειναι μπάχαλο,αλλα τωρα που θα αλλάξω τροφοδοτικό θα το μαζέψω λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο για να μη παγώσει το νερό σε υπό το μηδέν,έχουν και κάποια πρόσθετα κατά της διάβρωσης.Δεν θα βάλει πολύ.Όχι τα πράσινα όμως.

Το είχα πάρει 10 ευρώ τότε,έκανα γύρω στις 7 αλλαγές με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή θα ξεκινήσω σήμερα ένα σύστημα με νερό, που μπορώ να βρω στην Αθήνα έτοιμο χρώματος μπλε? Με απιονισμένο του super market με βλέπω να καταλήγω ..και δε βρίσκω πουθενά και paraflu της ARAL

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.