Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

ξέρει κανείς τι θα μου έκανε δουλεια;

εμεις ξερουμε

ολα ειναι γραμμενα παραπανω.

και στα Ελληνικα.

Νερό από φαρμακείο;

Πολύ επιστημονικό!!!

δεν ειναι επιστημονικο,ειναι καθαρο H2O,απεσταγμενο νερακι,με ιοντα,

σαν το νερο της βροχης (σε μερη χωρις ατμοσφαιρικη μολυνση)

Link to comment
Share on other sites

Νερό από φαρμακείο;

Πολύ επιστημονικό!!! :p

Όσο για το πρόσθετα, κατάλαβα ποια είναι η ιδέα τους. Δεν κατάλαβα όμως αν υπάρχει κάποιο που πραγματικά να κάνει δουλειά ή αν απλά όλοι πάνε δοκιμάζοντας κ λύνοντας κ καθαρίζοντας κ ξανά από την αρχή. Έχω δει τα διάφορα υγρά που πουλιούνται σε ελληνικά ηλεκτρονικά μαγαζιά, όπως κ σε ξένα, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν κάποιο είναι όντως αποτελεσματικό. Στην περίπτωσή μου έχω ένα τριπλό ψυγείο με μια αντλία κ το μπλοκ τα οποία θέλω να τα βάλω χωρίς τανκ (αυτό δεν είναι το κλειστό κύκλωμα;) κ δεν θέλω να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί ή να σκουριάσουν τα μέταλλα. Το υγρό έχω σκοπό να το αλλάζω 1-2 φορές το χρόνο, ξέρει κανείς τι θα μου έκανε δουλεια;

1.Κλειστό κύκλωμα λέγεται οποιοδήποτε κύκλωμα όπου το νερό ακολουθεί μια συγκεκριμένη πορεία και ανακυκλώνεται(άρα όλες οι υδροψύξεις είναι κλειστά κυκλώματα).Θα σου πρότεινα να πάρεις τανκ επειδή το στήσιμο υδρόψυξης χωρίς τανκ(άρα με ταφ) είναι αρκετά δύσκολο,ειδικά στην εξαέρωση και μιας και απ'ότι φαίνεται δεν έχεις ξαναστήσει w/c είναι καλύτερα να πάρεις και ένα τανκ:)

2.Υγρό θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο του εμπορίου αραιωμένο με wfi ή wfi με κάποιο αντιμικυτιακό-αντιαλγικό σε μικρή ποσότητα.Πάντως καλό θα ήταν να απέφευγες τα έτοιμα υγρά που περιέχουν πολύ ισχυρές χρωστικές ουσίες,καθώς αυτές "λεκιάζουν" τα μπλοκ και μειώνουν την απόδοση του κυκλώματος.

3.Για την σκουριά μην φοβάσαι,τα μπλόκ είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μην πιάνουν σκουριά:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω σε υγρα εχω χαλαει 50 €,μην πω και παραπανω.

οι πειραματισμοι φταινε και το κεφαλι μου.

βαλε 4-5 μπιτονια απιονισμενο,γεμιζε -αδειαζε τις πρωτες μερες αφου καθε μερα αλλαζα απο κατι και ελεγα ..αντε νερο ειναι..βαλε καινουργιο.

μετα πεσαμε στα WFI απο το φαρμακειο,1,5€ το λιτρο,βαλε καμμια 10αρια λιτρα υπερ πιστεως

και δοκιμων,τη μια το ανακατεψα με καποιο υγρο για αλγες απο την πισινα του ξαδελφου μου,βγηκε ενας ωραιος αφρος ξυρισματος..φυγανε 2-3 λιτρα για να το ξεπλυνω..

μετα και επειδη ειδα λιγο μαυρο το μπλοκ,πεσαμε στα ετοιμα υγρα,10ευρω το καθενα εδω.

βαζω to primochill ice ,ok,αλλα μου την εδινε επειδη εχασα λιγο σε αποδοση,η νομιζα οτι εχασα, αλλα καλυτερα λενε να σου βγει το ματι παρα να σου μπει η ιδεα.

βλεπω εκει στη διαφημηση του waterwetter οτι ταχα μου βελτιωνει τις θερμοαπαγωγικες ιδιοτητες του νερου(αλλο ενα εμπορικο διαφημηστικο τρικ) και οτι μπαινει και σε ετοιμα υγρα...ειχα ενα τετοιο ,τσουπ το χωνω κι αυτο μεσα.

μαλλον μου ανεβασε παρα κατεβασε τη θερμοκρασια,δεν ξερω ισως παλι ειναι ιδεα μου.

ουφφφ,τα εγραψα και ησυχασα,το πολυ πολυ να τα ξηλωσω ολα για καθαρισμα και ξαναστησιμο..

και σεις σκεφτοσαστε τα 10€ ;;

Συμπερασμα:

δεν κανουμε πειραματισμους,δεν παιζουμε,βαζουμε ενα ετοιμο υγρο και το ξεχναμε.

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρα έχεις μείνει στο Primochill ? μετά απο τόσες δοκιμές?

φιλε μου το τελευταιο μου ποστ εγινε τις 30-11-08

απο τοτε μεχρι σημερα εχω παντρευτει κι εχω χωρισει δυο φορες.

με τοσες αλλαγες το μονο που συμφερει ειναι το νερακι,εκει εχω μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα ποστ, αλλα και διαβαζοντας σε αλλα site..

Οι περισσοτεροι λενε για το WFI( και γω αυτο εχω παρεπιπτοντως), αλλα προσοχη ! αυτο με τα κοκκινα γραμματα!

Βεβαια θα μου πεις ειναι ασχημο το σκετο νερο και ενα χρωματακι δειχνει αλλιως ... ;)

αλλα αμα ειναι να εχεις προβληματα, δε λεει..

οσον αφορα το Primochill.. και γω αυτο πηρα αρχικα και το πλαισιο μου το εφερε χαλασμενο και το επεστρεψα

Ειχε σχηματιστει ιζημα στον πατο..+ οτι παρατηρησα οτι ηταν σχετικα πηχτο για υγρο( σε σχεση με το νερακι)

Σε λιγο καιρο που θα κανω αλλαγη του υγρου..

ή θα βαλω παλι WFI

ή θα αναμιξω WFI με Fezer(που μετα απο ψαξιμο,πιστευω ειναι το καλυτερο)

ΚΑΙ μιλαω για αναλογια 70-80% WFI kai 30-20% Fezer

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδιά, έχως το TideWater thw Thermaltake και μετά από περίπου ένα χρόνου σώθηκε το περισσότερο υγρό. αγόρασα λοιπόν ένα καινούριο μπουκαλάκι από πλαίσιο. η ερώτηση τώρα: απλά συμπληρώνω υγρό στο τανκ, η πρέπει να αδειάσω το τανκ απο το παλιό υγρό και μετά να προσθέσω?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχως το TideWater thw Thermaltake και μετά από περίπου ένα χρόνου σώθηκε το περισσότερο υγρό. αγόρασα λοιπόν ένα καινούριο μπουκαλάκι από πλαίσιο. η ερώτηση τώρα: απλά συμπληρώνω υγρό στο τανκ, η πρέπει να αδειάσω το τανκ απο το παλιό υγρό και μετά να προσθέσω?

Δλδ πόσο σου έφυγε?Δεν είναι λογικό σε ένα χρόνο να εξατμίστικαν 100-150 ml.Μήπως είχες κάποια μικρή διαρροή;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν 2 εβδομάδες παρήγγειλα απο πλαίσιο clear primochill υγρό,τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το clear δεν έρχεται με dye bomb.Τα χρωματιστά όμως είναι και αυτά clear και έρχονται με το dye bomb του χρώματος (μωβ,gold και ότι χρώμα έχει το πλαίσιο).Οπότε εγώ μαζί με τα waterblocks που παρήγγειλα απο γερμανία πήρα και σκέτα dye bombs στο χρώμα που ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον:

το διπλα απεσταγμενο και απιονισμενο ,που λεει και ο φιλος ειναι οτι καλυτερο( και εχει και 1,5 ευρω το λιτρο).

Πιο συγκεκριμμενα..πας στο φαρμακειο και ζητας WFI (ΠΡΟΣΟΧΗ, με τα κοκκινα γραμματα)

δευτερον:

για το primochill, εγω που παρηγγειλα καποτε(κακως), ηρθε ετοιμο στο χρωμα που το ηθελα( ασχετα κι αν στο σαιτ λενε οτι ερχεται ξεχωριστα το dye bomb)

Link to comment
Share on other sites

πρωτον:

το διπλα απεσταγμενο και απιονισμενο ,που λεει και ο φιλος ειναι οτι καλυτερο( και εχει και 1,5 ευρω το λιτρο).

Πιο συγκεκριμμενα..πας στο φαρμακειο και ζητας WFI (ΠΡΟΣΟΧΗ, με τα κοκκινα γραμματα)

πολυ σωστα.

σκετο τετοιο εχω απο το νοεμβρη,τοτε που σταματησα τα παιγνιδια,και ειναι ακριβως οπως ηταν και την ημερα που το εβαλα.

ολα τα αλλα οπως και τα διαφορα προσθετα ειναι και ακριβα αλλα και επικινδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'τα ιδια ...

ειναι πεντακαθαρο ,λες και το εβαλα χθες( και το χω αρκετους μηνες)

Καπου αλλου εχω γραψει (μετα απο αρκετο ψαξιμο,και σε ξενα σαιτ) , οτι εχω καταληξει( επειδη και πολλοι αλλοι εχουν καταληξει),οτι το καλυτερο απο τα χρωματιστα-ετοιμα ειναι το fezer.

πολλα απο τα αλλα, χρωματιζουν τα parts ,φτιαχνουν ιζηματα και πολλα αλλα που εχω διαβασει.

Με εξαιρεση το παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.