Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

καλύτερο είναι το feser η primochill?

Οριστε ρε παιδια ωραιο θεματακι για review. Κατι που δυσκολα μπορεις να βγαλεις ακρη. Παρτε τα 5 πιο γνωστα υγρα της αγορας και δοκιμαστε τα πανω στην ιδια υδροψυξη. Charts για cpu vga και ψυκτρες βρισκουμε παντου... Πιστευω θα μετρησει....

Link to comment
Share on other sites

gbiefox καλό σαν ιδέα , δύσκολο σαν υλοποίηση!

Πολύ δύσκολο φίλε μου.

Δεν ξέρω αν έχεις υδρόψυξη πάντως εγώ για να αδειάσω και να καθαρίσω τους σολίνες , το ψυγείο , το reservoir κλπ και να βάλω καινούργια και παράλληλα να φτιάξω και την συνδεσμολογία θέλω πολύ χρόνο!

Φαντάσου για 4-5 υγρά!!

Είναι δύσκολο.

Αν κάποιος όμως είχε το μεράκι και την εμπειρία , ναι θα ήταν ωραίο θεματάκι!

Link to comment
Share on other sites

gbiefox καλό σαν ιδέα , δύσκολο σαν υλοποίηση!

Πολύ δύσκολο φίλε μου.

Δεν ξέρω αν έχεις υδρόψυξη πάντως εγώ για να αδειάσω και να καθαρίσω τους σολίνες , το ψυγείο , το reservoir κλπ και να βάλω καινούργια και παράλληλα να φτιάξω και την συνδεσμολογία θέλω πολύ χρόνο!

Φαντάσου για 4-5 υγρά!!

Είναι δύσκολο.

Αν κάποιος όμως είχε το μεράκι και την εμπειρία , ναι θα ήταν ωραίο θεματάκι!

Η αληθεια ειναι οτι απο υδροψυξη ξερω λιγα πραγματα. Αλλα, χρειαζεται καθε φορα καθαρισμα τα παντα? Δλδ πειραζει αν εχει μεινει καποια πολυ μικρη ποσοτητα απο το προηγουμενο υγρο?

BTW το καθαρισμα πως γινεται? Γιατι εχω ενα tide water και καποια στιγμη θελω να το σκαλισω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη το Tide Water ίσως και να μην χρειαστεί να το καθαρίσεις, αλλά γενικά όταν κάνεις αλλαγές σε υγρά πρεπει να τη καθαρίζεις!

Απλά , εγω τουλάχιστον, την κάνω κομμάτια και καθαρίζω το κάθε κομμάτι ξεχωριστά!

Σωλίνες, μπλοκ, ψυγείο και reservoir!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

jimakos 21 τι καθαριστικό χρησιμοποιείς για το ψυγείο; Άντε το μπλοκ το ανοίγουμε και σιγά-σιγά το καθαρίζουμε, τους σωλήνες τους αλλάζουμε, αλλά το ψυγείο τι το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ,μαλλον για τα ατομα που δουλευουν σε καποιο καταστημα (μουλτι εξτρημ/πλαισιο).

λευκο υγρο υπαρχει?

οχι διαφανες.

Λευκο.

"ασβεστης" που ειπε και ενας φιλος.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ,μαλλον για τα ατομα που δουλευουν σε καποιο καταστημα (μουλτι εξτρημ/πλαισιο).

λευκο υγρο υπαρχει?

οχι διαφανες.

Λευκο.

"ασβεστης" που ειπε και ενας φιλος.

ακομα οχι.. μεχρι μαυρο υπαρχει

αλλα υπαρχουν ομορφοτατοι λευκοι σωληνες 3/8" I.D. 1/2" O.D. ;)

ουτε θολωματα, ουτε κιτρινισμα, ουτε τπτ....

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.

βλεπω μερικοι χρησιμοποιουν αποσταγμενο νερο μαζι με καποιο προιον g30,g56 κλπ

εχουμε καποια πληροφορια γιαυτο?

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας λεει οτι θελει η οτι φανταζεται η οτι εχει ακουσει.

ο χρονος και τα τυχον προβληματα δειχνουν στον καθενα τι ειναι καλυτερο για το συστημα του.

αν και ειμαι σε νερο μονο 1 μηνα ειδα οτι το απιονισμενο νερο μαλλον δεν κανει.

μεσα σε 10 μερες μαυρισε σε ενα σημειο το block,d-tek fusion v2

προλαβα και το καθαρισα χωρις επιπτωσεις.

μαλλον το απιονισμενο τραβαει ιοντα απο τα μεταλλα και τα διαβρωνει σιγα σιγα.

ετσι εβαλα ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ νερο απο το φαρμακειο,το WFI και τα βλεπω ολα λαμπικο.

προσθεσα στο τελος μεσα και ενα 5% απο το υγρο Aquagate NC-1 της coolermaster.

στο συστημα μου υπαρχει μονο χαλκος.

εγω αυτα βλεπω να ειναι τα καλυτερα,ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας λεει οτι θελει η οτι φανταζεται η οτι εχει ακουσει.

ο χρονος και τα τυχον προβληματα δειχνουν στον καθενα τι ειναι καλυτερο για το συστημα του.

αν και ειμαι σε νερο μονο 1 μηνα ειδα οτι το απιονισμενο νερο μαλλον δεν κανει.

μεσα σε 10 μερες μαυρισε σε ενα σημειο το block,d-tek fusion v2

προλαβα και το καθαρισα χωρις επιπτωσεις.

μαλλον το απιονισμενο τραβαει ιοντα απο τα μεταλλα και τα διαβρωνει σιγα σιγα.

ετσι εβαλα ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ νερο απο το φαρμακειο,το WFI και τα βλεπω ολα λαμπικο.

προσθεσα στο τελος μεσα και ενα 5% απο το υγρο Aquagate NC-1 της coolermaster.

στο συστημα μου υπαρχει μονο χαλκος.

εγω αυτα βλεπω να ειναι τα καλυτερα,ο χρονος θα δειξει.

+1 Αυτό το έχω πει και εγώ, το έχω διαβάσει σε πολλά sites και να τώρα που έχουμε άλλη μια επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

ετσι εβαλα ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ νερο απο το φαρμακειο,το WFI και τα βλεπω ολα λαμπικο.

προσθεσα στο τελος μεσα και ενα 5% απο το υγρο Aquagate NC-1 της coolermaster.

στο συστημα μου υπαρχει μονο χαλκος.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας πει (ή έστω μου πει αν είμαι ο μόνος άσχετος εδώ μέσα :p ) τί είναι το WFI και γιατί η ανάμειξη τους με το Aquagate ;

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "ετσι εβαλα ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ νερο απο το φαρμακειο,το WFI" μεταφράζεται:

Πήγαινε σε ένα φαρμακείο, ζήτα απεσταγμένο νερό για ενέσεις, το οποίο είναι ένα διαφανές μπουκάλι του 1 λίτρου που έχει μια αυτοκόλητη ταμπέλα πάνω που λέει "WFI WATER FOR INJECTION". Κάνει περίου 1,5 ευρώ το λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην το βάλεις σκέτο. Συνήθως βάζουμε κάποιο πρόσθετο για να μην πιάνει μύκητες με το χρόνο. Εξαρτάται βέβαια και αν έχεις κλειστό κύκλωμα (που δεν παίρνει αέρα από πουθενά) ή ανοικτό (το νερό έρχεται σε επαφή με τον αέρα). Εγώ έχω κλειστό κύκλωμα και σκέτο WFI. Επειδή το έχω μόνο 2 μήνες με αδιαφανείς σωλήνες, δεν ξέρω να σου πω σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα το νερό μέσα στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Νερό από φαρμακείο;

Πολύ επιστημονικό!!! :p

Όσο για το πρόσθετα, κατάλαβα ποια είναι η ιδέα τους. Δεν κατάλαβα όμως αν υπάρχει κάποιο που πραγματικά να κάνει δουλειά ή αν απλά όλοι πάνε δοκιμάζοντας κ λύνοντας κ καθαρίζοντας κ ξανά από την αρχή. Έχω δει τα διάφορα υγρά που πουλιούνται σε ελληνικά ηλεκτρονικά μαγαζιά, όπως κ σε ξένα, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν κάποιο είναι όντως αποτελεσματικό. Στην περίπτωσή μου έχω ένα τριπλό ψυγείο με μια αντλία κ το μπλοκ τα οποία θέλω να τα βάλω χωρίς τανκ (αυτό δεν είναι το κλειστό κύκλωμα;) κ δεν θέλω να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί ή να σκουριάσουν τα μέταλλα. Το υγρό έχω σκοπό να το αλλάζω 1-2 φορές το χρόνο, ξέρει κανείς τι θα μου έκανε δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.