Jump to content



Asus Striker II Extreme (790i, DDR3)


LevelOne

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Ναι, επιτέλους, μετα κόπων και βασάνων... Το 0402 BIOS οπως ειπε και ο προηγούμενος φιλος ειναι για κλωτσές. Αστάθεια στο RAID, προβλήματα με τις μνήμες, δεν κλείδωναν timings, μπλε οθόνες παντού και για πλάκα.

Εβαλα τελικά το 0507 και λες και άλλαξα μητρική. Σταθερότατη, η τρυπα στα 400 με τους Quad εξεφανισθη. Οι μνήμες πλεόν αναγνωρίζονται κανονικά και παίζουν και default, και με λιγο πρόχειραδα έπαιξα τον Q6600 στα 3.78 με 1.4375 ρεύμα...

3Dmark06 με τον επεξεργαστή στα 3.6 και την κάρτα στοκ είναι 18.033 σε Vista x64...

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=6094509

Τέλος καλό, όλα καλα λοιπόν... Προσχωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ....

Η μιτρικη ειναι ειδη τοποθετιμενη στο κουτι μου... επιασα τα 3800MHz στον 8400 μου σε 10 δευτερα για την πλακα....

ΑΛΛΑ............ δεν μου κανει αναβαθμιση το BIOS ρε παιδια, με εχει κουφανει τελειως μιλαμε...... Η μιτρικη ηρθε με το 402 BIOS. Που το βρηκανε αυτο το BIOS ? ? ?

δειτε τι μου λεει... απο οπου και εαν δοκιμασα (δισκετα και easy flash 2) λεει το ιδιο....

aarp2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω και εχω κολλησει με το "μαμα" 0402 bios

Επισης κατι που διαβαζα στο XS αλλα δεν περιμενα οτι θα μου τυχει...corrupt το λειτουργικο για πλακα :TD:

Link to comment
Share on other sites

JOHNX2 εμένα στην Maximus Extreme μου έβγαζε αν θυμάμαι καλά το ίδιο μήνυμα όταν πήγα να κάνω bios update μέσω του Asus Update επειδή η έκδοση του ήταν παλιά. Κατέβασα την τελευταία έκδοση του Asus Update από την Asus και έπαιξε κανονικά. Αφού λες ότι το βλέπεις και με easy flash 2 τότε μάλλον δεν φταίει αυτό...αλλά δες μπας και.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τουλάχιστονε σείς που έχετε προσπαθήσει να περάσετε το 0508 της μαμας Asus, το BIOS έχει πρόβλημα. Δεν περνιέται σε καμία μητρική. Προσπαθείστε να περάσετε είτε το 0507 είτε το 0511, τα οποία όλως περιέργως κάνουν δουλειά και δειχνουν να ειναι unofficial... Ουδέποτε η ASUS τα ανήρτησε στο site της...

Για να μην τα ψάχνετε αδίκως, ολα μαζι συγκεντρωμένα. 0507, 0508, 0511... Τα εχω ανεβασει στο RapidShare...

ΔιαλΙέχτεεεεε!

http://rapidshare.com/files/105827757/s2extreme.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Hipro κανονικα ξεκινα και εμενα η μιτρικη...

Απλα το BIOS της ειναι χαλια (ta dokimasa ola 402,507,508,511)... σχεδον καμια ρυθμιση δεν μπορει να αποθηκευτη κατα την εξοδο απο τα BIOS SETTINGS...

Καθε φορα ο επεξεργαστης μου ξεκινα με διαφορετικη συχνοτητα.... 3,0ΜΗz 3,2ΜΗz 3,6ΜΗz 3,7ΜΗz 4.2ΜΗz ετσι στο ασχετο !!!!!! Εχω παθει πλακα....

Πρεπει να βγαλουν ΒΙOS αμεσως ! ! !

Ασε που οι μνημες μου ειναι κολημενες στα 1318ΜΗz με 9-9-9-24 1Τ Ενω κανονικα παιζουν 7-7-7-18 1600ΜΗz απο μαμα....

Οτι FSB και να βαλω.... αυτη εχει τον χαβα της...

Link to comment
Share on other sites

φιλε john δε το ειπα σαν μια λυση στα προβληματα σας.. εγω απλως ειπα αν τους εχετε κατεβασει ωστε να μου απαντησετε σε μερικες ερωτησεις που εχω.. εχουμε ξαναμιλησει και σε αλλο forum και εισαι ενας απο αυτους που με επηρεασαν θετικα στην αγορα μνημων g.skill..

Link to comment
Share on other sites

@JOHNX2

Επ' ουδενί δεν μου παρουσιάζει τόσο ασταθή συμπεριφορά η μητρική. Κάθε άλλο, αφου χθες το βράδυ που έπειξα ενδελεχώς με το BIOS (0511) κατάφερα να σταθεροποήσω σε διπλό Όρθος με προτεραιότητα 9 τον Q6600 στα 3.60 με Vcore 1.4... Στην Blitz Formula που είχα ήθελα 1.45 για την ίδια σταθερότητα. Τώρα, θα σου πρότεινα να κάνεις ενα Clear CMOS και να ξαναδοκιμάσεις, καθώς εγω πλέον ειμαι πεπεισμένος οτι ειναι μια απο τις πιο "παιχνιδιάρικες" μητρικές που είχα ποτέ... Τόσο σε κλοκάρισμα, όσο και σε γενικές επιδόσεις και σταθερότητα.

@Vassilis_X

Μιλάμε πάντα για Vista x64. Εγκατεστημένοι οι τελευταίοι οδηγοί απο την μαμα nVidia, και με τις GSkill 1600 επάνω. Οχι μόνο τις παίζει άψογα, αλλα το 0511 κλειδώνει τα timings οπου και όπως θες. Αυτη τι στιγμή που μιλάμε τις παίζω στα 1800+ με 2.0V και 7άρια. Δεν έχω κάτι κακό να πώ για τις μνημούλες, ουτως η άλλως φοράνε τα GTR τσιπάκια οπότε ειναι μια χαρά...

Αν έχεις κάποια απορία, στην διάθεση σου.

Όποιος έχει πρόβλημα boot με τις Cellshock μνήμες, ας δοκιμάσει να τις βάλει στα ΔΕΥΤΕΡΑ slots τα ΑΣΠΡΑ..... Εμένα έτσι μου Boot-άρισε κανονικά με το μαμά bios.... :)

Γιώργο δυστυχώς εμείς δεν είχαμε την ίδια τύχη... Με τις μάυρες CellShock 1800 σε οποιοδήποτε σλότ και αν δοκιμάσαμε, είτε με ένα στικ, είτε και με τα δυο, η μητρική σφύραγε... Εφόσον η πλειοψηφία των μητρικών εδώ έρχονται με το 0402 BIOS, μήπως μιλάμε για άλλο Revision μητρικής, η για μνήμες με διορθωμένο SPD?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 0601 έχει ολα τα καλα που έχουν ΟΛΑ τα BIOS της ASUS.

Τουτέστιν, "Wrong BIOS ROM ID..." κλπ κλπ...

No go απο EZ Flash και απο DOS. Αρχίζω και εκνευρίζομαι. Και δεν φημίζομαι για την υπομονή μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.