Jump to content



Asus Striker II Extreme (790i, DDR3)


LevelOne

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ...

Εχθές έπεσε στα χέρια μου η εν λόγω μητρική, την οποία και προσπαθήσαμε να στήσουμε με τον gbak. Αλλα στάθηκε αδύνατο καθώς το σύστημα δεν άναβε καν και κόλλαγε στις μνήμες. CellShock 1800 8-7-κατι-κατι αλλο.

Έψαξα στο site της Asus να βρω BIOS μπας και διορθωθεί κατι αλλα βλέπω ενα beta BIOS απο τις 2/1/2008... τι γίνεται με αυτη τη μητρική; Την έχει αφήσει η Asus στην μοίρα της; Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Γνωστο προβλημα.

Θα χρειαστει ειτε να φλασαρεις τις μνημες με νεο SPD σε αλλο motherboard η να χρησιμοποιησεις αλλες μνημες για να μπουταρεις και να ρυθμισεις manual της τασεις και τα timings για να μπορεσεις επειτα να μπουταρεις με τις cellshock

Link to comment
Share on other sites

There is a compatibility problem of our older SPD and some recent BIOS versions, especially from Asus.

We are shipping our 1800 and 1600 kits with a new SPD for a few months already, but some older Kits are experiencing problems, yes…

So to answer your question, yes, some kits will post even with the old SPD, some will not…

Its the best to flash the memory to the new SPD in any case to assure it will boot in any mainboard with any BIOS.

<<1600 21382 reference.zip>> <<1800 21382 reference.zip>>

Here is the new SPD and the latest version of SPDtool that works under all windows 32bit and 64bit OSes can be found at www.techpowerup/spdtool

Please feel free to share this SPD and this information to make sure everybody is aware of the situation and can update his SPD.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Γείτονα, είσαι άδικος με το mobo. Γνωστός χτύπησε 575 fsb σε έναν 8500 με ελάχιστα πειράγματα, νομίζω πως είναι η πιο σοβαρή υλοποίηση ανάλογου chipset (για τα παλιότερα δεν το συζητώ γιατί δεν υπήρχε σύγκριση με τα αντίστοιχα της Intel).

Πιστεύω πως το crossfire βρήκε επιτέλους σοβαρό αντίπαλο. Πλέον υπάρχουν καλά chipset και καλές κάρτες από αμφότερες τις πλευρές και αναμένεται μάχη!!!!:jump:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν λέει κανείς για τις "τρύπες" που πάλι υπάρχουν ?:innocent:

(απο 450 έως 460 δεν μπουτάρει, ενω 449 και 461 αντίστοιχα όλα μια χαρά ?):whip:

Stock (με πειραγμένα αλλά νορμάλ ρεύματα από το βιος) πόσο FSB πάει τους quad ?
Link to comment
Share on other sites

Stock (με πειραγμένα αλλά νορμάλ ρεύματα από το βιος) πόσο FSB πάει τους quad ?

Την μητρική την έχω καμια εβδομάδα σπίτι (μου την έδωσε ο psilos ) αλλά δεν βρήκα χρόνο να βάλω τον τετραπύρηνο για δοκιμές με αέρα.

Μόνο με τον 8500 δοκίμασα μαζί με τον psilo 575MHz max FSB.

Θέλω να τελειώσω κάποια bench και μετά θα ασχοληθώ με NVIDIA.......:tw:

Link to comment
Share on other sites

Με τι μνήμες αν επιτρέπεται την δοκίμασες; Αν κατάφερες και την άνοιξες με τις CellShock μπορείς να μου πεις πως το έκανες;

ΣΤις συγκεκριμένες δοκιμές χρησιμοποιήσαμε με τον psilo τις CHELCHOCK SPESIAL EDITION (BLUE).

Με auto τα timing όντως υπήρχε πρόβλημα, αλλά τα βάλλαμε 7-Χ-Χ-Χ-Χ και έπαιζαν τζάμι.

Με 8 το πρώτο δεν άνοιγε καν. Δεν θυμάμαι περισσότερα.

Εχω τις παλιές μαύρες CELCHOCK PC3-14400 τώρα μόνο, στην πρώτη ευκαιρία θα ενημερώσω.

Φεύγω τώρα για bench 2Κ6...(μου την έχει βαρέσει με τον SF3D ,θα του πάρω και το 2Κ6 να τελειώνουμε...με την 9800GX2 πάντα.....ραααααααααα )

Link to comment
Share on other sites

Mερικές εντυπώσεις και απο εμένα για την συγκεκριμένη mobo η οποία αρχικά με απογοήτευσε αλλα τελικά δεν είναι θέμα της Nvidia αλλα μάλλον της Asus οποία στέλνει με ένα OTI NA NAI bios την μητρική.

FSB holes , αστάθεια μετα τα reboot , κολλήματα, τραγικές θερμοκρασίες απο ενδείξεις κτλ κτλ.

Όλα λύθηκαν δια μαγείας μολίς πέρασα το bios 507 (14/3 βγήκε) και βγάλανε και το 509 απο όσο είδα αλλά προσ το παρών τέρμα τα πειράματα.

Η πλάκα είναι οτι δεν τα έχουνε και πουθενά διαθέσιμα σε official site η σε ftp τους.. anyway.

Toν qx9650 έχω βάλει επάνω και αρχικά σχεδίαζα 8x450 με 1:2 DDR3 corsair 1800 αλλά λόγω των FSB holes μέχρι 400 πήγαινε το FSB μετά έπαιζε απο 470 και πάνω :hehe:

Δόξα το θεό μετά το bios update όλα καλά με 1.2V στα 3.6G (8x450) και τις μνήμες στα 1800 (7-7-7-20) 2.0V.

Ένα γρήγορο bench που είδα και για τον raid controller (strippαρω 2 raptors 74gb) oi επιδόσεις αντίστοιχες με της maximus formula που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απορίες:

1 - Το Raid σπάει τη συστοιχία στα δύο, όπως κάνουν οι ICH? Δηλαδή, μπορείς να κάνεις μια συστοιχία Raid-0 των 30GB και μια συστοιχία Raid-1 με τα υπόλοιπα GB των Raptors?

2 - Οι πυκνωτες που εχει η eVGA πανω, που δεν ειναι solid state, τελικά παίζουν κανα ρόλο στις επιδόσεις/αντοχη της μητρικής ή αρλούμπες ακούμε τόσον καιρό? Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει solid state, γι αυτό.

3 - Σε σύγκριση με τα ίδια ακριβώς ρολόγια, σε 3dmark και γενικά benches, είναι καλύτερη από τις Χ38/Χ48 και αν ναι, κατα πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.