Jump to content



8800GT or 9600GT or 3870?


grgkopanas

Recommended Posts

η nvidia τα χώνει σε reviewers για να παίζουν τις κάρτες της overclocked με 110-120 mhz pci-e,

και τα χώνει σε εταιρίες παιχνιδιών για να κόβουν με patch το DX10.1 οπισθωδρομόντας την αγορά...:TD::TD:

μην λέμε λοιπόν ότι τα review είναι αμερόληπτα... γτπκ είναι...

εγώ προσωπικά σε εταιρίες που ακολουθούν τέτοιες τακτικές λεφτά δεν ξαναδίνω μέχρι να αλλάξει κάτι...

και ναι, είναι κλάσεις ανώτερη η παλέτα των χρωμάτων με ATI,

και κατ' εμέ παίζει και καλύτερα τα games... όλα...

εγώ προσωπικά, είχα 8800Gt, και πήγα σε 3870...

δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή την επιλογή μου...

ούτε μπλε οθόνες έχω, ούτε προβλήματα, και τα παιχνίδια σφαίρα,

και μάλιστα με πολύ καλύτερη αίσθηση,

και χωρίς να νιώθω την κάρτα να χωλένει στιγμιαία στα δύσκολα σημεία όπως έκανε η 8800...

επίσης λειτουργούν όλα τα features της κάρτας... και με τηλεόραση μπορώ να την συνδέσω,

είτε με hdmi, είτε με scart, και να έχω εικόνα καμπάνα αλλά και ήχο...

όχι σαν την 8800 που μου τα έδειχνε ασπρόμαυρα και τρεμόπαιζε κιόλας...

επίσης σε κλόκια η ατι απλά δεν παίζετε, με νεράκι είμαι βραχόσταυλος

ένα μήνα και παραπάνω στα 945/1170 χωρίς να κάνει κιχ...

και 1000 core παίζει ανετότατα αλλά έρχετε καλοκαίρι και βαριέμε,

να κάνω αλλαγές...

από ότι φαίνετε λοιπόν για το παλικάρι η καλύτερη επιλογή ήταν η 3870 με κλειστά μάτια...

έχει δίκιο ο ατιμαν... μην πυροβολείτε...

ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι κολήματα τρώτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

παιδιά sos

έκανα παραγγελία 2 ecs 8800gt

έχω όμως δεύτερες σκέψεις για 2 sparkle 9600 που δεν χρειάζονται και ταρζανιές με το sli

είναι καλύτερες οι 8800 ή 9600 σε sli για ανάλυση 1920χ1200? πείτε σύντομα να αλλάξω την παραγγελία αμα είναι

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά του dudder, κατάλαβα ότι δεν ψάχνει για review, αλλά θα κάνει review όπως και έπραξε.

Είναι οξύμωρο κάποιος με το nick ATIMAN (μην το παίρνεις προσωπικά, θα μπορούσε νε είναι κάποιος άλλος στην θέση σου με το nick nVidiaMAN) να μιλά για : "Δεν εχουμε λοιπον εδω ενα ερωτημα του ποια καρτα ειναι "καλυτερη" , που κι αυτο ειναι σχετικο κατα την κριση του καθενος, η ποια ειναι πιο γρηγορη σε μετροπρογραμματα αλλα ποια καρτα του ειναι χρησιμοτερη για την δουλεια του και τετοια του προτεινουμε με την οποια γνωση διαθετουμε οι ιδιοι ( οπως οφειλουμε ολοι μας να κανουμε ΠΑΝΤΑ χωρις "υπερμαχους φανατισμους" και προσωπικες "αγαπες" )."

Νομίζω αυτό λέει και ο tifozif1 :"θα κράταγες την καλύτερη (με τα δικά σου κριτήρια πάντα) κάρτα."

Ποιο κατάστημα εδώ Ελλάδα φίλε atiman δέχεται πίσω μια ανοιγμένη και χρησιμοποιημένη κάρτα (έστω και μιας βδομάδας) για να σου δώσει πίσω μια εντελώς διαφορετική σφραγισμένη, με την δικαιολογία "απλά δεν μου κάνει" ?

Και μήπως όλα αυτά που λές στα τελευταία σου post, έρχονται σε αντίθεση με το πρώτα σου post :

Γι αυτα η λυση ΑΤΙ ειναι μονοδρομος.

Για υπερβολικα απαιτητικα παιγνιδια σε μεγαλες αναλυσεις η 8800 θα παει ελαχιστα καλυτερα.

Έκανα και το homework μου, για δείτε το παλικάρι που πέσατε να το φάτε για fanboy :

- http://www.thelab.gr/showthread.php?t=45195&highlight=3850+3870

- http://www.thelab.gr/showthread.php?p=718875#post718875

- http://www.thelab.gr/showthread.php?p=639902#post639902

και γενικά, search keywords 3850 3870 username tifozif1 : http://www.thelab.gr/search.php?searchid=160131

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν ήθελα να δημιουργήσω αντιμαχίες ουτέ με την εικόνα που με έκανε και γέλασα, και με τον εαυτό μου που έχω έρθει σε παρόμοιες καταστασεις (να είμαι εγώ αυτός που προτίνει) ουτε με το topic μου, διάλεξα μια κάρτα καλώς ή κακώς και πιστεύω οτι όποια απο τις δύο και να έπερνα το ίδιο θα μου έκανε, γτ δεν αναζητώ και την τελειότητα, απλά με όλους αυτους τους τσακωμούς γύρω από αυτές τις δύο κάρτες Που έχω δει στο Net λέω δεν μπορει, θα έχουν κάποια ουσιώδη διαφορά...μάλλον δεν έχουν, αυτό το συμπέρασμα έβγαλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει δουλέψει αυτό καλά σε εσένα, αλλά δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος με τα χρώματα της 3870 που μου βγάζει από το hdmi.Για να δω ταινία στην tv πρέπει να κάνω μερικές ρυθμίσεις στα χρώματα...

Πρέπει να ομολογήσω παρόλο που έχω 3850 512 δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στην πράξη, το ανέφερα ως έξτρα feature της 3870. Υποθέτω ότι όπως σχεδόν όλα στα PC δεν θα είναι τόσο απροβλημάτιστο χωρίς περιπλοκές , τώρα αν είναι γενικό φαινόμενο και δεν δουλεύει όπως έπρεπε δεν το έχω ψάξει.

Για τα χρώματα τον κύριο λόγο παίζει η οθόνη. Η 8800γτ σε 22αρα glossy βγάζει πολύ πιο εντυπωσιακά χρώματα από την 3850 σε μια παλιά 19άρα. Λέω συγκεκριμένα εντυπωσιακά, έντονα και ευχάριστα στο μάτι και, όχι απαραίτητα πραγματικά χρώματα. Όποιος ενδιαφέρετε για αξιοπιστία στο χρώμα πρέπει να μπει σε άλλες διαδικασίες, καλά πανελ, calibrators, profiles, και πάλι δηλαδή νομίζω η κάρτα βγαίνει τελευταία σαν παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρετε για αξιοπιστία στο χρώμα πρέπει να μπει σε άλλες διαδικασίες, καλά πανελ, calibrators, profiles, και πάλι δηλαδή νομίζω η κάρτα βγαίνει τελευταία σαν παράγοντας.

Όχι! η ΑΤΙ έχει τα καλύτερα χρώματα.Της nv είναι νερομπογιές.

Πέρα απ την πλάκα, δεν υπάρχει τίποτα πιο άκυρο απ το να λες ότι η μια έχει καλύτερα χρώματα απ την άλλη.Στην τελική υπάρχουν 500 προγράμματα για να αλλάζεις τα χρώματα, κάνεις και calibrate και φέρνεις τη μια στα χρώματα της άλλης. Οι κάρτες έχουν μοναδικό στόχο FPS.

Και στα 140 γιουροζ που έχει η γτ είναι απλά η καλύτερη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κατάστημα εδώ Ελλάδα φίλε atiman δέχεται πίσω μια ανοιγμένη και χρησιμοποιημένη κάρτα (έστω και μιας βδομάδας) για να σου δώσει πίσω μια εντελώς διαφορετική σφραγισμένη, με την δικαιολογία "απλά δεν μου κάνει" ?

Το κάνει το Πλαίσιο!

Link to comment
Share on other sites

:OT:To πλαίσιο κατα τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να το κάνει έτσι όπως το κάνει, δεν ελέγχει καν το προιον που του πάς μπορεί να έχεις καταστρέψει τα Pins της κάρτας και αυτοί να το ξανάβαλουν στο ράφι και ο επόμενος να ταλαιπωρηθεί χωρίς λόγο και αιτία...:OT:

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει το Πλαίσιο!
Όχι σε μένα δεν το έκανε γιατί είχε σπάσει η "σφραγίδα" που έχει στο αντιστατικό σακουλάκι, ήταν 2900ΧΤ και ο λόγος που ζητήθηκε αντικατάσταση ήταν για τον θόρυβο, αλλά "έτσι έκαναν όλες". Αλλά και να το έκανε για μία κάρτα, πόσο μάλλον να το κάνει για 5-6 κάρτες μέχρι να διαλέξεις ποια σου κάνει....
Link to comment
Share on other sites

Games και επεξεργασία εικόνων και video...συνδεση με τηλεόραση για παρακολούθηση ταινιών, ταινίες στο pc...αυτά κυρίως
Γι αυτα η λυση ΑΤΙ ειναι μονοδρομος.

Για υπερβολικα απαιτητικα παιγνιδια σε μεγαλες αναλυσεις η 8800 θα παει ελαχιστα καλυτερα.

( πρωτο post )
Μάλλον σε ΑΤΙ θα πάω αφού τα παιχνίδια δεν είναι και το κυριότερο...και απότι έχω ακούσει έχουν και ανώτερους drivers, πιο ολοκληρωμένους
Και μήπως όλα αυτά που λές στα τελευταία σου post, έρχονται σε αντίθεση με το πρώτα σου post :

?????????? Εχω ξεχασει τα Ελληνικα μου??:cry:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παντος και εγω πριν μερικο καιρο εψαχνα αν βρω ποια καρτα να παρω για το καινουριο pc μου και τελικα επελεξα την 3870!ειναι πολι καλη και φαντασου οτι την πληρωσα το γεναρη 230$.και παρε την sapphire κατα τη φνωμη μου.και εχω συνδεμενο το pc με 32" phillips lcd και δεν εχω κανενα παραπονο.απλα το μονο προβλημα που εχω και αν μπορει καποιοσ να μου το λυσει στν αρχη ειχα κανει σινδεση μεσο vga και ολα καλα και μετα με την hdmi μου αφιηνει μια πρασινη γραμμη τερμα πανω και τερμα δεξια.ρωτησα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι μπορει να φταιει ι το καλωδιο τησ hdmi η' η εξοδος της hdmi απο την tv η΄o ανταπτορασ απο dvi σε hdmi.παντοσ στα παιχνιδια ι καρτα

φυσαει.τερμα γραφικα και δε τρωει καθολου κοληματα.μονο το crysis δε με αφηνει να παω τερμα τα γραφικα.αλλα φανταζομαι οτι θα θελει πολυ ακριβη καρτα για full!!αα και κοιταξε και τα χαρακτηριστικα της καθε μια και θα δεισ πωσ εχουν πολυ μικρεσ διαφορεσ με + για την 3870!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.