Jump to content



8800GT or 9600GT or 3870?


grgkopanas

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Πάρε μοντέλο 8800γτ με καλή ψύκτρα η συνηθισμένη είναι απαράδεκτη. Αν έχεις LCD TV με HDMI σύνδεση και παρακολουθείς συχνά ταινίες από το PC μην αποκλείσεις και την 3870 που έχει αυτή τη δυνατότητα στέλνοντας ταυτόχρονα και τον ήχο από το HDMI καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

όχι στο καλώδιο, στο ανεμηστηράκι μπορεί να κάνει ζημιά και στις θερμοκρασίες, τελος πάντων είναι τόσο λεπτές οι διαφορές που δεν έχει καμία σημασία πια θα πάρω και με κλειστα ματια να πάω να διαλεξω μια 8800γτ το ίδιο κάνει αφου δεν θα τη κλοκάρω

Κυκλοφορούν καλώδια "ελευθέρας βοσκής" βρε στο κουτί σου? :p

Καλά κάνεις και είσαι λεπτομερής, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση τα καλώδια κοντρολλάρονται...ευκαιρία να κάνεις και ένα καλό cable management...

Και δές το και από πλευρά θορύβου και αποδοτικότητας του συστήματος ψύξης που αγοράζεις....

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ελευθέρας βοσκής λόγω του χωραφιού, με soprano απο τα πρώτα που βγήκαν, δεν γίνετε cable managment Που να κοπανάς το κεφάλι σου κάτω...δεν με νοιάζει για τον ήχο έτσι κι αλλιώς τα ηχεία του υπολογιστή είναι καλύτερα απο της τηλεόρασης :p

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις LCD TV με HDMI σύνδεση και παρακολουθείς συχνά ταινίες από το PC μην αποκλείσεις και την 3870 που έχει αυτή τη δυνατότητα στέλνοντας ταυτόχρονα και τον ήχο από το HDMI καλώδιο.

Δεν ξέρω αν έχει δουλέψει αυτό καλά σε εσένα, αλλά δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος με τα χρώματα της 3870 που μου βγάζει από το hdmi.Για να δω ταινία στην tv πρέπει να κάνω μερικές ρυθμίσεις στα χρώματα...

Link to comment
Share on other sites

απότι κατάλαβα δεν υπάρχει καμία ουσιώδη διαφορά, μεταξύ των δυο (για την 9600 αποτι φαίνεται δεν είναι την κλάσης των δύο άλλων) απλά ο καθενας θεωρεί αυτην που θέλει καλύτερη...Εγώ θα πάω σε 8800GT της ΕCS, ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο τον έχω πιει με τον driver και το scaling που κάνει στην οθόνη μου με αποτέλεσμα να τα κάνει όλα χάλια, μη δείχνοντας ολόκληρο το desktop. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, επανήλθα Δημήτριος. Το έφτιαξα το άτιμο, μιλάμε για τρελό bug του driver με monitors που έχουν hdmi connector και όχι DVI.

Anyway, τί θέλετε στο review?

p.s. Το βλέπω, θα με χωρίσει η γυναίκα μου :D

Link to comment
Share on other sites

απότι κατάλαβα δεν υπάρχει καμία ουσιώδη διαφορά, μεταξύ των δυο (για την 9600 αποτι φαίνεται δεν είναι την κλάσης των δύο άλλων) απλά ο καθενας θεωρεί αυτην που θέλει καλύτερη...Εγώ θα πάω σε 8800GT της ΕCS, ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει αυτή η υλοποίηση.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ο "υπερμαχος φανατισμος" δεν βοηθα εναν χρηστη ο οποιος ζητα γνωμες απο ιδια γνωση.

Φανταζομαι οτι reviews μπορει να διαβασει και μονος του.

Ωραία τα λές. Φαντάζομαι εσύ ότι αν ήταν να αγοράσεις μια mid-κάρτα, θα έβαζες επάνω σε ένα "καθαρό-φρεσκοformated" σύστημα μία μία αυτές : 3850-256, 3850-512, 3870-ddr3, 3870-ddr4, 8800GS, 9600gt, 8800Gt, 9800GSO και μετά εγκατάσταση games, 3dmarks, media players, θα συνέδεες και ένα watt-o-meter και θα κράταγες την καλύτερη (με τα δικά σου κριτήρια πάντα) κάρτα. Τις υπόλοιπες φυσικά θα τις πούλαγες σαν μεταχειρισμένες, η χασούρα σου μαζί με το κόστος της κάρτας που κράτησες θα έφτανε τα λεφτά μιας 9800GΧ2, αλλά θα είχες αγοράσει την καλύτερη. Έτσι ?

Προσωπικά σε τοπικ "ποια VGA να πάρω" θα έκανα ignore όλους όσους έχουν στο nick τους τις λέξεις catalyst, geforce, nvidia, ati

Link to comment
Share on other sites

Ο atiman προφανώς ήθελε να πει ότι αυτό που ζητάει κάποιος σε τέτοιο thread, είναι μια, κατά προτίμηση εμπεριστατωμένη, γνώμη από προσωπική χρήση αντίστοιχου hardware, και όχι ένα ανθρώπινο google για να βρει ένα κάρο, αξιόπιστα και μη - αντικειμενικά και μη, review στο net.

Ειδικά η σπόντα για μεροληψία επειδή είναι υπάλληλος της ATI, δεν έχει βάση καθώς, προσωπικά, θυμάμαι για δεδομένο ζητούμενο, να προτείνει και geforce σε μερικά παιδιά.

Οπότε hold your horses με τις ειρωνίες λίγο...:p

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tifozif1, το τι θα εκανα εγω αφορα εμενα και μονον και σαφως δεν ειναι του παροντος.

Αναφερομενος ομως στο σχολιο σου θα μπορουσα να δωσω μια προταση - λυση που ειναι μακραν η καλυτερη και τιμιοτερη.

Εχοντας το δικαιωμα αλλαγης του προιοντος εντος 15 ημερων αγοραζεις και κρινεις ο ιδιος χωρις την παραμικρη χρηματικη απωλεια.

Κυριοι, ο ανθρωπος ρωτα διοτι οπως λεει δεν βρηκε με το ψαξιμο του κατι που να τον καλυπτει μεχρι τωρα.

Επιπροσθετως αναφερει λεπτομερως την "χρηση" της καρτας που χρειαζεται.

Δεν εχουμε λοιπον εδω ενα ερωτημα του ποια καρτα ειναι "καλυτερη" , που κι αυτο ειναι σχετικο κατα την κριση του καθενος, η ποια ειναι πιο γρηγορη σε μετροπρογραμματα αλλα ποια καρτα του ειναι χρησιμοτερη για την δουλεια του και τετοια του προτεινουμε με την οποια γνωση διαθετουμε οι ιδιοι ( οπως οφειλουμε ολοι μας να κανουμε ΠΑΝΤΑ χωρις "υπερμαχους φανατισμους" και προσωπικες "αγαπες" ).

Ας βαλουμε και μια φορα τον εαυτο μας στην θεση αυτου που ρωτα με την οποια αγωνια του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.