Jump to content



Να παω απο 2gb σε 4gb?


Recommended Posts

Eχω ενα pc με την gigabyte GA-P35-DQ6 http://www.giga-byte.com/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2637&ProductName=GA-P35-DQ6

και μνήμες τις Crucial Ram 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12.

Οταν τις ειχα πρωτοπάρει ειχαν γυρω στα 180ε και για αυτό ειχα παρει 2gb τις οποίες δουλεύω σε dual channel.

Αξίζει να πάρω αλλο ενα ζευγάρι τωρα που φθηνηναν?

Θα δουλευουν σε dual channel οι 4 gb? Θα δω διαφορά στις επιδόσεις?

Εχω vista 32bit.

Aναφέρομαι στο pc της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

με 32-bit δεν θα μπορεις να διαχειριστεις και τα 4 giga και εκτος αυτου εγω είδα μεγαλη διαφορα απο 512 σε 2gb αλλα απο 2 σε 4 τιποτα το ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

με 32-bit δεν θα μπορεις να διαχειριστεις και τα 4 giga και εκτος αυτου εγω είδα μεγαλη διαφορα απο 512 σε 2gb αλλα απο 2 σε 4 τιποτα το ιδιαιτερο.

Βλεπεις διαφορα... και μαλιστα μεγαλη στα vista!!!

Μη λεμε οτι νανε... βλεπεις την διαφορα ενος ολοκληρου 1.5gb! τα βιστα 32βιτα βλεπουν 3.6 σχεδον ..

Σαν συστημα επισης τα βιστα περνουν τρομερα mb ram. 700mb συγκεκριμενα χωρις τιποτα ανοιχτο (ουτε καν msn)

Οποτε θα δεις ναι διαφορα!

Και πηγαινε οπως σου ειπε και ο φιλτατος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1077880

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπε ο jimakos 21 βλεπεις μεγαλη διαφορα οπως ειδα και εγω που εχω τισ Mushkin τις κοκκινες που δειχνει απο πανω και Vista 32 bit [μονο που εγω προλαβα και τις πηρα 77 ευρο τωρα ανεβικαν κατα πολυ 99:P:O:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

τις ιδιες μνήμες εχω και γω.....το θεμα ειναι οτι διαβασα σε αλλο φορουμ οτι οι καινουργιες παρτιδες δεν εχουν τα ιδια τσιπάκια, Γι'αυτο και έπεσε τόσο χώμα η τιμη

Mαλλον γι'αυτο οταν πηρα και γω αλλα 2gb και τις δουλεψα στα 1140 μαζι με αυτες που εχω, οι καινούργιες τα φτήσανε! καλύτερα πούλατες και παρε 2x2gb.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να εχω γνωστουσ μεσα στο καταστημα και ξερω ποτε ερχονται καινουριρα πραγματα θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι ειναι η καινουρια παρτιδα απο τις μνημες αυτες και δικαιο εχεις οτι η παλια παρτιδα ηταν μαπα τα τσιπακια :p:turn:

Link to comment
Share on other sites

ναι junior-21- για αυτες λεω απλα οπως ειχε γινει και post σαν ειδηση στο hwbox λεγανε οτι στα μεσα του προηγουμενου μηνα θα ανεβουν οι τιμες στις μνημες οπως και το ειδαμε σε αρκετες μνημες:book:

Link to comment
Share on other sites

vista32bitca3.th.jpg

Εμένα γιατί τα Vista μου βλέπουν κ τά 4 giga?

Γιατί εκεί αναφέρουν πόση ram είναι εγκατεστημένη στο σύστημα και όχι πόση μπορούν να αξιοποιήσουν τα windows/εφαρμογές. Marketing trick που ήρθε με το sp1 , για να χαίρονται (τσάμπα) αυτοί που βάλανε 4Gb+ μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκεί αναφέρουν πόση ram είναι εγκατεστημένη στο σύστημα και όχι πόση μπορούν να αξιοποιήσουν τα windows/εφαρμογές. Marketing trick που ήρθε με το sp1 , για να χαίρονται (τσάμπα) αυτοί που βάλανε 4Gb+ μνήμη...

Tσαμπα??? :slap:

Για 500mb μνημης???

Τα ιδια θα λεμε??

Και με 2 gb μνημης τι θα πρωτο κανεις στα βιστα??? αφου τα 700mb τα περνει το λειτουργικο !

Μια χαρα ειναι τα 4gb, αφου διαβαζει 3.6 το 32μπιτο!!

run--> dxdiag

Link to comment
Share on other sites

3.6...3.2..έχω δει και 2.8 σε κάτι sli-οπότε μέσο όρο χάνεις καμια 800ρα+ giga. Σημασία έχει πάντως ότι 4gb που λέει, ΔΕΝ τα αξιοποιεί, παρόλο που το αναφέρει και παραπλανάει τον κόσμο (βλ. τσάμπα). Άσε που αν βάλεις παραπάνω από 4 (πχ, 8Gb) και πάλι αναφέρει όλη την ποσότητα, εκεί και αν είναι τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

3.6...3.2..έχω δει και 2.8 σε κάτι sli-οπότε μέσο όρο χάνεις καμια 800ρα+ giga. Σημασία έχει πάντως ότι 4gb που λέει, ΔΕΝ τα αξιοποιεί, παρόλο που το αναφέρει και παραπλανάει τον κόσμο (βλ. τσάμπα). Άσε που αν βάλεις παραπάνω από 4 (πχ, 8Gb) και πάλι αναφέρει όλη την ποσότητα, εκεί και αν είναι τσάμπα...

Εισαι λαθος..

Μα σου λεω...! 3.6 βλεπει σε ολους τους χρηστες 32bit!! Αλλο 2.8 κ αλλο 3.6! δεν παιζουν ρολο στα βιστα αυτα τα 1.6gb παραπανο?? με κοροιδευεις?? Γιατι τα βλεπει! δεν ξερω για 3.2 και 2΄8 παντως βλεπει 3.6 και ειναι στανταρ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λαθος..

Μα σου λεω...! 3.6 βλεπει σε ολους τους χρηστες 32bit!! Αλλο 2.8 κ αλλο 3.6! δεν παιζουν ρολο στα βιστα αυτα τα 1.6gb παραπανο?? με κοροιδευεις?? Γιατι τα βλεπει! δεν ξερω για 3.2 και 2΄8 παντως βλεπει 3.6 και ειναι στανταρ αυτο

Και εγώ σου λέω ότι δε βλέπει σε όλους 3.6, όπως συμβαίνει και στο φίλο racer που πόσταρε μετά από εσένα. Εξαρτάται από το τι συσκευές έχεις κοτσάρει, τι chipset φοράει η μητρική κλπ. Προσωπικά έχω δει και 2.8. Το συνηθέστερο που βλέπω είναι 3.2. Ε εσύ είσαι ο μάγκας που σου βγάζει 3.6 - οκ. Αλλά το ότι στο δικό σου σύστημα βλέπει 3.6 ή ότι γενικά τα vista βλέπουν ΜΕΧΡΙ 3.6, δε σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας στους περισσότερους χρήστες. Σημασία έχει πως το νούμερο που δείχνει εκεί το vista ΔΕΝ είναι σωστό.

Από εκεί και πέρα, στο ερώτημα αν αξίζει να πάει κάποιος από τα 2gb στα ~3 something για vista, ας απαντήσει κάποιος που τα έχει δουλέψει περισσότερο και κατέχει και δύο πράγματα πάνω στο θέμα. Προσωπικά, υποψιάζομαι ότι δεν αξίζει η αναβάθμιση αυτή για μια μέση χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.