Jump to content



The Great Ubuntu-Girlfriend* Experiment


.38-.45

Recommended Posts

Οσο απίστευτο και αν είναι έχω δει να προσαρμόζετε στο linux πιο εύκολα κάποιος μέσος χρήστης παρά κάποιοις που χρησιμοποιεί τα windows για χρόνια. Και δεν είναι θέμα δυσκολίας αλλά θέμα καθαρά συνήθειας. Αντε να πεις σε κάποιον να παρατήσει το σπασμένο του photoshop και να κάνει ένα resize με το gimp η να παρατήσει το πειρατικό του office και να αρχίσει να γράφει σε open office.

Οι πορωμένοι windows χρήστες έχουν φοβερά στρεβλή εικόνα για τα pc και θεωρούν πανεύκολες διαδικασίες όπως το format το partitionig σε text mode τον καθαρισμό της registry.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Εχεις απόλυτο δικαιο και συμφωνα απολυτα μαζι σου, αλλα:

:tomato:

Μιλησα για geek users.

:dots:

Αλλη φορα προσεχε καλυτερα τι γραφω...:TD:

No offence:hug:

Γενικα οποιος αναφερεται σε geeks αναφερεται στο linux. Ειδαλλιώς πάμε σε script kiddies...

Κλασσικη διαφορα του γνωρίζω-ξέρω και του χρησιμοποιώ-παίρνω έτοιμο .

Προσέχω όσο καλύτερα μπορώ, τι να κάνω, είμαι script-kiddie:red::hehe:

Διαβάζοντας κι αυτό:

Ενας αρκετά πορωμένος χρήστης Linux είναι πολύ καλύτερος από έναν χρήστη Windows σε επίπεδο γνώσεων software γιατί στην ουσία ο πρώτος γίνεται developer

Εμμένω σ' αυτό:

Μάλλον μπερδεύεις έναν developer που δουλεύει σε open-source software και το χρησιμοποιεί ,μ' έναν απλό user open-source λειτουργικού.

Δεν είπα ότι δεν μίλησες για geek *users*. Εσύ θεωρείς αυθαίρετα ότι οι linux geeks, έχουν και πρέπει να έχουν υπόβαθρο προγραμματισμού. Έτσι συγκρίνεις κάποιον με πάρα πολλές γνώσεις και δυνατότητες που χρησιμοποιεί το λειτουργικό Α, με κάποιον χωρίς αυτές τις γνώσεις που χρησιμοποιεί το Β. Καταλήγεις τότε στο ότι "χρήστες Α">> "χρήστες Β".(*)

Υπάρχει κάποιο λογικό κενό σ' αυτό το συμπέρασμα δεν νομίζεις?;)

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

I take no offence, unless I am indeed offended matey ;)

(*) Για να μην γεμίζει σεντόνια το thread αναφέρομαι σ' αυτό το κομμάτι:

Συμπέρασμα λοιπόν, ο χρήστης linux είναι πιο κοντά στον όρο hacker. Ενας χρήστης ο οποιος δεν στέκεται στις εφαρμογές που του δίνει το σύστημα αλλά ψάχνει συνεχώς να ανακαλύψει νέα πράγματα.[...]Από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, όλοι είναι μεσα στο playboy the mansion και γεύονται το νέκταρ
Link to comment
Share on other sites

εγω καταφερα να τη μαθω να κατεβαζει απο τορεντ,να βαζει υποτιτλους σε ταινια,να κανει unrar

τωρα προσπαθω να τη πεισω να βαλει κι αλλη ραμ γιατι εχει μονο 256:P

Link to comment
Share on other sites

ου ναι αμε

αντε να πεισεις μια γυναικα να δωσει λεφτα για κατι αλλο εκτος απο... ρουχα:tongue:

Θα την πεις οτι είναι για το καλό του υπολογιστή :whistling

και φυσικά για την ίδια.Θα κάνει τις δουλειές της στο μισο χρονο (λέμε τώρα!!!):p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι χρήστης των Window$ εδώ και ~15 χρόνια (απο εποχή window$ 3 και dos) και με το linux ασχολούμε περίπου 10 χρόνια.

Όταν πρώτη φορά είδα linux (redhat 5.1) σε ένα φίλο, που διάβασε 2 βιβλία (λίγοι είχαν internet τότε) και έφαγε

περίπου 2 βδομάδες για να καταφέρει να το εγκαταστήσει και να παίξει, είπα ήμαρτον!!!

Όταν μετά απο 6 μήνες είπα να αρχίσω να ασχολούμε και εγώ να δω τι γίνεται, κατάλαβα οτι θα φάω τα νιάτα

μου για να δώ γραφικά στο linux, αλλα μου άρεσε αρκετά η ενασχόλιση με το αντικείμενο. Στα διαλείμματα απο τα

window$ με τις πολλές πειρατικές εφαρμογές και τα ακόμα περισσότερα πειρατικά παιχνίδια, ασχολιόμουνα με το linux

και έβαζα τη μία διανομή μετα την άλλη (κατεβασμένες απο την 36kbps σύνδεση !!!).

Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τον προγραμματισμό στη C (στη πτυχιακή εργασία) κατάλαβα τη δύναμη και τη

δυναμική του νόμιμου gcc σε σχέση με το πειρατικό m$ visual studio. Το linux έγινε κοντινός φίλος, απο απόμακρος

και περίεργος γνωστός. Όσο περισσότερες ώρες πέρναγα μαζί του, τόσο περισσότερα μάθαινα για προγραμματισμό

και λειτουργικά συστήματα. Τόσο απόμακρο φάνταζε το "διπλανό" πειρατικό λειτουργικό, που τόσες ώρες είχα περάσει

μαζί του και τίποτα δε με έμαθε για το μαγικό κόσμο των λειτουργικών. Για όλες τις εργασίες (development) που

ακολούθησαν στο μεταπτυχιακό και για όλες τις ασχολίες που έχουν να κάνουν με development (software και

hardware) δουλεύω μόνο σε linux γιατι πλέον είναι πολύ πιο εύχρηστο και γρήγορο για μένα απο τα window$

Μετά απο τόσα χρόνια ασχολίας λοιπόν και στα 2 λειτουργικά είμαι σε θέση οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει στο

linux με λίγο ή πολύ ψάξιμο να το λύσω, ενώ αντιθετως για ένα σχετικά σοβαρό πρόβλημα στα windows (πχ ιός)

είμαι σε θέση να κάνω format και να ξαναπεράσω το "λειτουργικό". Έχω κάνει αρκετές φορές format σε window$

αλλα ούτε μια φορά σε linux. Ούτε ακόμα όταν κάηκε το m/b και η cpu και χρειάστηκε να τα αντικαταστήσω με

άλλα άσχετα (απο intel σε amd). Προφανώς δεν ισχυρίζομαι οτι είμαι guru σε κάποιο απο τα 2 λειτουργικά, αυτό που

ισχυρίζομαι είναι οτι στα window$ ένας guru μπορεί να πάθει κάποια στιγμή κάτι (πχ ιό) και η μόνη λύση να είναι το

format του "λειτουργικού" του. Απο την άλλη στο linux ένας guru δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνει format ακόμα και

αν πάθει ζημιά στο hardware (δε μιλάμε για δίσκο που έχει το λειτουργικό).

Για να αποδείξω τον ισχυρισμό μου λέω μόνο οτι στα window$ δε μπορεί κανένας χρήστης, όποιος και αν είναι, ότι

και αν ξέρει, να βρεί λεπτομερώς πως λειτουργεί το κάθε κομμάτι του λειτουργικού του (να βρεί δλδ το source). Άρα

δε μπορεί να ξέρει ποτέ πως λειτουργεί το "λειτουργικό" του. Άρα πάντα υπάρχει πιθανότητα να του τύχει κάτι το

οποίο να μη ξέρει ή να μη μπορεί να το διορθώσει. Άρα υπάρχει πιθανότητα να μη ξέρει ή να μη μπορεί να το

διορθώσει και οποιοσδήποτε άλλος εκτός βέβαια απο τη M$. Άρα η λειτουργικότητα του λειτουργικού εξαρτάται

αποκλειστικά και μόνο απο τον κατασκευαστή του με κάποια πιθανότητα.

Σαφώς και το linux τα τελευταία χρόνια έχει κάνει άλματα στο επίπεδο ευχρηστίας και ευκολίας για τον πρώτο

χρήστη. Σαφώς και έχουν βγεί αρκετές διανομές που προσπαθούν να φέρουν το linux πιο εύκολα στο pc του

πρώτου (αρχάριου) χρήστη. Αλλα μήπως το πρόβλημα με το linux είναι εκεί? Δηλαδή μήπως έχουν μοιραστεί

οι προσπάθιες των εκ. προγραμματιστών του linux ανα το κόσμο σε αρκετές εκαντοτάδες (αν όχι χιλιάδες) διανομές?

Μήπως αν είχαμε πολύ λιγότερες διανομές (~10) να είχαμε και πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε όλους τους τομείς

που θέλει και πρέπει να προταγωνιστίσει το linux?

Πιστεύω οτι οποιοσδήποτε πρώτος χρήστης το ίδιο εύκολα πλέον θα χρησιμοποιήσει είτε window$ είτε linux.

Δε μιλάμε να πάρουμε ένα χρήστη που έχει μάθει σε window$ και να τον βάλουμε να χρησιμοποιήσει linux.

Το linux είναι πολύ καλό και εύχρηστο στο Motorola A1200 ή στο Asus Eee PC και μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο τον

οποιοδήποτε. Πρόσφατα φίλος μου που δεν είχε καμία σχέση με linux, έστεισε web-server με Debian για εταιρία με

πολύ μικρή βοήθεια απο εμένα και το internet. Αυτό με έκανε να καταλάβω οτι πλέον το linux είναι για τον καθένα

που το επιθυμεί.

Το θέμα όμως με τα λειτουργικά δεν είναι να χωρίσουμε τους χρήστες σε ομάδες και να λέμε οτι η τάδε ομάδα

θα είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσει το τάδε λειτουργικό, ή θα είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιήσει το άλλο

λειτουργικό. Το θέμα είναι πιο είναι λειτουργικό και πιο όχι για τη δουλειά που το θέλει ο καθένας.

Το θέμα είναι πιο εκμεταλλεύεται στο έπαρκο τους πόρους που του διαθέτουμε και πιο όχι.

Άποψή μου είναι οτι ένα πρόγραμμα δεν είναι λειτουργικό αν δε μπορείς να έχεις τη δυνατότητα να καταλάβεις

εύκολα ή δύσκολα, τί κάνει και πως το κάνει. Λειτουργικό για μένα δεν είναι το πρόγραμμα που έχει πολύχρωμα

κουμπιά, όμορφα σχέδια, ευκολία στη χρήση, πολλούς χρήστες και να μη κάνει τη δουλειά για την οποία το έχω.

Ως χρήστης Gentoo και Debian έχω δει τρομαχτικές διαφορές απόδοσης μεταξύ Gentoo/Debian και window$ στα

ίδια μηχανήματα, όσον αφορά multi-tasking, multi-threaded εφαρμογές, ..., ακόμα και σε ίδιες εφαρμογές (matlab,

mathematica, ...)

Δε διαφωνώ οτι όταν έχει μάθει κάποιος να δουλεύει κάτι, δύσκολα θα το αφήσει για κάτι άλλο, το οποίο μπορεί

να είναι καλύτερο αλλα είναι διαφορετικό. Θα πρέπει βέβαια να είναι ικανοποιημένος απο αυτό που έχει, αλλιώς

δεν έχει νόημα να μη δοκιμάσει το διαφορετικό και ίσως καλύτερο.

Το να βάζουμε χρήστες window$ να προσπαθούν να κάνουν τα ίδια πράγματα σε Ubuntu και να τους "χρονομετράμε"

δεν έχει τίποτα να μας πει για τα 2 λειτουργικά. Το σημαντικό για μένα είναι οτι οποιοσδήποτε

το επιθυμεί μπορεί να περάσει στο κόσμο του linux εύκολα πλέον, χρησιμοποιώντας μια διανομή όπως το Ubuntu.

Δε χρειάζεται κανένας να πιέζει κανένα να αλλάξει κάτι που έχει βολευτεί. Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι να

υπάρχει η επιλογή της αλλαγής και αυτή η αλλαγή να μην είναι δοκιμασία (όπως ήταν πολύ παλιότερα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα με την ποικιλία των διανομών αλλά υπάρχει όντος πρόβλημα με την ποικιλία των πακέτων εγκατάστασης. Χρόνια τώρα λένε να υπάρχει ένα ενοποιημένο πακέτο διαχείρισης που όντος θα βοηθούσε στην ανάπτυξη του linux αλλά η κάθε διανομή συνεχίζει τον δρόμο της :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω πως υπαρχουν ανθρωποι μας ειδικης κατηγοριας που ασχολουνται με λινουξ...σε αυτην την κατηγορια ανηκω και εγω..

Πια ειναι λοιπον αυτη η κατηγορια χρηστων...ειναι οι noobs που βλεπουν το λινουξ σαν βουνο..ξερουν πως η κορυφη ειναι απιαστη αλλα μονο στην ιδεα τους διακατεχει ενα δεος για αυτο το βουνο και ολο περιτριγυριζουν τους προποδες του...

Αν λοιπον μεινεις καποιο καιρο στους προποδες και δεν την λακισεις ισως να αρχιζεις να συνηθηζεις το κλιμα του βουνου και να αρχιζεις σιγα σιγα να ανεβαινεις προς τα πανω..αν ομως προτιμας την ευκολη ζωη της πεδιαδας και λες ..."να μου λειπει η κορυφη,το βουνο και το μυστηριο" μενεις εκει που εισαι...

Εγω δηλωνω απλα μαγεμενος δεν γνωριζω πολλα αλλα εχω θεληση να μαθω..ισως να μου παρει καιρο ..ισως να μην δω ποτε "την κορυφη" αλλα αξιζει να ζησεις για την μαγεια..αλλωστε εκει πανω στην κορυφη οποιος και να ζει σιγουρα θα νιωθει μοναξια...αλλα και εδω κατω που ζουμε εχει γεμισει μ@λ@κ3ς....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα με την ποικιλία των διανομών αλλά υπάρχει όντος πρόβλημα με την ποικιλία των πακέτων εγκατάστασης. Χρόνια τώρα λένε να υπάρχει ένα ενοποιημένο πακέτο διαχείρισης που όντος θα βοηθούσε στην ανάπτυξη του linux αλλά η κάθε διανομή συνεχίζει τον δρόμο της :p

Και πώς θα σου φαινόταν δηλαδή το ubuntu σου ξαφνικά να είχε ports και να θέλει να κάνει compile το κάθε πακέτο? Δηλαδή το update σου να παίρνει αντί για 10 λεπτά, 100?

Απ'την άλλη, γιατί αυτός που μπορεί να διαθέσει 100 λεπτά σήμερα για finetuning, να δώσει 10, και να κάνει τη δουλειά του πιο αργά?

Αν το linux ενοποιηθεί σε μια σούμα, θα χάσει τη δύναμή του. Εδώ τα windows και έχουν 5 εκδόσεις vista και 10 εκδόσεις server, με ξαναμασημένο φαγητό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Το πρόβλημα μάλλον είναι το interoperatibility υποθέτω, που φαίνεται ότι δεν υπάρχει στο linux. Και όμως υπάρχει, απλά δεν υπάρχει από το γυαλιστερό gui.

Οπότε εμένα προσωπικά το linux μου αρέσει όπως είναι, και το καλό είναι ότι και σε άλλους αρέσει έτσι όπως είναι. Για αυτόν που δεν ξέρει / δεν θέλει να μάθει, δεν έχει σημασία ο packet manager αλλά η μάζα. Αν η μάζα θεωρούσε πιο εύκολο το swaret, δηλαδή αν η συνάδελφος απόφοιτος κομμωτικής έμπαινε πιο εύκολα στο (a)msn, διότι το swaret είναι ο πλέον εύκολος τρόπος να βάλεις ένα πρόγραμμα, σύμφωνα και με την Πάολα, τότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Από κει και πέρα, αν ένας θέλει ένα λειτουργικό για να κάνει με διπλό click τη δουλειά του, χωρίς να τον νοιάζουν πολλά πολλά, ας βάλει xp, και ας έχει στο πρόγραμμα ότι μια φορά το χρόνο θα κάνει format. Ένα format θέλει ένα σαββατοκύριακο δουλειά, το να μάθεις ένα νέο λειτουργικό είναι μια μακρόχρονη και επίπονη διαδικασία.

Εμένα προσωπικά, δουλεύω ακριβώς το ίδιο -μη- παραγωγικά ό,τι και να βρω μπροστά μου από άποψη λειτουργικού, οπότε δεν είναι αυτό που θα μου δημιουργήσει το οιωνεί πρόβλημα, αλλά δεν είμαι το κέντρο του κόσμου, σε κάποιον άλλον μπορεί να φαίνεται βουνό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα με την ποικιλία των διανομών αλλά υπάρχει όντος πρόβλημα με την ποικιλία των πακέτων εγκατάστασης. Χρόνια τώρα λένε να υπάρχει ένα ενοποιημένο πακέτο διαχείρισης που όντος θα βοηθούσε στην ανάπτυξη του linux αλλά η κάθε διανομή συνεχίζει τον δρόμο της :p

Απ'όσο ξέρω υπάρχουν 2 τρόποι για να εγκαταστήσεις πακέτα στο linux. Ο ένας είναι να κάνεις compile μόνο

σου τα sources (είτε με τη βοήθεια ενός repository όπως στο Gentoo) και ο άλλος είναι να κατεβάσεις binary

αρχείο είτε μόνο σου είτε απο repository. Το γεγονός οτι υπάρχουν 2-3 τύποι binary αρχείων δε το θεωρώ

πρόβλημα, μιας και υπάρχουν εργαλεία για τη μετατροπή απο τον ένα τύπο στον άλλο.

To γεγονός οτι υπάρχουν αυτοί οι 2 τρόποι είναι η δύναμη του linux και του open-source γενικά. Το κάθε πακέτο

open-source υποχρεώνεται να σου δίνει την επιλογή να κατεβάσεις τo source και είτε να το κάνεις compile, όπως

είναι είτε να το "πειράξεις" και να πειραματιστείς.

Τα τελευταία χρόνια η εγκατάσταση πακέτων στο linux έχει γίνει πολύ εύκολη διαδικασία, μιας και οι περισσότερες

διανομές έχουν πολύ καλούς package-managers οι οποίοι υπολογίζουν τις εξαρτήσεις των πακέτων και είναι

σε θέση να σου εγκαταστήσουν πακέτα πολύ γρήγορα. Παλιότερα ο υπολογισμός των εξαρτήσεων ήταν δουλειά

του χρήστη και η διαδικασία ήταν μακράν πιο δύσκολη.

Τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει το linux σήμερα (drivers και συγκεκριμένο software) δεν οφείλονται

ούτε στο πως είναι δομιμένο, ούτε στο πως διαχειρίζεται τα πακέτα του. Οφείλεται καθαρά στην άρνηση ορισμένων

εταιριών να υποστηρίξουν πλήρως ένα λειτουργικό. Δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις hardware απο μια εταιρία και

να μη μπορεί να σου δώσει drivers για linux. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν η Χ εταιρία δεν έδινε drivers για window$.

Κανένας δε θα τα χρησιμοποιούσε γιατι δε θα μπορούσε. Στην ίδια περίπτωση για το linux, έχουμε φτάσει στο σημείο

να βάζουμε το cd και να αναγνωρίζεται σχεδόν όλο το hardware που έχουμε (έιτε παλιό είτε καινούργιο).

Αυτό είναι ένα τεράστιο βήμα για το linux...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.