Jump to content



The Great Ubuntu-Girlfriend* Experiment


.38-.45

Recommended Posts

ή "Γιατί το Linux δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ στο desktop του μέσου χρήστη".

http://contentconsumer.wordpress.com/2008/04/27/is-ubuntu-useable-enough-for-my-girlfriend/

*ώπου girlfriend μπορείτε να βάλετε boyfriend ή οτιδήποτε άλλο σας καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Απλα μπραβο.. Φοβερο !

Με πολυ λογικα επειχηριματα..

Τα linux-οειδή κάνουν άλματα προόδου.

Ναι αλλα ποτε δεν πιστευω οτι θα ειναι μεγαλα τοσο ωστε τα πραγματα να αλλαξουν...

Link to comment
Share on other sites

Η πρόοδος των λινουξ είναι τεράστια.Έχω μπροστά μου το manual από σουσε 6.2 και βλέπω τα τωρινά λινουξ.Απλά καμία σχέση.

Ακόμα όμως έχουν διάφορα προβλήματα, με το βασικότερο κατ εμε να είναι η τεράστια απόσταση μεταξύ "noob" friendly διανομών, με διανομές που είναι γυμνές και απλά περνάς ότι θες εσύ, έτσι ώστε το pc να πηγαίνει σφαίρα, λίγα conflicts κτλ κτλ.Μόνο που κανείς δε σου λέει ότι θα σου βγει η πίστη για να το κάνεις αυτό...

Ωραίο άρθρο πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι το Ubuntu δεν είναι όσο user-friendly διαφημίζει.

Πάγια άποψή μου είναι όποιος θέλει να βάλει debian να βάλει debian και όχι εναλλακτικά, γιατί είναι σαν τους εναλλακτικούς παρόχους τηλεφωνίας (καλά τρελή παρομοίωση!).

Από κει και πέρα όποιος θέλει να στήσει ένα girlfriend-friendly pc, ή κάθεται και το στήνει σε π.χ. ubuntu (που θεωρείται διαδεδομένο), ή αν θέλει να δουλέψει το girl κατευθείαν στην φρεσκοεγκατεστημένη διανομή βάζει μία που να τά χει όλα (νομίζω το pclinuxos είναι κάτι τέτοιο αν και δεν τό χω δοκιμάσει).

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όπως μάθεις στην αρχή μπορεί να έχεις φοβερή δυσκολία να προσαρμοστείς. Το καλό με το ubuntu είναι ότι όποιο πρόβλημα αντιμετωπίσεις σίγουρα θα το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι και με ένα από search στο ubuntu forum πάντα το λύνεις.

Άρχισα να ασχολούμαι με το ubuntu εδώ πριν ενάμιση χρόνο και μπορώ να πω ότι αυτό το λειτουργικό κάνει τεράστια βήματα προόδου.

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήσει το ubuntu σε ένα 7χρονο κοριτσάκι μαζί με εκπαιδευτικά προγράμματα.

Από την 1η στιγμή το έπιασε. εγώ της έδειξα μόνο πως να ανοίγει/κλείνει το pc.

Έβαλα και μια συντόμευση της γραμμής εντολών στην επιφάνεια εργασίας :toomuchne

Αν μάθει κατευθείαν linux μετά τα windows θα της είναι παιχνιδάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να έκανε το ίδιο τέστ και με φρεσκοσεταρισμένα windows χωρίς εμπορικά προγράμματα (photoshop, office).

Θα συμφωνήσω με όλους όσους είπανε ότι δεν είναι θέμα δυσκολίας, αλλά μή συνήθειας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως η δικιά μου κοπελιά που ξέρει μονο απο windows xp όταν κάθεται στο λαπτοπ μου που εχει ubuntu της φαίνεται πιο ευκολό και πιο "χαριτωμένο"..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κοπελα μου συμπαθει την fedora.

Εγω θα πω οτι ειναι και θεμα δυσκολιας και οχι μονο συνηθειας. μεσος χρηστης = windows .

linux = λιγοι και καλοι.

μπ@.

windows=πολλοί

linux=ελάχιστοι.

εγώ π.χ. είμαι καλός στα κομπιουτερ και εχω λινουξ. τι νόημα έχει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

μπ@.

windows=πολλοί

linux=ελάχιστοι.

εγώ π.χ. είμαι καλός στα κομπιουτερ και εχω λινουξ. τι νόημα έχει αυτό;

Πληρη παραμετροποιηση του λειτουργικου σου συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Πληρη παραμετροποιηση του λειτουργικου σου συστηματος.

Δε διαφωνώ σ αυτό, απλά όταν λες λινουξ=λίγοι και καλοί είναι άτοπο κατ εμε.Τι σημαίνει καλός στα κομπιουτερ; Όλα θέμα ενασχόλησης είναι...

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ως βασικο λειτουργικο το linux και δεν μιλαω για ubuntu αλλα για Slackware, Debian κλπ, θελοντας και μη γνωριζει πιο πολλα πραγματα γυρω από τους υπολογιστες σε σχεση με εναν χρηστη windows. Προσεξτε, το λεω με την εννοια οτι ο χρηστης θα κατσει να ασχοληθει - τυραννιθεί για να καταφέρει να κάνει κάτι να παίξει σωστά. Στα windows τα πραγματα ειναι πιο απλα, και χωρις ιδαιτερες γνωσεις μπορεις να πραγματοποιήσεις μια μεγαλη γκαμα εργασιών εύκολα και γρήγορα - γι αυτό και έγιναν διάσημα αλλωστε.

unix hell

windows heaven

PS: δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι οι χρηστες windows ειναι ασχετοι. Μην κανει κανεις flaming.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι τα λινουξ είναι πολύ πιο ευέλικτα απ τα win αλλά το θεμα ότι το λινουξ έχει λίγους και καλούς είναι άτοπο κατ εμέ.Πώς ορίζεις τον καλό στα pc δηλαδή;

Γνωρίζει πιο πολλά στον τομέα του hw π.χ.; Οι gosu ocers δλδ δε γνωρίζουν απίστευτα το hw?Είδες πολλούς με λινουξ?:)

Στο software κομμάτι, είναι καθαρά θέμα ενασχόλησης.Όταν ασχολείσαι 10 χρόνια με win και μετά πας σε λινουξ θα τα βρεις δύσκολα σε μη αυτοματοποιημένες διανομές. Αντίστοιχα όμως, άμα δεν έχεις ιδεα απο win και είσαι με κονσολα 10 χρονια, για ενα διάστημα θα ψάχνεσαι στα win.Απλά επειδή είναι απείρως πιο εύκολα, θα βρεις την άκρη γρήγορα.

Τέλος, το θέμα ότι σου βγαίνει η ψυχή για να δουλέψει κάτι, είναι θέμα των εταιρειών που έχουν 0 υποστήριξη ,και όχι του λινουξ κατ εμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.