Jump to content



The Great Ubuntu-Girlfriend* Experiment


.38-.45

Recommended Posts

Μύθος όλα είναι θέμα συνήθειας. Δλδ είναι πιο εύκολη η διαδικασία να περνάς 10 cd με driver από το να τα έχει όλα μέσα το λειτουργικό όπως γίνετε στο linux?

Eίναι πιο εύκολη η διαδικασία να ψάχνεις προγράμματα για τις βασικές σου δουλειές στο internet και όχι να τα έχεις ήδη προεγκατεστημένα στο λειτουργικό?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να έχεις ένα antivirus που να κόβει του αόρατους εχθρούς από το να μην έχεις καθόλου ιούς?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να χρειάζετε ο δίσκος σου ανασυγκρότηση κάθε λίγο από το να μην χρειάζεσε καθόλου?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να υπάρχει registry που να καταρέει μετά απο τις πολλές εγκαταστάσεις προγραμμάτων από το να μην υπάρχει καθόλου?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να κάνεις format κάθε λίγο και λιγάκι γιατί το σύστημα άρχισε τα δικά του από το να μην κάνεις καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Μύθος όλα είναι θέμα συνήθειας. Δλδ είναι πιο εύκολη η διαδικασία να περνάς 10 cd με driver από το να τα έχει όλα μέσα το λειτουργικό όπως γίνετε στο linux?

Eίναι πιο εύκολη η διαδικασία να ψάχνεις προγράμματα για τις βασικές σου δουλειές στο internet και όχι να τα έχεις ήδη προεγκατεστημένα στο λειτουργικό?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να έχεις ένα antivirus που να κόβει του αόρατους εχθρούς από το να μην έχεις καθόλου ιούς?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να χρειάζετε ο δίσκος σου ανασυγκρότηση κάθε λίγο από το να μην χρειάζεσε καθόλου?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να υπάρχει registry που να καταρέει μετά απο τις πολλές εγκαταστάσεις προγραμμάτων από το να μην υπάρχει καθόλου?

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να κάνεις format κάθε λίγο και λιγάκι γιατί το σύστημα άρχισε τα δικά του από το να μην κάνεις καθόλου?

Ειναι πιο εύκολο να δουλεύουν όλα χωρις να σου βγαίνει το λάδι.Το μεγάλο χαρτί των παιχνιδιών δε το παίζω ακόμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πληρη παραμετροποιηση του λειτουργικου σου συστηματος.

μόλις πριν λίγο, παραμετροποίησα το λειτουργικό μου σύστημα τόσο πολύ ώστε δεν ήθελε να κλείσει. παλεύοντας να διώξω το kde το οποίο δεν την πάλευε στο laptop, εξαφάνισα και το restart/shutdown. μικρό το κακό, αν και έπρεπε να βρω τρόπο να βγω στο root για να κάνω shutdown από την κονσόλα.

Είναι πιο εύκολη διαδικασία να υπάρχει registry που να καταρέει μετά απο τις πολλές εγκαταστάσεις προγραμμάτων από το να μην υπάρχει καθόλου?
αν δεν το προσέχεις, θα καταρεύσει, όπως όλα τα πράγματα σε αυτό τον κόσμο. δεν έχει auto destruct mode.
Link to comment
Share on other sites

φίλε chek2fire, έχω δοκιμάσει 3-4 φορές να στήσω Linux συστηματάκι. Δεν έχω καθόλου γνώσεις, κι ότι έκανα το έκανα ψάχνοντας στο νετ.

α. Στον νετ είχα πρόσβαση, από το άλλο πισι μου. Με το linux δεν είχα καταφέρει να λειτουργήσω ούτε κάποιο 56κ μόντεμ, ούτε τις ασύρματες κάρτες δικτύου (κι ας είχα φροντίσει η μία να έχει αθέρος, για να παίζει σε λίνουξ)

β. Ήχος; Δεν έπαιζε η κάρτα ήχου (SB live! 5.1). Άντε πάλι να ψάχνεις στο νετ, να ανοίγεις το τέρμιναλ, να ψάχνεις για εντολές, και στο τέλος να μην έχεις ήχο :p

γ. Για τις άθλιες επιδόσεις σε 3d δε μιλάω...

Κοινώς, προτιμώ να περάσω vista, και να μου αναγνωρίσουν από τις 20 συσκευές μου τις 17, και για τις άλλες τρεις (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, πολυμηχάνημα), να κατεβάσω τους drivers, να κάνω διπλό κλικ, να πατήσω next, next, next, finish, και να παίζουν άριστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το παραμετροποιήσες λάθος. Οταν μιλησα για παραμετροποιήση του λειτουργικού το ανέφερα σαν κάτι θετικό. Εσυ έτσι όπως το λες παραπάνω δίνεις την αρνητική ερμηνεία της πρότασης. Δεν ειναι κακό να μπορείς να πειράξεις το λειτουργικό σου σύστημα και να το φέρεις κομμένο και ραμένο στα μέτρα σου αποκλειστικά για τις ανάγκες σου. Το θέμα είναι πως για να το κάνεις αυτό θέλεις αρκετή εμπειρία, τεράστια γνώση του λειτουργικού, άπλετο χρόνο, και βασικό προγραμματισμό σε C και shell programming.

Αντίστοιχα, τα ίδια πράγματα δεν μπορείς να τα κάνεις σε windows. Δηλαδη δεν μπορείς να μάθεις vbscript και να πειράζεις διαφορα μέσα στα windows. Γιατι ΔΕΝ χρειαζεται να το κάνεις, γιατι ΥΠΑΡΧΟΥΝ προγραμματα που κάνουν αυτή την δουλειά πολύ καλύτερα από θα την έκανες εσύ.

Αρα, ο χρήστης linux εμβαθύνει και μελετάει περισσότερο για να πραγματοποιήσει μία ρύθμιση σε σχέση με το χρήστη Windows. Αυτό δεν τον κάνει ποιο μάγκα, ούτε πιο έξυπνο. Απλά όπως σας εξήγησα παραπάνω, προυποθέτει κάποιο ανώτερο τεχνολογικό υπόβαθρο από κάποιον που κανει next-agree,next-next-install-finish-remind me later.

ΚοΜΜ, ειμαστε σε section λειτουργικού συστήματος, που σημαίνει ότι έχει να κανει με software. Δεν λαμβάνω υπόψην μου την γνώση hardware που έχει κάποιος αλλά μόνο την γνώση να "πειράζει" και να χειρίζεται το λογισμικό.

Στους απλούς χρήστες, όπως το girlie του φίλου για το οποιο μιλαει το post, δεν διαφέρει σε τιποτα από έναν μέσο home user. Ειναι καθαρα θεμα συνήθειας για αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν μερικά tasks. Ευτύχως, το linux κανει μεγαλα αλματα στον τομέα αυτό και το ubuntu και το suse και το fedora ειναι οτι πρεπει πλεον για τον home user. Ειναι θεμα συνήθειας αλλά και λίγης δυσκολίας γιατί αν έχουν να αντιμετωπισουν αυτοι οι χρήστες ένα πρόβλημα το πιο πιθανό είναι το παρατήσουν και να πουνε οτι "δεν παιζει".

Αλλα η πραγματικη διαφορα φαίνεται σε extreme-hardcore-fr34ks-l33t users των δυο λειτουργικών.

Συμπέρασμα λοιπόν, ο χρήστης linux είναι πιο κοντά στον όρο hacker. Ενας χρήστης ο οποιος δεν στέκεται στις εφαρμογές που του δίνει το σύστημα αλλά ψάχνει συνεχώς να ανακαλύψει νέα πράγματα. Για να τα μπορέσει όμως να βρεί και να περάσει το "μονοπάτι" πρέπει να έχει τα αποραίτητα εφόδια και τον εξοπλισμό. Αυτά είναι ο προγραμματισμός σε perl, pyhthon, C/ C++, php, assembly. Θα διαβάσει όλο το documentation του linux (πχ man pages) και θα πειραματιστεί σε αυτά. Θα μελετήσει εξωνυχιστικά τον kernel. Θα μάθει ξέρει όλες τις παραμέτρους αυτού για να κανει recompile και να φέρει το σύστημα στα μέτρα του. Η δίψα για μάθηση δεν τελειώνει εδώ καθώς, μπορεί να μελετήσει όποια εφαρμογή θέλει και να συμμετάσχει στην ανάπτυξη αυτής ή ακόμα να γράψει δικές του πολυπλατφορμικές εφαρμογές με mono, Qt κλπ.

Αντίστοιχα ενας χρήστης windows, μαθαίνει να χειριζεται τέλεια του λειτουργικό του σε πολύ πιο γρήγορο χρόνο και πολυ πιο εύκολα. Δεν χρειάζεται να έχει το υπόβαθρο του άλλου χρήστη linux, καθώς τα πράγματα είναι πιο τυποποιημένα και υπεραπλουστευμένα. Μαθαίνει να γραφει/αντιγράφει dc/dvd/ταινίες, να επεξεργάζεται δηλά-δηλά με το photoshop, κάνει convert αρχεία οποιασδήποτε μορφής, να κατεβάζει απο του youtube τα videακια που βλέπει και του αρέσουν, να κάνει το συστημα του να τρέχει πιο γρήγορα με διαφορα utilities (TuneUp 2008 κλπ κλπ κλπ), να χειρίζεται και να ρυθμίζει το firewall και το antivirus, να παίζει παιχνίδια και να απολαμβάνει το μεθυστικό dx10, να ακούει μουσική με winamp και i-radio, να ψάχνει στο google να βρει διαφορα προγραμματακια που θα τον επιτρέψουν να "παίξει" με το σύστημα του, και σιγα σιγα να μαθει την registry και άλλα κατατόπια. Εννοειται δε, οτι απλα πραγμα όπως ο πινακας ελέγχου τα ξέρει άνετα όλα. Οπότε μέσα σε λιγότερο χρόνο, με λίγοτερη προσπάθεια, έχει καταφέρει να κάνει ότι και ο λινουξάς. Προσοχη, πολυ συχνό φαινόμενο, είναι αυτή η τάση, να τον οδηγήση σε σκοτεινά μονοπάτια πειρατίας και με πειρατικό λογισμικό να θέλει να ξεγελάει το σύστημα του (πχ με εναν key generator να κανει install) - ετσι θα καλύπτει μερικώς αυτή την ανάγκη για "εξερεύνηση" του συστήματος και θα νιώθει πιο advanced.

Βλέπουμε λοιπόν, ότι ο σκληροπυρηνικός χρήστης linux, είναι πολύ καλύτερος από άποψη γνώσεων (software) από τον αντίστοιχο windows. Γι αυτό και ο δεύτερος με τον καιρό, ειδικά αν είναι ανύσηχο πνέυμα και του αρέσει να ψάχνεται, θέλει να δοκιμάσει κάτι καινούριο (mac , linux). Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι ο ένας είναι ανώτερος από τον άλλον. Απλά ο linux user, όπως και αν το κάνει, ο άνθρωπος έχει φάει χρόνια στην στο νησί των lost για να καταφέρει να βρεί πως να βρει νερο, κατοικία, φαγητό και γενικά να επιβιβιωσει. Από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, όλοι είναι μεσα στο playboy the mansion και γεύονται το νέκταρ :p

Σε οποια κατηγορια και να ειμαστε, το σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαστε ουτε ο μεσος home user ότι ο τρελοςψυχοπαθης. Ειμαστε καπου αναμεσα. Εκει παίζει μπάλα ο καθένας όπως θέλει και κανει εξισου τα πραγματα του και στα δυο λειτουργικα, εκει ειναι πλεον συνηθειας και οχι δυσκολιας.

Link to comment
Share on other sites

Στα επιχειρήματα κατά του linux αγνοείτε κάτι: δεν δουλεύεις ένα λειτουργικό για το λειτουργικό αλλά για τις εφαρμογές του. Δυστυχώς η γκάμα εξειδικευμένων εφαρμογών στο linux δεν είναι εφάμιλλη της αντίστοιχης των windows.

Επίσης η λογική του δεν είναι τόσο εύληπτη για τον αμύητο.

Δηλαδή πίσω από το γυαλιστερό GUI κρύβεται ένα terminal, δυνατό μεν, terminal δε.

Υπάρχει ένα όριο μεταξύ γνώσης και λειτουργικότητας.

Αν θέλω να κάνω resize μια φωτογραφία άμεσα για να τη δώσω σε κάποιον, θα προτιμήσω να την κάνω με ένα πρόγραμμα παρά να γράψω ένα πρόγραμμα που να το κάνει, παρ'όλο που μπορεί να ξέρω πώς γίνεται.

Admit it, το linux δεν κάνει για τον αρχάριο που ζει σε έναν κόσμο που τρέχει windows. Όταν το 99% των αρχάριων τρέχει win, εσύ δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα όταν μιλάς με τους άλλους του επιπέδου σου. Αν αλλάξει ο κόσμος, τότε μάλιστα. Αλλά επί της παρούσης, δεν νομίζω. Το ότι υπάρχει μια κινητικότητα στον τομέα, προσωπικά με ευχαριστεί πολύ :)

Τώρα αν ο άλλος ξέρει, ό,τι και να του δώσεις τη δουλειά του θα την κάνει (αν γίνεται :p).

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε λοιπόν, ότι ο σκληροπυρηνικός χρήστης linux, είναι πολύ καλύτερος από άποψη γνώσεων (software) από τον αντίστοιχο windows.

συγνώμη, αλλά εγώ δεν το βλέπω αυτό.

το ότι ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά ένα λειτουργικό δε σε κάνει σε καμία περίπτωση καλύτερο από άποψη γνώσεων (software) σε σχέση με κάποιον άλλο που δουλεύει άλλο λειτουργικό.

με το σκεπτικό αυτό, άνθρωποι που παίζουν με κλειστά μάτια με το registry (που τόσο καταριούνται οι θιασώτες του Linux, και με το οποίο μπορείς να κάνεις τα πάντα), είναι χειρότεροι από άποψη γνώσεων (software) από τον αντίστοιχο χρήστη linux, επειδή δεν ασχολούνται με linux; και γιατί δεν ισχύει και το αντίστροφο;

αυτό που θέλω να πω, είναι πως το ότι ξέρεις πως να κάνεις 5-10-100 πράγματα σε ένα λειτουργικό, δε σε κάνει καλύτερο από άποψη γνώσεων (software) από άλλους σε άλλα λειτουργικά. σε κάνει καλύτερο από άποψη γνώσεων (software) σε σχέση με άλλους χρήστες του ίδιου λειτουργικού.

Προφανώς το παραμετροποιήσες λάθος. Οταν μιλησα για παραμετροποιήση του λειτουργικού το ανέφερα σαν κάτι θετικό. Εσυ έτσι όπως το λες παραπάνω δίνεις την αρνητική ερμηνεία της πρότασης. Δεν ειναι κακό να μπορείς να πειράξεις το λειτουργικό σου σύστημα και να το φέρεις κομμένο και ραμένο στα μέτρα σου αποκλειστικά για τις ανάγκες σου. Το θέμα είναι πως για να το κάνεις αυτό θέλεις αρκετή εμπειρία, τεράστια γνώση του λειτουργικού, άπλετο χρόνο, και βασικό προγραμματισμό σε C και shell programming.

δεν ξέρω αν αυτό πήγαινε σε μένα, αλλά ειλικρίνα, δεν είχα σκοπό να εξαφανίσω το restart/shutdown. υπάρχουν άλλοι τρόποι να βελτιώσω το uptime. εγώ τα άπειρα που φορτώνει το kde ήθελα να βγάλω. και δε νομίζω πως για να το κάνεις αυτό θέλεις αρκετή εμπειρία, τεράστια γνώση του λειτουργικού, άπλετο χρόνο, και βασικό προγραμματισμό σε C και shell programming.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια ακριβώς λογική, οι προγραμματιστές C++ και Delphi και όλων των υπολοίπων, έχουν υπόβαθρο "Linuxάδων"???

Το έχω πει και το ξαναλέω, ότι συνηθίσεις είναι.

Άλλοι παίζουν με το PlayStation Pad, άλλοι ορκίζονται με το XBOX. Βάλτους να τσακωθούν και θα γελάμε μέχρι αύριο.

Με ότι ξεκινήσεις, ότι σε γοητεύσει, με ότι εξοικειωθείς. Δε σε κάνει ανώτερο από κανέναν αυτό όμως.

Εγώ μπορεί να σου στήσω τα πιο γρήγορα 98 SE γιατί είχα "λιώσει" πάνω τους, εσύ δε θα μπορείς να το κάνεις (δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις - next next finish). Δε με κάνει καλύτερο από σένα αυτό, γιατί εγώ Linux μόνο μερικές ώρες εμπειρία πάνω του έχω. Εκεί, εσύ μπορεί να κάνεις "παπάδες". Δε σημαίνει τπτ αυτό - ούτε σε κάνει "hacker" :hehe:

Στην "κόντρα" των λειτουργικών τα πράγματα είναι απλά:

MacOS: Αιώνες καλύτερα χρώματα από ότι άλλο πλην Vista, τέλεια για τους Photoshoppers, με τρύπες στη διαχείριση της μνήμης όμως.

Windows: Games, Applications. Δεν είναι ευσταθή, έχουν 1002 προβλήματα, αλλά δεν μπορείς να τα πιάσεις πουθενά σε αυτούς τους δύο τομείς λόγω support.

Windows Server: Για τη δουλειά τους, καλά και σταθερά είναι.

Linux: Καλύτερα από τα απο-πάνω για Servers (έτσι λένε), δεν έχουν ιούς (γιατί δεν βγάζουν ιούς για τα Linux), ελαφριά πολύ, παραμετροποιήσιμα ως τα βάθη του κώδικά τους. Κατάλληλότατα για παλιά PC, PC εταιρειών και δημοσίων υπηρεσιών, δυστυχώς δεν έχουν σχεδόν καμία υποστήριξη σε Games και Apps.

Ubuntu/SUSE Linux: Διανομές με πολύ καλή πορεία, πολύ εύχρηστες, όμορφες, με τα εκατοντάδες fancy gadget τους. Ελαφριές αρκετά, ακόμα και το "βαρύ" Ubuntu, με αρκετές προσθήκες σε προγράμματα που τα κάνουν ένα πολύ καλό τρόπο να ξεκινήσει κάποιος την ενασχόλησή του με τους υπολογιστές. Πάλι, προβλήματα με τις Apps και τα Games.

Και ακόμα πιο απλά:

Windows: ~91%

MacOS: ~5%

Linux-Rest: ~4%

Ο κόσμος φαίνεται να "φοβάται" το Linux. Γιατί απλά, ο κόσμος είναι αυτός που ψωνίζει από τον Κωτσόβολο.

Εδώ η ASUS έχει αρχίσει να βάζει ΧΡ στο Εee PC....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το παραμετροποιήσες λάθος. Οταν μιλησα για παραμετροποιήση του λειτουργικού το ανέφερα σαν κάτι θετικό. Εσυ έτσι όπως το λες παραπάνω δίνεις την αρνητική ερμηνεία της πρότασης. Δεν ειναι κακό να μπορείς να πειράξεις το λειτουργικό σου σύστημα και να το φέρεις κομμένο και ραμένο στα μέτρα σου αποκλειστικά για τις ανάγκες σου. Το θέμα είναι πως για να το κάνεις αυτό θέλεις αρκετή εμπειρία, τεράστια γνώση του λειτουργικού, άπλετο χρόνο, και βασικό προγραμματισμό σε C και shell programming.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δηλαδή για να μπορείς να "παραμετροποιήσεις" κάτι, οφείλεις να ξέρεις να διαβάζεις το source του?

Ή για να πειράξεις κάτι σε linux πρέπει να ξέρεις C ή bash ή προγραμματισμό γενικά?

Δεν θα κάτσω να μάθω προγραμματισμό (δεν θα μου χρειαστεί ποτέ στη ζωή μου) απλώς για να νταντεύω το λειτουργικό μου. Ο υπολογιστής είναι εργαλείο. Αυτός θα κάνει πράγματα για μένα, όχι εγώ γι' αυτόν.

Όπως ο καθένας μας δεν χρειάζεται να ξέρει φαρμακολογία ή έστω τη δραστική ουσία του depon, για να το πάρει.

Απλά έχεις τη δυνατότητα, αν ξέρεις κάτι παραπάνω από αυτά, να εμβαθύνεις περισσότερο.

Αρα, ο χρήστης linux εμβαθύνει και μελετάει περισσότερο για να πραγματοποιήσει μία ρύθμιση σε σχέση με το χρήστη Windows. Αυτό δεν τον κάνει ποιο μάγκα, ούτε πιο έξυπνο. Απλά όπως σας εξήγησα παραπάνω, προυποθέτει κάποιο ανώτερο τεχνολογικό υπόβαθρο από κάποιον που κανει next-agree,next-next-install-finish-remind me later.

Συμπέρασμα λοιπόν, ο χρήστης linux είναι πιο κοντά στον όρο hacker. Ενας χρήστης ο οποιος δεν στέκεται στις εφαρμογές που του δίνει το σύστημα αλλά ψάχνει συνεχώς να ανακαλύψει νέα πράγματα. Για να τα μπορέσει όμως να βρεί και να περάσει το "μονοπάτι" πρέπει να έχει τα αποραίτητα εφόδια και τον εξοπλισμό. Αυτά είναι ο προγραμματισμός σε perl, pyhthon, C/ C++, php, assembly. Θα διαβάσει όλο το documentation του linux (πχ man pages) και θα πειραματιστεί σε αυτά. Θα μελετήσει εξωνυχιστικά τον kernel. Θα μάθει ξέρει όλες τις παραμέτρους αυτού για να κανει recompile και να φέρει το σύστημα στα μέτρα του. Η δίψα για μάθηση δεν τελειώνει εδώ καθώς, μπορεί να μελετήσει όποια εφαρμογή θέλει και να συμμετάσχει στην ανάπτυξη αυτής ή ακόμα να γράψει δικές του πολυπλατφορμικές εφαρμογές με mono, Qt κλπ.

Μάλλον μπερδεύεις έναν developer που δουλεύει σε open-source software και το χρησιμοποιεί ,μ' έναν απλό user open-source λειτουργικού.

Χώρια που άμα περάσεις από mailing lists ή blogs από developers μεγάλων FOSS projects (π.χ. KDE), θα δεις ότι πάρα πολλοί δεν χρησιμοποιούν slackware ή debian αλλά ubuntu κι opensuse.

Θέλουν να περνάνε χρόνο κάνοντας καθημερινές τους εργασίες χωρίς ν' ασχολούνται με τα options του kernel.

Σε οποια κατηγορια και να ειμαστε, το σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαστε ουτε ο μεσος home user ότι ο τρελοςψυχοπαθης. Ειμαστε καπου αναμεσα. Εκει παίζει μπάλα ο καθένας όπως θέλει και κανει εξισου τα πραγματα του και στα δυο λειτουργικα, εκει ειναι πλεον συνηθειας και οχι δυσκολιας.

Εδώ συμφωνώ.

Συμφωνώ απόλυτα και με τον sotiris και τον .38-.45 .

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό πρόσφεραν οι λεγόμενες εύκολες διανομές linux σαν το ubuntu,mandriva,suse,fedora. Να κάνεις τις καθημερινές σου δουλείες εύκολα και απλά. Και τα προγράμματα που θα βρείς στο linux καλύπτουν 100% τις ανάγκες ενός χρήστη. και για όσους είναι geek μπορούν να προχωρήσουν σε πιο δύσκολες διανομές και να μάθουν όλα τα μυστικά του λειτουργικό η ακόμα και να συμμετέχουν άμεσα στην ανάπτυξή του.

Ποιό άλλο λειτουργικό σου προσφέρει τέτοια δυνατότητα? Και αυτή την στιγμή δεν με διαβάζουν πελάτες του Κωτσόβολου αλλά geek χρήστες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσεις παιδια παντως εγω λεω να κανω το πειραμα στην αδερφη μου, γιατι μ' εχει πριξει τα ουμπαλα με τα smilies mega pack(spyware/toolbars) και ολες αυτες τις βλακειες που κατεβαζει.

Αραγε θα με κυνηγαει που δεν θα παιζει sims2?:p

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό πρόσφεραν οι λεγόμενες εύκολες διανομές linux σαν το ubuntu,mandriva,suse,fedora. Να κάνεις τις καθημερινές σου δουλείες εύκολα και απλά. Και τα προγράμματα που θα βρείς στο linux καλύπτουν 100% τις ανάγκες ενός χρήστη. και για όσους είναι geek μπορούν να προχωρήσουν σε πιο δύσκολες διανομές και να μάθουν όλα τα μυστικά του λειτουργικό η ακόμα και να συμμετέχουν άμεσα στην ανάπτυξή του.

Ποιό άλλο λειτουργικό σου προσφέρει τέτοια δυνατότητα? Και αυτή την στιγμή δεν με διαβάζουν πελάτες του Κωτσόβολου αλλά geek χρήστες..

Δεν νομίζω ότι τα προγράμματα που θα βρω σε ένα linux σύστημα καλύπτουν 100% τις ανάγκες ενός χρήστη. Εξαρτάται από το χρήστη. Π.χ. αυτός που τρέχει photoshop, θέλει photoshop και όχι gimp. Το ίδιο και αυτός που τρέχει AutoCAD (και όχι qcad), 3d Studio (και όχι blender), ChemOffice (και όχι. . . υπάρχει άραγε κάτι?) κλπ. Η εξάπλωση των Windows είναι μεγάλη, και ακόμη και εταιρίες που έβγαζαν εξειδικευμένες Unix εφαρμογές λόγω σταθερότητας το έχουν γυρίσει προ πολλού σε Windows. Δεν λέω ότι τα αντίστοιχα προγράμματα δεν είναι καλά ή δεν κάνεις τη δουλειά σου, αλλά υπάρχει και το θέμα της συνήθειας. Ακόμη κι εγώ, που έχω δουλέψει αρκετά linux, όταν θέλω να φτιάξω ένα midi αρχείο θα χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ από το 98 και όχι αυτό που είδα πριν 5 χρόνια, διότι κάνω καλύτερα τη δουλειά μου.

Το linux είναι φανταστικό για μια πλειάδα εφαρμογών: embedded συστήματα, server/router etc., παλιότερα μηχανήματα (διότι μπορείς να έχεις ένα εκσυγχρονισμένο σύστημα με τελευταία έκδοση kernel) + desktop/workstation για συγκεκριμένες εφαρμογές. Δηλαδή ο δημόσιος τομέας για Desktop γραμματειακή χρήση θα μπορούσε να τρέχει Linux με OpenOffice (όσο δηλαδή δεν χρειάζεται κάποιο windows only software), που είναι και φτηνότερο (0 < του οποιοδήποτε ποσού).

Για τον πολύ ψαγμένο (geek), κάνει πιο πολύ σαν εναλλακτική και γνώση, και όχι τόσο για όλες τις δουλειές, διότι δεν είναι σίγουρο ότι θα τον καλύψουν όλα τα προγράμματα. Σαφώς και πιστεύω ότι ο κάθε ψαγμένος χρήστης πρέπει να ρίξει μια ματιά, αν έχει χρόνο και ενδιαφέρον.

Βέβαια, όσο η λογική των υπολογιστών μεταφέρεται στο να είναι κεντρικά οι υπηρεσίες και τα terminal γύρω γύρω, το linux θα έχει πλεονεκτική θέση (δηλαδή σε ενδεχόμενο google desktop μέσω web, είτε win έχεις είτε linux το ίδιο θα είναι). Άλλωστε το μονοπώλιο των Windows δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει, ήδη τα πράγματα είναι αρκετά μπλεγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα σαν απλό χρήστη με καλύπτει απόλυτα. Δεν χρειάζομαι τώρα το photoshop για να κάνω ένα απλό edit σε κάποιες φωτογραφίες. Τι είμαι φωτογράφος? Και το gimp έχει άπειρες δυνατότητες και είναι τελείως άκυρο να ισχυριστούμε ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες κάποιου χρήστη.

Ακόμα και για τις υπόλοιπες μου δουλειές είναι μια χαρά το linux. Κατεβάζω torrent, ριπάρω ταινίες, ακούω μουσική κατεβάζω κανά τραγούδι, οργανώνω τα mail μου και γενικά έχω τα πάντα που μπορεί κάποιος να θέλει από το pc του.

Στο linux έχω βρεί και απίστευτα χρήσιμα προγράμματα που στα windows τόσα χρόνια δεν είχα βρεί.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε το cad ούτε οποιαδήποτε άλλη επαγγελματική εφαρμογή και τα games που παίζω τα έχω αφήσει σε ένα partition για τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μ'αρέσει στο gimp είναι ότι παραείναι καλό για την τιμή του (0 ευρώ). Κι εγώ το gimp προτιμώ, αλλά δεν έχει να κάνει. Αν είχα το photoshop τζάμπα και νόμιμα, θά χα περισσότερα εργαλεία στα χέρια μου. Π.χ. το smart crop που έκανε το photoshop δεν ξέρω αν το κάνει το gimp (μπορεί να το κάνει, δεν τό 'χω ψάξει τελευταία).

Το θέμα όμως είναι ποιες είναι οι υπόλοιπες δουλειές σου και για τι χρήση μιλάμε.

Δεν υπάρχει απλός χρήστης, διότι δεν υπάρχει απλό κοινό. Όλοι έχουμε κάποια εξειδίκευση και γνώση, και θέλουμε αυτή την εξειδίκευση και γνώση να την έχουμε και στον υπολογιστή μας. Το θέμα δεν είναι να γίνουμε εμείς απλοί χρήστες και να περιορίσουμε τη λειτουργικότητα των συστημάτων μας, αλλά να βγουν εφαρμογές από τις μεγάλες εταιρίες κατασκευής λογισμικού για το Linux. Μόνο τότε θα αλλάξει η κατάσταση και από εναλλακτική πρόταση θα μπορεί να γίνει κύρια πρόταση.

Διότι δεν μπορώ σε κάποιον που στα Windows έχει το Cubase, το Sibelius, το Fruity Loops, το Reason και ένα κάρο άλλα προγράμματα να βάλει linux, γιατί δεν θα βρει τίποτα απ'όλ' αυτά, και αν βρει κάτι (π.χ. rosegarden έναντι cubase) για να το κάνει να δουλέψει (JACK audio server etc.) θα φάει ένα μήνα, αν ξέρει υπολογιστές, ή μια αιωνιότητα, αν δεν ξέρει. Άλλο παράδειγμα είναι το εξής: πας για παρουσίαση εργασίας με laptop σε linux, και σου δίνει ο καθηγητής σου το usb laser pointer που σου αλλάζει τις διαφάνειες. Στα windows μέχρι να παρουσιάσεις την εργασία θα το έχεις στήσει (5 click είναι), σε linux, και να ξέρεις, μπορεί να μην προλάβεις. Δηλαδή ακόμη και στην υποστήριξη συσκευών, το να κάνεις recompile τον kernel (ευτυχώς αυτό σπάνια χρειάζεται πια) ή να βρεις το xyz άκυρο module, βάζοντας νέο config στον xserver, δεν είναι πάντα εύκολο, γιατί δεν είσαι πάντα με τον φραππέ στο χέρι στην καναπεδούμπα.

Από κει και πέρα όμως, αν θέλει να στήσει έναν web server, έναν mail server, έναν ο,τιδήποτε server, καθώς και ένα workstation για κάποιες συγκεκριμένες εργασίες που υπάρχει αξιόλογο software, το linux θά 'ναι και καλύτερο και νόμιμο.

Ο στόχος όμως είναι να μπει το linux παντού, και σε όλες τις εφαρμογές, όχι να είναι το λειτουργικό αυτών που συμβιβάζονται με λιγότερες δυνατότητες, άλλωστε οι περισσότεροι linux-άδες και πολλά ενδιαφέροντα έχουν και πολλές γνώσεις.

Αυτός ο στόχος χωρίς:

1) υποστήριξη συσκευών

2) υποστήριξη των software houses, από παιχνίδια μέχρι επαγγελματικές εφαρμογές

δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ.

Αυτό βλέπω, τουλάχιστον εγώ, μέσα από αυτά που ξέρω και για τα δύο λειτουργικά συστήματα (και δεν είμαι ιδιαίτερα καλός σε κανένα εκ των δύο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δηλαδή για να μπορείς να "παραμετροποιήσεις" κάτι, οφείλεις να ξέρεις να διαβάζεις το source του?

Ή για να πειράξεις κάτι σε linux πρέπει να ξέρεις C ή bash ή προγραμματισμό γενικά?

Δεν θα κάτσω να μάθω προγραμματισμό (δεν θα μου χρειαστεί ποτέ στη ζωή μου) απλώς για να νταντεύω το λειτουργικό μου. Ο υπολογιστής είναι εργαλείο. Αυτός θα κάνει πράγματα για μένα, όχι εγώ γι' αυτόν.

Όπως ο καθένας μας δεν χρειάζεται να ξέρει φαρμακολογία ή έστω τη δραστική ουσία του depon, για να το πάρει.

Απλά έχεις τη δυνατότητα, αν ξέρεις κάτι παραπάνω από αυτά, να εμβαθύνεις περισσότερο.

Μάλλον μπερδεύεις έναν developer που δουλεύει σε open-source software και το χρησιμοποιεί ,μ' έναν απλό user open-source λειτουργικού.

Χώρια που άμα περάσεις από mailing lists ή blogs από developers μεγάλων FOSS projects (π.χ. KDE), θα δεις ότι πάρα πολλοί δεν χρησιμοποιούν slackware ή debian αλλά ubuntu κι opensuse.

Θέλουν να περνάνε χρόνο κάνοντας καθημερινές τους εργασίες χωρίς ν' ασχολούνται με τα options του kernel.

Εχεις απόλυτο δικαιο και συμφωνα απολυτα μαζι σου, αλλα:

:tomato:

Μιλησα για geeks users.

Αλλα η πραγματικη διαφορα φαίνεται σε extreme-hardcore-fr34ks-l33t users των δυο λειτουργικών.

:dots:

Αλλη φορα προσεχε καλυτερα τι γραφω...:TD:

No offence:hug:

Γενικα οποιος αναφερεται σε geeks αναφερεται στο linux. Ειδαλλιώς πάμε σε script kiddies...

Κλασσικη διαφορα του γνωρίζω-ξέρω και του χρησιμοποιώ-παίρνω έτοιμο .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικαιο και συμφωνα απολυτα μαζι σου, αλλα:

:tomato:

Μιλησα για geeks users.

Αλλα η πραγματικη διαφορα φαίνεται σε extreme-hardcore-fr34ks-l33t users των δυο λειτουργικών.
:dots:

Αλλη φορα προσεχε καλυτερα τι γραφω...:TD:

No offence:hug:

Γενικα οποιος αναφερεται σε geeks αναφερεται στο linux. Ειδαλλιώς πάμε σε script kiddies...

Κλασσικη διαφορα του γνωρίζω-ξέρω και του χρησιμοποιώ-παίρνω έτοιμο .

Main Entry: geek audio.gif

Pronunciation: \ˈgēk\

Function: noun

Etymology: probably from English dialect geek, geck fool, from Low German geck, from Middle Low German

Date: 1914

1 : a carnival performer often billed as a wild man whose act usually includes biting the head off a live chicken or snake

2 : a person often of an intellectual bent who is disliked 3 : an enthusiast or expert especially in a technological field or activity <computer geek>

geek

πουθενά δε νομίζω ότι θα βρεις αυτό το διαχωρισμό.

Κλασσικη διαφορα του γνωρίζω-ξέρω και του χρησιμοποιώ-παίρνω έτοιμο .
εγώ γνωρίζω-ξέρω (λέμε τώρα) windows και χρησιμοποιώ-παίρνω έτοιμο το ubuntu (στο οποίο έμαθα να κάνω mount ένα drive και παλεύω να βρω τρόπο να ανοίξω .ace αρχείο με mp3. αυτό τι με κάνει; geek ή το άλλο;

με άλλα λόγια: το ότι ξέρεις να πετάς αεροπλάνα, δε σε κάνει οδηγό F1.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένας μέσος χρήστης είναι αυτός που κάνει απλά πράγματα στο pc του αλλά έχει και την δυνατότητα να ψαχτεί με πιο προχωρημένα προγράμματα. Απλά πράγματα είναι να έχεις μια σουίτα γραφείου, να κατεβάσεις ένα torrent να μπεις σε όποιο p2p δίκτιο θέλεις να δεις μια ταινία να κάψεις ένα cd να ριπάρεις ενα dvd και ο κατάλογος δεν τελειώνει :p

Oλες αυτές τις δουλειες τις κάνεις τελειως απροβλημάτιστα ενώ υπάρχουν και προγράμματα για πιο προχωρημένες καταστάστασεις όπως το blender.

Ποτέ δεν είχα την ανάγκη να τρέξω ένα επαγγελματικό πρόγραμμα ακόμα και σπασμένο. Τι να το κάνω όταν οι ανάγκες μου σαν χρήστη έχουν καλυφθεί από τα open source προγράμματα του linux.

Αυτό όμως που με έκανε να κολλήσω με αυτό το λειτουργικό είναι η απίστευτη ταχύτητα ανάπτυξης που έχει με νέες ιδέες που για ένα χρήστη windows είναι τελείως εξωπραγματική αλλά και η φοβερή παραμετροποίησή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες κατι, συμφωνω σε αυτα που λες.

Απλα εχω μια υποσημείωση:

Ενας αρκετά πορωμένος χρήστης Linux είναι πολύ καλύτερος από έναν χρήστη Windows σε επίπεδο γνώσεων software γιατί στην ουσία ο πρώτος γίνεται developer. Δεν προκειται να πιστώ για το αντίθετο γιατί το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές.

chek2fire, ο μέσος χρήστης δεν έχει ιδέα τι είναι λειτουργικό σύστημα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.