Jump to content



Μεταξύ του Canon IP 4300 και IP 4500


Recommended Posts

O Canon Pixma IP4300 δεν είναι συμβατός στα vista, αλλά στο site της εταιρίας, υπάρχουν drivers για τα vista:http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=184&modelid=13528#DownloadDetailAct.

Ο Canon Pixma IP4500 έρχεται συμβατός,στα χαρακτηριστικά τους είναι ίδιοι,στην τιμή έχουν την διαφορά των 31 ευρώ τα οποία λέω να τα χώσω κάπου αλλού,people τι να διαλέξω τελικά;:cry::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον 4500 τον έχει ο γαμπρός μου και σε εκτύπωση cd και dvd είναι πολύ καλός.Τα ακριβά δισκάκια TAIYO YUDEN WATERSHIELD PRINTABLE που έχουν ποιο γυαλιστερή επιφάνεια είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τον 4500 τον έχει ο γαμπρός μου και σε εκτύπωση cd και dvd είναι πολύ καλός.Τα ακριβά δισκάκια TAIYO YUDEN WATERSHIELD PRINTABLE που έχουν ποιο γυαλιστερή επιφάνεια είναι καλύτερα.

εεπππππ,τελευταία στιγμη ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά αν για τους 4300/4500 κυκλοφορούν συμβατά μελάνια. Εκτός και αν δεν σε απασχολεί αυτό.

Για πολλά τελευταία μοντέλα εκτυπωτών από διάφορους κατασκευαστές, δεν κυκλοφορούν συμβατά και άρα φτηνά μελάνια.

Link to comment
Share on other sites

Στον 4500 κρατάνε πολυυυύ τα μελάνια.Σε σχέση με του ΗΡ μιλάω! Για μελάνια δεν ξέρω πάντως αν υπάρχουν συμβατά.

ειναι καλό εργαλειο τελικά και από μελάνια θα το κοιτάξω,HP με τίποτα όλο προβλήματα με τους drivers και ακριβά μελάνια,κάποιος φίλος έχει προβλημα με ένα πολυμηχάνημα της ειτζ πι:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ενα παλικαρι που υποστηριζει οτι ο laser της samsung clp-300 εχει κοστος εκτυπωσης εφαμιλο με inkjet. Επειδη θελω να του αποδειξω με νουμερα το αντιθετο, μπορειτε να μου πειτε περιπου ποσες σελιδες βγαζουν τα μελανακια του IP 4500?

Ετσι για την ιστορια... ο clp300 ειναι για 12500 σελιδες (η αλλαγη drum κοστιζει ολο τον εκτυπωτη) και για να βγαλει 12500 εγχρωμες σελιδες υπολογιζω οτι σκας γυρω στα 1100€ σε τονερς!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παλικαρι που υποστηριζει οτι ο laser της samsung clp-300 εχει κοστος εκτυπωσης εφαμιλο με inkjet. Επειδη θελω να του αποδειξω με νουμερα το αντιθετο, μπορειτε να μου πειτε περιπου ποσες σελιδες βγαζουν τα μελανακια του IP 4500?

Ετσι για την ιστορια... ο clp300 ειναι για 12500 σελιδες (η αλλαγη drum κοστιζει ολο τον εκτυπωτη) και για να βγαλει 12500 εγχρωμες σελιδες υπολογιζω οτι σκας γυρω στα 1100 σε τονερς!!!

Νομίζω ότι εχει δίκιο.

CLP-300:

1000σελ 5%επικ ---> 120€ τονερ

12500σελ ---> 1500€

1500€ / 12500σελ = 0,12€/σελ (κάτι που έβγαινε και απο 120€/1000σελ)

ΙΡ 4500 (ενα σετ)

400σελ 5%επικ ---> 50€ μελανια

1000σελ ---> 125€

125€ / 1000σελ = 0,125€/σελ

(τα μελανια του ΙΡ 4500 είναι των 13ml να υπολογίζετε ότι 5ml μελάνης τυπώνει γύρω στις 120-150σελ οπότε

τα 13ml απο 310-390σελ, και εγώ υπολόγισα στην καλύτερη περίπτωση 400σελ)

Link to comment
Share on other sites

1000σελ 5%επικ ---> 120€ τονερ

Αυτο ακριβως πως βγηκε; Μιλαμε για γνησια ανταλλακτικα... δεν το πηγαμε σε refill μιας και ο ιδιος δεν ηθελε refill.

Αυτο για τα ml δε το ξερα... αλλα νομιζω οτι απο κεφαλη σε κεφαλη παιζει αρκετα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

To eshop τα έχει καμιά 40 το ενα με φπα.

Αν ψάξεις θα τα βρεις και 35.....(δικό μου το λάθος) αντε να βγουν 150-160 τα 4.

Πανω κατω μιλαμε για 2-3 λεπτα διαφορά η σελιδα... απο 0,12 σε 0,15+.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.