Jump to content



In ear Aκουστικά


Reaper

Recommended Posts

από usa τα βρίσκεις; Αν ναι, τελωνείο πόσο υπολογίζεις; Αν είναι να πάμε για καμιά ομαδική :p

ναι απο us τα βρηκα..

Για τελωνεια δεν ξερω τι θα γινει αλλα νομιζω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην πληρωσω τπτ!

Μεσω ενος φιλου μου θα τα παρω

Αν ομως θελουν ακομα μερικοι ας το κανονισουμε για ομαδικη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Link

Πολυ καλα... ;)

Σορρυ αλλα ειναι τελειως χαλια. Ο ηχος ειναι ΠΟΛΥ μετριος, και η εφαρμογή χαλια.

Κοιτα κάτι σε shure, ειναι απλα κορυφή και με απιστευτα ουδετερο ηχο (αυτο δεν ειναι παντα καλό γιατι χρειαζεσαι καλής ποιοτητας mp3....)

Link to comment
Share on other sites

παλι σας εφτιαξα λαμπιτακια μου

λοιπον οπιος τα παρει περιμενω εντιποσης και συνχαριτιρια.

απο usa τα πηρα και εγω και δεν ειχα τελονια οσες φορες εχω αγοραση απ εξω πραγματα μια ε σταματισανε τελονιο

αφιστε σιμιοση στον πολητη να σας στον στηλη σαν δωρο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

λοιποοον.....

έχουμε και λέμε

τα skullcandy απεβίωσαν πριν κανα 2 μέρες μετα απο 1,5χρονια καθημερινής βαριάς χρήσης (πέταμα μεσα στην τσάντα μαζι με κλειδιά άπειρες ώρες μουσικής κτλ)

να πω οτι ηταν πολύ καλα ακουστικά τα καλύτερα που ειχα... αν και τους τελευταίους μήνες τα είχα με earbuds tips απο αλλά ακουστικά (ειχα χάσει όλα τα δικα τους) και δεν καθόταν στο αυτί και τοσο αναπαυτικά..

οπότε είμαι στην αναζήτηση νέων

θέλω αν γίνεται εφάμιλλη ποιότητα με λιγο μικρότερο κόστος αν γίνετε αυτη τη φορα γιατι έχουμε και οικονομική κρίση :p

thnx

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα Sony MDR-EX35LPR Εarphones και μου αρέσει πολύ ο ήχος τους, σαφώς καλύτερα απο κάτι creative που είχε το Mp3. Είναι λίγο λεπτό το καλώδιο και θέλει λίγο προσοχή. Επίσης έχουν 3 ζευγάρια λάστιχο ανάλογα την ωτότρυπα που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα παραπάνω ξευγάρια, οπότε δεν ξέρω πως ακούγονται. Όταν ψαχνόμουν και εγώ πριν 2 χρόνια περίπου να πάρω ψείρες, κατέληξα στα Ultimat Ears SuperFi Pro 5. Έδωσα 100 ή 120 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με μεταφορικά από ebay αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Άψογος ήχος για ακρόαση μέσω υπολογιστή και φορητού MP3 player, ήχος ελάχιστα χειρότερος από τα Sennheiser HD-600 που έχω για το σπίτι. Άψογη εφαρμογή και απομόνωση από τον περιβάλλοντα θόρυβο. Δίνεις κάμποσα ευρώ ΜΙΑ φορά αλλά απολαμβάνεις άψογο ήχο συνέχεια!

Ultimat Ears SuperFi Pro 5: http://www.ultimateears.com/_ultimateears/store/products/superfi5pro.php

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα Sony MDR-EX35LPR Εarphones και μου αρέσει πολύ ο ήχος τους, σαφώς καλύτερα απο κάτι creative που είχε το Mp3. Είναι λίγο λεπτό το καλώδιο και θέλει λίγο προσοχή. Επίσης έχουν 3 ζευγάρια λάστιχο ανάλογα την ωτότρυπα που έχεις
:T:

http://www.sony.gr/product/hip-ex-series/mdrex35lpr.ae τιμή 19€

Έχω τα ίδια είναι 100dB / mW (Απόκριση συχνοτήτων 6 - 23.000 Hz.) οπότε μην περιμένεις να ακούει ο διπλανός σου μουσική ούτε ο οδηγός του λεωφορείου όταν κάθεσαι πίσω :p , το καλό είναι ο καλός ήχος τους και η ηχομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους, άσχετο νομίζω ότι συμβαίνει με όλα τα in ear ακουστικά, όταν περπατάς με αυτά ο ήχος από τα βήματα είναι σαν να είναι από γίγαντα :p.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές προτάσεις για το θέμα σου...Εγώ θα σου πρότεινα 2 πράγματα αν πρόκειται να κάνεις παραγγελεία απο εξωτερικό:

1. Apple dual driver in-ear headphones with remote and mic

[από e-bay μπορείς να τα βρείς και 24$ αυθεντικά από επιστροφές πελατών]

μαζί με

2. Fiio E5 amp headphone amplifier [18$]

Αν ενδιαφέρεσαι ίσως μπορώ να βρώ καποια links, πάντως για 40-50 ευρώ μιλάμε για απίστευτο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

What HiFi award 2009 Winner:

SENNHEISER CX300 Mk2 PRECISION EARPHONES

Στα €50 περίπου.

αυτα ειναι ιδια με αυτα??

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα παραπάνω ξευγάρια, οπότε δεν ξέρω πως ακούγονται. Όταν ψαχνόμουν και εγώ πριν 2 χρόνια περίπου να πάρω ψείρες, κατέληξα στα Ultimat Ears SuperFi Pro 5. Έδωσα 100 ή 120 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με μεταφορικά από ebay αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Άψογος ήχος για ακρόαση μέσω υπολογιστή και φορητού MP3 player, ήχος ελάχιστα χειρότερος από τα Sennheiser HD-600 που έχω για το σπίτι. Άψογη εφαρμογή και απομόνωση από τον περιβάλλοντα θόρυβο. Δίνεις κάμποσα ευρώ ΜΙΑ φορά αλλά απολαμβάνεις άψογο ήχο συνέχεια!

Ultimat Ears SuperFi Pro 5: http://www.ultimateears.com/_ultimateears/store/products/superfi5pro.php

πολλα λεφτα για την χρηση που τα θελω(ενα ipod shuffle εχω και γενικα δεν τα πολυ προσεχω)

Υπάρχουν πολλές προτάσεις για το θέμα σου...Εγώ θα σου πρότεινα 2 πράγματα αν πρόκειται να κάνεις παραγγελεία απο εξωτερικό:

1. Apple dual driver in-ear headphones with remote and mic

[από e-bay μπορείς να τα βρείς και 24$ αυθεντικά από επιστροφές πελατών]

μαζί με

2. Fiio E5 amp headphone amplifier [18$]

Αν ενδιαφέρεσαι ίσως μπορώ να βρώ καποια links, πάντως για 40-50 ευρώ μιλάμε για απίστευτο ήχο.

το θέμα εδω ειναι ο επιπλέον ενισχυτής που δεν νομίζω θα με βολέψει και παρα πολυ...

αλλα αν σου είναι εύκολο στείλε κανα λινκ να τσεκάρω κ τον συνδυασμό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε βολεύει ο ενισχυτής δεν υπάρχει νόημα να σου στείλω links...

Θα σου προτείνω κάτι άλλο:

Soundmagic PL 30 (20-35 ευρώ)

Soundmagic PL 50 (45 -69 ευρώ)

Βάσει έρευνας θα σου πω οτι και τα 2 ειναι εκπληκτικά ακουστικά για την τιμή τους και κλάσεις ανώτερα απο scullcandy (απορώ πως κατέληξες με αυτά με τόσες επιλογές εκεί εξω)...

Κάποιες συμβουλές:

1. Θα βοηθούσε πολύ αν έγραφες τι ακριβώς θες απο ενα ζευγάρι ακουστικά (τι χαρακτηριστικα θες να εχουν τα ακουστικά, τι είδη μουσικής ακούς περισσότερο, αν τα θες για γυμναστήριο κ.ο.κ.).

2. Αν θες να το ψάξεις περισσότερο για ακουστικά απο κάθε άποψη τοτε πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδω: www.head-fi.org (στο φοrum search θα βρείς αμερόληπτες κριτικές κ.α. σχεδόν για ολα τα ακουστικά που υπάρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα ακουστικά ψείρες είναι αρκετά ευαίσθητα (και έχουν και χαμηλή αντίσταση) ώστε να παίζουν δυνατά χωρίς ενισχυτή. Οπότε δε νομίζω να σου χρειαστεί να κουβαλάς και ενισχυτή ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε βολεύει ο ενισχυτής δεν υπάρχει νόημα να σου στείλω links...

Θα σου προτείνω κάτι άλλο:

Soundmagic PL 30 (20-35 ευρώ)

Soundmagic PL 50 (45 -69 ευρώ)

Βάσει έρευνας θα σου πω οτι και τα 2 ειναι εκπληκτικά ακουστικά για την τιμή τους και κλάσεις ανώτερα απο scullcandy (απορώ πως κατέληξες με αυτά με τόσες επιλογές εκεί εξω)...

Κάποιες συμβουλές:

1. Θα βοηθούσε πολύ αν έγραφες τι ακριβώς θες απο ενα ζευγάρι ακουστικά (τι χαρακτηριστικα θες να εχουν τα ακουστικά, τι είδη μουσικής ακούς περισσότερο, αν τα θες για γυμναστήριο κ.ο.κ.).

2. Αν θες να το ψάξεις περισσότερο για ακουστικά απο κάθε άποψη τοτε πρέπει να ρίξεις μια ματιά εδω: www.head-fi.org (στο φοrum search θα βρείς αμερόληπτες κριτικές κ.α. σχεδόν για ολα τα ακουστικά που υπάρχουν).

περιγράφω γενικά τι θελω απο τα ακουστικά στο πρωτο post σε αυτο το thread. μουσική ακούω σχεδον μονο minimal - tech house - progressive 192kbps και πανω (αλλα πολλά είναι live sets με σχετικά κακη ποιότητα )

γενικα παίζει πολυ μπάσο σε τέτοιου ειδους κομμάτια και θα ήθελα να ειναι οσο το δυνατόν καλύτερα σε αυτον τον τομεα. και τελος μουσικη ακούω μονο στο μετρο και γενικα στα μμμ και περπατώντας για την σχολή.

για αυτά που προτείνεις διάβασα πολύ καλά λόγια αλλα ότι υστερούν λιγο στο μπάσο και νομίζω σε σχέση με τα skullcandy που το δυνατό τους σημείο ηταν εκεί, ισως μου φανούν κάπως….

οπότε είμαστε μεταξύ:

http://www.pioneer.eu/eur/products/42/67/226/SE-CLX50-JT/specs.html

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500818

http://www.head-fi.org/forums/f103/my-review-soundmagic-pl50-431694/

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα pioneer τα χρησιμοποιώ και γω μόνο στα ΜΜΜ και είναι πολύ βολικά και δεν κουράζουν καθόλου. O ήχος του με έχει αφήσει 100% ικανοποιημένο, so ,απο μένα, go for it.!

(Προσοχή μόνο μην σου φύγει το, δε ξέρω πως το λένε αλλά κατάλαβες τι θέλω να πώ :p )

edit: αυτό ήθελα να πω -> http://www.zamazing.org/imaj/schizophrenia13/pioneerflexnozzle2.jpg

Α! Kαι πάρ'τα σε λευκά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα SENNHEISER που προτεινε ο φιλος πιο πριν τα ειχα, τα φορεσα 2 μερες, τα εδωσα σε εναν φιλο μου, μπορει να ειναι ομορφα, αλλα ΔΕΝ καθονταν στο αυτι μου.

Μετά πήρα τα V-Moda τα οποια τα κρατησα οσο αντεξαν, με καθημερινη χρηση και βγαλε βαλε το ιποντ στην τσεπη επι εναμιση χρονο το καλωδιο κοντα στο βυσμα τα ειχε φτησει και πηρα Denon C751 τα οποια απλα δεν υπαρχουν..

Note τα v-moda δεν μπορω να πω πως τα προσεχα, απεναντιας. Τα συστηνω πολύ καλα για τα λεφτα τους

επισης το μπασο τους ειναι παρα πολυ καλο.

Τα SENNHEISER CX-300 II διαθετουν Καλώδιο σύνδεσης: 1.2m asymmetrical., Παει πισω απο τον λαιμο αν καταλαβα καλα.

Τα πιονερ φαινονται καλα, αλλα προσωπικα μου φαινονται λιγο μεγαλα για ενδοακουστικοπορικα ( τι γραφω παλι )

Link to comment
Share on other sites

@ Reaper

Κοίταξε να δείς, αυτό που λες για το μπάσο ειναι σχετικό...αρκετά σχετικό (muddy,rich, deep bass...κτλ έχει να κάνει με το "μουσικό αυτί" που εχει ο καθένας μέχρι το τι μοντέλα έχει ακούσει για να κάνει σύγκριση, αν έχει κάνει burn in τα ακουστικά αν τα φορούσε σωστά κ.α. πολλα).

Πρέπει να ψάξεις να βρείς ποιά ακουστικά είναι κατάλληλα για την μουσική που ακούς συγκεκριμένα (εγώ πχ θέλω ακουστικά που έχουν καλό balance με ουδέτερο ήχο, με έμφαση σε mids & highs και καθαρό μπάσο το οποίο ενισχύω απο την πηγή μου ή με έναν ενισχυτή).

Και τέλος κοίτα θέματα όπως ,με τι "fittings" (απο σιλικόνη κτλ) θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τα αντίστοιχα της μαμάς τους αν δεν σου κάθονται καλά στ' αυτιά (έχει να κάνει με το πόσο άνετα νιώθεις τα ακουστικά στ΄αυτιά σου αλλά και με τον ήχο!).

Βασικά 4 πράγματα πρέπει να προσέξεις πρίν καταλήξεις σε 3-4 σκουστικά:

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ, ΑΝΕΣΗ (αν τα φοράς πολλές ώρες παίζει μεγάλο ρόλο), ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΙΜΗ, και με τι θες να τα χρησημοποιήσεις (μπορεί να έχεις ipod shuffle αλλά να τα θες και για κάποιο άλλο source έστω και μελλοντικά)

Πρίν αρχίσεις να ψάχνεις πάντως σκέψου ακριβώς τι θέλεις πάνω στο κάθε πράγμα που προανέφερα, έτσι ώστε να βρείς ένα ζευγάρι ακουστικά που να καλύπτει πραγματικά τις ανάγκες σου.

Ξεκίνα κάνοντας ένα search στο head-fi του τύπου "best IEMs for 50$" ή under 100$ with good bass κτλ και είμαι σίγουρος οτι θα βρείς άκρη πολύ σύντομα. Aν και πάλι δεν είσαι σίγουρος κάνε ένα thread εκεί σχετικά με το τι ψάχνεις.

Επίσης θα σου πρότεινα ν' αρχίσεις να ακούς τα mp3 σε VBR από 192 kbps και πάνω ή 320 kbps σε CBR. (παίζει ρόλο κατά την γνώμη μου πάντα)

Αυτά απο εμένα..ελπίζω να βοήθησα (ή έστω να σε προβλημάτισα)

@ petros

Συμφωνώ στο οτι ο ενισχυτής δεν κάνει για ολα τα ακουστικά, γιατί πολύ απλά μερικά δεν τον χρειάζονται (αν και αν έχεις ipod για να βλέπεις ταινίες σε ταξίδια κτλ ειναι σημαντικό να μπορείς να αυξήσεις την ένταση) όμως ο ενισχυτής εκτός απο αύξηση της έντασης προσφέρει εξικονόμοιση της μπαταρίας του mp3 player, ανοίγει το sound stage, κάνει θαύματα με το μπάσο κ.α. Κανείς δεν παίρνει ενισχυτή μόνο και μόνο για ν' αυξήσει την ένταση...Είναι κρίμα λοιπόν να δώσεις κάποια λεφτά να πάρεις ακουστικά και να μην εκμεταλευτείς τον ήχο που αναπαράγουν στο έπακρον, αλλά πάλι πρέπει να έχεις και το σωστό source...αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

@mads

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορίες σου.

το head-fi έχει μπόλικο πραμα για διάβασμα

γενικά δεν το ειχα ψαξει πολύ το θέμα γιατι όταν κανω έρευνα αγοράς παντα καταλήγω ανάμεσα σε 2-3 προϊόντα μη ξέροντας πιο να παρω και τελικα υπερβαίνω το budget και παίρνω το "μεγαλύτερο" μοντελο για να ειμαι οκ, πράγμα που δεν ηθελα να συμβεί με τα ακουστικά των 50ε τα οποία κακομεταχειρίζομαι… :p

για αυτό το λογο έκανα αυτό το thread μηπως υπαρχει κατι φτηνό και καλο που είναι must buy ας πούμε…

το μοναδικό θεμα είναι τωρα ότι το ακουστικά ισως μου γινουν δωράκι οποτε πρέπει να είναι από ελλαδα …

τεσπα thnx παλι ολους σας !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.