Jump to content



the official TARIFAS adventures thread, (ανυποψιαστοι Users warning)


crio

Recommended Posts

χωνονται τρυπωνουν απο δω και απο εκει....δεν αναβουν τα φλας τους και τα αλαρμ τους και μετα σου ζηταν και τα ρεστα..

Και εγω πεφτω σε καλους,μερικες φορες δινω 3Ε απο μονος μου για κουρσα 2.8

αλλα αν εφοσον ειμαι 2ος μεσα και γραφει κανα 5Ε το ταξιμετρο(επειδη υπαρχει αλλος μεσα) και μου χρεωσει 3Ε του λεω παμε πισω απο εκει που ηρθαμε , απο τη σημειο και μετρησε την αποσταση και θα με ξαναπας στο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Κανονικά είναι παράνομο να σε ρωτήσει που πας όταν είναι άδειος. Πριν 6 χρόνια κινούμουνα με ταξί συνεχώς. Με το που σταματούσε και κατέβαζε παράθυρο να ρωτήσει εγώ είχα ήδη μπει μέσα. Αν ήθελε ας τολμούσε. Βέβαια, αυτα σε Θεσσαλονίκη γιατί στην Αθήνα οι ταρίφες είναι δυο κλικ καθικάκια παραπάνω. Στη Θεσ/νίκη, μόνο οι ταρίφες στην πιάτσα του ΟΣΕ τους πλησιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τερμα τα ταξι γιατι πια σε οποιο εμπαινα φταναμε λιγο πριν τον αρχισω στα μπουκετα! Ειδικα στον τελευταιο του κανω θα το βουλωσεις αλλιως θα γινει χαμος εδω μεσα! Τουπεκι ψιλοκομενο ο ΚΟΛΟΓΕΡΟΣ 60αρις ! Sorry μαγκες αλλα ανετα εκεινη την στιγμη θα του εκανα την μουρη ΚΡΕΑΣ! Και γιατι εγινε ολο αυτο! ΑΚΟΥΣΤΕ δεν ηθελε να με παει εξω απο το σπιτι μου γιατι λεει οτι δεν θα τον βολεψει στο να γυρισει! ΚΑΙ ΤΟΥ Λεω ΒΡΕ ανθρωπε μου εαν ηθελα να με αφισεις 1 χιλιομετρο απο το σπιτι μου θα πηγαινα με τα ποδια! Εκει πηγε να πει κατι και του ειπα το παραπανω κατι ακομα να ελεγε και το αιμα θα πηγαινε στο κεφαλι ! Μια λεξη ακομα να ελεγε θα ειχα εκραγει! Εχω να παρω ταξι 2 χρονια! ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΟΥΠΟΞΥΛΟ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι απίστευτοι.

Εκτός αυτών είναι και χάλιες οδηγοί.

Κοίταξε να δείς,χάλια οδηγοί δεν γίνεται να είναι.Και καθυστερημένοι να ήταν, πίσω από ένα τιμόνι τόσες ώρες όλο και κάτι θα είχαν μάθει.Το θέμα είναι η οδηγίκή συμπεριφορά. Θεωρούν αυτοί,όπως και οι περισσότεροι επαγγελματίες οδηγοι οτι επειδή το τιμόνι είναι η δουλειά τους οτι είναι ανλωτεροι όλων.

"ελα μωρε θα βγαλω και φλας τωρα..Ελα μωρε θα παω αναποδα μεχρι το αλλο στενο...ελα μωρε και να περασω με κοκκινο τι θα γινει..".

Παραλιακή, αριστερή λωρίδα ο ταρίφας ΚΟΚΚΑΛΩΝΕΙ και μετά βγαζει φλας για να παει στην δεξια και μην χασει την εξοδο..τι να του πεις εκεινη τη στιγμη που πας από πίσω του με 80-90 και χάνεις 5 χρονια απο την ζωη μου μεχρι να σταματησεις?

Θα τον πληρώνεις και μετά..

Καλά για ταρίφες βαριεστημένους άλλο τιποτα..Αφησε ενας την κοπέλα μου 2 χιλιόμετρα από το σπίτι της παρακαλώ, επειδή δεν τον βόλευε μετά και έπρεπε να ανέβει την Αμφιθέας!:whip:

ΥΓ: προτείνω το τοπικ να μετονομαστεί σε Tarifas Thread και όλοι να λέμε τα ωραία σκηνικά!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

best of tarif-race ειναι οι σουπερ ανδρακλας style με μεταξωτο πουκαμισο ,3 κιλα ιδρωτιλα ,χρυση καδενα,χρυση αλυσιδα με σταυρο μεγεθους αρχιεπισκοπου, μουστακα -τυφλα να χει ο Καραισκακης- σαπιοαμαξο που μυριζει προβατιλας ,φραπεδουμπα σε μεγεθος ποτηρι Γαργαντουα ,μπεγλερι η κομπολοι για τους πιο μερακλhδες,κολλημενη εικονιτσα χριστουλη Παναγιας -Χριστουλη-Παισιος και Πουλοπουλος ή Βοσκοπουλος στην διαπασων!

αμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουν πηδ@ξει ότι κινείτε δεν το έχετε ακούσει? :hehe:

Πάρτε κανένα ταξάκι από τπτ παραλιακή ή βουλιαγμένης το βράδυ να ακούσετε ιστορίες :hehe:

Ξεκινωντας την ιστορια παντα με τη φραση " ... που λες φιλε πηρα μια κουρσα προχθες " ...:fist:

Link to comment
Share on other sites

best of tarif-race ειναι οι σουπερ ανδρακλας style με μεταξωτο πουκαμισο ,3 κιλα ιδρωτιλα ,χρυση καδενα,χρυση αλυσιδα με σταυρο μεγεθους αρχιεπισκοπου, μουστακα -τυφλα να χει ο Καραισκακης- σαπιοαμαξο που μυριζει προβατιλας ,φραπεδουμπα σε μεγεθος ποτηρι Γαργαντουα ,μπεγλερι η κομπολοι για τους πιο μερακλhδες,κολλημενη εικονιτσα χριστουλη Παναγιας -Χριστουλη-Παισιος και Πουλοπουλος ή Βοσκοπουλος στην διαπασων!

αμε.

που εχει μαμησει την μιση Αθηνα...

urban legend :(τουλαχιστον 5000 ελληνες ταξιτζηδες ισχυριζονται οτι συνεβη σαυτους)

"Και που λες φιλαρακι παιρνω την μανταμ για κουρσα και καθεται στο πισω καθισμα...σε μια στιγμη μου βαζει το ποδι στον ωμο και μου δειχνει τον στριγκο και της λεω μωρο μου κλπ κλπ "

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι θύμησες τώρααααα.

Ταρίφας χοντρός μέχρι αηδίας ,το τιμόνι το έστριβε με τα βιζιά και περνάμε απο σταση λεοφωρίου όπου κάθεται ατάροχο ένα φοβερό μωρό.Και τι λέει ο αθεόφοβος.

"Αν δεν ήμουνα παντρεμένος θα το έσκιζα.Ήτανε που λες φιλε μια κουρσα προχθες......"

Τα σχόλια περιτεύουν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε φοβεροί τύποι και φοβερά λαμόγια.

Δε θα ξεχάσω όταν έβαλα κοπέλα σε ταξί και του λέω "φύγε σε παραλώ γιατι η κοπέλα δεν είναι καλά και πρέπει να παέι σπιτι της" και ο τύπος περίμενε 20 λεπτά για να βρει και άλλους και όταν πήγα να του τη πώ για τρίτη φορά βριστήκαμε. Επίσης δε θα ξεχάσω όταν ήμουν πολύ πιο μικρός όταν ο τυπάς μου πήρε 10ε αντί για 4ε "γιατι δεν είχε ρέστα". Όμως δε θα ξεχάσω και τις συμβουλές ενός φοβερού τύπου παραμονές πανελληνίων.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν σωστοί αλλά και απαράδεκτοι επαγγελματίες. Άνθρωποι με όλη τη σημασία της λέξεως, όπως όμως και υπάνθρωποι, με όλα κεφαλαία.

Δε θα ξεχάσω στιγμές "σύγκρουσης" με ταρίφες που δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά, φροντίζοντας να με φέρουν στο αμήν.

Όπως και δε θα ξεχάσω στιγμές, που πραγματικά δεν ήθελα να κατέβω από το ταξί, επειδή ο οδηγός εκτός από επαγγελματίας ήταν και απίστευτος άνθρωπος.

Το ζήτημα είναι ότι σε μια τέτοια δουλειά, με την απερίγραπτη ψυχολογική κούραση που επιβάλλει, ακόμα και αυτούς που θεωρώ καλούς στη μνήμη μου, μπορεί κάποια άλλη στιγμή αν τους πετύχαινα να μη σχημάτιζα την ίδια εντύπωση.

Είναι δύσκολο να είσαι όλη μέρα στο δρόμο, ειδικά στην Αθήνα, πόσο μάλλον να κάνεις και αυτή τη δουλειά. Δεν τους δικαιολογώ, απλά μερικές φορές πιστεύω πως αδικούνται, όταν τους μεταχειρίζονται ως μια μάζα.

Τα ίδια έκανα κι εγώ με τους μεταφορείς σε φορτηγά, που τους θεωρούσα όλους μακράν τους χειρότερους επαγγελματίες. Μέχρι που γνώρισα κάτι παλικάρια από τη UPS στη Θεσσαλονίκη και μου φυγε το κεφάλι, ευγένεια και συμπεριφορά λες και ήταν εξωγήινοι. Βέβαια η πλειοψηφία παραμένει "καθικοειδής" αλλά παντού υπάρχουν και "διαμάντια".

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν σωστοί αλλά και απαράδεκτοι επαγγελματίες. Άνθρωποι με όλη τη σημασία της λέξεως, όπως όμως και υπάνθρωποι, με όλα κεφαλαία.

Δε θα ξεχάσω στιγμές "σύγκρουσης" με ταρίφες που δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά, φροντίζοντας να με φέρουν στο αμήν.

Όπως και δε θα ξεχάσω στιγμές, που πραγματικά δεν ήθελα να κατέβω από το ταξί, επειδή ο οδηγός εκτός από επαγγελματίας ήταν και απίστευτος άνθρωπος.

Το ζήτημα είναι ότι σε μια τέτοια δουλειά, με την απερίγραπτη ψυχολογική κούραση που επιβάλλει, ακόμα και αυτούς που θεωρώ καλούς στη μνήμη μου, μπορεί κάποια άλλη στιγμή αν τους πετύχαινα να μη σχημάτιζα την ίδια εντύπωση.

Είναι δύσκολο να είσαι όλη μέρα στο δρόμο, ειδικά στην Αθήνα, πόσο μάλλον να κάνεις και αυτή τη δουλειά. Δεν τους δικαιολογώ, απλά μερικές φορές πιστεύω πως αδικούνται, όταν τους μεταχειρίζονται ως μια μάζα.

Τα ίδια έκανα κι εγώ με τους μεταφορείς σε φορτηγά, που τους θεωρούσα όλους μακράν τους χειρότερους επαγγελματίες. Μέχρι που γνώρισα κάτι παλικάρια από τη UPS στη Θεσσαλονίκη και μου φυγε το κεφάλι, ευγένεια και συμπεριφορά λες και ήταν εξωγήινοι. Βέβαια η πλειοψηφία παραμένει "καθικοειδής" αλλά παντού υπάρχουν και "διαμάντια".

:T::T::T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες πολθυ θαψιμο για τους ταριφες..

ξερω ξερω..ολοι τους εχουμε θαψει(και δικαιως) οπως και ολοι φανταζομαι εχουμε και μια καλη εμπειρια απο αυτους οπως χαρακτηριστικα λεει και ο gznp(βεβαια μια στις 10 αλλα κατι ειναι και αυτο!!! :hehe:)

οποτε απολαυστε την καθε στιγμη!το να εκνευριζομαστε, μειον μας ειναι..το πολυ πολυ ενα βρισιδι στο χαλαρο και στην πλακα και ολα μπαινουν στην θεση τους!

Δεν λεω ειναι ανεπιδεκτοι αλλα...

ΥΓ -> Δεν ειμαι ταριφας και ουδεμια σχεση εχω με αυτους!! :p

ζητημα να εχΩ παρει 10 φορες στη ζωη μου ταξι...

ποδηλατο και παλι ποδηλατο!!!

Καληνυχτες!

Link to comment
Share on other sites

τους σιχαινομαι. οσο μπορω τους αποφευγω. απειρα παραδειγματα οπως αυτα που υποθηκαν.

καποτε που ειχα βαλιτσα απο κτελ και αναγκαστηκα να παρω ταξι, μου φορτωνει μια κοπελα πισω χωρις να ρωτησει. ε λεω δεν πειραζει θα βολευτει και η αλλη. κατα συμπτωση εμενε 30 μετρα πριν απο εμενα. τη χρεωνει 5 ευρω ενω εγραφε 2,9 και σε λιγα δευτερολεπτα μετα που αφηνει εμενα μου λεει 3,70 φιλαρακι( δηλαδη οσο επρεπε να χρεωσει λογω κτελ).......

Link to comment
Share on other sites

Όσοι βράζετε τους πάντες στο ίδιο καζάνι και κρίνετε κατά σύνολα, μάλλον πρέπει να κάνετε καμιά ψυχανάλυση πρώτα. Το εννοώ. Όποιος προσβληθεί, είναι γιατί έχει κακοχαρακτηρίσει και ας κοιτάξει πρώτα να μην κρίνει σύνολα και μετά να μου την πει.

Κάποτε πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε όλο το σύνολο όταν θέλουμε να χαρακτηρίσουμε κάτι τόσο γενικό.

Είμαι σίγουρος ότι μόνο το 10-20% των ταξί που έχετε μπει σας έχει χαλάσει, αλλά είναι σαν το RMA εδώ, μόνο όταν είναι κακό θα βγεις να κράξεις και μόνο αυτό θυμάσαι.

Κακώς κρίνετε ένα ολόκληρο κλάδο από μερικά κακά παραδείγματα μόνο. Αν θέλετε να κράξετε, κράχτε το καθ'ένα, όχι "οι ταρίφες". Άλλα κι άλλα τα προσπερνάτε έτσι.

Όσο για τα 0,20€ άνετα αφήνετε 2,00-3,00€ στη σερβιτόρα με το ωραίο πωλαράκι, αλλά δεν φταίτε φυσικά εσείς, φταίει κι εδώ το G700 (φταίει; )

Link to comment
Share on other sites

Όμως δε θα ξεχάσω και τις συμβουλές ενός φοβερού τύπου παραμονές πανελληνίων.

ειχα την ατυχια να παω με ταξι να δωσω πανελληνιες.. και μαλιστα μαθηματικα κατευθυνσης

παραλιγο να χασω την εξεταση επειδη ηταν μαλ@κας και εμπλεξε τα μπουντια του στην αττικη οδο...

στο τελος κοτσαρει και ενα.. αν παει ενα στραβα θα πανε ολα μετα...

μου ερχοταν να του διαλυσω το κεφαλι λεμε

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή βράδυ. Μαζί με φίλο παίρνουμε ταξί για να γυρίσουμε από την πλατεία. Όπως οδηγάει ο cabman, πετάγεται μπροστά μηχανόβιος και αρχίζει να κάνει σούζες με το χρέπι του. Ακολουθούν αυτά που είπε ο ταρίφας

@post edit

racer πιστευω δεν χρειαζονται αυτοι οι διαλογοι εδω μεσα

Αυτά έλεγε στο περίπου, δεν τα θυμάμαι και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.